TransHongKong Urban MTB Adventure w Hans Rey & Martin Maes - 4K subtitles

Zërat kinezë Unë jam Hans Rey një biker profesional malësor, një ish-kampion botëror një pionier i freeride dhe themelues i bamirësisë Wheels 4 Life. Biçikletë e mia urbane seri aventuresh kombinon hipur në disa nga qytetet më të mëdha në botë që janë të rrethuar nga natyra e bukur dhe shtigje ka të bëjë me kontrastin midis natyrës dhe kaosit të harmonisë dhe xhunglave urbane. Pas Trans Angeles dhe Trans Napoli, Trans Hong Kong ishte aventura e përsosur për të trajtuar ardhjen tjetër bashkohuni me mua dhe të eksplorojnë me mua hong kong gjatë pesë ditëve të ardhshme në rregull ditën e sotme një nga aventurat urbane Trans Hong Kong ku jam këtu Territoret e Re në veri të Hong Kongut me Tiger Pra, ai është një kalorës lokal dhe ai do të bashkohet me mua sot në ditën e parë dhe pjesën tjetër të javës unë do të bashkohen nga disa kalorës të tjerë vendorë dhe nga Martin Maes i vetëm dhe i vetëm. Jam i lumtur që udhëtoj me ju sot kur isha i ri kam parë majmunin e videos suaj majmun bëj ', oh po ishte shumë argëtim dhe pastaj hipa një biçikletë provuese dhe biçikletë malore. se si fillove të shikosh videot e mia të vjetra, mirë. Territoret e Re kanë shumë shtigje biçikletë për qëllime të ndërtuara bukur pyje dhe natyrë e bukur për t’i shpëtuar qytetit të mbipopulluar që është ky rreth ndodhet në veri të Kowloon dhe afër kufirit kinez është gentrifikimi gjithandej kur mendoni se Hong Kongu nuk është aq i madh dhe ende mbi shtatë milion njerëz jetojnë këtu kur bëhet fjalë për strehimin e vetmja mënyrë për të zgjeruar është deri në veri të Territorit të Ri shohin shumë qytete të reja dhe zhvillimet shfaqen fatmirësisht shumë hapësirë ​​e gjelbër mbeti vetëm, të cilën po e shijojmë sot. Jo keq filloni në Trans Hong Kong-un tonë. Biçikletë shumë e bukur e ndërtuar me qëllime shtigje a është kjo si një nga shtigjet më të mira këtu? kjo është e vërtetë shumë shtigje shumë më të mira këtu. Po tjetër, do të udhëtojmë me Tin Man, a është kjo një gjurmë e mirë po shumë mirë - po vërtet në rregull atje është Hong Kongu, ne e bëmë shumë faleminderit njeri kjo ishte e mrekullueshme. Kalërimi nesër në Hong Kong? po do të xhungla urbane sot unë u bashkova nga Martin Maes një nga enduro dhe downhill më të shpejtë vrapues biçikletë malorë në botë ne do të përshkojmë rrugën lagja e Kowloon një rritje e rraskapitur dhe e pabesë gati-vertikale përgjatë një shtylle kurrizore të ngushtë për të arritur pikën veçanërisht me një biçikletë në shpinë gjatë rrugës që takuam mjaft turistë dhe vendas me të vërtetë miq miqësorë vendas të gjithë memecë të themeluar për të na dëshmuar në biçikleta kjo është një nga pikat më të larta në Kowloon me mahnitëse të pashembullt pamje befasuese të qytetit më poshtë nga këtu ju mund të merrni pak perspektiva e larmisë së Hong Kongut nga ishujt mjaft të harlisur në kaosi i qendrës së qytetit Kowloon në ndërtesat e banimit të rrënuar të rrëmbyeshëm në majë të njëri-tjetrin në Territoret e Re tek rrokaqiejt e pasqyruar monolit ndoshta numri një për njerëzit selfie të fiksuar për të pozuar ishte e mahnitshme se sa Mijëvjeçarët qëndruan në buzë duke fotografuar veten dhe njëri-tjetrin pa pushim qartë një kalim kohe serioze për gjenerimin e instagramit ne zbritëm në shtigje hipur në Kowloon duke bombarduar rrugën tonë nëpër rrugë dodging turmat e njerëzve gjatë gjithë rrugës për në ujore. Zbulimi i mirë lokal ushqimi është gjithmonë pjesë e udhëtimeve të mia pasi kemi ciklin përmes një mini-qendre që gjetëm furra buke largoi raftet duke shpërthyer me gjëra të shijshme në kërkim kjo e bëri Martinin të buzëqeshë ai me siguri mund të hajë fundi verior ishte më shumë si rrugët e ngushta tradicionale të bllokuara të Kowloon me tregjet, neoni nënshkruan gjëra reklamuese që ne nuk mund t’i kuptonim. ne dodhi turmat dhe trafiku duke marrë aromat dhe tingujt e çuditshëm Zhurma është e fortë dhe nuk pushon kurrë vizituam një ndërtesë apartamenti të ndërtuar si një shesh i përsosur i uritur i cili krijoi një katror i brendshëm dyshemetë u ngritën lart duke e bërë hapësirën të errët dhe tërheqëse ishim në mëdyshje nga grupet e shumta të grave me fëmijë të grupuar së bashku ulur në dyshemenë e betonit të fortë rezulton se ata ishin ndihmës shtëpiak nga apartamentet e mësipërme duke bërë pushimin e tyre, apartamentet janë të vogla dhe do shpesh strehojnë tre breza për shumë familje nuk do të kishte hapësira komunale në ato shtëpi madje nuk ka vend të mjaftueshëm për çdo anëtar të familjes për të fle në të njëjtën kohë tani Kowloon i jep qendrës një fitim për paratë e saj aeroporti i vjetër është zhvendosur larg në lokacionin e ri porti dhe bregdeti është shndërruar me ndërtesa me shkëlqim që ngrihen lart dhe pasqyrojnë pasqyrimet e super bobina e jahtit mbi ujë është ndoshta qyteti më mbresëlënës që kam parë ndonjëherë në jetën time këtu paratë janë duke lëvizur në kompanitë e sigurimeve të bankave dyqane elegante dhe hotelet e mbytura xhevahire në kurorë duhet të jenë ritz-carlton në Qendra Ndërkombëtare e Konventave kjo është ndërtesa më e lartë në Hong Kong një qytet me 7,000 ndërtesa të rrëshqitjes në qiell dhe sasinë më të lartë të rrokaqiejve në botë. Shumë i zënë Hong Kong pas darkës dolëm jashtë dhe skena ishte mjaft surreale ndërsa shëtitnim në shtëpi ne u takuam me prova të thyer xhami për shkatërrimet e fronteve të dyqaneve dhe kakofonia e pamëshirshme e sirenave që shkatërrojnë natën protestën me të vërtetë u tërhoqën ndërsa ne ishim atje demonstrata u shfaqën rastësisht të gjithë mbi vendin diçka si një skenë nga një film Ridley Scott por kjo ishte asnjë film ky ishte i vërtetë dhe pak i frikshëm ne mund të jemi këtu në një kohë që sheh Hong Kong ndryshimi përgjithmonë njeri ka ca male të mëdha në Lantau nuk është aty. po dhe disa pamje të këndshme, por le të bëjmë kontrolloni shtigjet. Në rregull le ta bëjmë këtë ndodhet në jug-perëndim të ishullit Hong Kong ajo tani është shtëpia e Hong-it të ri Aeroporti Ndërkombëtar Kong Lantau është i njohur gjithashtu si shtëpia e Disneyland dhe ndërtuesit lokalë të gjurmëve kanë krijuar praktikisht një Disneyland për bikerët e malit udhëtimi i sotëm ishte të eksploronte këto shtigje të ndërtuara me qëllime dhe provoni mallrat pra kemi një pompë të re pompë këtu. Gëzohem që po të shoh sërish. Ky është HM ky është Martin. HM është kryesori djalë për të ndërtuar shtigje në Azi ai është nga Singapori, por ai ndërtoi të gjitha shtigjet Hong Kong ai punon për tërheqje Dirt dhe ai punon për IMBA dhe njeri i ftohtë. Kaq i lumtur që të kemi këtu. Po, çfarë keni këtu, e gjithë kjo duket e mahnitshme uh është një park i ri për biçikleta një zonë rurale trajnimi që ne po bëjmë është mirë tetë kilometra shtigje këtu, pista pompash dhe zona rinie, disa progresive linjat dhe gjurmët progresive ndër-vend për kalorës të gjeneratës së re. Po ne hipën disa shtigje dhe pastaj pamë se pista mahnitëse e pub-it në mes të askund dhe është e shkëlqyeshme të shohësh se di të shohësh gjurmët e pompave këtu në Hong Kong dhe e di ata janë duke u bërë shumë të njohur dhe ju i shihni shumë kudo tani kështu që po ishte e mrekullueshme shumë grupe avokimi kanë punuar në zonat përreth Hong Kong përfshirë Lantau për të ndërtuar gjithnjë e më shumë shtigje biking malore kjo zonë ka një natyrë të jashtëzakonshme dhe shikon shtigjet janë të klasit botëror dhe ishte padyshim një nga udhëtimet më të mira ne kemi për të bërë këtë javë në fund të gjurmës Chi Ma Wan u desh të lamë pluhurin në Jug Deti i Kinës gjatë mëngjesit në ditën e katërt kemi parë në TV se protestat po përshkallëzoheshin posaçërisht në Hong Kongun Qendror, ku ishim të vendosur të udhëtojmë sot do të udhëtojmë duhet të jenë shumë të kujdesshëm dhe të shmangin pikat e nxehta ne jemi gati të takojmë Nick Dover një udhëzues lokal për të na treguar rrugën rreth Hong Kong-ut Ishull ne jemi duke marrë trenin në pikën tonë të takimit, por edhe pse ishte ora e vrullshme metro dukej mjaft e shkretë jo një shenjë e mirë - mëngjes hej hej si jeni duke bere Mirë për të parë ju, kështu që ju jeni gati për të shkuar në Hong Kong, gati për ta bërë atë. Shkojme në tragetin e yllit të famshëm në të gjithë nick gjiri na shpjegon se ka një aplikacion special që ndihmon në monitorimin e protestave dhe veprimtarive policore kështu që ne mund të qëndronte larg telasheve në momentin që jemi në ishullin Hong Kong, ju mund të shihni shumë aktivitet këtu, vërtet, vërtet tani për tani, po, le të përpiqemi ta shmangim atë dhe shpresojmë të gjejmë një lehtësi të lehtë rrugë deri në kulmin, duhet të jetë e mirë Martin provoni njërën nga këto Cfare eshte provoni një wow është bukur feja dhe shëndeti paguajnë një pjesë të madhe në kulturën kineze shihet tai chi praktikuar në të gjithë vendin në parqe në shëtitoren dhe hapësirën e gjelbër dhe të sigurisht mjekësia e lashtë kineze është legjendare për efektivitetin e saj rrugët dhe kodrat janë të zbukuruara me tempuj disa të vogla jo shumë më tepër se një imazhi ose statuja dhe shkopinjtë e temjanit të tjerët janë të mëdha dhe demonstrojnë të tyre të përballet me ngjyra të gjalla dhe traditat kjo mund të ketë lidhje me pse banorët e Hong Kongut jetojnë gjatë, mosha mesatare për gratë është 87 dhe burra 82 dhe përkundër faktit se qyteti është aq i ndotur, ndoshta shpirtërore e tyre përzihet me ushtrimin bën hile për jetëgjatësi Victoria Peak është kodra më e lartë në ishullin Hong Kong që ka pamje befasuese mbi horizontin spektakolar dhe rrugët e zëna më poshtë ne lundrojmë në rrugën tonë nga majat që parkojnë shkallët dhe rrugicat e largëta deri në a lagje e njohur si Soho në Hong Kong Kong kështu që çfarë po ndodh këtu në rregull, kështu që ne kemi hyrë në trashësinë e saj ne thjesht hyri në një rreth qendror biznesi, duket se përgjatë rrugës Des Voeux West ka atje disa Raptor forcojnë shumë gaz me lot, ka mbeturina në rrugë protestuesit kanë kaluar këtu polici të rënda, të gjithë të pranishëm, kështu që ne jemi do të përpiqemi të shmangim atë pjesë të qytetit mendoj se nuk është shumë e mençur të shkosh atje dhe përzihen sepse po bëhet seriozisht se po qëllojnë plumba gome gaz lotsjellës ata kanë një ekip SWAT atje ka të gjitha llojet e mbeturinave dhe mbeturinave në rrugë që njerëzit po vrapojnë shumë shpejt atje, unë mendoj se duhet të dalim nga këtu tani Lejon të ngjitemi në urën këtu, pa pritur mos shkoni atje, policia tashmë është atje. po le të mos shkojmë atje vetëm nja dy blloqe jeta duket krejtësisht normale që njerëzit drekojnë dyqan dhe stërviteni si çdo ditë tjetër që e mbarojmë ditën duke parë Simfoninë e bukur të Dritat tregojnë në rrokaqiejt dhe kënaqësinë e ushqimit tipik vendas ne jemi në ishullin Lamma thjesht po presim që një nga vendasit të mbërrijë për të treguar ne rreth jush duhet të jemi Andy po faleminderit që erdhët jashtë. Ju jetoni këtu me kohë të plotë po Unë punoj nga shtëpia - le të iki dhe udhëtoj - mirë Ishulli Lamma është e kundërta absolute e Hong Kongut mjaft e zhveshur pak a shumë hippie vibe shumë e mërgimtarëve nuk ka makina në Ishulli vetëm me biçikleta njerëzit ose hipur ose ecin për të marrë rreth tij ishte e çuditshme të shihej njerëzit që zbarkojnë tragetin në fund të ditës me rrobat e qytetit të tyre dhe duke hipur në biçikletat e tyre për t'u drejtuar në shtëpi në jetën e tyre ishull ju mund ta shihni pse kjo ishulli është kaq tërheqës një udhëtim me traget 20 minuta dhe ju mund të lini zhurmën e kaosit dhe ndotja e kontinentit pas goditjes në paqe dhe qetësi. Lamma ishte që nga pikat origjinale të biçikletave malore në zonën e Hong Kongut që nga ajo kohë atëherë ka edhe shumë zona më të hipur që kemi marrë për të provuar disa nga këto të ndërtuara me dorë shtigje Mirë, Andy, faleminderit që ishte mirë Martin - një Trans Hong Kong në libër - në libër ne përfunduam Trans Hong Kongun me një birrë dhe shikuam Diellin të shkrihej në Jug Deti i Kinës përfundimi perfekt i një aventure të paharrueshme urbane duket sikur Starbucks ka rritur sigurinë e saj, protestat oh ke sponsor të ri Carmen

TransHongKong Urban MTB Adventure w Hans Rey & Martin Maes - 4K

View online
< ?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?><>
<text sub="clublinks" start="2.36" dur="5.14"> Zërat kinezë </text>
<text sub="clublinks" start="23.42" dur="6.16"> Unë jam Hans Rey një biker profesional malësor, një ish-kampion botëror një pionier </text>
<text sub="clublinks" start="29.58" dur="5.159"> i freeride dhe themelues i bamirësisë Wheels 4 Life. Biçikletë e mia urbane </text>
<text sub="clublinks" start="34.739" dur="4.441"> seri aventuresh kombinon hipur në disa nga qytetet më të mëdha në botë që </text>
<text sub="clublinks" start="39.18" dur="3.93"> janë të rrethuar nga natyra e bukur dhe shtigje ka të bëjë me kontrastin </text>
<text sub="clublinks" start="43.11" dur="6.359"> midis natyrës dhe kaosit të harmonisë dhe xhunglave urbane. Pas Trans Angeles dhe </text>
<text sub="clublinks" start="49.469" dur="5.221"> Trans Napoli, Trans Hong Kong ishte aventura e përsosur për të trajtuar ardhjen tjetër </text>
<text sub="clublinks" start="54.69" dur="11.02"> bashkohuni me mua dhe të eksplorojnë me mua hong kong gjatë pesë ditëve të ardhshme </text>
<text sub="clublinks" start="68.93" dur="6.49"> në rregull ditën e sotme një nga aventurat urbane Trans Hong Kong ku jam këtu </text>
<text sub="clublinks" start="75.42" dur="5.729"> Territoret e Re në veri të Hong Kongut me Tiger Pra, ai është një kalorës lokal </text>
<text sub="clublinks" start="81.149" dur="4.561"> dhe ai do të bashkohet me mua sot në ditën e parë dhe pjesën tjetër të javës unë do </text>
<text sub="clublinks" start="85.71" dur="4.979"> të bashkohen nga disa kalorës të tjerë vendorë dhe nga Martin Maes i vetëm dhe i vetëm. </text>
<text sub="clublinks" start="90.689" dur="6.96"> Jam i lumtur që udhëtoj me ju sot kur isha i ri kam parë majmunin e videos suaj </text>
<text sub="clublinks" start="97.649" dur="7.08"> majmun bëj ', oh po ishte shumë argëtim dhe pastaj hipa një biçikletë provuese dhe biçikletë malore. </text>
<text sub="clublinks" start="104.729" dur="4.011"> se si fillove të shikosh videot e mia të vjetra, mirë. </text>
<text sub="clublinks" start="136.37" dur="4.3"> Territoret e Re kanë shumë shtigje biçikletë për qëllime të ndërtuara bukur </text>
<text sub="clublinks" start="140.67" dur="4.98"> pyje dhe natyrë e bukur për t’i shpëtuar qytetit të mbipopulluar që është ky rreth </text>
<text sub="clublinks" start="145.65" dur="4.44"> ndodhet në veri të Kowloon dhe afër kufirit kinez është gentrifikimi </text>
<text sub="clublinks" start="150.09" dur="4.38"> gjithandej kur mendoni se Hong Kongu nuk është aq i madh dhe ende mbi shtatë </text>
<text sub="clublinks" start="154.47" dur="4.53"> milion njerëz jetojnë këtu kur bëhet fjalë për strehimin e vetmja mënyrë për të zgjeruar është deri </text>
<text sub="clublinks" start="159" dur="6.42"> në veri të Territorit të Ri shohin shumë qytete të reja dhe zhvillimet shfaqen fatmirësisht </text>
<text sub="clublinks" start="165.42" dur="4.83"> shumë hapësirë ​​e gjelbër mbeti vetëm, të cilën po e shijojmë sot. Jo keq </text>
<text sub="clublinks" start="170.25" dur="5.909"> filloni në Trans Hong Kong-un tonë. Biçikletë shumë e bukur e ndërtuar me qëllime </text>
<text sub="clublinks" start="176.159" dur="2.33"> shtigje </text>
<text sub="clublinks" start="189.49" dur="3.88"> a është kjo si një nga shtigjet më të mira këtu? kjo është e vërtetë </text>
<text sub="clublinks" start="193.37" dur="6.89"> shumë shtigje shumë më të mira këtu. Po tjetër, do të udhëtojmë me Tin Man, a është kjo një gjurmë e mirë </text>
<text sub="clublinks" start="201.16" dur="4.74"> po shumë mirë - po </text>
<text sub="clublinks" start="231.5" dur="32.709"> vërtet </text>
<text sub="clublinks" start="264.78" dur="6"></text>
<text sub="clublinks" start="270.78" dur="7.89"> në rregull atje është Hong Kongu, ne e bëmë shumë faleminderit njeri </text>
<text sub="clublinks" start="278.67" dur="3.57"> kjo ishte e mrekullueshme. Kalërimi nesër në Hong Kong? po do të </text>
<text sub="clublinks" start="282.24" dur="3.32"> xhungla urbane </text>
<text sub="clublinks" start="336.14" dur="5.32"> sot unë u bashkova nga Martin Maes një nga enduro dhe downhill më të shpejtë </text>
<text sub="clublinks" start="341.46" dur="3.75"> vrapues biçikletë malorë në botë ne do të përshkojmë rrugën </text>
<text sub="clublinks" start="345.21" dur="5.18"> lagja e Kowloon </text>
<text sub="clublinks" start="356.29" dur="4.62"> një rritje e rraskapitur dhe e pabesë gati-vertikale përgjatë një shtylle kurrizore të ngushtë </text>
<text sub="clublinks" start="360.91" dur="6.63"> për të arritur pikën veçanërisht me një biçikletë në shpinë gjatë rrugës që takuam </text>
<text sub="clublinks" start="367.54" dur="4.65"> mjaft turistë dhe vendas me të vërtetë miq miqësorë vendas </text>
<text sub="clublinks" start="372.19" dur="4.52"> të gjithë memecë të themeluar për të na dëshmuar në biçikleta </text>
<text sub="clublinks" start="377.82" dur="4.51"> kjo është një nga pikat më të larta në Kowloon me mahnitëse të pashembullt </text>
<text sub="clublinks" start="382.33" dur="5.79"> pamje befasuese të qytetit më poshtë nga këtu ju mund të merrni pak </text>
<text sub="clublinks" start="388.12" dur="4.23"> perspektiva e larmisë së Hong Kongut nga ishujt mjaft të harlisur në </text>
<text sub="clublinks" start="392.35" dur="5.52"> kaosi i qendrës së qytetit Kowloon në ndërtesat e banimit të rrënuar të rrëmbyeshëm në majë të </text>
<text sub="clublinks" start="397.87" dur="6.15"> njëri-tjetrin në Territoret e Re tek rrokaqiejt e pasqyruar monolit ndoshta </text>
<text sub="clublinks" start="404.02" dur="5.39"> numri një për njerëzit selfie të fiksuar për të pozuar ishte e mahnitshme se sa </text>
<text sub="clublinks" start="409.41" dur="4.78"> Mijëvjeçarët qëndruan në buzë duke fotografuar veten dhe njëri-tjetrin </text>
<text sub="clublinks" start="414.19" dur="7.16"> pa pushim qartë një kalim kohe serioze për gjenerimin e instagramit </text>
<text sub="clublinks" start="482.18" dur="4.44"> ne zbritëm në shtigje hipur në Kowloon duke bombarduar rrugën tonë nëpër rrugë </text>
<text sub="clublinks" start="486.62" dur="6"> dodging turmat e njerëzve gjatë gjithë rrugës për në ujore. Zbulimi i mirë lokal </text>
<text sub="clublinks" start="492.62" dur="4.29"> ushqimi është gjithmonë pjesë e udhëtimeve të mia pasi kemi ciklin përmes një mini-qendre që gjetëm </text>
<text sub="clublinks" start="496.91" dur="3.93"> furra buke largoi raftet duke shpërthyer me gjëra të shijshme në kërkim </text>
<text sub="clublinks" start="500.84" dur="11.809"> kjo e bëri Martinin të buzëqeshë ai me siguri mund të hajë </text>
<text sub="clublinks" start="517.09" dur="4.57"> fundi verior ishte më shumë si rrugët e ngushta tradicionale të bllokuara të Kowloon </text>
<text sub="clublinks" start="521.66" dur="4.65"> me tregjet, neoni nënshkruan gjëra reklamuese që ne nuk mund t’i kuptonim. ne </text>
<text sub="clublinks" start="526.31" dur="4.17"> dodhi turmat dhe trafiku duke marrë aromat dhe tingujt e çuditshëm </text>
<text sub="clublinks" start="530.48" dur="5.18"> Zhurma është e fortë dhe nuk pushon kurrë </text>
<text sub="clublinks" start="540.5" dur="5.74"> vizituam një ndërtesë apartamenti të ndërtuar si një shesh i përsosur i uritur i cili krijoi </text>
<text sub="clublinks" start="546.24" dur="6.92"> një katror i brendshëm dyshemetë u ngritën lart duke e bërë hapësirën të errët dhe tërheqëse </text>
<text sub="clublinks" start="563.57" dur="4.35"> ishim në mëdyshje nga grupet e shumta të grave me fëmijë të grupuar së bashku </text>
<text sub="clublinks" start="567.92" dur="4.74"> ulur në dyshemenë e betonit të fortë rezulton se ata ishin ndihmës shtëpiak </text>
<text sub="clublinks" start="572.66" dur="5.01"> nga apartamentet e mësipërme duke bërë pushimin e tyre, apartamentet janë të vogla dhe do </text>
<text sub="clublinks" start="577.67" dur="4.62"> shpesh strehojnë tre breza për shumë familje nuk do të kishte </text>
<text sub="clublinks" start="582.29" dur="4.56"> hapësira komunale në ato shtëpi madje nuk ka vend të mjaftueshëm për çdo anëtar të familjes për të </text>
<text sub="clublinks" start="586.85" dur="6.21"> fle në të njëjtën kohë </text>
<text sub="clublinks" start="593.06" dur="4.62"> tani Kowloon i jep qendrës një fitim për paratë e saj aeroporti i vjetër është zhvendosur </text>
<text sub="clublinks" start="597.68" dur="4.2"> larg në lokacionin e ri porti dhe bregdeti është shndërruar me </text>
<text sub="clublinks" start="601.88" dur="4.62"> ndërtesa me shkëlqim që ngrihen lart dhe pasqyrojnë pasqyrimet e super </text>
<text sub="clublinks" start="606.5" dur="3.2"> bobina e jahtit mbi ujë </text>
<text sub="clublinks" start="618.92" dur="7.099"> është ndoshta qyteti më mbresëlënës që kam parë ndonjëherë në jetën time </text>
<text sub="clublinks" start="650.81" dur="5.16"> këtu paratë janë duke lëvizur në kompanitë e sigurimeve të bankave dyqane elegante dhe </text>
<text sub="clublinks" start="655.97" dur="4.559"> hotelet e mbytura xhevahire në kurorë duhet të jenë ritz-carlton në </text>
<text sub="clublinks" start="660.529" dur="4.681"> Qendra Ndërkombëtare e Konventave kjo është ndërtesa më e lartë në Hong Kong një qytet </text>
<text sub="clublinks" start="665.21" dur="4.65"> me 7,000 ndërtesa të rrëshqitjes në qiell dhe sasinë më të lartë të rrokaqiejve në </text>
<text sub="clublinks" start="669.86" dur="3.56"> botë. Shumë i zënë Hong Kong </text>
<text sub="clublinks" start="683.04" dur="4.409"> pas darkës dolëm jashtë dhe skena ishte mjaft surreale ndërsa shëtitnim në shtëpi </text>
<text sub="clublinks" start="687.449" dur="4.801"> ne u takuam me prova të thyer xhami për shkatërrimet e fronteve të dyqaneve dhe </text>
<text sub="clublinks" start="692.25" dur="4.8"> kakofonia e pamëshirshme e sirenave që shkatërrojnë natën protestën me të vërtetë </text>
<text sub="clublinks" start="697.05" dur="3.899"> u tërhoqën ndërsa ne ishim atje demonstrata u shfaqën rastësisht të gjithë </text>
<text sub="clublinks" start="700.949" dur="4.14"> mbi vendin diçka si një skenë nga një film Ridley Scott por kjo ishte </text>
<text sub="clublinks" start="705.089" dur="5.101"> asnjë film ky ishte i vërtetë dhe pak i frikshëm ne mund të jemi këtu në një kohë që sheh Hong </text>
<text sub="clublinks" start="710.19" dur="3.079"> Kong ndryshimi përgjithmonë </text>
<text sub="clublinks" start="756.96" dur="5.069"> njeri ka ca male të mëdha në Lantau nuk është aty. po dhe disa pamje të këndshme, por le të bëjmë </text>
<text sub="clublinks" start="762.029" dur="3.491"> kontrolloni shtigjet. </text>
<text sub="clublinks" start="765.52" dur="1.06"> Në rregull le ta bëjmë këtë </text>
<text sub="clublinks" start="776.379" dur="4.99"> ndodhet në jug-perëndim të ishullit Hong Kong ajo tani është shtëpia e Hong-it të ri </text>
<text sub="clublinks" start="781.369" dur="5.851"> Aeroporti Ndërkombëtar Kong Lantau është i njohur gjithashtu si shtëpia e Disneyland dhe </text>
<text sub="clublinks" start="787.22" dur="3.569"> ndërtuesit lokalë të gjurmëve kanë krijuar praktikisht një Disneyland për </text>
<text sub="clublinks" start="790.789" dur="6.181"> bikerët e malit udhëtimi i sotëm ishte të eksploronte këto shtigje të ndërtuara me qëllime dhe </text>
<text sub="clublinks" start="796.97" dur="2.689"> provoni mallrat </text>
<text sub="clublinks" start="851.14" dur="8.29"> pra kemi një pompë të re pompë këtu. Gëzohem që po të shoh sërish. Ky është HM ky është Martin. HM është kryesori </text>
<text sub="clublinks" start="859.43" dur="4.49"> djalë për të ndërtuar shtigje në Azi ai është nga Singapori, por ai ndërtoi të gjitha shtigjet Hong Kong ai punon për tërheqje Dirt dhe ai punon për IMBA dhe njeri i ftohtë. </text>
<text sub="clublinks" start="863.92" dur="11.08"> Kaq i lumtur që të kemi këtu. Po, çfarë keni këtu, e gjithë kjo duket e mahnitshme </text>
<text sub="clublinks" start="875" dur="5.28"> uh është një park i ri për biçikleta një zonë rurale trajnimi që ne po bëjmë është mirë </text>
<text sub="clublinks" start="880.28" dur="5.22"> tetë kilometra shtigje këtu, pista pompash dhe zona rinie, disa progresive </text>
<text sub="clublinks" start="885.5" dur="4.001"> linjat dhe gjurmët progresive ndër-vend për </text>
<text sub="clublinks" start="889.501" dur="2.449"> kalorës të gjeneratës së re. Po ne </text>
<text sub="clublinks" start="891.95" dur="6.18"> hipën disa shtigje dhe pastaj pamë se pista mahnitëse e pub-it në mes të </text>
<text sub="clublinks" start="898.13" dur="6.84"> askund dhe është e shkëlqyeshme të shohësh se di të shohësh gjurmët e pompave këtu në Hong Kong dhe e di </text>
<text sub="clublinks" start="904.97" dur="4.05"> ata janë duke u bërë shumë të njohur dhe ju i shihni shumë kudo tani </text>
<text sub="clublinks" start="909.02" dur="8.44"> kështu që po ishte e mrekullueshme </text>
<text sub="clublinks" start="966.66" dur="5.2"> shumë grupe avokimi kanë punuar në zonat përreth Hong Kong përfshirë Lantau </text>
<text sub="clublinks" start="971.86" dur="5.13"> për të ndërtuar gjithnjë e më shumë shtigje biking malore kjo zonë ka një natyrë të jashtëzakonshme </text>
<text sub="clublinks" start="976.99" dur="4.32"> dhe shikon shtigjet janë të klasit botëror dhe ishte padyshim një nga udhëtimet më të mira </text>
<text sub="clublinks" start="981.31" dur="6.909"> ne kemi për të bërë këtë javë </text>
<text sub="clublinks" start="1018.35" dur="5.1"> në fund të gjurmës Chi Ma Wan u desh të lamë pluhurin në Jug </text>
<text sub="clublinks" start="1023.45" dur="1.97"> Deti i Kinës </text>
<text sub="clublinks" start="1039.78" dur="4.409"> gjatë mëngjesit në ditën e katërt kemi parë në TV se protestat po përshkallëzoheshin </text>
<text sub="clublinks" start="1044.189" dur="4.891"> posaçërisht në Hong Kongun Qendror, ku ishim të vendosur të udhëtojmë sot do të udhëtojmë </text>
<text sub="clublinks" start="1049.08" dur="4.46"> duhet të jenë shumë të kujdesshëm dhe të shmangin pikat e nxehta </text>
<text sub="clublinks" start="1056.47" dur="5.2"> ne jemi gati të takojmë Nick Dover një udhëzues lokal për të na treguar rrugën rreth Hong Kong-ut </text>
<text sub="clublinks" start="1061.67" dur="4.83"> Ishull ne jemi duke marrë trenin në pikën tonë të takimit, por edhe pse ishte </text>
<text sub="clublinks" start="1066.5" dur="3.27"> ora e vrullshme metro dukej mjaft e shkretë </text>
<text sub="clublinks" start="1069.77" dur="4.4"> jo një shenjë e mirë - mëngjes </text>
<text sub="clublinks" start="1075.4" dur="3.69"> hej hej </text>
<text sub="clublinks" start="1079.1" dur="7.039"> si jeni duke bere Mirë për të parë ju, kështu që ju jeni gati për të shkuar në Hong Kong, gati për ta bërë atë. Shkojme </text>
<text sub="clublinks" start="1124.67" dur="5.07"> në tragetin e yllit të famshëm në të gjithë nick gjiri na shpjegon se ka një </text>
<text sub="clublinks" start="1129.74" dur="5.01"> aplikacion special që ndihmon në monitorimin e protestave dhe veprimtarive policore kështu që ne </text>
<text sub="clublinks" start="1134.75" dur="3.17"> mund të qëndronte larg telasheve </text>
<text sub="clublinks" start="1169.37" dur="3.6"> në momentin që jemi në ishullin Hong Kong, ju mund të shihni shumë aktivitet këtu, vërtet, vërtet </text>
<text sub="clublinks" start="1172.97" dur="4.77"> tani për tani, po, le të përpiqemi ta shmangim atë dhe shpresojmë të gjejmë një lehtësi të lehtë </text>
<text sub="clublinks" start="1177.74" dur="3.74"> rrugë deri në kulmin, duhet të jetë e mirë </text>
<text sub="clublinks" start="1193.9" dur="1.52"> Martin provoni njërën nga këto </text>
<text sub="clublinks" start="1195.42" dur="2.29"> Cfare eshte </text>
<text sub="clublinks" start="1200.93" dur="4.4"> provoni një wow është bukur </text>
<text sub="clublinks" start="1218.86" dur="5.56"> feja dhe shëndeti paguajnë një pjesë të madhe në kulturën kineze shihet tai chi </text>
<text sub="clublinks" start="1224.42" dur="5.25"> praktikuar në të gjithë vendin në parqe në shëtitoren dhe hapësirën e gjelbër dhe të </text>
<text sub="clublinks" start="1229.67" dur="5.25"> sigurisht mjekësia e lashtë kineze është legjendare për efektivitetin e saj </text>
<text sub="clublinks" start="1234.92" dur="4.56"> rrugët dhe kodrat janë të zbukuruara me tempuj disa të vogla jo shumë më tepër se një </text>
<text sub="clublinks" start="1239.48" dur="4.89"> imazhi ose statuja dhe shkopinjtë e temjanit të tjerët janë të mëdha dhe demonstrojnë të tyre </text>
<text sub="clublinks" start="1244.37" dur="4.83"> të përballet me ngjyra të gjalla dhe traditat kjo mund të ketë lidhje me pse </text>
<text sub="clublinks" start="1249.2" dur="5.88"> banorët e Hong Kongut jetojnë gjatë, mosha mesatare për gratë është 87 dhe burra 82 </text>
<text sub="clublinks" start="1255.08" dur="5.4"> dhe përkundër faktit se qyteti është aq i ndotur, ndoshta shpirtërore e tyre përzihet </text>
<text sub="clublinks" start="1260.48" dur="4.58"> me ushtrimin bën hile për jetëgjatësi </text>
<text sub="clublinks" start="1295.169" dur="4.69"> Victoria Peak është kodra më e lartë në ishullin Hong Kong që ka pamje befasuese </text>
<text sub="clublinks" start="1299.859" dur="5.13"> mbi horizontin spektakolar dhe rrugët e zëna më poshtë ne lundrojmë në rrugën tonë </text>
<text sub="clublinks" start="1304.989" dur="4.86"> nga majat që parkojnë shkallët dhe rrugicat e largëta deri në a </text>
<text sub="clublinks" start="1309.849" dur="4.28"> lagje e njohur si Soho në Hong Kong Kong </text>
<text sub="clublinks" start="1362.73" dur="4.84"> kështu që çfarë po ndodh këtu në rregull, kështu që ne kemi hyrë në trashësinë e saj ne thjesht </text>
<text sub="clublinks" start="1367.57" dur="6.9"> hyri në një rreth qendror biznesi, duket se përgjatë rrugës Des Voeux West ka atje </text>
<text sub="clublinks" start="1374.47" dur="6"> disa Raptor forcojnë shumë gaz me lot, ka mbeturina në rrugë </text>
<text sub="clublinks" start="1380.47" dur="4.74"> protestuesit kanë kaluar këtu polici të rënda, të gjithë të pranishëm, kështu që ne jemi </text>
<text sub="clublinks" start="1385.21" dur="4.35"> do të përpiqemi të shmangim atë pjesë të qytetit mendoj se nuk është shumë e mençur të shkosh atje </text>
<text sub="clublinks" start="1389.56" dur="5.18"> dhe përzihen sepse po bëhet seriozisht se po qëllojnë </text>
<text sub="clublinks" start="1394.74" dur="7.08"> plumba gome gaz lotsjellës ata kanë një ekip SWAT atje </text>
<text sub="clublinks" start="1415.349" dur="4.331"> ka të gjitha llojet e mbeturinave dhe mbeturinave në rrugë që njerëzit po vrapojnë shumë </text>
<text sub="clublinks" start="1419.68" dur="4.91"> shpejt atje, unë mendoj se duhet të dalim nga këtu tani </text>
<text sub="clublinks" start="1427.78" dur="6.54"> Lejon të ngjitemi në urën këtu, pa pritur mos shkoni atje, policia tashmë është atje. </text>
<text sub="clublinks" start="1435.24" dur="2.96"> po le të mos shkojmë atje </text>
<text sub="clublinks" start="1449.88" dur="6.01"> vetëm nja dy blloqe jeta duket krejtësisht normale që njerëzit drekojnë dyqan dhe </text>
<text sub="clublinks" start="1455.89" dur="5.16"> stërviteni si çdo ditë tjetër që e mbarojmë ditën duke parë Simfoninë e bukur </text>
<text sub="clublinks" start="1461.05" dur="6.2"> të Dritat tregojnë në rrokaqiejt dhe kënaqësinë e ushqimit tipik vendas </text>
<text sub="clublinks" start="1518.16" dur="5.26"> ne jemi në ishullin Lamma thjesht po presim që një nga vendasit të mbërrijë për të treguar </text>
<text sub="clublinks" start="1523.42" dur="9.03"> ne rreth jush duhet të jemi Andy po faleminderit që erdhët </text>
<text sub="clublinks" start="1532.45" dur="2.82"> jashtë. Ju jetoni këtu me kohë të plotë po </text>
<text sub="clublinks" start="1535.27" dur="10.839"> Unë punoj nga shtëpia - le të iki dhe udhëtoj - mirë </text>
<text sub="clublinks" start="1550.309" dur="5.31"> Ishulli Lamma është e kundërta absolute e Hong Kongut mjaft e zhveshur pak a </text>
<text sub="clublinks" start="1555.619" dur="3.75"> shumë hippie vibe shumë e mërgimtarëve nuk ka makina në </text>
<text sub="clublinks" start="1559.369" dur="5.01"> Ishulli vetëm me biçikleta njerëzit ose hipur ose ecin për të marrë rreth tij ishte e çuditshme të shihej </text>
<text sub="clublinks" start="1564.379" dur="4.11"> njerëzit që zbarkojnë tragetin në fund të ditës me rrobat e qytetit të tyre dhe </text>
<text sub="clublinks" start="1568.489" dur="5.581"> duke hipur në biçikletat e tyre për t'u drejtuar në shtëpi në jetën e tyre ishull ju mund ta shihni pse kjo </text>
<text sub="clublinks" start="1574.07" dur="4.169"> ishulli është kaq tërheqës një udhëtim me traget 20 minuta dhe ju mund të lini zhurmën e kaosit </text>
<text sub="clublinks" start="1578.239" dur="5.88"> dhe ndotja e kontinentit pas goditjes në paqe dhe qetësi. Lamma ishte </text>
<text sub="clublinks" start="1584.119" dur="3.87"> që nga pikat origjinale të biçikletave malore në zonën e Hong Kongut që nga ajo kohë </text>
<text sub="clublinks" start="1587.989" dur="4.831"> atëherë ka edhe shumë zona më të hipur që kemi marrë për të provuar disa nga këto të ndërtuara me dorë </text>
<text sub="clublinks" start="1592.82" dur="2.39"> shtigje </text>
<text sub="clublinks" start="1663.96" dur="6.09"></text>
<text sub="clublinks" start="1676.72" dur="5.17"> Mirë, Andy, faleminderit që ishte mirë Martin - një Trans Hong </text>
<text sub="clublinks" start="1681.89" dur="8.83"> Kong në libër - në libër </text>
<text sub="clublinks" start="1690.72" dur="6.699"></text>
<text sub="clublinks" start="1697.419" dur="4.59"> ne përfunduam Trans Hong Kongun me një birrë dhe shikuam Diellin të shkrihej në Jug </text>
<text sub="clublinks" start="1702.009" dur="8.63"> Deti i Kinës përfundimi perfekt i një aventure të paharrueshme urbane </text>
<text sub="clublinks" start="1713.4" dur="8.9"></text>
<text sub="clublinks" start="1724.629" dur="9.42"></text>
<text sub="clublinks" start="1734.049" dur="5.18"></text>
<text sub="clublinks" start="1741.629" dur="8.76"></text>
<text sub="clublinks" start="1750.96" dur="6.929"> duket sikur Starbucks ka rritur sigurinë e saj, protestat </text>
<text sub="clublinks" start="1760.75" dur="8.85"> oh ke sponsor të ri Carmen </text>
<text sub="clublinks" start="1769.6" dur="7.78"></text>
<text sub="clublinks" start="1781.18" dur="4.65"></text>