Направете 100 сладоледски барови бездомни кучиња на најжешкиот ден! subtitles

- Денес правиме 100 лекувања за сладолед за бездомни кучиња со посебни потреби во инвалидска количка. - О Боже, го сакам тоа! - Тоа е една од најголемите шминкања што некогаш сме ги направиле. Затоа, посебна благодарност до нашиот спонзор, Алфа Пау, за помагање да го повлечеме ова. Во моментов, јас сум во Техачапи, Калифорнија. И дозволете ми да ви кажам дека е жешко. Мислам, топло, топло, како над сто степени. Но, тоа нема да нè спречи затоа што сме во ранчот за спасување на Марли, и ова место е фантастично. Doе направиме нешто многу специјално денес. Знаеш дека ќе сторам се што е потребно за да им помогнам на кучињата, но овој проект ќе биде единствен затоа што ќе им помогнеме на кучињата со посебни потреби во инвалидска количка. И не само што денес ќе направиме сладолед за кученца, но ќе направиме цел простор само за кучиња во инвалидска количка. Beе биде неверојатно. Исто така, ако сте нови тука. проверете дали сте претплатени. Ако сакате кучиња, вклучете ги известувањата. Ајде да се сретнеме со Зак Скоу, основачот на Марлиевите мутови. Ако сте гледале некое од моите видеа, го познавате момчето токму тука. Зак Скоув, основач на „Марлиевиот мутс“. Сте го виделе. Изградивме ресторан за кучиња. Изградивме јама со топки за кучиња. Мислам, направивме неколку луди работи. Но, можеби не знаете колку е инспиративен. Како тоа колку напорно работел и колку кучиња спасил градејќи го ова страшно спасување. - Ме дијагностицираа заболување на црниот дроб во завршна фаза во 2008 година. Ми дадоа помалку од 90 дена да живее без трансплантација на црн дроб. Моите кучиња милион проценти ми помогнаа да ми го спасат животот. И, само се фрлив на негување. Почнав да се грижам локално за хуманото општество. За време на целиот тој процес, тоа ми помагаше да го градам своето тело, ми помогна да го изградам умот. И, до моментот кога имав право за трансплантација на црн дроб, Повеќе не ми требаше. - Кучињата ве спасија. - Тотално, 100%. И сега тука сме, скоро 12 години подоцна, спасивме како 5000 кучиња. - Леле. - Имаме еден куп програми кои им помагаат на луѓето и домашни миленици. - Вие момци страшна работа, сакаме да ви помогнеме. Затоа, сакам да сфатам проект. Сакам да направам нешто големо. Сакам да направам простор. - Имам само простор. - Добро добро. - Ако сте за тоа. - Добро, ајде да одиме. Ајде да видиме, ајде. - Значи, ова е местото каде што ги чуваме нашите пригодни способни миленичиња. Навистина, кој и да оди и да оди, тоа е практичен способен, што треба стол, или има некои како тешка повреда, останува тука. - [Роки] Додека го проверувавме просторот, најслаткото куче се искачи до Зак со најневеројатни очи. - Значи, ова е Авијана. Таа е една од нашите пригодни способни, парализирани мутави. Таа беше намерно овде насочена, ја изгуби својата подвижност. Инцидентот даде, ја направи парализирана, и ги роди своите кученца веднаш откако тоа се случи. И таа- - О, таа беше бремена? - Бремена. Таа се справуваше со оваа ужасна повреда, но сепак некако успеа да се грижи од нејзините кученца додека не и се помогне. Се надеваме дека ќе ја посвоиме. Ја ставивме таму на социјалните мрежи. Continueе продолжиме да правиме објави. И, само морам да верувам дека има некој таму тоа ќе ја сака во нивниот живот. - [Роки] Приказните како Авијана ме прават да посакам да помогне толку лошо. Зак отиде напред и ми го покажа остатокот од областа и некои од проблемите што ги имаа со тој простор. - Овие гумени душеци дефинитивно мора да излезат од тука. Тие беа одлична идеја во зима, но тие се само милион степени. - [Роки] Добро, па ова се инвалидски колички тие всушност користат, нели? - [Зак] Да. Имаме еден куп од нив. Треба само да се обидеме да сфатиме што да правиме со нив. - Имам неколку добри идеи, да, Добив, тркалата се вртат сега. Моите први мисли кога го видов овој простор, тие прават најдобро што можат со она што го имаат. Но, веднаш, Би можел да кажам дека тоа е простор што има потенцијал. За што ја користите бараката? - Значи, барака, првично беше само за да ја складираме нашата храна за кучиња, но тоа не функционираше премногу добро. - Можеме ли да го користиме? - Да - Кога Зак ми ја покажа бараката, Знаев дека мора да има нешто што можеме да сториме. Во ред. Веќе добив идеја како се врти. Го прашав Зак каде спијат кучињата ноќе и Зак ме зеде и ми ја покажа медицинската соба. - Ова беше нивниот животен простор. И тогаш го создадовме надворешниот простор и ние работевме на тоа да го направиме подобро. - Значи, тоа ќе биде тешко затоа што да, вие управувате со медицинскиот простор. - Се обидувам да го одржам чист тука. - Да - И навистина е тешко да го стори тоа. - Но, тие не можат да спијат надвор, нели, затоа што има предатори што ќе ги добијат. - Да - Да, можеби можевме сфати нешто таму. Се чини дека ја завршив работата за мене за Авијана и сите идни кучиња кои навистина ќе уживаат во овој простор, но нема да биде ефтино и нема да биде лесно. Но, фала богу, имаме одличен спонзор тоа ќе ни помогне да го повлечеме ова. Нашиот спонзор, Alpha Paw има неколку неверојатни производи, како рампа за кучиња, влошки за пиша и многу повеќе, Јас знам од прва рака дека оваа компанија навистина се грижи нашата кауза затоа што нивниот извршен директор, Рамон и неговиот син Виктор, всушност слезе лично да помогне. - Пресреќни сме што сме овде денес во Марли мутс. Ние всушност сме големи во спасувачките кучиња. Имаме два спасувачки питбули во нашата куќа. И затоа посегнавме да кажеме, „Еј, можеби можеме да помогнеме. - Моето семејство и јас го користиме PawRamp и силно препорачувам да ја направите инвестицијата за вашето куче. За нашето семејство, PawRamp беше фантастичен, особено со нашето куче, Зои, токму тука. Таа е постаро куче. И така природно, како и многу постари кучиња, таа има проблеми со грбот. Понекогаш зглобовите ја повредуваат. Не е невообичаено. Нели Многу постари кучиња имаат артритис и не треба да чекате да набавите едно од овие додека вашето куче не е постаро куче. PawRamp има смисла за мало куче тоа е скокање нагоре и надолу, постаро куче, ако вашето куче има проблеми со телесната тежина, вакво нешто ќе биде навистина одлично за нив. Вашето куче е многу лесно да научи. Ја научивме Зои за само неколку секунди само примамувајќи ја со задоволства. Добро, добро девојче. Доаѓа составено веднаш од кутијата. Значи, сè што треба да направите е да го извлечете и да го поставите. Без оглед на висината на вашиот кревет или каучот, добрата вест е што PawRamp се прилагодува. Има четири прилагодливи поставки на неа. И кога не ни треба PawRamp, лесно се спушта на околу три инчи, за да можете да го лизнете под вашиот кауч или креветот. Треба да однесете денес. Одете на alphapaw.com/rocky. И ако одите таму токму сега, не само што ќе добиете 15% попуст, туку затоа што Алфа Пау верува во помагање на спасувачките кучиња толку многу, секој од овие продадени, тие ќе му дадат 10 долари на Марли мутс. Theе ги ставам деталите во описот подолу. Затоа, кликнете на врската токму сега, направете ја таа инвестиција за вашето куче и помогни да донираш на Марли мутс, Да ги поддржиме компаниите кои поддржуваат спасување на кучиња. Одете на alphapaw.com/rocky сега. Големо благодарам за Alpha Paw за помошта со овој проект. Подоцна ќе има големо изненадување од нив во видеото. Затоа, внимавајте на тоа. Пред да се вратиме на работата, мислам дека е навистина важно да зборуваме малку за Авијана. Здраво, ох, дали си добар. Да Авијана е толку неверојатно слатка и толку многу и се случи. Makeе ја направам моја лична мисија да го завршам овој простор за неа и погрижи се да најде дом. Добро, топло е и треба да ги набавам Авиана и сите други кучиња малку сладолед. Јас и мојот тим, заедно со волонтерите на Марли Мутс, се тешки на работа, како и на нашиот екипаж на работа дворот до живот. Добро, можеме да го повлечеме ова. Знам дека можеме. Но, единствениот начин на кој ќе можеме да го направиме тоа е со солиден план. Еве што размислувам. Ние всушност ќе исечеме дупка во оградата. Сега не грижи се, затоа што ќе ја повлечеме таа пролеана и ќе продолжиме направете го тој простор вистинска просторија. Lineе го обложиме со гајби и сите кучиња можат да спијат таму ноќе за да ги извади од медицинскиот простор. Сега кучињата во инвалидска количка заземаат многу простор и тие всушност не треба да спијат во инвалидска количка. Значи, ќе направиме место каде што волонтерите можат само решетки ги оние инвалидски колички навечер, пред да ги легнат кучињата во кревет. Buildе изградиме рампа за кучиња достапна за инвалидска количка. Тука е жешко и мислам дека лесен лек за да им дадеме утеха на овие кучиња е засенчен целиот двор. Сè уште ни треба тема, нели? Тоа ќе му помогне на креативноста да тече и навистина ќе помогне да се донесе живот до овој простор. Во меѓувреме, нашите екипи продолжуваат да туркаат сè напред. (светла музика) - Фау, супер. - Добро, добивам боја. Ги добивам сите алатки што ни се потребни. Сега, го испратив Зак затоа што навистина сакам да го изненади Зак. Сакам да го изненадам Шарон, извршниот директор, Важна улога игра Шарон во организацијата Марли мутс и секој ден ги истура срцето и душата за да бидете сигурни дека работи непречено. Тоа е навистина важно за кучињата, но тоа е исто толку важно за секој што работи толку напорно секој ден во мутлите на Марли. Работата е сепак, тоа навистина става временско ограничување на она што го правиме Во спротивно, Зак ќе го види тоа пред да биде всушност завршено. Haveе мора да внесеме многу луѓе да го завршиме проектот, но ние ќе го сториме тоа. Ние мора да го сториме тоа. Пред да продолжиме понатаму, морам да ве запознаам со Кора Роуз. Таа е таков зрак инспирација. Преслатко мало кутре што преживеа толку многу, но може да кажете дека е сеуште толку среќна цело време. Таа навистина живее во моментот. Таа е одлично куче. Добро, чувствувам дека се спојува. Тимот ја обои оградата во бело. Laterе ја донесеме тревата подоцна, но има едно прашање. Ние сакавме да ја донесеме бараката, но за жал, нашите момци се обидоа. Само што е премногу тежок. - Еден, два, три, оди! (машки грутки) - [Роки] Ова е важен дел од планот. Мора да се обедини. Значи, ќе мора да најдеме повеќе луѓе да ни помогне да го придвижиме ова. Добро, имаме проблем. Значи, ми требаат сите. Мислам, секој што го имаме тука сега, затоа што таа барака е тешка и ние всушност мораме физички преместете ја целата барака. - Како се движите барака? - [Роки] Сакам да го поставам така што е продолжение на областа. - Има многу волонтери кои се тука да им помогне на шетање на кучињата. - [Роки] Секој што може да витка и да ни даде како бицепс. - Добро. - Ајде да ги набавиме на проектот. - Да, ќе ги зграпчиме веднаш. - се собра Блејк сите околу и верувам во оваа група толку многу, Знам дека можеме да го направиме ова. - И, тогаш вие момците едноставно ќе ја рокнете и тргнете ја оваа работа. Кога велам возвиши, ќе одиш, и ќе ми помогнеш одзади. Добро. - Ајде. Уо Еден два Три. (негодувачки) Ву, воу! Добра работа. - [Роки] Јас сум навистина импресиониран од овој тим. Знаеш што, Морам да го повикам Зак токму сега и морам да му кажам што се случува. Добро, прво, дозволете ми да ви обновам. Е жешко. Тимот е исцрпен. Но, тоа се собира, човеку. Никогаш не сум видел тим на волонтери и вработените работат толку напорно. - [Зак] Да, пријателе. Тоа е она што сакам да го слушам. - Да, човеку. Значи, добро. Се обидуваме да излеземе со име. Дого тркала или кученце на тркала. Не знам, кое би било добро име за тој простор? - [Зак] Најдоброто име, рацете надолу, Вили Светот. - Светот на тркала. Ох, тоа е совршено. Добро. Добро. Goе одам да го известам тимот. Едвај чекам да го видите ова. Па, ќе го натерам тимот да работи. Светот на Вили, го сакам. Кој не би сакал да оди во Wheelie World? Тимот ги поставува темелите на тревната трева и подготвување на сенката со името Wheelie World. Мора да биде тркачка тема. Затоа, го прашав тимот за некои кул тркачки ленти и тие станаа креативни со тоа. - Што ако тоа е како она што го правиме обратно? „Затоа што тоа е како малку повеќе текстура. Да? - Да - [Роки] Ја ценам креативноста, Блејк. Продолжи со добрата работа. Говорејќи за кучиња, Јас всушност го фатив Зак како шета навистина близу до работната област. Значи, знаете што, се соочив со него. - Не би требало да бидете околу. - Па, тука има 20 хектари. Некаде морав да постојам. - Всушност мило ми е што си тука затоа што Не знам дали забележавте, но ние поставуваме нешто зад вас. - Скоро готово! - Ве видовме како шетате со кучиња со инвалидска количка, Нааџи и Кора Роуз, и помисливме, што ако имавме трка? - Јас сум игра за тоа. - Да, сакаш? Вие сакате да го направите тоа? - Ја видов Кора како се движи. Има неколку тркала. - Знам, ох да. Добро, таа ќе биде моја девојка. Нааџи ќе биде твоето момче. - Нааџи веќе се загреа. - Подготвен е да си оди, добро. - Подготвен е да трча. - Добро, Зак е долу. Подгответе се да изгубите. Ајде да се тркаме. (оптимист музика) - На твоја марка, постави се, оди! - Ајде, Нааџи! - Ајде, Кора! Ајде Кора! - Ајде да одиме Нааџи! - О не, ајде Кора! Ајде Кора, ајде! - Ајде, Нааџи! Има долги нозе, знаев дека ќе победи, Знаев дека го има. (оптимист музика) Ајде кутре. - ајде Кора, го можеш тоа! Ах, човеку. Добро, добро. - Извини, извини девојче. Пократки нозе. - Што беше тоа Како би го направил тоа? - Смути утрово. Ми се тресеше протеинот. - Инаку, Нааџи и Кора беа и двајцата победници, патем. Вратоврска. - Ние го наместивме. Пред тоа и реков на Кора, бев како, погледни, ако дозволите оваа вреќа со хавајска убавина да победи на оваа трка. Па таа е како, јас трчам. Ме наместија! - Трчам. - Добра работа. Тоа беше прекрасно време. Сега назад во работната област. Коренот конечно е поставен и не ни останува многу време. Тимот се трка за да ја заврши работата. Кристална топка, дали ќе го завршиме овој проект на време? - Секако. - Да! Навид, дали ќе го завршиме овој проект на време? - Да - Да! Вие сте водечки за овој проект во моментов. - Знам. - Што мислиш? - Дали е можно? - Тоа, (се смее) близу е. - Треба да го завршиме тоа. Ми треба ветување од тебе затоа што- - Добро, добро, сфативте. Е завршиме. Можеби треба да биде подоцна ноќ. (Роки се смее)'llе завршиме сепак. - [Роки] stayе останам тука цела ноќ. Sleepе спијам во барака со тебе. - Добро, навистина е пријатно со вклучен AC. - Добро, имаме малку проблем. Сега проектот е скоро готов и таму изгледа навистина добро. Но, големото парче што го посакував, парчето што го собира сето тоа, тоа всушност вели Светот на Вили. Се јавив за да добијам обичај понуда за тоа на сопствена работа. Сакам да биде нешто посебно. И останавме без пари. Но, имам добра идеја. Значи, има многу од вас кои всушност сте членови на овој канал што се приклучија и секој месец плаќате месечна претплата. Fundsе ги искористам тие средства за да ни помогнеме да го купиме тој знак. Така што мутлите на Марли навистина се чувствуваат како да имаат простор тоа им значи на овие кучиња. Значи, ако сте член, ви благодарам. Како да сте тука со мене и сега им помагате на овие кучиња. Па благодарам. Ако сакате да бидете член, ако сакате да се придружите, само притиснете го копчето за придружување. Сите тие средства одат да ни помогнат да помогнеме повеќе кучиња. Да се ​​биде волонтер во прифатилиште за кучиња е навистина важно. Има многу навистина важни работни места. Мора да подигнеш тешки работи. Мора да шеташ кучиња. Мора да исчистите измет на кучиња. Но, понекогаш мораше да ја завршиш навистина тешката работа како надувување гуми на надувување. (жена навива) Дејв навистина помагаше да се води овој проект. Го замоливме да го склопи ова и мислам, така го камшикуваше. Сега не изгледа многу, но само почекајте. Мислам, замисли кучиња како се возат, тркала низ тунелот. Comeе се собереме заедно. Само што чекаш. Да, тоа ќе биде совршено. Во ред. Еве го планот со овој меур токму тука. Allowе им дозволи на кучињата да се виткаат во нивната инвалидска количка и ќе отвориме дупка. Тие, всушност, ќе можат да гледаат надвор. Па исто како што би гледале низ вашиот прозорец, кучињата во инвалидска количка ќе имаат прозорец кон светот надвор. (машини вител) Совршено. Дали е ова главниот план за инвалидските колички? - Да, ќе ставиме неколку куки, две или три, во зависност од тежината. - Добро. - И тогаш ќе поставиме малку ознаки за името кои висат на секоја од нив кучињата да знаат кој кому припаѓа. О, и дозволете ми да ви го покажам ова. - Добро добро. Што е ова? Само паркирање на тркачки автомобили. - hangе виси и тука, па секој знае каде одат сите инвалидски колички. - Тоа е толку кул. Секоја вечер кучињата ќе можат да ги закачат своите тркала и главата во кревет. (оптимист музика) Причината што ги сакам овие е, знаете дека има многу светла во гаражата. Или ако работите на вашиот автомобил, ги имате. Некако е моделирано после тоа. Малку поубав изглед. Тоа се сите оние мали допири кои навистина ќе направат голема разлика. Писмата стигнаа благодарение на фондот на членови и проверете го ова, погледнете го ова, ќе ги ставиме сите букви. Spе го напише Wheelie World. Дечки, ова ќе биде толку кул. Благодарам членови. Добро, ние сме готови, ставајќи неколку завршни чекори на тоа, но човеку, овде е толку жешко. Знаете што значи тоа сепак? Време е за сладолед. Ајде да го свртиме екипажот во јама за правење некои ладни јадења за некои добри кучиња. Добро, но пред да го сториме тоа, Имам навистина добри вести. Некој е тука, всушност, заинтересирани за посвојување на Авијана. Значи, ќе одиме да ја пречекаме во моментов. Дали сте заинтересирани да ја посвоите Авијана? - Сигурен сум дека сум. - Здраво, девојче. О, добро. Па, зошто Авијана? - Па имав повреда на 'рбетот и сакав куче со посебни потреби. - [Роки] Што мислиш? Дали сакате да ја посвоите? - Ние се за loveубивме. Да - Па добро, дали е тоа посвојување? - Мислам така, да. - Да! Добро, ова посвојување ме прави толку среќна. Еве што ќе правиме. Goе земеме сладолед и всушност дај малку сладолед на Авијана. Вие момци, сакате да помогнете во тоа? - Апсолутно. - Добро. Прекрасно. Боже, такви се моменти тоа само прави толку голема разлика. Затоа го правам ова и не можам да се заблагодарам доволно на сите што сте претплатени и следете и лајкувајте и коментирајте. Како што е едноставно, ние сме заеднички кои им помагаме на животните. Ова е одлично. Ова е Мили, а Бренди ја негува Мили. Мили доби специјална приказна. Вилицата е всушност скршена. И така, таа не може да јаде тврда храна. И помислив, бидејќи правиме сладолед, не може да има подобро куче што заслужува навистина вкусен сладолед. Затоа, направив нешто посебно. Погледнете го ова, ги направив малите плоштади за сладолед, тие се мали парчиња сладолед од кокос. Allе им дадеме на сите кучиња сладолед, но ова го направив многу специјално за Мили. Мили, сфати ја. Бренди навистина се грижеше за Мили. И не е лесно кога кутре има скршена вилица. И така, оваа навистина мека ладна храна мора да биде толку освежувачки за неа. Добро, тоа се случува. Makeе направиме неколку ученици за кучиња. Сега еве што имам. Имам природни пупсикули од кокос кои се безбедни за кучињата. Имаме ванила тука и кокос, и тогаш ќе ги потопам во рогач. Сега тоа е како чоколадо, но нема теобромин во себе. Значи, рогачот е вкусен, вкусен е, но е безбеден за кучињата. Имам и розов јогурт и секако имам малку прскалки од кучиња, погледни го ова, да! И тогаш ќе ги истрчаме на сите кучиња. Тука ги имам членовите на тимот кои се волонтери и тие ќе ни помогнат. Па да започнеме. (оптимист музика) Таа јаде храна на кучето. Некои од волонтерите овде, не знам. - Морав да го пробам, да видам дали е добро. (се смее) (оптимист музика) - Мораме да направиме повеќе ученици. Тоа е еден од најжешките денови во градот. Значи, мора да ги направиме брзо пред сите да се стопат. Добро, потопете побрзо, потопете побрзо. (оптимист музика) Добро, време е. Време на кученце! 100 ученици за кучиња. Сега ние всушност немаме сто кучиња, но ќе оставиме остатоци за Марли мутс, за да можат да им даваат ученици секој топол ден. Добро, ајде да одиме, да одиме. Конечно беше време да и се даде на Авијана нејзината долго очекувана сладоледче. Добро. - подготвени сте? - Подготвени сме. - Добро, ох леле. Ох, тоа беше брзо. - Леле! - Господи, закачи се. О, ќе замрзнеш мозок. - [Роки] Тоа е најбрзиот што некогаш сум го видел куче јади зеница. - Ох - [Роки] Марлиевиот мутс е толку страшна организација. Сега фактот дека луѓето можат да одат на Интернет и да ги гледаат кучињата кои се достапни за усвојување и некој ја виде Авијана и сега таа јаде зеница со своето ново семејство. Само ми го стоплува срцето, но знаете што? Има уште 98 да се потрошат. Значи, подобро да се фатиме за работа. Ова е Канело токму тука. И Канело сака ученици, веќе можам да кажам. Може да залакш. Барни. Ох, погледни го тој совршен залак. - [Womanена] Ух ох. Добро момче. - [Роки] О, толку е добро, а? Толку е смешно како кучињата, исто како и луѓето, тие го јадат својот сладолед на различни начини. Јас го јадам својот сладолед брзо. Добивам замрзнување на мозокот. Пумба овде сака да си го земе своето време. Сега сакам да го запознаете Фелпс. Сега Фелпс има пливачки синдром, така неговите раце некако се заклучени заедно. Затоа тој е кученце за инвалидска количка. Овде ќе му дадеме нешто многу посебно. Добро куче, добро момче Фелпс. Мислам дека му се допаѓаат тие прскалки. О, (се смее) Јас би рекол дека е хит. Ова е навистина совршено задоволство за овие кучиња на толку топол ден. И беше многу забавно. Сите овие кучиња, мислам дека едноставно го сакаа тоа. Тие беа толку среќни. Мутлите на Марли мора да потрошат многу пари грижејќи се за овие инвалидски кучиња. Тие не можат да контролираат каде одат во тоалет. Ова следно изненадување од нашиот спонзор е навистина голема работа. Види го ова. Дали сите се таму? - Да, да, тие се. - Начинот на кој можеме да го сториме сето ова е затоа што имаме одличен спонзор. И така, парите на спонзорите само се пренесуваат и тоа ни помага да платиме за сè. И спонзорот се приближи сега во U-Haul. Aboutе ги изненадиме сите. Значи, сите тие се тука. Еве ги тука, еве ги. (групно навивање) Вие момци, сакате да го отворите ова отворено и да го покажете изненадувањето? Ајде да го направиме тоа (групно навивање) Ова е страшно затоа што кога имате еден куп кучиња тоа се кучиња за инвалидска количка, овие пишарки ќе направат голема разлика и ќе им треба нешто за да се прошетаат. Значи, големите рампи ќе помогнат многу. Не само што работат во мојот дом, но сега тие исто така ќе им помогнат на животните кои имаат потреба. Целиот тим на Марли Мутс беше толку воодушевен великодушноста на алфа шепата, но ова беше само почеток. И сега е време за главниот настан. Добро, еве што ќе правиме. Graе ги зграпчам и ќе ги изненадиме. И тогаш ќе ги донесеме сите кучиња на тркала за да можат да го проверат. Додека ги водев Зак и Шарон во новата област, моето срце трчаше. Зак и неговиот тим работат толку напорно за да се грижат од сите кучиња во Марлиевиот мутс. И тие го заслужуваат најдоброто. Се надевам само дека го сакаат она што го направивме за нив. - [Група] Три, два, еден, мутлите на Марли! - Уе - О Боже. - Проклето. - Го сакам тоа! (оптимист музика) Ова е толку кул! - Ова е толку рад. - Мислам дека може да плачам. Господе. Ова е убаво. - Ова е навистина кул. - Ох, овие момци ќе го сакаат тоа. - Значи, прво ја добивме почетната линија на Вили Светот, нели? Каде што можат да се тркалаат преку рампата. Некои од помалите кучиња можат да одат под рампата. Дејв го изгради. - Значи, мрзливите кучиња можат - Тој направи? - Да Да Дејв сето тоа го изгради рачно. - Господе. - Сега ова токму тука е вид на област за посвојување. Значи, ако некој размислува да посвои куче со тркало, тие не треба да седат на земја. Тие не мора да застанат на нозе. Имаме ниска клупа за да можат да седат долу, - Совршено. - И тие можат дури и да се тркалаат на клупата. Ова е од Alpha Paw, тие се рампа. Имаме уште една рампа што можеме да ја поставиме таму, па ако ти треба поголемо тркало. Сакавме нешто трајно дека сонцето не може да пречи, ветерот не може да пречи. Значи, ги измисливме овие обичаи за вас момци. Ова е Светот на Вили токму тука. - Прекрасно. - Ние скоро не го извади. Така, еден од најголемите предизвици што ми ги кажа за Зак секоја вечер кучињата влегуваа во куќата, но тие се во медицинска област и сакате да го одржувате тоа чисто и исчистено. Значи, навистина знаевме дека треба да разработиме решение. Па токму тука, гледате каде во текот на ноќта кучињата всушност можат да ги решат своите инвалидски колички, но каде одат тие? Па, ќе ти покажам. Како нивна спална соба која е целосна климатизирана и дизајниран за нив да спијат секоја вечер. (оптимист музика) - Тоа е фантастично, човече. - Го сакам тоа. - Ова е токму она што им требаше. Ова е толку кул. - Колку е ова посебно? - Значи одгледувалници под тука и околу, тоа е толку совршено. - Ова е убаво. - Да, ова е токму она што им треба. Па момци, исто како што дувнавте дупка во оградата. - Да, така и ние, да. Па, - Толку кул човек. - Повторно, секоја чест на сите волонтери, сите влегоа и ние го туркавме ова рачно. Немавме никој да го премести, но моќта на волонтерите на Марли Мутс. - Трансформацијата е праведна, едноставно е толку убава. - Да, ова е добро. - И толку многу напорна работа влегов во ова, ви благодарам на сите. - Значи, треба да донесеме некои кучиња со тркала? - Да! - Дали треба да внесеме некои кучиња од тркала? (групно навивање) Добро, да ги зграбиме кучињата и видете што мислат. (оптимист музика) Нааџи, Нааџи, не знам дали ќе се вклопиш низ таа рампа. - [Зак] Ние сакаме да го понудиме овој посебен простор каде што луѓето можат да се вратат и да комуницираат со кучиња кои преживеале нешто критички, животот се менува, животот се менува, но излезете на другиот крај од светлата страна и секогаш се фокусираат на сребрената обвивка. - Но, Нааџи, има уште една работа. Ми треба помош од сите. Кликнете на врската подолу и одете на PawRamp од Алфа шепи за вашето куче. Затоа што не само што ќе добиеш нешто навистина одлично за вашето куче, но исто така и 10 долари од секое купување да помогне во поддршката на Мутлите на Марли. Затоа, кликнете на таа врска сега. И ако сакате да видите повеќе неверојатни видеа како ова, оди гледај го видеото токму таму. Оди Оди оди. Одете гледајте го тоа видео, одете!

Направете 100 сладоледски барови бездомни кучиња на најжешкиот ден!

View online
< ?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?><>
<text sub="clublinks" start="0.15" dur="2.52"> - Денес правиме 100 лекувања за сладолед </text>
<text sub="clublinks" start="2.67" dur="3.04"> за бездомни кучиња со посебни потреби во инвалидска количка. </text>
<text sub="clublinks" start="5.71" dur="1.713"> - О Боже, го сакам тоа! </text>
<text sub="clublinks" start="10.38" dur="2"> - Тоа е една од најголемите шминкања што некогаш сме ги направиле. </text>
<text sub="clublinks" start="12.38" dur="2.91"> Затоа, посебна благодарност до нашиот спонзор, Алфа Пау, </text>
<text sub="clublinks" start="15.29" dur="1.34"> за помагање да го повлечеме ова. </text>
<text sub="clublinks" start="16.63" dur="2.21"> Во моментов, јас сум во Техачапи, Калифорнија. </text>
<text sub="clublinks" start="18.84" dur="1.19"> И дозволете ми да ви кажам дека е жешко. </text>
<text sub="clublinks" start="20.03" dur="1.28"> Мислам, топло, топло, </text>
<text sub="clublinks" start="21.31" dur="1.52"> како над сто степени. </text>
<text sub="clublinks" start="22.83" dur="1.1"> Но, тоа нема да нè спречи </text>
<text sub="clublinks" start="23.93" dur="2.2"> затоа што сме во ранчот за спасување на Марли, </text>
<text sub="clublinks" start="26.13" dur="2.01"> и ова место е фантастично. </text>
<text sub="clublinks" start="28.14" dur="2.21"> Doе направиме нешто многу специјално денес. </text>
<text sub="clublinks" start="30.35" dur="2.55"> Знаеш дека ќе сторам се што е потребно за да им помогнам на кучињата, </text>
<text sub="clublinks" start="32.9" dur="1.94"> но овој проект ќе биде единствен </text>
<text sub="clublinks" start="34.84" dur="2.95"> затоа што ќе им помогнеме на кучињата со посебни потреби во инвалидска количка. </text>
<text sub="clublinks" start="37.79" dur="1.95"> И не само што денес ќе направиме сладолед за кученца, </text>
<text sub="clublinks" start="39.74" dur="2.41"> но ќе направиме цел простор </text>
<text sub="clublinks" start="42.15" dur="1.6"> само за кучиња во инвалидска количка. </text>
<text sub="clublinks" start="43.75" dur="2"> Beе биде неверојатно. </text>
<text sub="clublinks" start="45.75" dur="0.87"> Исто така, ако сте нови тука. </text>
<text sub="clublinks" start="46.62" dur="1.15"> проверете дали сте претплатени. </text>
<text sub="clublinks" start="47.77" dur="2.65"> Ако сакате кучиња, вклучете ги известувањата. </text>
<text sub="clublinks" start="50.42" dur="1.16"> Ајде да се сретнеме со Зак Скоу, </text>
<text sub="clublinks" start="51.58" dur="1.54"> основачот на Марлиевите мутови. </text>
<text sub="clublinks" start="53.12" dur="1.39"> Ако сте гледале некое од моите видеа, </text>
<text sub="clublinks" start="54.51" dur="1.31"> го познавате момчето токму тука. </text>
<text sub="clublinks" start="55.82" dur="1.95"> Зак Скоув, основач на „Марлиевиот мутс“. </text>
<text sub="clublinks" start="57.77" dur="0.833"> Сте го виделе. </text>
<text sub="clublinks" start="58.603" dur="1.017"> Изградивме ресторан за кучиња. </text>
<text sub="clublinks" start="59.62" dur="1.97"> Изградивме јама со топки за кучиња. </text>
<text sub="clublinks" start="61.59" dur="1.1"> Мислам, направивме неколку луди работи. </text>
<text sub="clublinks" start="62.69" dur="3.14"> Но, можеби не знаете колку е инспиративен. </text>
<text sub="clublinks" start="65.83" dur="3.32"> Како тоа колку напорно работел и колку кучиња спасил </text>
<text sub="clublinks" start="69.15" dur="1.61"> градејќи го ова страшно спасување. </text>
<text sub="clublinks" start="70.76" dur="2.57"> - Ме дијагностицираа заболување на црниот дроб во завршна фаза во 2008 година. </text>
<text sub="clublinks" start="73.33" dur="1.19"> Ми дадоа помалку од 90 дена </text>
<text sub="clublinks" start="74.52" dur="1.35"> да живее без трансплантација на црн дроб. </text>
<text sub="clublinks" start="75.87" dur="2.68"> Моите кучиња милион проценти ми помогнаа да ми го спасат животот. </text>
<text sub="clublinks" start="78.55" dur="1.68"> И, само се фрлив на негување. </text>
<text sub="clublinks" start="80.23" dur="2.09"> Почнав да се грижам локално за хуманото општество. </text>
<text sub="clublinks" start="82.32" dur="2.42"> За време на целиот тој процес, тоа ми помагаше да го градам своето тело, </text>
<text sub="clublinks" start="84.74" dur="1.15"> ми помогна да го изградам умот. </text>
<text sub="clublinks" start="85.89" dur="2.31"> И, до моментот кога имав право за трансплантација на црн дроб, </text>
<text sub="clublinks" start="88.2" dur="1.09"> Повеќе не ми требаше. </text>
<text sub="clublinks" start="89.29" dur="2.37"> - Кучињата ве спасија. - Тотално, 100%. </text>
<text sub="clublinks" start="91.66" dur="1.88"> И сега тука сме, скоро 12 години подоцна, </text>
<text sub="clublinks" start="93.54" dur="1.463"> спасивме како 5000 кучиња. - Леле. </text>
<text sub="clublinks" start="95.003" dur="2.587"> - Имаме еден куп програми кои им помагаат на луѓето </text>
<text sub="clublinks" start="97.59" dur="1.08"> и домашни миленици. - Вие момци </text>
<text sub="clublinks" start="98.67" dur="1.66"> страшна работа, сакаме да ви помогнеме. </text>
<text sub="clublinks" start="100.33" dur="1.62"> Затоа, сакам да сфатам проект. </text>
<text sub="clublinks" start="101.95" dur="2.11"> Сакам да направам нешто големо. Сакам да направам простор. </text>
<text sub="clublinks" start="104.06" dur="1.44"> - Имам само простор. </text>
<text sub="clublinks" start="105.5" dur="0.833"> - Добро добро. - Ако сте за тоа. </text>
<text sub="clublinks" start="106.333" dur="1.057"> - Добро, ајде да одиме. </text>
<text sub="clublinks" start="107.39" dur="1.64"> Ајде да видиме, ајде. </text>
<text sub="clublinks" start="109.03" dur="3.09"> - Значи, ова е местото каде што ги чуваме нашите пригодни способни миленичиња. </text>
<text sub="clublinks" start="112.12" dur="2.82"> Навистина, кој и да оди и да оди, тоа е практичен способен, </text>
<text sub="clublinks" start="114.94" dur="0.93"> што треба стол, </text>
<text sub="clublinks" start="115.87" dur="3.07"> или има некои како тешка повреда, останува тука. </text>
<text sub="clublinks" start="118.94" dur="1.72"> - [Роки] Додека го проверувавме просторот, </text>
<text sub="clublinks" start="120.66" dur="1.64"> најслаткото куче се искачи до Зак </text>
<text sub="clublinks" start="122.3" dur="1.76"> со најневеројатни очи. </text>
<text sub="clublinks" start="124.06" dur="1.63"> - Значи, ова е Авијана. </text>
<text sub="clublinks" start="125.69" dur="3.52"> Таа е една од нашите пригодни способни, парализирани мутави. </text>
<text sub="clublinks" start="129.21" dur="5"> Таа беше намерно овде насочена, ја изгуби својата подвижност. </text>
<text sub="clublinks" start="134.26" dur="3.04"> Инцидентот даде, ја направи парализирана, </text>
<text sub="clublinks" start="137.3" dur="2.44"> и ги роди своите кученца веднаш откако тоа се случи. </text>
<text sub="clublinks" start="139.74" dur="1.43"> И таа- - О, таа беше бремена? </text>
<text sub="clublinks" start="141.17" dur="0.833"> - Бремена. </text>
<text sub="clublinks" start="142.003" dur="1.447"> Таа се справуваше со оваа ужасна повреда, </text>
<text sub="clublinks" start="143.45" dur="1.36"> но сепак некако успеа да се грижи </text>
<text sub="clublinks" start="144.81" dur="1.56"> од нејзините кученца додека не и се помогне. </text>
<text sub="clublinks" start="146.37" dur="1.49"> Се надеваме дека ќе ја посвоиме. </text>
<text sub="clublinks" start="147.86" dur="2.12"> Ја ставивме таму на социјалните мрежи. </text>
<text sub="clublinks" start="149.98" dur="1.22"> Continueе продолжиме да правиме објави. </text>
<text sub="clublinks" start="151.2" dur="2.2"> И, само морам да верувам дека има некој таму </text>
<text sub="clublinks" start="153.4" dur="1.82"> тоа ќе ја сака во нивниот живот. </text>
<text sub="clublinks" start="155.22" dur="2.14"> - [Роки] Приказните како Авијана ме прават да посакам </text>
<text sub="clublinks" start="157.36" dur="1.45"> да помогне толку лошо. </text>
<text sub="clublinks" start="158.81" dur="1.92"> Зак отиде напред и ми го покажа остатокот од областа </text>
<text sub="clublinks" start="160.73" dur="1.52"> и некои од проблемите што ги имаа </text>
<text sub="clublinks" start="162.25" dur="0.89"> со тој простор. </text>
<text sub="clublinks" start="163.14" dur="2.01"> - Овие гумени душеци дефинитивно мора да излезат од тука. </text>
<text sub="clublinks" start="165.15" dur="1.39"> Тие беа одлична идеја во зима, </text>
<text sub="clublinks" start="166.54" dur="1.73"> но тие се само милион степени. </text>
<text sub="clublinks" start="168.27" dur="0.833"> - [Роки] Добро, па ова се инвалидски колички </text>
<text sub="clublinks" start="169.103" dur="1.677"> тие всушност користат, нели? </text>
<text sub="clublinks" start="170.78" dur="1"> - [Зак] Да. Имаме еден куп од нив. </text>
<text sub="clublinks" start="171.78" dur="2.1"> Треба само да се обидеме да сфатиме што да правиме со нив. </text>
<text sub="clublinks" start="173.88" dur="1.39"> - Имам неколку добри идеи, да, </text>
<text sub="clublinks" start="175.27" dur="1.79"> Добив, тркалата се вртат сега. </text>
<text sub="clublinks" start="177.06" dur="1.6"> Моите први мисли кога го видов овој простор, </text>
<text sub="clublinks" start="178.66" dur="1.9"> тие прават најдобро што можат со она што го имаат. </text>
<text sub="clublinks" start="180.56" dur="0.833"> Но, веднаш, </text>
<text sub="clublinks" start="181.393" dur="2.767"> Би можел да кажам дека тоа е простор што има потенцијал. </text>
<text sub="clublinks" start="184.16" dur="1.64"> За што ја користите бараката? </text>
<text sub="clublinks" start="185.8" dur="3.09"> - Значи, барака, првично беше само за да ја складираме нашата храна за кучиња, </text>
<text sub="clublinks" start="188.89" dur="2.6"> но тоа не функционираше премногу добро. </text>
<text sub="clublinks" start="191.49" dur="1.31"> - Можеме ли да го користиме? - Да </text>
<text sub="clublinks" start="192.8" dur="1.05"> - Кога Зак ми ја покажа бараката, </text>
<text sub="clublinks" start="193.85" dur="2.56"> Знаев дека мора да има нешто што можеме да сториме. </text>
<text sub="clublinks" start="196.41" dur="1.67"> Во ред. Веќе добив идеја како се врти. </text>
<text sub="clublinks" start="198.08" dur="1.99"> Го прашав Зак каде спијат кучињата ноќе </text>
<text sub="clublinks" start="200.07" dur="2.07"> и Зак ме зеде и ми ја покажа медицинската соба. </text>
<text sub="clublinks" start="202.14" dur="1.63"> - Ова беше нивниот животен простор. </text>
<text sub="clublinks" start="203.77" dur="2.02"> И тогаш го создадовме надворешниот простор </text>
<text sub="clublinks" start="205.79" dur="1.87"> и ние работевме на тоа да го направиме подобро. </text>
<text sub="clublinks" start="207.66" dur="1.624"> - Значи, тоа ќе биде тешко затоа што да, </text>
<text sub="clublinks" start="209.284" dur="1.439"> вие управувате со медицинскиот простор. </text>
<text sub="clublinks" start="210.723" dur="1.747"> - Се обидувам да го одржам чист тука. </text>
<text sub="clublinks" start="212.47" dur="1.196"> - Да - И навистина е тешко </text>
<text sub="clublinks" start="213.666" dur="0.908"> да го стори тоа. </text>
<text sub="clublinks" start="214.574" dur="1.056"> - Но, тие не можат да спијат надвор, нели, </text>
<text sub="clublinks" start="215.63" dur="1.15"> затоа што има предатори што ќе ги добијат. </text>
<text sub="clublinks" start="216.78" dur="1.15"> - Да - Да, можеби можевме </text>
<text sub="clublinks" start="217.93" dur="1.23"> сфати нешто таму. </text>
<text sub="clublinks" start="219.16" dur="1.55"> Се чини дека ја завршив работата за мене </text>
<text sub="clublinks" start="220.71" dur="2.152"> за Авијана и сите идни кучиња </text>
<text sub="clublinks" start="222.862" dur="1.308"> кои навистина ќе уживаат во овој простор, </text>
<text sub="clublinks" start="224.17" dur="2.15"> но нема да биде ефтино и нема да биде лесно. </text>
<text sub="clublinks" start="226.32" dur="1.73"> Но, фала богу, имаме одличен спонзор </text>
<text sub="clublinks" start="228.05" dur="1.48"> тоа ќе ни помогне да го повлечеме ова. </text>
<text sub="clublinks" start="229.53" dur="2.42"> Нашиот спонзор, Alpha Paw има неколку неверојатни производи, </text>
<text sub="clublinks" start="231.95" dur="3"> како рампа за кучиња, влошки за пиша и многу повеќе, </text>
<text sub="clublinks" start="234.95" dur="2.06"> Јас знам од прва рака дека оваа компанија навистина се грижи </text>
<text sub="clublinks" start="237.01" dur="3.81"> нашата кауза затоа што нивниот извршен директор, Рамон и неговиот син Виктор, </text>
<text sub="clublinks" start="240.82" dur="2.58"> всушност слезе лично да помогне. </text>
<text sub="clublinks" start="243.4" dur="2.4"> - Пресреќни сме што сме овде денес во Марли мутс. </text>
<text sub="clublinks" start="245.8" dur="2.25"> Ние всушност сме големи во спасувачките кучиња. </text>
<text sub="clublinks" start="248.05" dur="2.7"> Имаме два спасувачки питбули во нашата куќа. </text>
<text sub="clublinks" start="250.75" dur="1.567"> И затоа посегнавме да кажеме, </text>
<text sub="clublinks" start="252.317" dur="2.153"> „Еј, можеби можеме да помогнеме. </text>
<text sub="clublinks" start="254.47" dur="1.117"> - Моето семејство и јас го користиме PawRamp </text>
<text sub="clublinks" start="255.587" dur="2.313"> и силно препорачувам да ја направите инвестицијата </text>
<text sub="clublinks" start="257.9" dur="0.86"> за вашето куче. </text>
<text sub="clublinks" start="258.76" dur="2.48"> За нашето семејство, PawRamp беше фантастичен, </text>
<text sub="clublinks" start="261.24" dur="2.2"> особено со нашето куче, Зои, токму тука. </text>
<text sub="clublinks" start="263.44" dur="1.36"> Таа е постаро куче. </text>
<text sub="clublinks" start="264.8" dur="1.94"> И така природно, како и многу постари кучиња, </text>
<text sub="clublinks" start="266.74" dur="1.47"> таа има проблеми со грбот. </text>
<text sub="clublinks" start="268.21" dur="1.56"> Понекогаш зглобовите ја повредуваат. </text>
<text sub="clublinks" start="269.77" dur="1.02"> Не е невообичаено. Нели </text>
<text sub="clublinks" start="270.79" dur="2.89"> Многу постари кучиња имаат артритис и не треба да чекате </text>
<text sub="clublinks" start="273.68" dur="1.98"> да набавите едно од овие додека вашето куче не е постаро куче. </text>
<text sub="clublinks" start="275.66" dur="1.86"> PawRamp има смисла за мало куче </text>
<text sub="clublinks" start="277.52" dur="2.19"> тоа е скокање нагоре и надолу, постаро куче, </text>
<text sub="clublinks" start="279.71" dur="1.53"> ако вашето куче има проблеми со телесната тежина, </text>
<text sub="clublinks" start="281.24" dur="2.25"> вакво нешто ќе биде навистина одлично за нив. </text>
<text sub="clublinks" start="283.49" dur="1.47"> Вашето куче е многу лесно да научи. </text>
<text sub="clublinks" start="284.96" dur="2.2"> Ја научивме Зои за само неколку секунди </text>
<text sub="clublinks" start="287.16" dur="2.04"> само примамувајќи ја со задоволства. </text>
<text sub="clublinks" start="289.2" dur="2.49"> Добро, добро девојче. </text>
<text sub="clublinks" start="291.69" dur="1.78"> Доаѓа составено веднаш од кутијата. </text>
<text sub="clublinks" start="293.47" dur="2.51"> Значи, сè што треба да направите е да го извлечете и да го поставите. </text>
<text sub="clublinks" start="295.98" dur="2.3"> Без оглед на висината на вашиот кревет или каучот, </text>
<text sub="clublinks" start="298.28" dur="1.8"> добрата вест е што PawRamp се прилагодува. </text>
<text sub="clublinks" start="300.08" dur="2.08"> Има четири прилагодливи поставки на неа. </text>
<text sub="clublinks" start="302.16" dur="0.833"> И кога не ни треба PawRamp, </text>
<text sub="clublinks" start="302.993" dur="2.227"> лесно се спушта на околу три инчи, </text>
<text sub="clublinks" start="305.22" dur="2.16"> за да можете да го лизнете под вашиот кауч или креветот. </text>
<text sub="clublinks" start="307.38" dur="1.31"> Треба да однесете денес. </text>
<text sub="clublinks" start="308.69" dur="3.07"> Одете на alphapaw.com/rocky. </text>
<text sub="clublinks" start="311.76" dur="1.25"> И ако одите таму токму сега, </text>
<text sub="clublinks" start="313.01" dur="2.32"> не само што ќе добиете 15% попуст, </text>
<text sub="clublinks" start="315.33" dur="2.75"> туку затоа што Алфа Пау верува во помагање на спасувачките кучиња </text>
<text sub="clublinks" start="318.08" dur="2.41"> толку многу, секој од овие продадени, </text>
<text sub="clublinks" start="320.49" dur="2.91"> тие ќе му дадат 10 долари на Марли мутс. </text>
<text sub="clublinks" start="323.4" dur="2.15"> Theе ги ставам деталите во описот подолу. </text>
<text sub="clublinks" start="325.55" dur="2.38"> Затоа, кликнете на врската токму сега, </text>
<text sub="clublinks" start="327.93" dur="1.5"> направете ја таа инвестиција за вашето куче </text>
<text sub="clublinks" start="329.43" dur="1.65"> и помогни да донираш на Марли мутс, </text>
<text sub="clublinks" start="331.08" dur="2.38"> Да ги поддржиме компаниите кои поддржуваат спасување на кучиња. </text>
<text sub="clublinks" start="333.46" dur="3.52"> Одете на alphapaw.com/rocky сега. </text>
<text sub="clublinks" start="336.98" dur="2.35"> Големо благодарам за Alpha Paw за помошта </text>
<text sub="clublinks" start="339.33" dur="0.833"> со овој проект. </text>
<text sub="clublinks" start="340.163" dur="1.827"> Подоцна ќе има големо изненадување </text>
<text sub="clublinks" start="341.99" dur="1.16"> од нив во видеото. </text>
<text sub="clublinks" start="343.15" dur="2.3"> Затоа, внимавајте на тоа. </text>
<text sub="clublinks" start="345.45" dur="1.99"> Пред да се вратиме на работата, мислам дека е навистина важно </text>
<text sub="clublinks" start="347.44" dur="2.067"> да зборуваме малку за Авијана. </text>
<text sub="clublinks" start="349.507" dur="1.706"> Здраво, ох, дали си добар. </text>
<text sub="clublinks" start="351.213" dur="1.187"> Да </text>
<text sub="clublinks" start="352.4" dur="1.84"> Авијана е толку неверојатно слатка </text>
<text sub="clublinks" start="354.24" dur="1.75"> и толку многу и се случи. </text>
<text sub="clublinks" start="355.99" dur="2.92"> Makeе ја направам моја лична мисија да го завршам овој простор </text>
<text sub="clublinks" start="358.91" dur="3.11"> за неа и погрижи се да најде дом. </text>
<text sub="clublinks" start="362.02" dur="1.66"> Добро, топло е </text>
<text sub="clublinks" start="363.68" dur="2.08"> и треба да ги набавам Авиана и сите други кучиња </text>
<text sub="clublinks" start="365.76" dur="1.46"> малку сладолед. </text>
<text sub="clublinks" start="367.22" dur="0.833"> Јас и мојот тим, </text>
<text sub="clublinks" start="368.053" dur="1.587"> заедно со волонтерите на Марли Мутс, </text>
<text sub="clublinks" start="369.64" dur="3.24"> се тешки на работа, како и на нашиот екипаж на работа </text>
<text sub="clublinks" start="372.88" dur="1.83"> дворот до живот. </text>
<text sub="clublinks" start="374.71" dur="1.04"> Добро, можеме да го повлечеме ова. </text>
<text sub="clublinks" start="375.75" dur="0.833"> Знам дека можеме. </text>
<text sub="clublinks" start="376.583" dur="1.627"> Но, единствениот начин на кој ќе можеме да го направиме тоа е </text>
<text sub="clublinks" start="378.21" dur="1.25"> со солиден план. </text>
<text sub="clublinks" start="379.46" dur="1.04"> Еве што размислувам. </text>
<text sub="clublinks" start="380.5" dur="2.34"> Ние всушност ќе исечеме дупка во оградата. </text>
<text sub="clublinks" start="382.84" dur="1.16"> Сега не грижи се, </text>
<text sub="clublinks" start="384" dur="2.01"> затоа што ќе ја повлечеме таа пролеана и ќе продолжиме </text>
<text sub="clublinks" start="386.01" dur="1.94"> направете го тој простор вистинска просторија. </text>
<text sub="clublinks" start="387.95" dur="2.55"> Lineе го обложиме со гајби и сите кучиња можат да спијат </text>
<text sub="clublinks" start="390.5" dur="2.6"> таму ноќе за да ги извади од медицинскиот простор. </text>
<text sub="clublinks" start="393.1" dur="2.27"> Сега кучињата во инвалидска количка заземаат многу простор </text>
<text sub="clublinks" start="395.37" dur="2.39"> и тие всушност не треба да спијат во инвалидска количка. </text>
<text sub="clublinks" start="397.76" dur="2"> Значи, ќе направиме место каде што волонтерите можат само </text>
<text sub="clublinks" start="399.76" dur="1.69"> решетки ги оние инвалидски колички навечер, </text>
<text sub="clublinks" start="401.45" dur="1.773"> пред да ги легнат кучињата во кревет. </text>
<text sub="clublinks" start="403.223" dur="2.917"> Buildе изградиме рампа за кучиња достапна за инвалидска количка. </text>
<text sub="clublinks" start="406.14" dur="0.833"> Тука е жешко </text>
<text sub="clublinks" start="406.973" dur="2.537"> и мислам дека лесен лек за да им дадеме утеха на овие кучиња </text>
<text sub="clublinks" start="409.51" dur="1.84"> е засенчен целиот двор. </text>
<text sub="clublinks" start="411.35" dur="1.46"> Сè уште ни треба тема, нели? </text>
<text sub="clublinks" start="412.81" dur="2.74"> Тоа ќе му помогне на креативноста да тече и навистина ќе помогне да се донесе живот </text>
<text sub="clublinks" start="415.55" dur="1.14"> до овој простор. </text>
<text sub="clublinks" start="416.69" dur="0.833"> Во меѓувреме, </text>
<text sub="clublinks" start="417.523" dur="2.314"> нашите екипи продолжуваат да туркаат сè напред. </text>
<text sub="clublinks" start="419.837" dur="2.583"> (светла музика) </text>
<text sub="clublinks" start="432.931" dur="2.289"> - Фау, супер. </text>
<text sub="clublinks" start="435.22" dur="0.91"> - Добро, добивам боја. </text>
<text sub="clublinks" start="436.13" dur="1.43"> Ги добивам сите алатки што ни се потребни. </text>
<text sub="clublinks" start="437.56" dur="1.91"> Сега, го испратив Зак затоа што навистина сакам </text>
<text sub="clublinks" start="439.47" dur="0.93"> да го изненади Зак. </text>
<text sub="clublinks" start="440.4" dur="2.25"> Сакам да го изненадам Шарон, извршниот директор, </text>
<text sub="clublinks" start="442.65" dur="1.24"> Важна улога игра Шарон </text>
<text sub="clublinks" start="443.89" dur="1.61"> во организацијата Марли мутс </text>
<text sub="clublinks" start="445.5" dur="2.05"> и секој ден ги истура срцето и душата </text>
<text sub="clublinks" start="447.55" dur="1.92"> за да бидете сигурни дека работи непречено. </text>
<text sub="clublinks" start="449.47" dur="1.22"> Тоа е навистина важно за кучињата, </text>
<text sub="clublinks" start="450.69" dur="3.47"> но тоа е исто толку важно за секој што работи толку напорно </text>
<text sub="clublinks" start="454.16" dur="1.3"> секој ден во мутлите на Марли. </text>
<text sub="clublinks" start="455.46" dur="2.23"> Работата е сепак, тоа навистина става временско ограничување </text>
<text sub="clublinks" start="457.69" dur="0.91"> на она што го правиме </text>
<text sub="clublinks" start="458.6" dur="3.05"> Во спротивно, Зак ќе го види тоа пред да биде всушност завршено. </text>
<text sub="clublinks" start="461.65" dur="0.833"> Haveе мора да внесеме многу луѓе </text>
<text sub="clublinks" start="462.483" dur="2.413"> да го завршиме проектот, но ние ќе го сториме тоа. </text>
<text sub="clublinks" start="464.896" dur="2.094"> Ние мора да го сториме тоа. </text>
<text sub="clublinks" start="466.99" dur="3.18"> Пред да продолжиме понатаму, морам да ве запознаам со Кора Роуз. </text>
<text sub="clublinks" start="470.17" dur="2.1"> Таа е таков зрак инспирација. </text>
<text sub="clublinks" start="472.27" dur="2.57"> Преслатко мало кутре што преживеа толку многу, </text>
<text sub="clublinks" start="474.84" dur="3.16"> но може да кажете дека е сеуште толку среќна цело време. </text>
<text sub="clublinks" start="478" dur="1.52"> Таа навистина живее во моментот. </text>
<text sub="clublinks" start="479.52" dur="1.343"> Таа е одлично куче. </text>
<text sub="clublinks" start="482.18" dur="1.46"> Добро, чувствувам дека се спојува. </text>
<text sub="clublinks" start="483.64" dur="1.63"> Тимот ја обои оградата во бело. </text>
<text sub="clublinks" start="485.27" dur="1.93"> Laterе ја донесеме тревата подоцна, </text>
<text sub="clublinks" start="487.2" dur="1.35"> но има едно прашање. </text>
<text sub="clublinks" start="488.55" dur="1.14"> Ние сакавме да ја донесеме бараката, </text>
<text sub="clublinks" start="489.69" dur="2.38"> но за жал, нашите момци се обидоа. </text>
<text sub="clublinks" start="492.07" dur="1.33"> Само што е премногу тежок. </text>
<text sub="clublinks" start="493.4" dur="2.257"> - Еден, два, три, оди! </text>
<text sub="clublinks" start="498.846" dur="2.044"> (машки грутки) </text>
<text sub="clublinks" start="500.89" dur="1.44"> - [Роки] Ова е важен дел од планот. </text>
<text sub="clublinks" start="502.33" dur="1.1"> Мора да се обедини. </text>
<text sub="clublinks" start="503.43" dur="1.36"> Значи, ќе мора да најдеме повеќе луѓе </text>
<text sub="clublinks" start="504.79" dur="1.27"> да ни помогне да го придвижиме ова. </text>
<text sub="clublinks" start="506.06" dur="0.9"> Добро, имаме проблем. </text>
<text sub="clublinks" start="506.96" dur="1.85"> Значи, ми требаат сите. </text>
<text sub="clublinks" start="508.81" dur="2.48"> Мислам, секој што го имаме тука сега, </text>
<text sub="clublinks" start="511.29" dur="2.41"> затоа што таа барака е тешка и ние всушност мораме </text>
<text sub="clublinks" start="513.7" dur="0.963"> физички преместете ја целата барака. </text>
<text sub="clublinks" start="514.663" dur="3.157"> - Како се движите барака? </text>
<text sub="clublinks" start="517.82" dur="2.19"> - [Роки] Сакам да го поставам така што е продолжение </text>
<text sub="clublinks" start="520.01" dur="1.06"> на областа. </text>
<text sub="clublinks" start="521.07" dur="1.99"> - Има многу волонтери кои се тука </text>
<text sub="clublinks" start="523.06" dur="1.38"> да им помогне на шетање на кучињата. </text>
<text sub="clublinks" start="524.44" dur="2.211"> - [Роки] Секој што може да витка и да ни даде како бицепс. </text>
<text sub="clublinks" start="526.651" dur="1.029"> - Добро. - Ајде да ги набавиме </text>
<text sub="clublinks" start="527.68" dur="0.85"> на проектот. - Да, ќе ги зграпчиме </text>
<text sub="clublinks" start="528.53" dur="0.833"> веднаш. - се собра Блејк </text>
<text sub="clublinks" start="529.363" dur="2.307"> сите околу и верувам во оваа група толку многу, </text>
<text sub="clublinks" start="531.67" dur="1.59"> Знам дека можеме да го направиме ова. </text>
<text sub="clublinks" start="533.26" dur="1.94"> - И, тогаш вие момците едноставно ќе ја рокнете и тргнете ја оваа работа. </text>
<text sub="clublinks" start="535.2" dur="2.09"> Кога велам возвиши, ќе одиш, </text>
<text sub="clublinks" start="537.29" dur="1.432"> и ќе ми помогнеш одзади. </text>
<text sub="clublinks" start="538.722" dur="1.128"> Добро. - Ајде. </text>
<text sub="clublinks" start="539.85" dur="0.833"> Уо </text>
<text sub="clublinks" start="544.46" dur="3.583"> Еден два Три. (негодувачки) </text>
<text sub="clublinks" start="549.382" dur="3.468"> Ву, воу! Добра работа. </text>
<text sub="clublinks" start="552.85" dur="2.336"> - [Роки] Јас сум навистина импресиониран од овој тим. </text>
<text sub="clublinks" start="555.186" dur="0.833"> Знаеш што, </text>
<text sub="clublinks" start="556.019" dur="0.861"> Морам да го повикам Зак токму сега </text>
<text sub="clublinks" start="556.88" dur="1.65"> и морам да му кажам што се случува. </text>
<text sub="clublinks" start="558.53" dur="1.25"> Добро, прво, дозволете ми да ви обновам. </text>
<text sub="clublinks" start="559.78" dur="1.97"> Е жешко. Тимот е исцрпен. </text>
<text sub="clublinks" start="561.75" dur="1.37"> Но, тоа се собира, човеку. </text>
<text sub="clublinks" start="563.12" dur="1.94"> Никогаш не сум видел тим на волонтери </text>
<text sub="clublinks" start="565.06" dur="1.688"> и вработените работат толку напорно. </text>
<text sub="clublinks" start="566.748" dur="1.202"> - [Зак] Да, пријателе. Тоа е она што сакам да го слушам. </text>
<text sub="clublinks" start="567.95" dur="1.01"> - Да, човеку. Значи, добро. </text>
<text sub="clublinks" start="568.96" dur="1.48"> Се обидуваме да излеземе со име. </text>
<text sub="clublinks" start="570.44" dur="2.22"> Дого тркала или кученце на тркала. </text>
<text sub="clublinks" start="572.66" dur="2.9"> Не знам, кое би било добро име за тој простор? </text>
<text sub="clublinks" start="575.56" dur="3.29"> - [Зак] Најдоброто име, рацете надолу, Вили Светот. </text>
<text sub="clublinks" start="578.85" dur="1.22"> - Светот на тркала. </text>
<text sub="clublinks" start="580.07" dur="1.29"> Ох, тоа е совршено. </text>
<text sub="clublinks" start="581.36" dur="0.833"> Добро. Добро. </text>
<text sub="clublinks" start="582.193" dur="1.317"> Goе одам да го известам тимот. </text>
<text sub="clublinks" start="583.51" dur="1.38"> Едвај чекам да го видите ова. </text>
<text sub="clublinks" start="584.89" dur="2.248"> Па, ќе го натерам тимот да работи. </text>
<text sub="clublinks" start="587.138" dur="2.442"> Светот на Вили, го сакам. </text>
<text sub="clublinks" start="589.58" dur="2.22"> Кој не би сакал да оди во Wheelie World? </text>
<text sub="clublinks" start="591.8" dur="1.85"> Тимот ги поставува темелите на тревната трева </text>
<text sub="clublinks" start="593.65" dur="2.85"> и подготвување на сенката со името Wheelie World. </text>
<text sub="clublinks" start="596.5" dur="1.13"> Мора да биде тркачка тема. </text>
<text sub="clublinks" start="597.63" dur="2.31"> Затоа, го прашав тимот за некои кул тркачки ленти </text>
<text sub="clublinks" start="599.94" dur="1.41"> и тие станаа креативни со тоа. </text>
<text sub="clublinks" start="601.35" dur="2.01"> - Што ако тоа е како она што го правиме обратно? </text>
<text sub="clublinks" start="603.36" dur="3.44"> „Затоа што тоа е како малку повеќе текстура. </text>
<text sub="clublinks" start="606.8" dur="1.45"> Да? - Да </text>
<text sub="clublinks" start="608.25" dur="1.55"> - [Роки] Ја ценам креативноста, Блејк. </text>
<text sub="clublinks" start="609.8" dur="1.1"> Продолжи со добрата работа. </text>
<text sub="clublinks" start="611.9" dur="0.95"> Говорејќи за кучиња, </text>
<text sub="clublinks" start="612.85" dur="2.83"> Јас всушност го фатив Зак како шета навистина близу </text>
<text sub="clublinks" start="615.68" dur="0.833"> до работната област. </text>
<text sub="clublinks" start="616.513" dur="1.397"> Значи, знаете што, се соочив со него. </text>
<text sub="clublinks" start="617.91" dur="1.63"> - Не би требало да бидете околу. </text>
<text sub="clublinks" start="619.54" dur="2.53"> - Па, тука има 20 хектари. Некаде морав да постојам. </text>
<text sub="clublinks" start="622.07" dur="1.79"> - Всушност мило ми е што си тука затоа што </text>
<text sub="clublinks" start="623.86" dur="0.833"> Не знам дали забележавте, </text>
<text sub="clublinks" start="624.693" dur="1.147"> но ние поставуваме нешто зад вас. </text>
<text sub="clublinks" start="625.84" dur="0.833"> - Скоро готово! </text>
<text sub="clublinks" start="627.63" dur="3.06"> - Ве видовме како шетате со кучиња со инвалидска количка, Нааџи и Кора Роуз, </text>
<text sub="clublinks" start="630.69" dur="1.64"> и помисливме, што ако имавме трка? </text>
<text sub="clublinks" start="632.33" dur="1.41"> - Јас сум игра за тоа. - Да, сакаш? </text>
<text sub="clublinks" start="633.74" dur="1.96"> Вие сакате да го направите тоа? - Ја видов Кора како се движи. </text>
<text sub="clublinks" start="635.7" dur="2.42"> Има неколку тркала. - Знам, ох да. </text>
<text sub="clublinks" start="638.12" dur="1.14"> Добро, таа ќе биде моја девојка. </text>
<text sub="clublinks" start="639.26" dur="0.833"> Нааџи ќе биде твоето момче. </text>
<text sub="clublinks" start="640.093" dur="1.073"> - Нааџи веќе се загреа. </text>
<text sub="clublinks" start="641.166" dur="1.634"> - Подготвен е да си оди, добро. - Подготвен е да трча. </text>
<text sub="clublinks" start="642.8" dur="2.24"> - Добро, Зак е долу. Подгответе се да изгубите. </text>
<text sub="clublinks" start="645.04" dur="3"> Ајде да се тркаме. (оптимист музика) </text>
<text sub="clublinks" start="656.597" dur="3.555"> - На твоја марка, постави се, оди! </text>
<text sub="clublinks" start="660.152" dur="1.273"> - Ајде, Нааџи! - Ајде, Кора! </text>
<text sub="clublinks" start="661.425" dur="3.054"> Ајде Кора! - Ајде да одиме Нааџи! </text>
<text sub="clublinks" start="664.479" dur="1.049"> - О не, ајде Кора! </text>
<text sub="clublinks" start="665.528" dur="2.402"> Ајде Кора, ајде! - Ајде, Нааџи! </text>
<text sub="clublinks" start="667.93" dur="2.364"> Има долги нозе, знаев дека ќе победи, </text>
<text sub="clublinks" start="670.294" dur="1.265"> Знаев дека го има. </text>
<text sub="clublinks" start="671.559" dur="2.583"> (оптимист музика) </text>
<text sub="clublinks" start="676.022" dur="1.56"> Ајде кутре. - ајде Кора, </text>
<text sub="clublinks" start="677.582" dur="1.31"> го можеш тоа! </text>
<text sub="clublinks" start="678.892" dur="2"> Ах, човеку. </text>
<text sub="clublinks" start="681.794" dur="1.854"> Добро, добро. - Извини, </text>
<text sub="clublinks" start="683.648" dur="1.555"> извини девојче. </text>
<text sub="clublinks" start="685.203" dur="1.377"> Пократки нозе. </text>
<text sub="clublinks" start="686.58" dur="2.33"> - Што беше тоа Како би го направил тоа? </text>
<text sub="clublinks" start="688.91" dur="1.64"> - Смути утрово. </text>
<text sub="clublinks" start="690.55" dur="1.31"> Ми се тресеше протеинот. </text>
<text sub="clublinks" start="691.86" dur="3.02"> - Инаку, Нааџи и Кора беа и двајцата победници, патем. </text>
<text sub="clublinks" start="694.88" dur="1.58"> Вратоврска. - Ние го наместивме. </text>
<text sub="clublinks" start="696.46" dur="1.96"> Пред тоа и реков на Кора, бев како, погледни, </text>
<text sub="clublinks" start="698.42" dur="3.63"> ако дозволите оваа вреќа со хавајска убавина да победи на оваа трка. </text>
<text sub="clublinks" start="702.05" dur="1.75"> Па таа е како, јас трчам. </text>
<text sub="clublinks" start="703.8" dur="1.42"> Ме наместија! - Трчам. </text>
<text sub="clublinks" start="705.22" dur="0.833"> - Добра работа. </text>
<text sub="clublinks" start="706.053" dur="1.527"> Тоа беше прекрасно време. </text>
<text sub="clublinks" start="707.58" dur="1.66"> Сега назад во работната област. </text>
<text sub="clublinks" start="709.24" dur="2.654"> Коренот конечно е поставен и не ни останува многу време. </text>
<text sub="clublinks" start="711.894" dur="3.046"> Тимот се трка за да ја заврши работата. </text>
<text sub="clublinks" start="714.94" dur="1.413"> Кристална топка, дали ќе го завршиме овој проект на време? </text>
<text sub="clublinks" start="716.353" dur="1.457"> - Секако. - Да! </text>
<text sub="clublinks" start="717.81" dur="1.893"> Навид, дали ќе го завршиме овој проект на време? </text>
<text sub="clublinks" start="719.703" dur="0.833"> - Да - Да! </text>
<text sub="clublinks" start="720.536" dur="2.184"> Вие сте водечки за овој проект во моментов. </text>
<text sub="clublinks" start="722.72" dur="0.98"> - Знам. - Што мислиш? </text>
<text sub="clublinks" start="723.7" dur="1.64"> - Дали е можно? </text>
<text sub="clublinks" start="725.34" dur="2.91"> - Тоа, (се смее) близу е. </text>
<text sub="clublinks" start="728.25" dur="0.97"> - Треба да го завршиме тоа. </text>
<text sub="clublinks" start="729.22" dur="1.29"> Ми треба ветување од тебе затоа што- </text>
<text sub="clublinks" start="730.51" dur="1.61"> - Добро, добро, сфативте. </text>
<text sub="clublinks" start="732.12" dur="1.06"> Е завршиме. </text>
<text sub="clublinks" start="733.18" dur="1.595"> Можеби треба да биде подоцна ноќ. </text>
<text sub="clublinks" start="734.775" dur="1.245"> (Роки се смее)'llе завршиме сепак. </text>
<text sub="clublinks" start="736.02" dur="1.21"> - [Роки] stayе останам тука цела ноќ. </text>
<text sub="clublinks" start="737.23" dur="1.78"> Sleepе спијам во барака со тебе. </text>
<text sub="clublinks" start="739.01" dur="2.85"> - Добро, навистина е пријатно со вклучен AC. </text>
<text sub="clublinks" start="741.86" dur="1.57"> - Добро, имаме малку проблем. </text>
<text sub="clublinks" start="743.43" dur="2"> Сега проектот е скоро готов </text>
<text sub="clublinks" start="745.43" dur="1.62"> и таму изгледа навистина добро. </text>
<text sub="clublinks" start="747.05" dur="1.77"> Но, големото парче што го посакував, </text>
<text sub="clublinks" start="748.82" dur="1.39"> парчето што го собира сето тоа, </text>
<text sub="clublinks" start="750.21" dur="2.01"> тоа всушност вели Светот на Вили. </text>
<text sub="clublinks" start="752.22" dur="2.59"> Се јавив за да добијам обичај понуда за тоа на сопствена работа. </text>
<text sub="clublinks" start="754.81" dur="1.6"> Сакам да биде нешто посебно. </text>
<text sub="clublinks" start="756.41" dur="1.18"> И останавме без пари. </text>
<text sub="clublinks" start="757.59" dur="1.9"> Но, имам добра идеја. </text>
<text sub="clublinks" start="759.49" dur="1.71"> Значи, има многу од вас кои всушност сте членови </text>
<text sub="clublinks" start="761.2" dur="1.28"> на овој канал што се приклучија </text>
<text sub="clublinks" start="762.48" dur="1.79"> и секој месец плаќате месечна претплата. </text>
<text sub="clublinks" start="764.27" dur="3.03"> Fundsе ги искористам тие средства за да ни помогнеме да го купиме тој знак. </text>
<text sub="clublinks" start="767.3" dur="2.99"> Така што мутлите на Марли навистина се чувствуваат како да имаат простор </text>
<text sub="clublinks" start="770.29" dur="1.67"> тоа им значи на овие кучиња. </text>
<text sub="clublinks" start="771.96" dur="1.69"> Значи, ако сте член, ви благодарам. </text>
<text sub="clublinks" start="773.65" dur="2.95"> Како да сте тука со мене и сега им помагате на овие кучиња. </text>
<text sub="clublinks" start="776.6" dur="0.91"> Па благодарам. </text>
<text sub="clublinks" start="777.51" dur="1.55"> Ако сакате да бидете член, ако сакате да се придружите, </text>
<text sub="clublinks" start="779.06" dur="1.19"> само притиснете го копчето за придружување. </text>
<text sub="clublinks" start="780.25" dur="2.813"> Сите тие средства одат да ни помогнат да помогнеме повеќе кучиња. </text>
<text sub="clublinks" start="787.24" dur="2.72"> Да се ​​биде волонтер во прифатилиште за кучиња е навистина важно. </text>
<text sub="clublinks" start="789.96" dur="1.37"> Има многу навистина важни работни места. </text>
<text sub="clublinks" start="791.33" dur="1.97"> Мора да подигнеш тешки работи. Мора да шеташ кучиња. </text>
<text sub="clublinks" start="793.3" dur="1.11"> Мора да исчистите измет на кучиња. </text>
<text sub="clublinks" start="794.41" dur="2.09"> Но, понекогаш мораше да ја завршиш навистина тешката работа </text>
<text sub="clublinks" start="796.5" dur="2.163"> како надувување гуми на надувување. </text>
<text sub="clublinks" start="799.519" dur="1.681"> (жена навива) </text>
<text sub="clublinks" start="801.2" dur="2.23"> Дејв навистина помагаше да се води овој проект. </text>
<text sub="clublinks" start="803.43" dur="1.85"> Го замоливме да го склопи ова и мислам, </text>
<text sub="clublinks" start="805.28" dur="1.16"> така го камшикуваше. </text>
<text sub="clublinks" start="806.44" dur="2.3"> Сега не изгледа многу, но само почекајте. </text>
<text sub="clublinks" start="808.74" dur="1.7"> Мислам, замисли кучиња како се возат, </text>
<text sub="clublinks" start="810.44" dur="1.74"> тркала низ тунелот. </text>
<text sub="clublinks" start="812.18" dur="1.053"> Comeе се собереме заедно. </text>
<text sub="clublinks" start="813.233" dur="1.527"> Само што чекаш. </text>
<text sub="clublinks" start="814.76" dur="1.64"> Да, тоа ќе биде совршено. </text>
<text sub="clublinks" start="816.4" dur="2.37"> Во ред. Еве го планот со овој меур токму тука. </text>
<text sub="clublinks" start="818.77" dur="2.86"> Allowе им дозволи на кучињата да се виткаат во нивната инвалидска количка </text>
<text sub="clublinks" start="821.63" dur="1.34"> и ќе отвориме дупка. </text>
<text sub="clublinks" start="822.97" dur="1.76"> Тие, всушност, ќе можат да гледаат надвор. </text>
<text sub="clublinks" start="824.73" dur="1.95"> Па исто како што би гледале низ вашиот прозорец, </text>
<text sub="clublinks" start="826.68" dur="2.2"> кучињата во инвалидска количка ќе имаат прозорец </text>
<text sub="clublinks" start="828.88" dur="1.363"> кон светот надвор. </text>
<text sub="clublinks" start="830.243" dur="3"> (машини вител) </text>
<text sub="clublinks" start="838.87" dur="0.833"> Совршено. </text>
<text sub="clublinks" start="841.52" dur="2.92"> Дали е ова главниот план за инвалидските колички? </text>
<text sub="clublinks" start="844.44" dur="2.68"> - Да, ќе ставиме неколку куки, две или три, </text>
<text sub="clublinks" start="847.12" dur="0.977"> во зависност од тежината. - Добро. </text>
<text sub="clublinks" start="848.097" dur="1.593"> - И тогаш ќе поставиме малку ознаки за името </text>
<text sub="clublinks" start="849.69" dur="1.05"> кои висат на секоја од нив </text>
<text sub="clublinks" start="850.74" dur="2.6"> кучињата да знаат кој кому припаѓа. </text>
<text sub="clublinks" start="853.34" dur="2.04"> О, и дозволете ми да ви го покажам ова. - Добро добро. </text>
<text sub="clublinks" start="855.38" dur="0.85"> Што е ова? </text>
<text sub="clublinks" start="856.23" dur="1.443"> Само паркирање на тркачки автомобили. </text>
<text sub="clublinks" start="857.673" dur="2.277"> - hangе виси и тука, </text>
<text sub="clublinks" start="859.95" dur="1.85"> па секој знае каде одат сите инвалидски колички. </text>
<text sub="clublinks" start="861.8" dur="1.62"> - Тоа е толку кул. </text>
<text sub="clublinks" start="863.42" dur="3.194"> Секоја вечер кучињата ќе можат да ги закачат своите тркала </text>
<text sub="clublinks" start="866.614" dur="1.361"> и главата во кревет. </text>
<text sub="clublinks" start="867.975" dur="2.667"> (оптимист музика) </text>
<text sub="clublinks" start="881.72" dur="1.31"> Причината што ги сакам овие е, </text>
<text sub="clublinks" start="883.03" dur="2.64"> знаете дека има многу светла во гаражата. </text>
<text sub="clublinks" start="885.67" dur="1.61"> Или ако работите на вашиот автомобил, ги имате. </text>
<text sub="clublinks" start="887.28" dur="1.24"> Некако е моделирано после тоа. </text>
<text sub="clublinks" start="888.52" dur="1.49"> Малку поубав изглед. </text>
<text sub="clublinks" start="890.01" dur="1.53"> Тоа се сите оние мали допири </text>
<text sub="clublinks" start="891.54" dur="2.3"> кои навистина ќе направат голема разлика. </text>
<text sub="clublinks" start="900.77" dur="2.59"> Писмата стигнаа благодарение на фондот на членови </text>
<text sub="clublinks" start="903.36" dur="2.13"> и проверете го ова, погледнете го ова, </text>
<text sub="clublinks" start="905.49" dur="1"> ќе ги ставиме сите букви. </text>
<text sub="clublinks" start="906.49" dur="1.52"> Spе го напише Wheelie World. </text>
<text sub="clublinks" start="908.01" dur="2.84"> Дечки, ова ќе биде толку кул. </text>
<text sub="clublinks" start="910.85" dur="1.493"> Благодарам членови. </text>
<text sub="clublinks" start="917.17" dur="0.833"> Добро, ние сме готови, </text>
<text sub="clublinks" start="918.003" dur="1.767"> ставајќи неколку завршни чекори на тоа, </text>
<text sub="clublinks" start="919.77" dur="2.06"> но човеку, овде е толку жешко. </text>
<text sub="clublinks" start="921.83" dur="1.59"> Знаете што значи тоа сепак? </text>
<text sub="clublinks" start="923.42" dur="1.98"> Време е за сладолед. </text>
<text sub="clublinks" start="925.4" dur="2.63"> Ајде да го свртиме екипажот во јама за правење некои ладни јадења </text>
<text sub="clublinks" start="928.03" dur="1.74"> за некои добри кучиња. </text>
<text sub="clublinks" start="929.77" dur="1.13"> Добро, но пред да го сториме тоа, </text>
<text sub="clublinks" start="930.9" dur="1.83"> Имам навистина добри вести. </text>
<text sub="clublinks" start="932.73" dur="1.32"> Некој е тука, всушност, </text>
<text sub="clublinks" start="934.05" dur="1.62"> заинтересирани за посвојување на Авијана. </text>
<text sub="clublinks" start="935.67" dur="1.43"> Значи, ќе одиме да ја пречекаме во моментов. </text>
<text sub="clublinks" start="937.1" dur="1.57"> Дали сте заинтересирани да ја посвоите Авијана? </text>
<text sub="clublinks" start="938.67" dur="1.937"> - Сигурен сум дека сум. - Здраво, девојче. </text>
<text sub="clublinks" start="940.607" dur="1.386"> О, добро. Па, зошто Авијана? </text>
<text sub="clublinks" start="941.993" dur="1.607"> - Па имав повреда на 'рбетот </text>
<text sub="clublinks" start="943.6" dur="1.76"> и сакав куче со посебни потреби. </text>
<text sub="clublinks" start="945.36" dur="0.833"> - [Роки] Што мислиш? </text>
<text sub="clublinks" start="946.193" dur="1.697"> Дали сакате да ја посвоите? </text>
<text sub="clublinks" start="947.89" dur="1.65"> - Ние се за loveубивме. Да </text>
<text sub="clublinks" start="949.54" dur="1.35"> - Па добро, дали е тоа посвојување? </text>
<text sub="clublinks" start="950.89" dur="1.904"> - Мислам така, да. - Да! </text>
<text sub="clublinks" start="952.794" dur="1.966"> Добро, ова посвојување ме прави толку среќна. </text>
<text sub="clublinks" start="954.76" dur="0.9"> Еве што ќе правиме. </text>
<text sub="clublinks" start="955.66" dur="1.15"> Goе земеме сладолед </text>
<text sub="clublinks" start="956.81" dur="1.65"> и всушност дај малку сладолед на Авијана. </text>
<text sub="clublinks" start="958.46" dur="1.015"> Вие момци, сакате да помогнете во тоа? </text>
<text sub="clublinks" start="959.475" dur="1.115"> - Апсолутно. - Добро. Прекрасно. </text>
<text sub="clublinks" start="960.59" dur="1.113"> Боже, такви се моменти </text>
<text sub="clublinks" start="961.703" dur="1.837"> тоа само прави толку голема разлика. </text>
<text sub="clublinks" start="963.54" dur="1.15"> Затоа го правам ова </text>
<text sub="clublinks" start="964.69" dur="3.12"> и не можам да се заблагодарам доволно на сите што сте претплатени </text>
<text sub="clublinks" start="967.81" dur="2.16"> и следете и лајкувајте и коментирајте. </text>
<text sub="clublinks" start="969.97" dur="2.94"> Како што е едноставно, ние сме заеднички кои им помагаме на животните. </text>
<text sub="clublinks" start="972.91" dur="0.833"> Ова е одлично. </text>
<text sub="clublinks" start="974.93" dur="3.5"> Ова е Мили, а Бренди ја негува Мили. </text>
<text sub="clublinks" start="978.43" dur="1.61"> Мили доби специјална приказна. </text>
<text sub="clublinks" start="980.04" dur="2.18"> Вилицата е всушност скршена. </text>
<text sub="clublinks" start="982.22" dur="1.57"> И така, таа не може да јаде тврда храна. </text>
<text sub="clublinks" start="983.79" dur="1.84"> И помислив, бидејќи правиме сладолед, </text>
<text sub="clublinks" start="985.63" dur="1.77"> не може да има подобро куче </text>
<text sub="clublinks" start="987.4" dur="1.98"> што заслужува навистина вкусен сладолед. </text>
<text sub="clublinks" start="989.38" dur="0.833"> Затоа, направив нешто посебно. </text>
<text sub="clublinks" start="990.213" dur="2.507"> Погледнете го ова, ги направив малите плоштади за сладолед, </text>
<text sub="clublinks" start="992.72" dur="2.12"> тие се мали парчиња сладолед од кокос. </text>
<text sub="clublinks" start="994.84" dur="1.42"> Allе им дадеме на сите кучиња сладолед, </text>
<text sub="clublinks" start="996.26" dur="1.91"> но ова го направив многу специјално за Мили. </text>
<text sub="clublinks" start="998.17" dur="1.123"> Мили, сфати ја. </text>
<text sub="clublinks" start="1002.11" dur="1.85"> Бренди навистина се грижеше за Мили. </text>
<text sub="clublinks" start="1003.96" dur="3.31"> И не е лесно кога кутре има скршена вилица. </text>
<text sub="clublinks" start="1007.27" dur="2.75"> И така, оваа навистина мека ладна храна мора да биде </text>
<text sub="clublinks" start="1010.02" dur="1.93"> толку освежувачки за неа. </text>
<text sub="clublinks" start="1011.95" dur="0.87"> Добро, тоа се случува. </text>
<text sub="clublinks" start="1012.82" dur="2.16"> Makeе направиме неколку ученици за кучиња. </text>
<text sub="clublinks" start="1014.98" dur="0.833"> Сега еве што имам. </text>
<text sub="clublinks" start="1015.813" dur="2.587"> Имам природни пупсикули од кокос </text>
<text sub="clublinks" start="1018.4" dur="1.07"> кои се безбедни за кучињата. </text>
<text sub="clublinks" start="1019.47" dur="1.567"> Имаме ванила тука и кокос, </text>
<text sub="clublinks" start="1021.037" dur="2.823"> и тогаш ќе ги потопам во рогач. </text>
<text sub="clublinks" start="1023.86" dur="2.25"> Сега тоа е како чоколадо, </text>
<text sub="clublinks" start="1026.11" dur="1.48"> но нема теобромин во себе. </text>
<text sub="clublinks" start="1027.59" dur="3.01"> Значи, рогачот е вкусен, вкусен е, но е безбеден за кучињата. </text>
<text sub="clublinks" start="1030.6" dur="1.86"> Имам и розов јогурт </text>
<text sub="clublinks" start="1032.46" dur="2.36"> и секако имам малку прскалки од кучиња, </text>
<text sub="clublinks" start="1034.82" dur="1.65"> погледни го ова, да! </text>
<text sub="clublinks" start="1036.47" dur="1.65"> И тогаш ќе ги истрчаме на сите кучиња. </text>
<text sub="clublinks" start="1038.12" dur="2.56"> Тука ги имам членовите на тимот кои се волонтери </text>
<text sub="clublinks" start="1040.68" dur="0.833"> и тие ќе ни помогнат. </text>
<text sub="clublinks" start="1041.513" dur="1.097"> Па да започнеме. </text>
<text sub="clublinks" start="1043.561" dur="2.667"> (оптимист музика) </text>
<text sub="clublinks" start="1053.5" dur="1.26"> Таа јаде храна на кучето. </text>
<text sub="clublinks" start="1054.76" dur="2.375"> Некои од волонтерите овде, не знам. </text>
<text sub="clublinks" start="1057.135" dur="1.882"> - Морав да го пробам, да видам дали е добро. </text>
<text sub="clublinks" start="1059.017" dur="1.823"> (се смее) </text>
<text sub="clublinks" start="1060.84" dur="2.667"> (оптимист музика) </text>
<text sub="clublinks" start="1068.13" dur="1.593"> - Мораме да направиме повеќе ученици. </text>
<text sub="clublinks" start="1069.723" dur="1.697"> Тоа е еден од најжешките денови во градот. </text>
<text sub="clublinks" start="1071.42" dur="1.77"> Значи, мора да ги направиме брзо пред сите да се стопат. </text>
<text sub="clublinks" start="1073.19" dur="1.667"> Добро, потопете побрзо, потопете побрзо. </text>
<text sub="clublinks" start="1074.857" dur="2.667"> (оптимист музика) </text>
<text sub="clublinks" start="1086.22" dur="1.207"> Добро, време е. </text>
<text sub="clublinks" start="1087.427" dur="1.476"> Време на кученце! </text>
<text sub="clublinks" start="1088.903" dur="1.797"> 100 ученици за кучиња. </text>
<text sub="clublinks" start="1090.7" dur="1.79"> Сега ние всушност немаме сто кучиња, </text>
<text sub="clublinks" start="1092.49" dur="1.88"> но ќе оставиме остатоци за Марли мутс, </text>
<text sub="clublinks" start="1094.37" dur="2.14"> за да можат да им даваат ученици секој топол ден. </text>
<text sub="clublinks" start="1096.51" dur="1.66"> Добро, ајде да одиме, да одиме. </text>
<text sub="clublinks" start="1098.17" dur="1.81"> Конечно беше време да и се даде на Авијана </text>
<text sub="clublinks" start="1099.98" dur="3.14"> нејзината долго очекувана сладоледче. </text>
<text sub="clublinks" start="1103.12" dur="0.833"> Добро. - подготвени сте? </text>
<text sub="clublinks" start="1103.953" dur="2.17"> - Подготвени сме. - Добро, ох леле. </text>
<text sub="clublinks" start="1106.996" dur="2.504"> Ох, тоа беше брзо. - Леле! </text>
<text sub="clublinks" start="1109.5" dur="1.53"> - Господи, закачи се. </text>
<text sub="clublinks" start="1111.03" dur="2.322"> О, ќе замрзнеш мозок. </text>
<text sub="clublinks" start="1113.352" dur="1.288"> - [Роки] Тоа е најбрзиот што некогаш сум го видел куче </text>
<text sub="clublinks" start="1114.64" dur="1.86"> јади зеница. - Ох </text>
<text sub="clublinks" start="1116.5" dur="2.297"> - [Роки] Марлиевиот мутс е толку страшна организација. </text>
<text sub="clublinks" start="1118.797" dur="3.103"> Сега фактот дека луѓето можат да одат на Интернет и да ги гледаат кучињата </text>
<text sub="clublinks" start="1121.9" dur="1.56"> кои се достапни за усвојување </text>
<text sub="clublinks" start="1123.46" dur="1.47"> и некој ја виде Авијана </text>
<text sub="clublinks" start="1124.93" dur="2.39"> и сега таа јаде зеница со своето ново семејство. </text>
<text sub="clublinks" start="1127.32" dur="1.78"> Само ми го стоплува срцето, но знаете што? </text>
<text sub="clublinks" start="1129.1" dur="1.69"> Има уште 98 да се потрошат. </text>
<text sub="clublinks" start="1130.79" dur="1.39"> Значи, подобро да се фатиме за работа. </text>
<text sub="clublinks" start="1132.18" dur="1.59"> Ова е Канело токму тука. </text>
<text sub="clublinks" start="1133.77" dur="4.513"> И Канело сака ученици, веќе можам да кажам. </text>
<text sub="clublinks" start="1142.414" dur="3.414"> Може да залакш. </text>
<text sub="clublinks" start="1145.828" dur="0.833"> Барни. </text>
<text sub="clublinks" start="1149.073" dur="1.29"> Ох, погледни го тој совршен залак. </text>
<text sub="clublinks" start="1159.818" dur="1.923"> - [Womanена] Ух ох. </text>
<text sub="clublinks" start="1161.741" dur="4.129"> Добро момче. </text>
<text sub="clublinks" start="1165.87" dur="1.71"> - [Роки] О, толку е добро, а? </text>
<text sub="clublinks" start="1167.58" dur="3.52"> Толку е смешно како кучињата, исто како и луѓето, </text>
<text sub="clublinks" start="1171.1" dur="1.94"> тие го јадат својот сладолед на различни начини. </text>
<text sub="clublinks" start="1173.04" dur="1.13"> Јас го јадам својот сладолед брзо. </text>
<text sub="clublinks" start="1174.17" dur="1.43"> Добивам замрзнување на мозокот. </text>
<text sub="clublinks" start="1175.6" dur="1.7"> Пумба овде сака да си го земе своето време. </text>
<text sub="clublinks" start="1179.38" dur="1.31"> Сега сакам да го запознаете Фелпс. </text>
<text sub="clublinks" start="1180.69" dur="1.23"> Сега Фелпс има пливачки синдром, </text>
<text sub="clublinks" start="1181.92" dur="1.51"> така неговите раце некако се заклучени заедно. </text>
<text sub="clublinks" start="1183.43" dur="1.94"> Затоа тој е кученце за инвалидска количка. </text>
<text sub="clublinks" start="1185.37" dur="2.663"> Овде ќе му дадеме нешто многу посебно. </text>
<text sub="clublinks" start="1188.033" dur="3.37"> Добро куче, добро момче Фелпс. </text>
<text sub="clublinks" start="1192.38" dur="1.24"> Мислам дека му се допаѓаат тие прскалки. </text>
<text sub="clublinks" start="1193.62" dur="2.45"> О, (се смее) </text>
<text sub="clublinks" start="1196.07" dur="1.61"> Јас би рекол дека е хит. </text>
<text sub="clublinks" start="1197.68" dur="2"> Ова е навистина совршено задоволство за овие кучиња </text>
<text sub="clublinks" start="1199.68" dur="1.06"> на толку топол ден. </text>
<text sub="clublinks" start="1200.74" dur="1.14"> И беше многу забавно. </text>
<text sub="clublinks" start="1201.88" dur="1.86"> Сите овие кучиња, мислам дека едноставно го сакаа тоа. </text>
<text sub="clublinks" start="1203.74" dur="0.983"> Тие беа толку среќни. </text>
<text sub="clublinks" start="1206.39" dur="2.17"> Мутлите на Марли мора да потрошат многу пари грижејќи се </text>
<text sub="clublinks" start="1208.56" dur="1.32"> за овие инвалидски кучиња. </text>
<text sub="clublinks" start="1209.88" dur="2.05"> Тие не можат да контролираат каде одат во тоалет. </text>
<text sub="clublinks" start="1211.93" dur="4.19"> Ова следно изненадување од нашиот спонзор е навистина голема работа. </text>
<text sub="clublinks" start="1216.12" dur="0.833"> Види го ова. </text>
<text sub="clublinks" start="1216.953" dur="1.557"> Дали сите се таму? - Да, да, тие се. </text>
<text sub="clublinks" start="1218.51" dur="1.5"> - Начинот на кој можеме да го сториме сето ова е </text>
<text sub="clublinks" start="1220.01" dur="1.51"> затоа што имаме одличен спонзор. </text>
<text sub="clublinks" start="1221.52" dur="1.97"> И така, парите на спонзорите само се пренесуваат </text>
<text sub="clublinks" start="1223.49" dur="1.56"> и тоа ни помага да платиме за сè. </text>
<text sub="clublinks" start="1225.05" dur="2.01"> И спонзорот се приближи сега во U-Haul. </text>
<text sub="clublinks" start="1227.06" dur="1.93"> Aboutе ги изненадиме сите. </text>
<text sub="clublinks" start="1228.99" dur="0.86"> Значи, сите тие се тука. </text>
<text sub="clublinks" start="1229.85" dur="1.22"> Еве ги тука, еве ги. </text>
<text sub="clublinks" start="1231.07" dur="2.15"> (групно навивање) </text>
<text sub="clublinks" start="1233.22" dur="2.61"> Вие момци, сакате да го отворите ова отворено и да го покажете изненадувањето? </text>
<text sub="clublinks" start="1235.83" dur="0.833"> Ајде да го направиме тоа </text>
<text sub="clublinks" start="1239.296" dur="2.583"> (групно навивање) </text>
<text sub="clublinks" start="1243.25" dur="2.506"> Ова е страшно затоа што кога имате еден куп кучиња </text>
<text sub="clublinks" start="1245.756" dur="1.794"> тоа се кучиња за инвалидска количка, </text>
<text sub="clublinks" start="1247.55" dur="2.26"> овие пишарки ќе направат голема разлика </text>
<text sub="clublinks" start="1249.81" dur="2.22"> и ќе им треба нешто за да се прошетаат. </text>
<text sub="clublinks" start="1252.03" dur="2.28"> Значи, големите рампи ќе помогнат многу. </text>
<text sub="clublinks" start="1254.31" dur="1.3"> Не само што работат во мојот дом, </text>
<text sub="clublinks" start="1255.61" dur="2.673"> но сега тие исто така ќе им помогнат на животните кои имаат потреба. </text>
<text sub="clublinks" start="1259.12" dur="2.69"> Целиот тим на Марли Мутс беше толку воодушевен </text>
<text sub="clublinks" start="1261.81" dur="3.33"> великодушноста на алфа шепата, но ова беше само почеток. </text>
<text sub="clublinks" start="1265.14" dur="1.42"> И сега е време за главниот настан. </text>
<text sub="clublinks" start="1266.56" dur="0.89"> Добро, еве што ќе правиме. </text>
<text sub="clublinks" start="1267.45" dur="2.13"> Graе ги зграпчам и ќе ги изненадиме. </text>
<text sub="clublinks" start="1269.58" dur="2.27"> И тогаш ќе ги донесеме сите кучиња на тркала </text>
<text sub="clublinks" start="1271.85" dur="1.35"> за да можат да го проверат. </text>
<text sub="clublinks" start="1273.2" dur="2.17"> Додека ги водев Зак и Шарон во новата област, </text>
<text sub="clublinks" start="1275.37" dur="1.46"> моето срце трчаше. </text>
<text sub="clublinks" start="1276.83" dur="1.9"> Зак и неговиот тим работат толку напорно за да се грижат </text>
<text sub="clublinks" start="1278.73" dur="1.65"> од сите кучиња во Марлиевиот мутс. </text>
<text sub="clublinks" start="1280.38" dur="2.27"> И тие го заслужуваат најдоброто. </text>
<text sub="clublinks" start="1282.65" dur="2.59"> Се надевам само дека го сакаат она што го направивме за нив. </text>
<text sub="clublinks" start="1285.24" dur="2.51"> - [Група] Три, два, еден, мутлите на Марли! </text>
<text sub="clublinks" start="1290.459" dur="1.518"> - Уе - О Боже. </text>
<text sub="clublinks" start="1291.977" dur="1.474"> - Проклето. - Го сакам тоа! </text>
<text sub="clublinks" start="1293.451" dur="2.667"> (оптимист музика) </text>
<text sub="clublinks" start="1316.593" dur="2.987"> Ова е толку кул! - Ова е толку рад. </text>
<text sub="clublinks" start="1319.58" dur="1.83"> - Мислам дека може да плачам. </text>
<text sub="clublinks" start="1321.41" dur="1.39"> Господе. Ова е убаво. </text>
<text sub="clublinks" start="1322.8" dur="1.78"> - Ова е навистина кул. </text>
<text sub="clublinks" start="1324.58" dur="2.313"> - Ох, овие момци ќе го сакаат тоа. </text>
<text sub="clublinks" start="1328.75" dur="4.12"> - Значи, прво ја добивме почетната линија на Вили Светот, нели? </text>
<text sub="clublinks" start="1332.87" dur="1.213"> Каде што можат да се тркалаат преку рампата. </text>
<text sub="clublinks" start="1334.083" dur="2.653"> Некои од помалите кучиња можат да одат под рампата. </text>
<text sub="clublinks" start="1336.736" dur="2.107"> Дејв го изгради. - Значи, мрзливите кучиња можат </text>
<text sub="clublinks" start="1338.843" dur="1.432"> - Тој направи? - Да Да </text>
<text sub="clublinks" start="1340.275" dur="1.135"> Дејв сето тоа го изгради рачно. - Господе. </text>
<text sub="clublinks" start="1341.41" dur="2.4"> - Сега ова токму тука е вид на област за посвојување. </text>
<text sub="clublinks" start="1343.81" dur="2.19"> Значи, ако некој размислува да посвои куче со тркало, </text>
<text sub="clublinks" start="1346" dur="1.31"> тие не треба да седат на земја. </text>
<text sub="clublinks" start="1347.31" dur="1.27"> Тие не мора да застанат на нозе. </text>
<text sub="clublinks" start="1348.58" dur="1.55"> Имаме ниска клупа за да можат да седат </text>
<text sub="clublinks" start="1350.13" dur="0.833"> долу, - Совршено. </text>
<text sub="clublinks" start="1350.963" dur="2.587"> - И тие можат дури и да се тркалаат на клупата. </text>
<text sub="clublinks" start="1353.55" dur="1.61"> Ова е од Alpha Paw, тие се рампа. </text>
<text sub="clublinks" start="1355.16" dur="1.45"> Имаме уште една рампа што можеме да ја поставиме таму, </text>
<text sub="clublinks" start="1356.61" dur="1.46"> па ако ти треба поголемо тркало. </text>
<text sub="clublinks" start="1358.07" dur="1.46"> Сакавме нешто трајно </text>
<text sub="clublinks" start="1359.53" dur="2.72"> дека сонцето не може да пречи, ветерот не може да пречи. </text>
<text sub="clublinks" start="1362.25" dur="2.55"> Значи, ги измисливме овие обичаи за вас момци. </text>
<text sub="clublinks" start="1364.8" dur="1.31"> Ова е Светот на Вили токму тука. </text>
<text sub="clublinks" start="1366.11" dur="1.57"> - Прекрасно. - Ние скоро </text>
<text sub="clublinks" start="1367.68" dur="1.34"> не го извади. </text>
<text sub="clublinks" start="1369.02" dur="2.95"> Така, еден од најголемите предизвици што ми ги кажа за Зак </text>
<text sub="clublinks" start="1371.97" dur="3.54"> секоја вечер кучињата влегуваа во куќата, </text>
<text sub="clublinks" start="1375.51" dur="1.42"> но тие се во медицинска област </text>
<text sub="clublinks" start="1376.93" dur="2.06"> и сакате да го одржувате тоа чисто и исчистено. </text>
<text sub="clublinks" start="1378.99" dur="1.867"> Значи, навистина знаевме дека треба да разработиме решение. </text>
<text sub="clublinks" start="1380.857" dur="2.703"> Па токму тука, гледате каде во текот на ноќта </text>
<text sub="clublinks" start="1383.56" dur="2.47"> кучињата всушност можат да ги решат своите инвалидски колички, </text>
<text sub="clublinks" start="1386.03" dur="0.88"> но каде одат тие? </text>
<text sub="clublinks" start="1386.91" dur="1.45"> Па, ќе ти покажам. </text>
<text sub="clublinks" start="1388.36" dur="2.69"> Како нивна спална соба која е целосна климатизирана </text>
<text sub="clublinks" start="1391.05" dur="2.827"> и дизајниран за нив да спијат секоја вечер. </text>
<text sub="clublinks" start="1393.877" dur="2.583"> (оптимист музика) </text>
<text sub="clublinks" start="1408.043" dur="2.507"> - Тоа е фантастично, човече. - Го сакам тоа. </text>
<text sub="clublinks" start="1410.55" dur="2.294"> - Ова е токму она што им требаше. </text>
<text sub="clublinks" start="1412.844" dur="1.778"> Ова е толку кул. - Колку е ова посебно? </text>
<text sub="clublinks" start="1414.622" dur="1.33"> - Значи одгледувалници под тука и околу, </text>
<text sub="clublinks" start="1415.952" dur="1.581"> тоа е толку совршено. </text>
<text sub="clublinks" start="1417.533" dur="0.833"> - Ова е убаво. </text>
<text sub="clublinks" start="1418.366" dur="1.942"> - Да, ова е токму она што им треба. </text>
<text sub="clublinks" start="1420.308" dur="2.352"> Па момци, исто како што дувнавте дупка во оградата. </text>
<text sub="clublinks" start="1422.66" dur="1.89"> - Да, така и ние, да. </text>
<text sub="clublinks" start="1424.55" dur="1.35"> Па, - Толку кул човек. </text>
<text sub="clublinks" start="1425.9" dur="2.1"> - Повторно, секоја чест на сите волонтери, </text>
<text sub="clublinks" start="1428" dur="2.427"> сите влегоа и ние го туркавме ова рачно. </text>
<text sub="clublinks" start="1430.427" dur="1.983"> Немавме никој да го премести, </text>
<text sub="clublinks" start="1432.41" dur="2.46"> но моќта на волонтерите на Марли Мутс. </text>
<text sub="clublinks" start="1434.87" dur="4.31"> - Трансформацијата е праведна, едноставно е толку убава. </text>
<text sub="clublinks" start="1439.18" dur="2.19"> - Да, ова е добро. - И толку многу напорна работа </text>
<text sub="clublinks" start="1441.37" dur="1.73"> влегов во ова, ви благодарам на сите. </text>
<text sub="clublinks" start="1443.1" dur="1.387"> - Значи, треба да донесеме некои кучиња со тркала? </text>
<text sub="clublinks" start="1444.487" dur="1.623"> - Да! - Дали треба да внесеме </text>
<text sub="clublinks" start="1446.11" dur="1.981"> некои кучиња од тркала? (групно навивање) </text>
<text sub="clublinks" start="1448.091" dur="1.549"> Добро, да ги зграбиме кучињата </text>
<text sub="clublinks" start="1449.64" dur="1.063"> и видете што мислат. </text>
<text sub="clublinks" start="1451.743" dur="2.667"> (оптимист музика) </text>
<text sub="clublinks" start="1478.847" dur="3.236"> Нааџи, Нааџи, не знам дали ќе се вклопиш низ таа рампа. </text>
<text sub="clublinks" start="1485.16" dur="1.48"> - [Зак] Ние сакаме да го понудиме овој посебен простор </text>
<text sub="clublinks" start="1486.64" dur="1.5"> каде што луѓето можат да се вратат и да комуницираат </text>
<text sub="clublinks" start="1488.14" dur="1.95"> со кучиња кои преживеале нешто </text>
<text sub="clublinks" start="1490.09" dur="3.1"> критички, животот се менува, животот се менува, </text>
<text sub="clublinks" start="1493.19" dur="2.45"> но излезете на другиот крај од светлата страна </text>
<text sub="clublinks" start="1495.64" dur="2.483"> и секогаш се фокусираат на сребрената обвивка. </text>
<text sub="clublinks" start="1500.28" dur="1.96"> - Но, Нааџи, има уште една работа. </text>
<text sub="clublinks" start="1502.24" dur="1.02"> Ми треба помош од сите. </text>
<text sub="clublinks" start="1503.26" dur="2.61"> Кликнете на врската подолу и одете на PawRamp </text>
<text sub="clublinks" start="1505.87" dur="1.77"> од Алфа шепи за вашето куче. </text>
<text sub="clublinks" start="1507.64" dur="1.88"> Затоа што не само што ќе добиеш нешто </text>
<text sub="clublinks" start="1509.52" dur="1.61"> навистина одлично за вашето куче, </text>
<text sub="clublinks" start="1511.13" dur="3.04"> но исто така и 10 долари од секое купување </text>
<text sub="clublinks" start="1514.17" dur="1.72"> да помогне во поддршката на Мутлите на Марли. </text>
<text sub="clublinks" start="1515.89" dur="2.24"> Затоа, кликнете на таа врска сега. </text>
<text sub="clublinks" start="1518.13" dur="2.27"> И ако сакате да видите повеќе неверојатни видеа како ова, </text>
<text sub="clublinks" start="1520.4" dur="1.02"> оди гледај го видеото токму таму. </text>
<text sub="clublinks" start="1521.42" dur="1.8"> Оди Оди оди. Одете гледајте го тоа видео, одете! </text>