Вистинска епидемија на соништата убијци - Инспирација за вистински живот за Фреди Кругер subtitles

Пирсинг крик ве буди среде ноќ. Turn се обраќате на својата сопруга, која исто така се разбуди од ужасната врева и tell кажувате ќе ги средиш работите. Вашиот син страдаше од страшни кошмари неодамна, до моментот кога тој понекогаш одбива да спие целосно. Изгледа дека е друга од тие ноќи. Брзате по ходникот кон неговата соба, надевајќи се дека не треба да бидете будни цела ноќ утешувајќи се него повторно. Детето е вистински грст, но мина низ многу во последните неколку месеци. Можете само да се надевате дека она што се случи во Камбоџа нема да го прогонува до крајот на животот. Влегувате во спалната соба на вашиот син, очекувајќи да го најдете како седи во кревет и трепери. Наместо тоа, тој лежи и неподвижен. Чудно. Му приоѓате на неговото тело, повикувајќи го неговото име, но тој не реагира. Можеби тој веќе повторно заспа. Но, нешто не е во ред. Дали тој дури дише? Во паника, го проверувате неговиот пулс. Не можете да го најдете. И тој дефинитивно не дише. Како може ова да биде можно? Пред само неколку часа, тој беше добро. Како да умрел во својот кошмар. Сега, ти си тој што испушта крик. Ако планирате да спиете наскоро, запрете го ова видео сега. Оваа грозоморна приказна ќе ве тера да се вртите и свртувате цела ноќ ... Lивеењето во Камбоџа од 1975 до 1979 година беше доволно за некому да се остварат кошмари. Владеењето на диктаторот Пол Пот и неговата партија Кмер Руж беше исполнето со терор и трагедија. Во текот на четири години партијата имаше моќ, скоро два милиони луѓе од различни малцински групи починал. Тоа е околу една четвртина од населението, што го прави еден од најлошите геноциди во светот некогаш. Оние кои починаа под владеењето на Пол Пот, беа погребани во Полињата за убивање: оладување име за масовни гробишта што содржат жртви. Другите избегаа како бегалци. Но, малку знаеја дека многу од нив ќе се соочат со околности скоро исто толку застрашувачки кога пристигнаа на местата нудејќи им прибежиште. Во текот на седумдесеттите и осумдесеттите години на минатиот век, многу луѓе умирале во сон откако имале кошмари. Најчудниот дел е што, сите тие имаа една заедничка работа: тие беа машки бегалци од Југ Источна Азија, кои побегнаа од Полињата за убивање во САД. Американски сон? Повеќе како американски кошмар. Феноменот станал толку распространет што бил познат како синдром на азиска смрт време Допрва ќе го разбереме во целост. Еден ден во 1981 година, медицинските лица пристигнале во бегалскиот камп во САД откако слушнале дека станува збор за маж имајќи некаква форма во сонот. Откриле дека неговото срце дивееше диво како да има срцева болест или се плаши. Но, никој не знаеше од кого и од што се плаши. Впрочем, тој спиеше. Медицинските лица направија се што можеа за да му го спасат животот на човекот, но го гледаа како минува далеку пред нивните очи. Случајот беше исто толку мистериозен, колку и тажен - жртвата беше здрава, разумно млада и само што умре без очигледна причина. Но, дел од сложувалката можеби била неговата матична земја: човекот бил од Лаос. Погледнете, не беа само Камбоџанците кои минуваа низ тешко време за време на 70-ти и 80-ти. Во Лаос, ЦИА го регрутирала Хмонг - етничка група во областа - да се бори против Север Виетнамски војници во Виетнамската војна. Како Хмонг да немаше доволно лоши работи со тоа што беше непропорционално убиен за време војната - војниците на Хмонг загинаа десет пати почесто од нивните американски колеги - тие исто така завршија прогонувани во нивната земја. Кога Лаос стана комунист, ги виде војниците на Хмонг како предавници за борба против Виетнам. Многумина избегаа во САД, заедно со бегалците од Камбоџа и Виетнам. Всушност, пациентот кој починал во бегалски камп под надзор на медицински лица четвртиот човек од Хмонг кој умре во САД во период од девет месеци. И, помеѓу 1981 и 1988 година, повеќе од сто мажи од Виетнам, Лаос и Камбоџа починаа мистериозно во сон. Можеби беше само случајност, но е прилично невообичаено за здрави и млади луѓе да умрат во сон без никакво објаснување. Скоро сите што умреле имале 20-ти и 30-ти. Уште поморничаво, скоро сите жртви беа мажи и момчиња. Само една жена почина. Што беше тоа кај младите мажи од Азија? И приказната за едно младо момче ја прави целата ситуација да звучи дури и повеќе злокобна од неа веќе прави. Ако сте дури и благо во хорор филмови, оваа приказна може да звучи познато. Тоа е затоа што мистериозниот таканаречен азиски синдром на смрт стана инспирација за кошмар на улицата брест. Откако филмскиот режисер Вес Крејвен ја слушна приказната во вестите еден ден, тој ја сфати би направил совршен заплет за хорор филм. Значи, ако некогаш го гледате филмот и Фреди Кругер ве откачува, тоа е бескорисна уверувајќи се дека тоа е „само приказна“. Извини, но не не. Додека јас сум на тоа, јас исто така може да исфрлам некои повеќе гаден факти кон вас. Кравен го базираше и ликот на Фреди Кругер на две лица што ги познаваше во реалниот живот. Името Фреди Кругер беше инспирирано од силеџија од детството, Фред Круге, кој мачеше Крејвен кога бил дете. И неговиот изглед и целокупната вибрација се појавија откако Кравен беше момче дома еден ден и виде необичен изглед старец како поминува покрај него. Двете заклучени очи и бизарно, човекот се приближи и застана пред својот прозорец, зјапајќи во него. По неколку напнати моменти, старецот замина, но очигледно остави траен впечаток. Проклето, и мислев дека имам извртена смисла за хумор. Но, назад кон избувнувањето на сонот убиец. Приказната за човекот кој починал во сон можеби била мистериозна, но ја нема никаде приближно исто како и овој. Семејство од Камбоџа избега од геноцидот во САД во 70-тите години на 20 век, подготвено започнете нов живот. Имаше само еден проблем: синот започна со кошмари. Исто како и почетокот на многу добри хорор филмови. Момчето сонувало да го бркаат и се разбудило преплашено. Сите сме сонувале гаден сон за некој што трча по нас, но претпоставувам дека неговиот изрез бил над стандардниот кошмар, бидејќи тие толку многу го избркаа што избегна да спие заедно. Буквално, тој ќе се присилуваше да поминува неколку дена без спиење. Сигурно испил многу кафе. Неговите родители беа загрижени, од очигледни причини. Тие се обидоа да го натераат да спие, без резултат. Ова дете беше убедено дека, ако заспие, ќе умреше. Од гледна точка на аутсајдер, сето тоа звучи малку мелодраматично. Можеби на детето му требало малку внимание од неговите родители или нешто слично. Но, бизарно, се покажа дека тој не реагира премногу. Колку и да пиете двојно еспресо, на крајот ќе треба да спиете. Па, и покрај неговата решеност, ова момче не беше исклучок. Еден ден, тој заспа. Неговите родители се олеснија, мислејќи дека конечно можат да го убедат дека е безбеден додека тој спиеше и демоните од неговите соништа никогаш не можеа да го повредат во реалниот живот. О, иронијата. Исплакнете и повторете - момчето заспа, тој имаше кошмар, и тој почна да вреска. Неговите родители притрчаа да го утешат - за да дознаат дека тој веќе умрел. Неверојатно, неговиот кошмар го уби, исто како и другите стотици луѓе од Лаос, Камбоџа и Виетнам. Создаде совршен заговор за хорор филм - мало дете кое почувствува опасност и логично возрасни кои одбија да веруваат во неговите апсурдни теории. Но, како е можно младо момче да умре во сон? Сигурно има логично објаснување што не вклучува демон како Фреди Кругер? Истражителите се обиделе и не успеале да пронајдат медицинска причина за смртта. Откриле некои врски со неправилно чукање на срцето, но никој не знаеше што е причината за неправилното чукање на срцето беше. Оттогаш, има уште неколку теории. Едно објаснување беше дека бегалците биле изложени на хемиски нервни агенси користени за време на војната во Виетнам. Звучи благо логично, но ниеден доктор не можеше да најде вистински доказ за тоа. Покрај тоа, дури и ако идејата имаше некоја научна смисла - што не - таа не успеа да објасни зошто нервниот агенс ќе влијае само на мажите и само во текот на ноќта. Друга идеја беше дека ноќните терори се симптом на посттрауматско стресно нарушување, испровоцирани од ужасните искуства на бегалците и непознатиот свет во кој тие влегоа во САД. Но, повторно, иако ова има некаква смисла, немаше соодветни докази за тоа и не објаснување зошто и жените не страдале од ПТСН. Значи, назад кон таблата за цртање. Дали некогаш сте ја чуле приказната на таа стара сопруга дека ако умреме во сон, тогаш и ние умираме во реалност живот, така што секогаш се будиме од кошмарите неколку дел од секундата пред да бидеме за да умрам? Извинете што разочарав - или можеби е извор на олеснување - но тоа не е точно. Вистина е дека, кога работите се случуваат во сон, тие можат да не поттикнат да го имаме истото физиолошки реакции во состојба на будење. Некако како кога врескате во сон, тогаш ќе се разбудите за да откриете дека сте навистина врескање Или кога уринирате во сон, а потоа ќе се разбудите и ќе ве реализирате - ох, ајде, те молам кажи дека не сум само јас. Во суштина, теоретски е можно сонот да предизвика физиолошка реакција тоа завршува со умирање. Кога луѓето одеднаш умираат во сон, тоа се сведува на Ненадејна необјаснета ноќна смрт Синдром. Има убаво парче медицински жаргон за вас. Некои академски студии сметаат дека овој феномен може да биде биолошки или генетски, објаснувајќи зошто починале луѓе од иста етничка припадност, возраст и пол. Исто така познат како синдром Бругада, болеста е всушност најчеста причина за природно смрт меѓу младата, здрава азиска популација. Тоа е ретко нарушување на срцевиот ритам што може да доведе до ненадеен срцев удар, што значи загуба на срцевата функција, дишењето и свеста. Може да се случи додека луѓето се будни, но е најфатално додека спијат. Да јас знам. Ретка генетска болест е вид на антиклимакс во споредба со плашлив мрачен жетвар што влегува кошмари за деца. Но, сè уште не знаеме сè. Од врвот во средината и доцните 1980-ти, смртни случаи од ненадејна необјаснета ноќна смрт Синдромот, синдромот Бругада или како што сакате да го наречете, нагло се намалија. Никој не може целосно да го објасни намалувањето, па затоа не можеме да исклучиме никаква смешна работа или мрачни жетвари сè уште. Како и да е, веќе е доцна. Време е да спиеме малку ... Или, проверете ги нашите видеа „научниците откриваат како соништата можат да ве убијат во реалниот живот“ или „Ноќна опашка, демонот што те посетува во сон“.

Вистинска епидемија на соништата убијци - Инспирација за вистински живот за Фреди Кругер

View online
< ?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?><>
<text sub="clublinks" start="0.25" dur="2.669"> Пирсинг крик ве буди среде ноќ. </text>
<text sub="clublinks" start="2.919" dur="4.531"> Turn се обраќате на својата сопруга, која исто така се разбуди од ужасната врева и tell кажувате </text>
<text sub="clublinks" start="7.45" dur="1"> ќе ги средиш работите. </text>
<text sub="clublinks" start="8.45" dur="3.75"> Вашиот син страдаше од страшни кошмари неодамна, до моментот кога тој </text>
<text sub="clublinks" start="12.2" dur="2.399"> понекогаш одбива да спие целосно. </text>
<text sub="clublinks" start="14.599" dur="2.471"> Изгледа дека е друга од тие ноќи. </text>
<text sub="clublinks" start="17.07" dur="4.049"> Брзате по ходникот кон неговата соба, надевајќи се дека не треба да бидете будни цела ноќ утешувајќи се </text>
<text sub="clublinks" start="21.119" dur="1"> него повторно. </text>
<text sub="clublinks" start="22.119" dur="3.451"> Детето е вистински грст, но мина низ многу во последните неколку месеци. </text>
<text sub="clublinks" start="25.57" dur="4.32"> Можете само да се надевате дека она што се случи во Камбоџа нема да го прогонува до крајот на животот. </text>
<text sub="clublinks" start="29.89" dur="3.96"> Влегувате во спалната соба на вашиот син, очекувајќи да го најдете како седи во кревет и трепери. </text>
<text sub="clublinks" start="33.85" dur="2.619"> Наместо тоа, тој лежи и неподвижен. </text>
<text sub="clublinks" start="36.469" dur="1"> Чудно. </text>
<text sub="clublinks" start="37.469" dur="3.061"> Му приоѓате на неговото тело, повикувајќи го неговото име, но тој не реагира. </text>
<text sub="clublinks" start="40.53" dur="1.75"> Можеби тој веќе повторно заспа. </text>
<text sub="clublinks" start="42.28" dur="1.45"> Но, нешто не е во ред. </text>
<text sub="clublinks" start="43.73" dur="1.04"> Дали тој дури дише? </text>
<text sub="clublinks" start="44.77" dur="1.6"> Во паника, го проверувате неговиот пулс. </text>
<text sub="clublinks" start="46.37" dur="1.04"> Не можете да го најдете. </text>
<text sub="clublinks" start="47.41" dur="1.78"> И тој дефинитивно не дише. </text>
<text sub="clublinks" start="49.19" dur="1.38"> Како може ова да биде можно? </text>
<text sub="clublinks" start="50.57" dur="1.579"> Пред само неколку часа, тој беше добро. </text>
<text sub="clublinks" start="52.149" dur="1.82"> Како да умрел во својот кошмар. </text>
<text sub="clublinks" start="53.969" dur="2.801"> Сега, ти си тој што испушта крик. </text>
<text sub="clublinks" start="56.77" dur="3.53"> Ако планирате да спиете наскоро, запрете го ова видео сега. </text>
<text sub="clublinks" start="60.3" dur="3.95"> Оваа грозоморна приказна ќе ве тера да се вртите и свртувате цела ноќ ... </text>
<text sub="clublinks" start="64.25" dur="5.86"> Lивеењето во Камбоџа од 1975 до 1979 година беше доволно за некому да се остварат кошмари. </text>
<text sub="clublinks" start="70.11" dur="5.74"> Владеењето на диктаторот Пол Пот и неговата партија Кмер Руж беше исполнето со терор и трагедија. </text>
<text sub="clublinks" start="75.85" dur="4.699"> Во текот на четири години партијата имаше моќ, скоро два милиони луѓе од различни малцински групи </text>
<text sub="clublinks" start="80.549" dur="1"> починал. </text>
<text sub="clublinks" start="81.549" dur="4.5"> Тоа е околу една четвртина од населението, што го прави еден од најлошите геноциди во светот </text>
<text sub="clublinks" start="86.049" dur="1"> некогаш. </text>
<text sub="clublinks" start="87.049" dur="3.561"> Оние кои починаа под владеењето на Пол Пот, беа погребани во Полињата за убивање: оладување </text>
<text sub="clublinks" start="90.61" dur="2.92"> име за масовни гробишта што содржат жртви. </text>
<text sub="clublinks" start="93.53" dur="1.76"> Другите избегаа како бегалци. </text>
<text sub="clublinks" start="95.29" dur="3.97"> Но, малку знаеја дека многу од нив ќе се соочат со околности скоро исто толку застрашувачки </text>
<text sub="clublinks" start="99.26" dur="3.08"> кога пристигнаа на местата нудејќи им прибежиште. </text>
<text sub="clublinks" start="102.34" dur="4.1"> Во текот на седумдесеттите и осумдесеттите години на минатиот век, многу луѓе умирале во сон откако имале кошмари. </text>
<text sub="clublinks" start="106.44" dur="5.179"> Најчудниот дел е што, сите тие имаа една заедничка работа: тие беа машки бегалци од Југ </text>
<text sub="clublinks" start="111.619" dur="3.841"> Источна Азија, кои побегнаа од Полињата за убивање во САД. </text>
<text sub="clublinks" start="115.46" dur="1.29"> Американски сон? </text>
<text sub="clublinks" start="116.75" dur="1.59"> Повеќе како американски кошмар. </text>
<text sub="clublinks" start="118.34" dur="4.629"> Феноменот станал толку распространет што бил познат како синдром на азиска смрт </text>
<text sub="clublinks" start="122.969" dur="1"> време </text>
<text sub="clublinks" start="123.969" dur="1.531"> Допрва ќе го разбереме во целост. </text>
<text sub="clublinks" start="125.5" dur="4.75"> Еден ден во 1981 година, медицинските лица пристигнале во бегалскиот камп во САД откако слушнале дека станува збор за маж </text>
<text sub="clublinks" start="130.25" dur="2.23"> имајќи некаква форма во сонот. </text>
<text sub="clublinks" start="132.48" dur="4.66"> Откриле дека неговото срце дивееше диво како да има срцева болест или се плаши. </text>
<text sub="clublinks" start="137.14" dur="2.69"> Но, никој не знаеше од кого и од што се плаши. </text>
<text sub="clublinks" start="139.83" dur="1.85"> Впрочем, тој спиеше. </text>
<text sub="clublinks" start="141.68" dur="3.99"> Медицинските лица направија се што можеа за да му го спасат животот на човекот, но го гледаа како минува </text>
<text sub="clublinks" start="145.67" dur="1.75"> далеку пред нивните очи. </text>
<text sub="clublinks" start="147.42" dur="4.98"> Случајот беше исто толку мистериозен, колку и тажен - жртвата беше здрава, разумно млада и </text>
<text sub="clublinks" start="152.4" dur="2.8"> само што умре без очигледна причина. </text>
<text sub="clublinks" start="155.2" dur="3.85"> Но, дел од сложувалката можеби била неговата матична земја: човекот бил од Лаос. </text>
<text sub="clublinks" start="159.05" dur="4.07"> Погледнете, не беа само Камбоџанците кои минуваа низ тешко време за време на </text>
<text sub="clublinks" start="163.12" dur="1"> 70-ти и 80-ти. </text>
<text sub="clublinks" start="164.12" dur="4.58"> Во Лаос, ЦИА го регрутирала Хмонг - етничка група во областа - да се бори против Север </text>
<text sub="clublinks" start="168.7" dur="2.49"> Виетнамски војници во Виетнамската војна. </text>
<text sub="clublinks" start="171.19" dur="3.85"> Како Хмонг да немаше доволно лоши работи со тоа што беше непропорционално убиен за време </text>
<text sub="clublinks" start="175.04" dur="5.03"> војната - војниците на Хмонг загинаа десет пати почесто од нивните американски колеги - тие </text>
<text sub="clublinks" start="180.07" dur="2.28"> исто така завршија прогонувани во нивната земја. </text>
<text sub="clublinks" start="182.35" dur="4.719"> Кога Лаос стана комунист, ги виде војниците на Хмонг како предавници за борба против </text>
<text sub="clublinks" start="187.069" dur="1.14"> Виетнам. </text>
<text sub="clublinks" start="188.209" dur="4.421"> Многумина избегаа во САД, заедно со бегалците од Камбоџа и Виетнам. </text>
<text sub="clublinks" start="192.63" dur="4.08"> Всушност, пациентот кој починал во бегалски камп под надзор на медицински лица </text>
<text sub="clublinks" start="196.71" dur="3.23"> четвртиот човек од Хмонг кој умре во САД во период од девет месеци. </text>
<text sub="clublinks" start="199.94" dur="6.21"> И, помеѓу 1981 и 1988 година, повеќе од сто мажи од Виетнам, Лаос и Камбоџа починаа </text>
<text sub="clublinks" start="206.15" dur="1.91"> мистериозно во сон. </text>
<text sub="clublinks" start="208.06" dur="3.69"> Можеби беше само случајност, но е прилично невообичаено за здрави и млади </text>
<text sub="clublinks" start="211.75" dur="3.25"> луѓе да умрат во сон без никакво објаснување. </text>
<text sub="clublinks" start="215" dur="2.989"> Скоро сите што умреле имале 20-ти и 30-ти. </text>
<text sub="clublinks" start="217.989" dur="3.661"> Уште поморничаво, скоро сите жртви беа мажи и момчиња. </text>
<text sub="clublinks" start="221.65" dur="1.54"> Само една жена почина. </text>
<text sub="clublinks" start="223.19" dur="1.799"> Што беше тоа кај младите мажи од Азија? </text>
<text sub="clublinks" start="224.989" dur="4.661"> И приказната за едно младо момче ја прави целата ситуација да звучи дури и повеќе злокобна од неа </text>
<text sub="clublinks" start="229.65" dur="1.06"> веќе прави. </text>
<text sub="clublinks" start="230.71" dur="4.41"> Ако сте дури и благо во хорор филмови, оваа приказна може да звучи познато. </text>
<text sub="clublinks" start="235.12" dur="4.28"> Тоа е затоа што мистериозниот таканаречен азиски синдром на смрт стана инспирација </text>
<text sub="clublinks" start="239.4" dur="2.14"> за кошмар на улицата брест. </text>
<text sub="clublinks" start="241.54" dur="3.55"> Откако филмскиот режисер Вес Крејвен ја слушна приказната во вестите еден ден, тој ја сфати </text>
<text sub="clublinks" start="245.09" dur="2.39"> би направил совршен заплет за хорор филм. </text>
<text sub="clublinks" start="247.48" dur="4.069"> Значи, ако некогаш го гледате филмот и Фреди Кругер ве откачува, тоа е бескорисна </text>
<text sub="clublinks" start="251.549" dur="2.751"> уверувајќи се дека тоа е „само приказна“. </text>
<text sub="clublinks" start="254.3" dur="1.139"> Извини, но не не. </text>
<text sub="clublinks" start="255.439" dur="3.58"> Додека јас сум на тоа, јас исто така може да исфрлам некои повеќе гаден факти кон вас. </text>
<text sub="clublinks" start="259.019" dur="4.101"> Кравен го базираше и ликот на Фреди Кругер на две лица што ги познаваше во реалниот живот. </text>
<text sub="clublinks" start="263.12" dur="5.06"> Името Фреди Кругер беше инспирирано од силеџија од детството, Фред Круге, кој мачеше </text>
<text sub="clublinks" start="268.18" dur="1.73"> Крејвен кога бил дете. </text>
<text sub="clublinks" start="269.91" dur="4.95"> И неговиот изглед и целокупната вибрација се појавија откако Кравен беше момче дома еден ден и </text>
<text sub="clublinks" start="274.86" dur="2.649"> виде необичен изглед старец како поминува покрај него. </text>
<text sub="clublinks" start="277.509" dur="5.471"> Двете заклучени очи и бизарно, човекот се приближи и застана пред својот прозорец, </text>
<text sub="clublinks" start="282.98" dur="1.1"> зјапајќи во него. </text>
<text sub="clublinks" start="284.08" dur="4.74"> По неколку напнати моменти, старецот замина, но очигледно остави траен впечаток. </text>
<text sub="clublinks" start="288.82" dur="3.04"> Проклето, и мислев дека имам извртена смисла за хумор. </text>
<text sub="clublinks" start="291.86" dur="1.56"> Но, назад кон избувнувањето на сонот убиец. </text>
<text sub="clublinks" start="293.42" dur="4.07"> Приказната за човекот кој починал во сон можеби била мистериозна, но ја нема никаде </text>
<text sub="clublinks" start="297.49" dur="1.89"> приближно исто како и овој. </text>
<text sub="clublinks" start="299.38" dur="4.6"> Семејство од Камбоџа избега од геноцидот во САД во 70-тите години на 20 век, подготвено </text>
<text sub="clublinks" start="303.98" dur="1"> започнете нов живот. </text>
<text sub="clublinks" start="304.98" dur="3.67"> Имаше само еден проблем: синот започна со кошмари. </text>
<text sub="clublinks" start="308.65" dur="2.19"> Исто како и почетокот на многу добри хорор филмови. </text>
<text sub="clublinks" start="310.84" dur="2.4"> Момчето сонувало да го бркаат и се разбудило преплашено. </text>
<text sub="clublinks" start="313.24" dur="4.709"> Сите сме сонувале гаден сон за некој што трча по нас, но претпоставувам дека неговиот изрез бил </text>
<text sub="clublinks" start="317.949" dur="4.091"> над стандардниот кошмар, бидејќи тие толку многу го избркаа што избегна да спие </text>
<text sub="clublinks" start="322.04" dur="1"> заедно. </text>
<text sub="clublinks" start="323.04" dur="3.87"> Буквално, тој ќе се присилуваше да поминува неколку дена без спиење. </text>
<text sub="clublinks" start="326.91" dur="2.46"> Сигурно испил многу кафе. </text>
<text sub="clublinks" start="329.37" dur="2.32"> Неговите родители беа загрижени, од очигледни причини. </text>
<text sub="clublinks" start="331.69" dur="2.44"> Тие се обидоа да го натераат да спие, без резултат. </text>
<text sub="clublinks" start="334.13" dur="3.45"> Ова дете беше убедено дека, ако заспие, ќе умреше. </text>
<text sub="clublinks" start="337.58" dur="3.14"> Од гледна точка на аутсајдер, сето тоа звучи малку мелодраматично. </text>
<text sub="clublinks" start="340.72" dur="2.569"> Можеби на детето му требало малку внимание од неговите родители или нешто слично. </text>
<text sub="clublinks" start="343.289" dur="3.041"> Но, бизарно, се покажа дека тој не реагира премногу. </text>
<text sub="clublinks" start="346.33" dur="4.83"> Колку и да пиете двојно еспресо, на крајот ќе треба да спиете. </text>
<text sub="clublinks" start="351.16" dur="3.5"> Па, и покрај неговата решеност, ова момче не беше исклучок. </text>
<text sub="clublinks" start="354.66" dur="1.58"> Еден ден, тој заспа. </text>
<text sub="clublinks" start="356.24" dur="3.769"> Неговите родители се олеснија, мислејќи дека конечно можат да го убедат дека е безбеден додека тој </text>
<text sub="clublinks" start="360.009" dur="3.331"> спиеше и демоните од неговите соништа никогаш не можеа да го повредат во реалниот живот. </text>
<text sub="clublinks" start="363.34" dur="1.18"> О, иронијата. </text>
<text sub="clublinks" start="364.52" dur="4.39"> Исплакнете и повторете - момчето заспа, тој имаше кошмар, и тој почна да вреска. </text>
<text sub="clublinks" start="368.91" dur="3.72"> Неговите родители притрчаа да го утешат - за да дознаат дека тој веќе умрел. </text>
<text sub="clublinks" start="372.63" dur="4.39"> Неверојатно, неговиот кошмар го уби, исто како и другите стотици луѓе од Лаос, </text>
<text sub="clublinks" start="377.02" dur="1.5"> Камбоџа и Виетнам. </text>
<text sub="clublinks" start="378.52" dur="4.71"> Создаде совршен заговор за хорор филм - мало дете кое почувствува опасност и логично </text>
<text sub="clublinks" start="383.23" dur="3.14"> возрасни кои одбија да веруваат во неговите апсурдни теории. </text>
<text sub="clublinks" start="386.37" dur="2.85"> Но, како е можно младо момче да умре во сон? </text>
<text sub="clublinks" start="389.22" dur="4.539"> Сигурно има логично објаснување што не вклучува демон како Фреди Кругер? </text>
<text sub="clublinks" start="393.759" dur="3.361"> Истражителите се обиделе и не успеале да пронајдат медицинска причина за смртта. </text>
<text sub="clublinks" start="397.12" dur="4.84"> Откриле некои врски со неправилно чукање на срцето, но никој не знаеше што е причината за неправилното </text>
<text sub="clublinks" start="401.96" dur="1.29"> чукање на срцето беше. </text>
<text sub="clublinks" start="403.25" dur="2.44"> Оттогаш, има уште неколку теории. </text>
<text sub="clublinks" start="405.69" dur="4.28"> Едно објаснување беше дека бегалците биле изложени на хемиски нервни агенси користени за време на </text>
<text sub="clublinks" start="409.97" dur="1.13"> војната во Виетнам. </text>
<text sub="clublinks" start="411.1" dur="4.53"> Звучи благо логично, но ниеден доктор не можеше да најде вистински доказ за тоа. </text>
<text sub="clublinks" start="415.63" dur="4.06"> Покрај тоа, дури и ако идејата имаше некоја научна смисла - што не - таа не успеа </text>
<text sub="clublinks" start="419.69" dur="4.5"> да објасни зошто нервниот агенс ќе влијае само на мажите и само во текот на ноќта. </text>
<text sub="clublinks" start="424.19" dur="4.09"> Друга идеја беше дека ноќните терори се симптом на посттрауматско стресно нарушување, </text>
<text sub="clublinks" start="428.28" dur="4.789"> испровоцирани од ужасните искуства на бегалците и непознатиот свет во кој тие влегоа </text>
<text sub="clublinks" start="433.069" dur="1.121"> во САД. </text>
<text sub="clublinks" start="434.19" dur="4.11"> Но, повторно, иако ова има некаква смисла, немаше соодветни докази за тоа и не </text>
<text sub="clublinks" start="438.3" dur="3.39"> објаснување зошто и жените не страдале од ПТСН. </text>
<text sub="clublinks" start="441.69" dur="2.03"> Значи, назад кон таблата за цртање. </text>
<text sub="clublinks" start="443.72" dur="3.979"> Дали некогаш сте ја чуле приказната на таа стара сопруга дека ако умреме во сон, тогаш и ние умираме во реалност </text>
<text sub="clublinks" start="447.699" dur="3.81"> живот, така што секогаш се будиме од кошмарите неколку дел од секундата пред да бидеме </text>
<text sub="clublinks" start="451.509" dur="1"> за да умрам? </text>
<text sub="clublinks" start="452.509" dur="3.831"> Извинете што разочарав - или можеби е извор на олеснување - но тоа не е точно. </text>
<text sub="clublinks" start="456.34" dur="3.44"> Вистина е дека, кога работите се случуваат во сон, тие можат да не поттикнат да го имаме истото </text>
<text sub="clublinks" start="459.78" dur="2.63"> физиолошки реакции во состојба на будење. </text>
<text sub="clublinks" start="462.41" dur="3.73"> Некако како кога врескате во сон, тогаш ќе се разбудите за да откриете дека сте навистина </text>
<text sub="clublinks" start="466.14" dur="1"> врескање </text>
<text sub="clublinks" start="467.14" dur="4.179"> Или кога уринирате во сон, а потоа ќе се разбудите и ќе ве реализирате - ох, ајде, </text>
<text sub="clublinks" start="471.319" dur="1.581"> те молам кажи дека не сум само јас. </text>
<text sub="clublinks" start="472.9" dur="4.44"> Во суштина, теоретски е можно сонот да предизвика физиолошка реакција </text>
<text sub="clublinks" start="477.34" dur="1.609"> тоа завршува со умирање. </text>
<text sub="clublinks" start="478.949" dur="4.661"> Кога луѓето одеднаш умираат во сон, тоа се сведува на Ненадејна необјаснета ноќна смрт </text>
<text sub="clublinks" start="483.61" dur="1"> Синдром. </text>
<text sub="clublinks" start="484.61" dur="2.24"> Има убаво парче медицински жаргон за вас. </text>
<text sub="clublinks" start="486.85" dur="4.34"> Некои академски студии сметаат дека овој феномен може да биде биолошки или генетски, објаснувајќи </text>
<text sub="clublinks" start="491.19" dur="3.42"> зошто починале луѓе од иста етничка припадност, возраст и пол. </text>
<text sub="clublinks" start="494.61" dur="4.19"> Исто така познат како синдром Бругада, болеста е всушност најчеста причина за природно </text>
<text sub="clublinks" start="498.8" dur="2.269"> смрт меѓу младата, здрава азиска популација. </text>
<text sub="clublinks" start="501.069" dur="5.231"> Тоа е ретко нарушување на срцевиот ритам што може да доведе до ненадеен срцев удар, што значи загуба </text>
<text sub="clublinks" start="506.3" dur="1.869"> на срцевата функција, дишењето и свеста. </text>
<text sub="clublinks" start="508.169" dur="4.131"> Може да се случи додека луѓето се будни, но е најфатално додека спијат. </text>
<text sub="clublinks" start="512.3" dur="1"> Да јас знам. </text>
<text sub="clublinks" start="513.3" dur="5.13"> Ретка генетска болест е вид на антиклимакс во споредба со плашлив мрачен жетвар што влегува </text>
<text sub="clublinks" start="518.43" dur="1"> кошмари за деца. </text>
<text sub="clublinks" start="519.43" dur="1.64"> Но, сè уште не знаеме сè. </text>
<text sub="clublinks" start="521.07" dur="4.329"> Од врвот во средината и доцните 1980-ти, смртни случаи од ненадејна необјаснета ноќна смрт </text>
<text sub="clublinks" start="525.399" dur="4.921"> Синдромот, синдромот Бругада или како што сакате да го наречете, нагло се намалија. </text>
<text sub="clublinks" start="530.32" dur="4.23"> Никој не може целосно да го објасни намалувањето, па затоа не можеме да исклучиме никаква смешна работа или </text>
<text sub="clublinks" start="534.55" dur="1.62"> мрачни жетвари сè уште. </text>
<text sub="clublinks" start="536.17" dur="2.07"> Како и да е, веќе е доцна. </text>
<text sub="clublinks" start="538.24" dur="1"> Време е да спиеме малку ... </text>
<text sub="clublinks" start="539.24" dur="5.57"> Или, проверете ги нашите видеа „научниците откриваат како соништата можат да ве убијат во реалниот живот“ или </text>
<text sub="clublinks" start="544.81" dur="2.25"> „Ноќна опашка, демонот што те посетува во сон“. </text>