Shpërthimi i ëndrrave aktuale të vrasësve - Frymëzim për jetën reale për Freddy Krueger subtitles

Një britmë shpuese ju zgjon në mes të natës. Ju i drejtoheni gruas suaj, e cila gjithashtu është tërhequr zgjuar nga zhurma e tmerrshme dhe i thoni asaj do t’i zgjidhësh gjërat. Djali juaj ka vuajtur nga makthe të tmerrshme kohët e fundit, deri në pikën ku ai ndonjëherë refuzon të flejë fare. Duket sikur është një tjetër nga ato netët. Ju nxitoni nëpër korridor për në dhomën e tij, duke shpresuar se nuk keni pse të qëndroni zgjuar gjithë natën duke ngushëlluar atë përsëri. Fëmija është një grusht i vërtetë, por ai ka kaluar shumë gjatë muajve të fundit. Ju vetëm mund të shpresoni se ajo që ndodhi në Kamboxhia nuk do ta ndjekë atë gjatë gjithë jetës së tij. Ju hyni në dhomën e gjumit të djalit tuaj, duke pritur ta gjesh ulur në shtrat dhe duke u dridhur. Në vend të kësaj, ai është shtrirë dhe i palëvizur. E çuditshme Ju i afroheni trupit të tij, duke i thirrur emrin, por ai nuk reagon. Mbase ai tashmë ra përsëri në gjumë. Por diçka nuk është në rregull. A po merr frymë edhe ai? Në panik, ju kontrolloni pulsin e tij. Ju nuk mund ta gjeni. Dhe ai përfundimisht nuk po merr frymë. Si mund të jetë e mundur kjo? Vetëm disa orë më parë, ai ishte mirë. Likeshtë sikur ai vdiq në makthin e tij. Tani, je ti që lëshon një britmë. Nëse po planifikoni të flini shpejt, ndaloni këtë video tani. Kjo përrallë e tmerrshme do t'ju mbajë duke u rrotulluar gjatë gjithë natës ... Të jetosh në Kamboxhia nga viti 1975 deri në vitin 1979 ishte e mjaftueshme për t'i dhënë kujtdo makthe. Sundimi i diktatorit Pol Pot dhe partia e tij, Khmer Rouge, ishte e mbushur me terror dhe tragjedi. Gjatë katër viteve partia kishte pushtet, pothuajse dy milion njerëz nga grupe të ndryshme minoritare vdiq Kjo është rreth një e katërta e popullsisë, duke e bërë atë një nga gjenocidet më të këqija në botë gjithnjë Ata që vdiqën nën sundimin e Pol Potit u varrosën në Killing Fields: tronditja emri i varrezave masive që përmbajnë viktima. Të tjerët shpëtuan si refugjatë. Por pak e dinin ata se shumë prej tyre do të përballen me rrethana pothuajse po aq të tmerrshme kur arritën në vendet duke u ofruar strehim. Përgjatë viteve 1970 dhe 1980, shumë njerëz vdiqën në gjumë pasi kishin parë makthe. Pjesa më e çuditshme është, ata të gjithë kishin një gjë të përbashkët: ata ishin refugjatë meshkuj nga Jugu Azia Lindore që iku nga Fushat e Vrasjes në SH.B.A. Endrra amerikane? Më shumë si një makth amerikan. Fenomeni u bë aq i përhapur sa që njihej si Sindroma Aziatike e Vdekjes në koha Ende nuk e kemi kuptuar plotësisht. Një ditë në 1981, mjekët mbërritën në një kamp refugjatësh në SH.B.A. pasi dëgjuan se ishte një burrë duke pasur një lloj përshtatjeje në gjumin e tij. Ata e gjetën zemrën e tij të tkurrur në mënyrë të egër sikur të kishte një gjendje të zemrës ose kishte frikë. Por askush nuk e dinte se nga kush ose nga çfarë kishte frikë. Në fund të fundit ai ishte në gjumë. Mjekët bënë gjithçka që mundën për të shpëtuar jetën e burrit, por ata e panë atë duke kaluar larg para syve të tyre. Çështja ishte sa misterioze aq edhe trishtuese - viktima ishte e shëndetshme, e arsyeshme e re dhe sapo kishte vdekur pa ndonjë arsye të dukshme. Por një pjesë e enigmës mund të ketë qenë vendi i tij i lindjes: burri ishte nga Laosi. Shih, nuk ishin vetëm Kamboxhianët që po kalonin një kohë të vështirë gjatë vitit Vitet 70 dhe 80 Në Laos, CIA kishte rekrutuar Hmong - një grup etnik në zonë - për të luftuar në Veri Ushtarët Vietnamezë në Luftën e Vietnamit. Sikur Hmongu nuk i kishte gjërat mjaft keq, duke u vrarë në mënyrë disproporcionale gjatë lufta - ushtarët Hmong vdiqën dhjetë herë më shpesh sesa homologët e tyre amerikanë - ata gjithashtu përfunduan të persekutuar në vendin e tyre. Kur Laos u bë Komunist, i pa ushtarët Hmong si tradhtarë për të luftuar kundër Vietnami Shumë përfunduan duke ikur në SH.B.A., së bashku me refugjatët nga Kamboxhia dhe Vietnami. Në fakt, pacienti që vdiq në një kamp refugjatësh nën mbikëqyrjen e mjekëve ishte ai njeriu i katërt Hmong që vdes në SH.B.A. gjatë një periudhe nëntë mujore. Dhe, midis 1981 dhe 1988, më shumë se njëqind burra nga Vietnami, Laosi dhe Kamboxhia vdiqën në mënyrë misterioze në gjumin e tyre. Mund të ketë qenë vetëm një rastësi, por është shumë e pazakontë për të shëndetshmit dhe të rinjtë njerëzit të vdesin në gjumë pa asnjë shpjegim. Pothuajse të gjithë ata që vdiqën ishin në të 20-at dhe 30-at. Edhe më mërzitur, pothuajse të gjitha viktimat ishin burra dhe djem. Vdiq vetëm një femër. Çfarë ishte në lidhje me meshkujt e rinj aziatikë? Dhe historia e një djali të ri e bën të gjithë situatën të tingëllojë edhe më ogurzeza se ajo tashmë bën. Nëse jeni edhe butë në filma horror, kjo histori mund të tingëllojë e njohur. Kjo për shkak se e ashtuquajtura misterioze e Sindromës Aziatike të Vdekjes u bë frymëzimi për një makth në rrugën Elm. Pasi regjisori i filmit Wes Craven dëgjoi historinë në lajme një ditë, ai e kuptoi atë do të bënte komplotin perfekt për një film horror. Pra, nëse e shihni ndonjëherë filmin dhe Freddy Krueger po ju shkon jashtë, nuk ka dobi duke e qetësuar veten se është "thjesht një histori". Na vjen keq, por jo nuk është. Ndërsa jam në të, unë gjithashtu mund të hedh disa fakte më të mërzitshme ndaj jush. Kraven gjithashtu e bazoi karakterin e Freddy Krueger në dy njerëz që i njihte në jetën reale. Emri Freddy Krueger u frymëzua nga një ngacmues i fëmijërisë, Fred Kruge, i cili mundonte Craven kur ishte fëmijë. Dhe pamja e tij dhe gjallëria e përgjithshme erdhën pasi Kraven ishte një djalë në shtëpi një ditë dhe pa një plak me pamje të çuditshme duke kaluar pranë. Të dy sytë e mbyllur, dhe çuditërisht, burri u afrua dhe qëndroi jashtë dritares së tij, duke ia ngulur sytë. Pas disa çastesh të tensionuara, plaku u largua, por padyshim që la një përshtypje të qëndrueshme. Damn, dhe unë mendova se kisha një sens të përdredhur të humorit. Por përsëri në shpërthimin e ëndrrave vrasëse. Historia për njeriun që vdiq në gjumë mund të ketë qenë misterioze, por nuk është askund gati aq tronditës sa ky. Një familje kamboxhiane u largua nga gjenocidi në Shtetet e Bashkuara në vitet 1970, gati fillo një jetë të re. Kishte vetëm një problem: djali filloi të shihte makthe. Ashtu si fillimi i shumë filmave të mirë horror. Djali ëndërronte ta ndiqnin dhe u zgjua i tmerruar. Të gjithë kemi parë ëndrra të mërzitshme për dikë që vrapon pas nesh, por mendoj se e tij ishte një pikë e lartë mbi makthin standard, sepse ata e fërkuan aq shumë sa që ai shmangu të flinte krejt Fjalë për fjalë, ai do ta detyronte veten të shkonte me ditë pa fjetur. Ai duhet të ketë pirë shumë kafe. Prindërit e tij ishin të shqetësuar, për arsye të dukshme. Ata u përpoqën ta ngulnin në gjumë, pa rezultat. Ky fëmijë ishte i bindur se, nëse do të binte në gjumë, ai do të vdiste. Nga perspektiva e një të huaji, e gjitha tingëllon paksa melodramatike. Ndoshta fëmija kishte nevojë për vëmendje nga prindërit e tij ose diçka tjetër. Por çuditërisht, doli se ai nuk po reagonte tepër. Pavarësisht sa Espresso të dyfishtë pini, përfundimisht do t'ju duhet të flini. Epo, pavarësisht vendosmërisë së tij, ky djalë nuk ishte përjashtim. Një ditë, ai ra në gjumë. Prindërit e tij u lehtësuan, duke menduar se më në fund mund ta bindnin se ishte i sigurt ndërsa ai flinte dhe demonët nga ëndrrat e tij kurrë nuk mund ta lëndonin atë në jetën reale. Oh, ironi. Shpëlajeni dhe përsërisni - djali ra në gjumë, ai pa një makth dhe ai filloi të bërtiste. Prindërit e tij nxituan për ta ngushëlluar - vetëm për të mësuar se ai kishte vdekur tashmë. Në mënyrë të pabesueshme, makthi i tij e kishte vrarë atë, ashtu si njëqind burrat e tjerë nga Laosi, Kamboxhia dhe Vietnami. Ai bëri komplotin e përsosur për një film horror - një fëmijë i vogël që ndjeu rrezik dhe logjik të rriturit që nuk pranuan të besojnë teoritë e tij absurde. Por si ishte e mundur që një djalë i ri mund të vdiste në gjumë? Me siguri ka një shpjegim logjik që nuk përfshin një demon si Freddy Krueger? Hetuesit u përpoqën dhe nuk arritën të gjenin një shkak mjekësor të vdekjeve. Ata gjetën disa lidhje me një rrahje zemre të çrregullt, por askush nuk e dinte se cili ishte shkaku i parregullt rrahjet e zemrës ishin. Që nga ajo kohë, ka pasur edhe disa teori. Një shpjegim ishte se refugjatët ishin të ekspozuar ndaj agjentëve nervorë kimikë të përdorur gjatë lufta e Vietnamit. Duket butë logjikisht, por asnjë mjek nuk mund të gjente ndonjë provë aktuale për të. Përveç kësaj, edhe nëse ideja kishte ndonjë kuptim shkencor - gjë që nuk e bëri - ajo dështoi për të shpjeguar pse agjenti nervor do të prekte vetëm meshkujt dhe vetëm gjatë natës. Një ide tjetër ishte se tmerret e natës ishin një simptomë e çrregullimit të stresit post-traumatik, provokuar nga përvojat e tmerrshme të refugjatëve dhe bota e panjohur në të cilën hynë ne SHBA. Por përsëri, edhe pse kjo ka ndonjë kuptim, nuk kishte prova të duhura për të dhe jo shpjegim pse femrat nuk vuanin gjithashtu nga PTSD. Pra, përsëri në tabelën e vizatimit. E keni dëgjuar ndonjëherë përrallën e asaj gruaje të vjetër që nëse vdesim në ëndërr, atëherë edhe ne vdesim në të vërtetë jeta, kështu që ne gjithmonë zgjohemi nga makthet disa fraksione të sekondës para se të jemi gati te vdes? Na vjen keq që zhgënjej - ose ndoshta është një burim lehtësimi - por kjo nuk është e vërtetë. Trueshtë e vërtetë që, kur gjërat ndodhin në një ëndërr, ato mund të na nxisin të kemi të njëjtën gjë reagimet fiziologjike në gjendjen tonë të zgjimit. Një lloj si kur ulërin në ëndërr, atëherë zgjohesh për të parë se je vërtet ulëritës. Ose kur urinoni në ëndërr dhe pastaj zgjoheni dhe e kuptoni - oh, hajde, te lutem thuaj qe nuk jam vetem une. Në thelb, është teorikisht e mundur që një ëndërr të shkaktojë një reagim fiziologjik që mbaron me vdekjen tënde. Kur njerëzit vdesin papritur në gjumë, kjo do të vdesë për Vdekjen e Papritur të Natës Sindromi. Ka një pjesë të këndshme të zhargonit mjekësor për ju. Disa studime akademike mendojnë se ky fenomen mund të jetë biologjik ose gjenetik, duke shpjeguar pse vdiqën njerëz me të njëjtën etni, moshë dhe seks. E njohur gjithashtu si sindroma Brugada, sëmundja është në fakt shkaku më i zakonshëm i natyrshëm vdekja në mesin e popullsisë së re, të shëndetshme aziatike. It'sshtë një çrregullim i rrallë i ritmit të zemrës që mund të çojë në arrest kardiak të papritur, që do të thotë një humbje të funksionit të zemrës, frymëmarrjes dhe vetëdijes. Mund të ndodhë ndërsa njerëzit janë zgjuar, por është më fatale ndërsa janë duke fjetur. Po, e di Një sëmundje e rrallë gjenetike është një lloj antiklimaksi në krahasim me një korrës të zymtë të zymtë makthe te femijeve. Por ne ende nuk dimë gjithçka. Që nga kulmi në mes dhe në fund të viteve 1980, vdekjet nga Vdekja e Papritur e Natës e Shpjegueshme Sindroma, sindroma Brugada, ose çfarëdo tjetër që dëshironi ta quani, kanë rënë ndjeshëm. Askush nuk mund ta shpjegojë plotësisht uljen, kështu që nuk mund të përjashtojmë ndonjë biznes qesharak ose korrësit e zymtë akoma. Gjithsesi, është vonë. Koha për të fjetur pak ... Ose, shikoni videot tona "shkencëtarët zbulojnë se si ëndrrat mund t'ju vrasin në jetën reale" ose "Hag nate, demoni që të viziton në gjumë".

Shpërthimi i ëndrrave aktuale të vrasësve - Frymëzim për jetën reale për Freddy Krueger

View online
< ?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?><>
<text sub="clublinks" start="0.25" dur="2.669"> Një britmë shpuese ju zgjon në mes të natës. </text>
<text sub="clublinks" start="2.919" dur="4.531"> Ju i drejtoheni gruas suaj, e cila gjithashtu është tërhequr zgjuar nga zhurma e tmerrshme dhe i thoni asaj </text>
<text sub="clublinks" start="7.45" dur="1"> do t’i zgjidhësh gjërat. </text>
<text sub="clublinks" start="8.45" dur="3.75"> Djali juaj ka vuajtur nga makthe të tmerrshme kohët e fundit, deri në pikën ku ai </text>
<text sub="clublinks" start="12.2" dur="2.399"> ndonjëherë refuzon të flejë fare. </text>
<text sub="clublinks" start="14.599" dur="2.471"> Duket sikur është një tjetër nga ato netët. </text>
<text sub="clublinks" start="17.07" dur="4.049"> Ju nxitoni nëpër korridor për në dhomën e tij, duke shpresuar se nuk keni pse të qëndroni zgjuar gjithë natën duke ngushëlluar </text>
<text sub="clublinks" start="21.119" dur="1"> atë përsëri. </text>
<text sub="clublinks" start="22.119" dur="3.451"> Fëmija është një grusht i vërtetë, por ai ka kaluar shumë gjatë muajve të fundit. </text>
<text sub="clublinks" start="25.57" dur="4.32"> Ju vetëm mund të shpresoni se ajo që ndodhi në Kamboxhia nuk do ta ndjekë atë gjatë gjithë jetës së tij. </text>
<text sub="clublinks" start="29.89" dur="3.96"> Ju hyni në dhomën e gjumit të djalit tuaj, duke pritur ta gjesh ulur në shtrat dhe duke u dridhur. </text>
<text sub="clublinks" start="33.85" dur="2.619"> Në vend të kësaj, ai është shtrirë dhe i palëvizur. </text>
<text sub="clublinks" start="36.469" dur="1"> E çuditshme </text>
<text sub="clublinks" start="37.469" dur="3.061"> Ju i afroheni trupit të tij, duke i thirrur emrin, por ai nuk reagon. </text>
<text sub="clublinks" start="40.53" dur="1.75"> Mbase ai tashmë ra përsëri në gjumë. </text>
<text sub="clublinks" start="42.28" dur="1.45"> Por diçka nuk është në rregull. </text>
<text sub="clublinks" start="43.73" dur="1.04"> A po merr frymë edhe ai? </text>
<text sub="clublinks" start="44.77" dur="1.6"> Në panik, ju kontrolloni pulsin e tij. </text>
<text sub="clublinks" start="46.37" dur="1.04"> Ju nuk mund ta gjeni. </text>
<text sub="clublinks" start="47.41" dur="1.78"> Dhe ai përfundimisht nuk po merr frymë. </text>
<text sub="clublinks" start="49.19" dur="1.38"> Si mund të jetë e mundur kjo? </text>
<text sub="clublinks" start="50.57" dur="1.579"> Vetëm disa orë më parë, ai ishte mirë. </text>
<text sub="clublinks" start="52.149" dur="1.82"> Likeshtë sikur ai vdiq në makthin e tij. </text>
<text sub="clublinks" start="53.969" dur="2.801"> Tani, je ti që lëshon një britmë. </text>
<text sub="clublinks" start="56.77" dur="3.53"> Nëse po planifikoni të flini shpejt, ndaloni këtë video tani. </text>
<text sub="clublinks" start="60.3" dur="3.95"> Kjo përrallë e tmerrshme do t'ju mbajë duke u rrotulluar gjatë gjithë natës ... </text>
<text sub="clublinks" start="64.25" dur="5.86"> Të jetosh në Kamboxhia nga viti 1975 deri në vitin 1979 ishte e mjaftueshme për t'i dhënë kujtdo makthe. </text>
<text sub="clublinks" start="70.11" dur="5.74"> Sundimi i diktatorit Pol Pot dhe partia e tij, Khmer Rouge, ishte e mbushur me terror dhe tragjedi. </text>
<text sub="clublinks" start="75.85" dur="4.699"> Gjatë katër viteve partia kishte pushtet, pothuajse dy milion njerëz nga grupe të ndryshme minoritare </text>
<text sub="clublinks" start="80.549" dur="1"> vdiq </text>
<text sub="clublinks" start="81.549" dur="4.5"> Kjo është rreth një e katërta e popullsisë, duke e bërë atë një nga gjenocidet më të këqija në botë </text>
<text sub="clublinks" start="86.049" dur="1"> gjithnjë </text>
<text sub="clublinks" start="87.049" dur="3.561"> Ata që vdiqën nën sundimin e Pol Potit u varrosën në Killing Fields: tronditja </text>
<text sub="clublinks" start="90.61" dur="2.92"> emri i varrezave masive që përmbajnë viktima. </text>
<text sub="clublinks" start="93.53" dur="1.76"> Të tjerët shpëtuan si refugjatë. </text>
<text sub="clublinks" start="95.29" dur="3.97"> Por pak e dinin ata se shumë prej tyre do të përballen me rrethana pothuajse po aq të tmerrshme </text>
<text sub="clublinks" start="99.26" dur="3.08"> kur arritën në vendet duke u ofruar strehim. </text>
<text sub="clublinks" start="102.34" dur="4.1"> Përgjatë viteve 1970 dhe 1980, shumë njerëz vdiqën në gjumë pasi kishin parë makthe. </text>
<text sub="clublinks" start="106.44" dur="5.179"> Pjesa më e çuditshme është, ata të gjithë kishin një gjë të përbashkët: ata ishin refugjatë meshkuj nga Jugu </text>
<text sub="clublinks" start="111.619" dur="3.841"> Azia Lindore që iku nga Fushat e Vrasjes në SH.B.A. </text>
<text sub="clublinks" start="115.46" dur="1.29"> Endrra amerikane? </text>
<text sub="clublinks" start="116.75" dur="1.59"> Më shumë si një makth amerikan. </text>
<text sub="clublinks" start="118.34" dur="4.629"> Fenomeni u bë aq i përhapur sa që njihej si Sindroma Aziatike e Vdekjes në </text>
<text sub="clublinks" start="122.969" dur="1"> koha </text>
<text sub="clublinks" start="123.969" dur="1.531"> Ende nuk e kemi kuptuar plotësisht. </text>
<text sub="clublinks" start="125.5" dur="4.75"> Një ditë në 1981, mjekët mbërritën në një kamp refugjatësh në SH.B.A. pasi dëgjuan se ishte një burrë </text>
<text sub="clublinks" start="130.25" dur="2.23"> duke pasur një lloj përshtatjeje në gjumin e tij. </text>
<text sub="clublinks" start="132.48" dur="4.66"> Ata e gjetën zemrën e tij të tkurrur në mënyrë të egër sikur të kishte një gjendje të zemrës ose kishte frikë. </text>
<text sub="clublinks" start="137.14" dur="2.69"> Por askush nuk e dinte se nga kush ose nga çfarë kishte frikë. </text>
<text sub="clublinks" start="139.83" dur="1.85"> Në fund të fundit ai ishte në gjumë. </text>
<text sub="clublinks" start="141.68" dur="3.99"> Mjekët bënë gjithçka që mundën për të shpëtuar jetën e burrit, por ata e panë atë duke kaluar </text>
<text sub="clublinks" start="145.67" dur="1.75"> larg para syve të tyre. </text>
<text sub="clublinks" start="147.42" dur="4.98"> Çështja ishte sa misterioze aq edhe trishtuese - viktima ishte e shëndetshme, e arsyeshme e re dhe </text>
<text sub="clublinks" start="152.4" dur="2.8"> sapo kishte vdekur pa ndonjë arsye të dukshme. </text>
<text sub="clublinks" start="155.2" dur="3.85"> Por një pjesë e enigmës mund të ketë qenë vendi i tij i lindjes: burri ishte nga Laosi. </text>
<text sub="clublinks" start="159.05" dur="4.07"> Shih, nuk ishin vetëm Kamboxhianët që po kalonin një kohë të vështirë gjatë vitit </text>
<text sub="clublinks" start="163.12" dur="1"> Vitet 70 dhe 80 </text>
<text sub="clublinks" start="164.12" dur="4.58"> Në Laos, CIA kishte rekrutuar Hmong - një grup etnik në zonë - për të luftuar në Veri </text>
<text sub="clublinks" start="168.7" dur="2.49"> Ushtarët Vietnamezë në Luftën e Vietnamit. </text>
<text sub="clublinks" start="171.19" dur="3.85"> Sikur Hmongu nuk i kishte gjërat mjaft keq, duke u vrarë në mënyrë disproporcionale gjatë </text>
<text sub="clublinks" start="175.04" dur="5.03"> lufta - ushtarët Hmong vdiqën dhjetë herë më shpesh sesa homologët e tyre amerikanë - ata </text>
<text sub="clublinks" start="180.07" dur="2.28"> gjithashtu përfunduan të persekutuar në vendin e tyre. </text>
<text sub="clublinks" start="182.35" dur="4.719"> Kur Laos u bë Komunist, i pa ushtarët Hmong si tradhtarë për të luftuar kundër </text>
<text sub="clublinks" start="187.069" dur="1.14"> Vietnami </text>
<text sub="clublinks" start="188.209" dur="4.421"> Shumë përfunduan duke ikur në SH.B.A., së bashku me refugjatët nga Kamboxhia dhe Vietnami. </text>
<text sub="clublinks" start="192.63" dur="4.08"> Në fakt, pacienti që vdiq në një kamp refugjatësh nën mbikëqyrjen e mjekëve ishte ai </text>
<text sub="clublinks" start="196.71" dur="3.23"> njeriu i katërt Hmong që vdes në SH.B.A. gjatë një periudhe nëntë mujore. </text>
<text sub="clublinks" start="199.94" dur="6.21"> Dhe, midis 1981 dhe 1988, më shumë se njëqind burra nga Vietnami, Laosi dhe Kamboxhia vdiqën </text>
<text sub="clublinks" start="206.15" dur="1.91"> në mënyrë misterioze në gjumin e tyre. </text>
<text sub="clublinks" start="208.06" dur="3.69"> Mund të ketë qenë vetëm një rastësi, por është shumë e pazakontë për të shëndetshmit dhe të rinjtë </text>
<text sub="clublinks" start="211.75" dur="3.25"> njerëzit të vdesin në gjumë pa asnjë shpjegim. </text>
<text sub="clublinks" start="215" dur="2.989"> Pothuajse të gjithë ata që vdiqën ishin në të 20-at dhe 30-at. </text>
<text sub="clublinks" start="217.989" dur="3.661"> Edhe më mërzitur, pothuajse të gjitha viktimat ishin burra dhe djem. </text>
<text sub="clublinks" start="221.65" dur="1.54"> Vdiq vetëm një femër. </text>
<text sub="clublinks" start="223.19" dur="1.799"> Çfarë ishte në lidhje me meshkujt e rinj aziatikë? </text>
<text sub="clublinks" start="224.989" dur="4.661"> Dhe historia e një djali të ri e bën të gjithë situatën të tingëllojë edhe më ogurzeza se ajo </text>
<text sub="clublinks" start="229.65" dur="1.06"> tashmë bën. </text>
<text sub="clublinks" start="230.71" dur="4.41"> Nëse jeni edhe butë në filma horror, kjo histori mund të tingëllojë e njohur. </text>
<text sub="clublinks" start="235.12" dur="4.28"> Kjo për shkak se e ashtuquajtura misterioze e Sindromës Aziatike të Vdekjes u bë frymëzimi </text>
<text sub="clublinks" start="239.4" dur="2.14"> për një makth në rrugën Elm. </text>
<text sub="clublinks" start="241.54" dur="3.55"> Pasi regjisori i filmit Wes Craven dëgjoi historinë në lajme një ditë, ai e kuptoi atë </text>
<text sub="clublinks" start="245.09" dur="2.39"> do të bënte komplotin perfekt për një film horror. </text>
<text sub="clublinks" start="247.48" dur="4.069"> Pra, nëse e shihni ndonjëherë filmin dhe Freddy Krueger po ju shkon jashtë, nuk ka dobi </text>
<text sub="clublinks" start="251.549" dur="2.751"> duke e qetësuar veten se është "thjesht një histori". </text>
<text sub="clublinks" start="254.3" dur="1.139"> Na vjen keq, por jo nuk është. </text>
<text sub="clublinks" start="255.439" dur="3.58"> Ndërsa jam në të, unë gjithashtu mund të hedh disa fakte më të mërzitshme ndaj jush. </text>
<text sub="clublinks" start="259.019" dur="4.101"> Kraven gjithashtu e bazoi karakterin e Freddy Krueger në dy njerëz që i njihte në jetën reale. </text>
<text sub="clublinks" start="263.12" dur="5.06"> Emri Freddy Krueger u frymëzua nga një ngacmues i fëmijërisë, Fred Kruge, i cili mundonte </text>
<text sub="clublinks" start="268.18" dur="1.73"> Craven kur ishte fëmijë. </text>
<text sub="clublinks" start="269.91" dur="4.95"> Dhe pamja e tij dhe gjallëria e përgjithshme erdhën pasi Kraven ishte një djalë në shtëpi një ditë dhe </text>
<text sub="clublinks" start="274.86" dur="2.649"> pa një plak me pamje të çuditshme duke kaluar pranë. </text>
<text sub="clublinks" start="277.509" dur="5.471"> Të dy sytë e mbyllur, dhe çuditërisht, burri u afrua dhe qëndroi jashtë dritares së tij, </text>
<text sub="clublinks" start="282.98" dur="1.1"> duke ia ngulur sytë. </text>
<text sub="clublinks" start="284.08" dur="4.74"> Pas disa çastesh të tensionuara, plaku u largua, por padyshim që la një përshtypje të qëndrueshme. </text>
<text sub="clublinks" start="288.82" dur="3.04"> Damn, dhe unë mendova se kisha një sens të përdredhur të humorit. </text>
<text sub="clublinks" start="291.86" dur="1.56"> Por përsëri në shpërthimin e ëndrrave vrasëse. </text>
<text sub="clublinks" start="293.42" dur="4.07"> Historia për njeriun që vdiq në gjumë mund të ketë qenë misterioze, por nuk është askund </text>
<text sub="clublinks" start="297.49" dur="1.89"> gati aq tronditës sa ky. </text>
<text sub="clublinks" start="299.38" dur="4.6"> Një familje kamboxhiane u largua nga gjenocidi në Shtetet e Bashkuara në vitet 1970, gati </text>
<text sub="clublinks" start="303.98" dur="1"> fillo një jetë të re. </text>
<text sub="clublinks" start="304.98" dur="3.67"> Kishte vetëm një problem: djali filloi të shihte makthe. </text>
<text sub="clublinks" start="308.65" dur="2.19"> Ashtu si fillimi i shumë filmave të mirë horror. </text>
<text sub="clublinks" start="310.84" dur="2.4"> Djali ëndërronte ta ndiqnin dhe u zgjua i tmerruar. </text>
<text sub="clublinks" start="313.24" dur="4.709"> Të gjithë kemi parë ëndrra të mërzitshme për dikë që vrapon pas nesh, por mendoj se e tij ishte një pikë e lartë </text>
<text sub="clublinks" start="317.949" dur="4.091"> mbi makthin standard, sepse ata e fërkuan aq shumë sa që ai shmangu të flinte </text>
<text sub="clublinks" start="322.04" dur="1"> krejt </text>
<text sub="clublinks" start="323.04" dur="3.87"> Fjalë për fjalë, ai do ta detyronte veten të shkonte me ditë pa fjetur. </text>
<text sub="clublinks" start="326.91" dur="2.46"> Ai duhet të ketë pirë shumë kafe. </text>
<text sub="clublinks" start="329.37" dur="2.32"> Prindërit e tij ishin të shqetësuar, për arsye të dukshme. </text>
<text sub="clublinks" start="331.69" dur="2.44"> Ata u përpoqën ta ngulnin në gjumë, pa rezultat. </text>
<text sub="clublinks" start="334.13" dur="3.45"> Ky fëmijë ishte i bindur se, nëse do të binte në gjumë, ai do të vdiste. </text>
<text sub="clublinks" start="337.58" dur="3.14"> Nga perspektiva e një të huaji, e gjitha tingëllon paksa melodramatike. </text>
<text sub="clublinks" start="340.72" dur="2.569"> Ndoshta fëmija kishte nevojë për vëmendje nga prindërit e tij ose diçka tjetër. </text>
<text sub="clublinks" start="343.289" dur="3.041"> Por çuditërisht, doli se ai nuk po reagonte tepër. </text>
<text sub="clublinks" start="346.33" dur="4.83"> Pavarësisht sa Espresso të dyfishtë pini, përfundimisht do t'ju duhet të flini. </text>
<text sub="clublinks" start="351.16" dur="3.5"> Epo, pavarësisht vendosmërisë së tij, ky djalë nuk ishte përjashtim. </text>
<text sub="clublinks" start="354.66" dur="1.58"> Një ditë, ai ra në gjumë. </text>
<text sub="clublinks" start="356.24" dur="3.769"> Prindërit e tij u lehtësuan, duke menduar se më në fund mund ta bindnin se ishte i sigurt ndërsa ai </text>
<text sub="clublinks" start="360.009" dur="3.331"> flinte dhe demonët nga ëndrrat e tij kurrë nuk mund ta lëndonin atë në jetën reale. </text>
<text sub="clublinks" start="363.34" dur="1.18"> Oh, ironi. </text>
<text sub="clublinks" start="364.52" dur="4.39"> Shpëlajeni dhe përsërisni - djali ra në gjumë, ai pa një makth dhe ai filloi të bërtiste. </text>
<text sub="clublinks" start="368.91" dur="3.72"> Prindërit e tij nxituan për ta ngushëlluar - vetëm për të mësuar se ai kishte vdekur tashmë. </text>
<text sub="clublinks" start="372.63" dur="4.39"> Në mënyrë të pabesueshme, makthi i tij e kishte vrarë atë, ashtu si njëqind burrat e tjerë nga Laosi, </text>
<text sub="clublinks" start="377.02" dur="1.5"> Kamboxhia dhe Vietnami. </text>
<text sub="clublinks" start="378.52" dur="4.71"> Ai bëri komplotin e përsosur për një film horror - një fëmijë i vogël që ndjeu rrezik dhe logjik </text>
<text sub="clublinks" start="383.23" dur="3.14"> të rriturit që nuk pranuan të besojnë teoritë e tij absurde. </text>
<text sub="clublinks" start="386.37" dur="2.85"> Por si ishte e mundur që një djalë i ri mund të vdiste në gjumë? </text>
<text sub="clublinks" start="389.22" dur="4.539"> Me siguri ka një shpjegim logjik që nuk përfshin një demon si Freddy Krueger? </text>
<text sub="clublinks" start="393.759" dur="3.361"> Hetuesit u përpoqën dhe nuk arritën të gjenin një shkak mjekësor të vdekjeve. </text>
<text sub="clublinks" start="397.12" dur="4.84"> Ata gjetën disa lidhje me një rrahje zemre të çrregullt, por askush nuk e dinte se cili ishte shkaku i parregullt </text>
<text sub="clublinks" start="401.96" dur="1.29"> rrahjet e zemrës ishin. </text>
<text sub="clublinks" start="403.25" dur="2.44"> Që nga ajo kohë, ka pasur edhe disa teori. </text>
<text sub="clublinks" start="405.69" dur="4.28"> Një shpjegim ishte se refugjatët ishin të ekspozuar ndaj agjentëve nervorë kimikë të përdorur gjatë </text>
<text sub="clublinks" start="409.97" dur="1.13"> lufta e Vietnamit. </text>
<text sub="clublinks" start="411.1" dur="4.53"> Duket butë logjikisht, por asnjë mjek nuk mund të gjente ndonjë provë aktuale për të. </text>
<text sub="clublinks" start="415.63" dur="4.06"> Përveç kësaj, edhe nëse ideja kishte ndonjë kuptim shkencor - gjë që nuk e bëri - ajo dështoi </text>
<text sub="clublinks" start="419.69" dur="4.5"> për të shpjeguar pse agjenti nervor do të prekte vetëm meshkujt dhe vetëm gjatë natës. </text>
<text sub="clublinks" start="424.19" dur="4.09"> Një ide tjetër ishte se tmerret e natës ishin një simptomë e çrregullimit të stresit post-traumatik, </text>
<text sub="clublinks" start="428.28" dur="4.789"> provokuar nga përvojat e tmerrshme të refugjatëve dhe bota e panjohur në të cilën hynë </text>
<text sub="clublinks" start="433.069" dur="1.121"> ne SHBA. </text>
<text sub="clublinks" start="434.19" dur="4.11"> Por përsëri, edhe pse kjo ka ndonjë kuptim, nuk kishte prova të duhura për të dhe jo </text>
<text sub="clublinks" start="438.3" dur="3.39"> shpjegim pse femrat nuk vuanin gjithashtu nga PTSD. </text>
<text sub="clublinks" start="441.69" dur="2.03"> Pra, përsëri në tabelën e vizatimit. </text>
<text sub="clublinks" start="443.72" dur="3.979"> E keni dëgjuar ndonjëherë përrallën e asaj gruaje të vjetër që nëse vdesim në ëndërr, atëherë edhe ne vdesim në të vërtetë </text>
<text sub="clublinks" start="447.699" dur="3.81"> jeta, kështu që ne gjithmonë zgjohemi nga makthet disa fraksione të sekondës para se të jemi </text>
<text sub="clublinks" start="451.509" dur="1"> gati te vdes? </text>
<text sub="clublinks" start="452.509" dur="3.831"> Na vjen keq që zhgënjej - ose ndoshta është një burim lehtësimi - por kjo nuk është e vërtetë. </text>
<text sub="clublinks" start="456.34" dur="3.44"> Trueshtë e vërtetë që, kur gjërat ndodhin në një ëndërr, ato mund të na nxisin të kemi të njëjtën gjë </text>
<text sub="clublinks" start="459.78" dur="2.63"> reagimet fiziologjike në gjendjen tonë të zgjimit. </text>
<text sub="clublinks" start="462.41" dur="3.73"> Një lloj si kur ulërin në ëndërr, atëherë zgjohesh për të parë se je vërtet </text>
<text sub="clublinks" start="466.14" dur="1"> ulëritës. </text>
<text sub="clublinks" start="467.14" dur="4.179"> Ose kur urinoni në ëndërr dhe pastaj zgjoheni dhe e kuptoni - oh, hajde, </text>
<text sub="clublinks" start="471.319" dur="1.581"> te lutem thuaj qe nuk jam vetem une. </text>
<text sub="clublinks" start="472.9" dur="4.44"> Në thelb, është teorikisht e mundur që një ëndërr të shkaktojë një reagim fiziologjik </text>
<text sub="clublinks" start="477.34" dur="1.609"> që mbaron me vdekjen tënde. </text>
<text sub="clublinks" start="478.949" dur="4.661"> Kur njerëzit vdesin papritur në gjumë, kjo do të vdesë për Vdekjen e Papritur të Natës </text>
<text sub="clublinks" start="483.61" dur="1"> Sindromi. </text>
<text sub="clublinks" start="484.61" dur="2.24"> Ka një pjesë të këndshme të zhargonit mjekësor për ju. </text>
<text sub="clublinks" start="486.85" dur="4.34"> Disa studime akademike mendojnë se ky fenomen mund të jetë biologjik ose gjenetik, duke shpjeguar </text>
<text sub="clublinks" start="491.19" dur="3.42"> pse vdiqën njerëz me të njëjtën etni, moshë dhe seks. </text>
<text sub="clublinks" start="494.61" dur="4.19"> E njohur gjithashtu si sindroma Brugada, sëmundja është në fakt shkaku më i zakonshëm i natyrshëm </text>
<text sub="clublinks" start="498.8" dur="2.269"> vdekja në mesin e popullsisë së re, të shëndetshme aziatike. </text>
<text sub="clublinks" start="501.069" dur="5.231"> It'sshtë një çrregullim i rrallë i ritmit të zemrës që mund të çojë në arrest kardiak të papritur, që do të thotë një humbje </text>
<text sub="clublinks" start="506.3" dur="1.869"> të funksionit të zemrës, frymëmarrjes dhe vetëdijes. </text>
<text sub="clublinks" start="508.169" dur="4.131"> Mund të ndodhë ndërsa njerëzit janë zgjuar, por është më fatale ndërsa janë duke fjetur. </text>
<text sub="clublinks" start="512.3" dur="1"> Po, e di </text>
<text sub="clublinks" start="513.3" dur="5.13"> Një sëmundje e rrallë gjenetike është një lloj antiklimaksi në krahasim me një korrës të zymtë të zymtë </text>
<text sub="clublinks" start="518.43" dur="1"> makthe te femijeve. </text>
<text sub="clublinks" start="519.43" dur="1.64"> Por ne ende nuk dimë gjithçka. </text>
<text sub="clublinks" start="521.07" dur="4.329"> Që nga kulmi në mes dhe në fund të viteve 1980, vdekjet nga Vdekja e Papritur e Natës e Shpjegueshme </text>
<text sub="clublinks" start="525.399" dur="4.921"> Sindroma, sindroma Brugada, ose çfarëdo tjetër që dëshironi ta quani, kanë rënë ndjeshëm. </text>
<text sub="clublinks" start="530.32" dur="4.23"> Askush nuk mund ta shpjegojë plotësisht uljen, kështu që nuk mund të përjashtojmë ndonjë biznes qesharak ose </text>
<text sub="clublinks" start="534.55" dur="1.62"> korrësit e zymtë akoma. </text>
<text sub="clublinks" start="536.17" dur="2.07"> Gjithsesi, është vonë. </text>
<text sub="clublinks" start="538.24" dur="1"> Koha për të fjetur pak ... </text>
<text sub="clublinks" start="539.24" dur="5.57"> Ose, shikoni videot tona "shkencëtarët zbulojnë se si ëndrrat mund t'ju vrasin në jetën reale" ose </text>
<text sub="clublinks" start="544.81" dur="2.25"> "Hag nate, demoni që të viziton në gjumë". </text>