Bërja e një kopje të tasit lustreware të Irakut të shekullit të 9-të subtitles

Unë jam Andrew Hazelden dhe kam qenë një poçar për më shumë se 30 vjet. Unë mendoj se ai nga magjepsjet me shkëlqim në histori ishte se po krijonin ar nga ajo që nuk ishte prej ari dhe ata mendohej se ishin alkimistë. Ju mendoni se mund të humbeni në shikimin e ylberësisë së një tenxhere me shkëlqim gjë që të bën të mendosh që je në një botë tjetër. Shkëlqimi është teknika ku ju përdorni sulfatet metalike për të krijuar një sipërfaqe të ylbertë në tenxhere. Shtë një teknikë shumë delikate dhe komplekse. Kjo tas është një kopje e një tas në Irak të shekullit të 9-të. Unë në fakt e kam përdorur në bërjen e këtij tasi një balte nga Italia nga Deruta e cila është një ngjyrë buff. Kështu që unë marr topin prej balte është pak më shumë se një kilogram në peshë dhe hidhet në timonin e poçarit dhe mund të duhen pesë minuta për të hedhur formën. Mbetet për dy ditë për të marrë lëkurë të fortë. Sapo është e vështirë lëkure është e kthyer përmbys dhe se këmba është e kthyer. Pasi këmba është kthyer, tas duhet të thahet plotësisht në Diell dhe pas kësaj ajo ka qitjen e saj të parë e cila është shkrepja e biskotave atëherë është marrë dhe zhytur në një lustër të bardhë i cili është kryesisht oksidi i kallajit për ta bërë atë të bardhë atëherë është përsëri i pushuar. Procesi tjetër është pikturimi i tij me pigmentin e shkëlqimit. Pigmenti që unë jam duke përdorur për të pikturuar për këtë tas është bërë kryesisht nga sulfat bakri por gjithashtu ka ca argjend në të dhe do të bëhet gjithashtu me një oksid të kuq dhe argjilë. Thenshtë e kalcinuar kështu që është e shkrepur deri në temperaturë të ndezur - 650 celsius. Pasi të jetë kalcinuar është marrë dhe tokë dhe dhe më pas përzihet me uthull që është kur pikturohet më pas. Dizajni i pikave u kopjua nga kjo tas në Irak i shekullit të 9-të. Në fakt se si të punojnë se çfarë furça kanë përdorur dhe u përpoqën të përdorin një furçë të ngjashme. Një shkrepje me shkëlqim ka nevojë për një furrë që ka aftësinë për të zvogëluar oksigjenin po përpiqeni të krijoni një atmosferë ku nuk ka oksigjen gjë që zvogëlon pigmentet për të nxjerrë argjendin dhe bakrin. Ju krijoni tym Mënyra se si e bëj këtë është të postoj copa të vogla druri në furrë përmes vrimës së spiunit dhe kjo shtyn oksigjenin. Pastaj lejoni që oksigjeni të kthehet për një periudhë të shkurtër për të pastruar dhomën dhe që spazma dhe spazma zvogëlues është e rëndësishme për të krijuar ngjyrosjen e ylberit në vazo. Kur tenxhere del nga një furrë me shkëlqim ende duket sikur është thjesht argjilë mbuluar në argjilë atëherë duhet të fërkoni okërin me një me një gërryes. Ju merrni vesh atëherë nëse zjarri i shpërthimit ka funksionuar apo jo sepse nëse ajo ka funksionuar do të filloni të shihni një të kuqe të ndritshme ose një argjend. Pra, kjo është pjesa më magjike është fërkimi i enëve pas shkrepjes nuk jeni kurrë i sigurt se çfarë do të ndodhë dhe rezultatet nuk janë të parashikueshme por është iridescence duket se ka një jetë të vetin. Ndonjëherë duhet të rrëshqisni tenxheren në drejtim të dritës për të parë ngjyrosjen kështu që në varësi të këndit që mbani tenxhere varet nëse ju shikoni iridescence apo jo. Kështu që duket mjaft diçka misterioze që po ndodh

Bërja e një kopje të tasit lustreware të Irakut të shekullit të 9-të

View online
< ?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?><>
<text sub="clublinks" start="7.76" dur="5.24"> Unë jam Andrew Hazelden dhe kam qenë një poçar për më shumë se 30 vjet. </text>
<text sub="clublinks" start="13" dur="3.96"> Unë mendoj se ai nga magjepsjet me shkëlqim në histori </text>
<text sub="clublinks" start="16.96" dur="2.42"> ishte se po krijonin ar </text>
<text sub="clublinks" start="19.38" dur="2.2"> nga ajo që nuk ishte prej ari </text>
<text sub="clublinks" start="21.58" dur="2.8"> dhe ata mendohej se ishin alkimistë. </text>
<text sub="clublinks" start="24.38" dur="1.92"> Ju mendoni se mund të humbeni </text>
<text sub="clublinks" start="26.3" dur="2.96"> në shikimin e ylberësisë së një tenxhere me shkëlqim </text>
<text sub="clublinks" start="29.26" dur="5.4"> gjë që të bën të mendosh që je në një botë tjetër. </text>
<text sub="clublinks" start="34.66" dur="5.28"> Shkëlqimi është teknika ku ju përdorni sulfatet metalike </text>
<text sub="clublinks" start="39.94" dur="4.8"> për të krijuar një sipërfaqe të ylbertë në tenxhere. </text>
<text sub="clublinks" start="44.74" dur="4.06"> Shtë një teknikë shumë delikate dhe komplekse. </text>
<text sub="clublinks" start="48.8" dur="6.14"> Kjo tas është një kopje e një tas në Irak të shekullit të 9-të. </text>
<text sub="clublinks" start="54.94" dur="7.92"> Unë në fakt e kam përdorur në bërjen e këtij tasi një balte nga Italia nga Deruta </text>
<text sub="clublinks" start="62.86" dur="4.8"> e cila është një ngjyrë buff. </text>
<text sub="clublinks" start="67.66" dur="1.46"> Kështu që unë marr topin prej balte është </text>
<text sub="clublinks" start="69.12" dur="4.48"> pak më shumë se një kilogram në peshë dhe hidhet në timonin e poçarit </text>
<text sub="clublinks" start="73.6" dur="7.2"> dhe mund të duhen pesë minuta për të hedhur formën. </text>
<text sub="clublinks" start="80.8" dur="4.58"> Mbetet për dy ditë për të marrë lëkurë të fortë. </text>
<text sub="clublinks" start="85.38" dur="4.33"> Sapo është e vështirë lëkure është e kthyer përmbys dhe se këmba është e kthyer. </text>
<text sub="clublinks" start="89.71" dur="5.77"> Pasi këmba është kthyer, tas duhet të thahet plotësisht në Diell </text>
<text sub="clublinks" start="95.48" dur="5.12"> dhe pas kësaj ajo ka qitjen e saj të parë e cila është shkrepja e biskotave </text>
<text sub="clublinks" start="100.6" dur="4.54"> atëherë është marrë dhe zhytur në një lustër të bardhë </text>
<text sub="clublinks" start="105.14" dur="3.689"> i cili është kryesisht oksidi i kallajit për ta bërë atë të bardhë </text>
<text sub="clublinks" start="108.829" dur="3.651"> atëherë është përsëri i pushuar. </text>
<text sub="clublinks" start="112.48" dur="4.16"> Procesi tjetër është pikturimi i tij me pigmentin e shkëlqimit. </text>
<text sub="clublinks" start="116.64" dur="7.26"> Pigmenti që unë jam duke përdorur për të pikturuar për këtë tas është bërë kryesisht nga sulfat bakri </text>
<text sub="clublinks" start="123.9" dur="4.46"> por gjithashtu ka ca argjend në të </text>
<text sub="clublinks" start="128.36" dur="4.86"> dhe do të bëhet gjithashtu me një oksid të kuq dhe argjilë. </text>
<text sub="clublinks" start="133.22" dur="6.96"> Thenshtë e kalcinuar kështu që është e shkrepur deri në temperaturë të ndezur - 650 celsius. </text>
<text sub="clublinks" start="140.18" dur="3"> Pasi të jetë kalcinuar është marrë dhe tokë dhe </text>
<text sub="clublinks" start="143.18" dur="6.72"> dhe më pas përzihet me uthull që është kur pikturohet më pas. </text>
<text sub="clublinks" start="150.12" dur="6.06"> Dizajni i pikave u kopjua nga kjo tas në Irak i shekullit të 9-të. </text>
<text sub="clublinks" start="156.18" dur="4.6"> Në fakt se si të punojnë se çfarë furça kanë përdorur dhe u përpoqën të përdorin një furçë të ngjashme. </text>
<text sub="clublinks" start="160.78" dur="6.15"> Një shkrepje me shkëlqim ka nevojë për një furrë që ka aftësinë për të zvogëluar oksigjenin </text>
<text sub="clublinks" start="166.93" dur="3.59"> po përpiqeni të krijoni një atmosferë ku nuk ka oksigjen </text>
<text sub="clublinks" start="170.52" dur="5.68"> gjë që zvogëlon pigmentet për të nxjerrë argjendin dhe bakrin. </text>
<text sub="clublinks" start="176.2" dur="1.46"> Ju krijoni tym </text>
<text sub="clublinks" start="177.66" dur="6.96"> Mënyra se si e bëj këtë është të postoj copa të vogla druri në furrë përmes vrimës së spiunit </text>
<text sub="clublinks" start="184.62" dur="2.84"> dhe kjo shtyn oksigjenin. </text>
<text sub="clublinks" start="187.46" dur="4.68"> Pastaj lejoni që oksigjeni të kthehet për një periudhë të shkurtër për të pastruar dhomën </text>
<text sub="clublinks" start="192.14" dur="9.069"> dhe që spazma dhe spazma zvogëlues është e rëndësishme për të krijuar ngjyrosjen e ylberit në vazo. </text>
<text sub="clublinks" start="201.5" dur="5.129"> Kur tenxhere del nga një furrë me shkëlqim ende duket sikur është thjesht argjilë </text>
<text sub="clublinks" start="206.629" dur="2.351"> mbuluar në argjilë </text>
<text sub="clublinks" start="208.98" dur="8.82"> atëherë duhet të fërkoni okërin me një me një gërryes. </text>
<text sub="clublinks" start="217.8" dur="5.4"> Ju merrni vesh atëherë nëse zjarri i shpërthimit ka funksionuar apo jo </text>
<text sub="clublinks" start="223.2" dur="4.4"> sepse nëse ajo ka funksionuar do të filloni të shihni një të kuqe të ndritshme ose një argjend. </text>
<text sub="clublinks" start="227.6" dur="5.43"> Pra, kjo është pjesa më magjike është fërkimi i enëve pas shkrepjes </text>
<text sub="clublinks" start="233.03" dur="5.51"> nuk jeni kurrë i sigurt se çfarë do të ndodhë dhe rezultatet nuk janë të parashikueshme </text>
<text sub="clublinks" start="238.54" dur="5.6"> por është iridescence duket se ka një jetë të vetin. </text>
<text sub="clublinks" start="244.18" dur="7.1"> Ndonjëherë duhet të rrëshqisni tenxheren në drejtim të dritës për të parë ngjyrosjen </text>
<text sub="clublinks" start="251.28" dur="2.819"> kështu që në varësi të këndit që mbani tenxhere varet nëse </text>
<text sub="clublinks" start="254.099" dur="2.421"> ju shikoni iridescence apo jo. </text>
<text sub="clublinks" start="256.52" dur="7.42"> Kështu që duket mjaft diçka misterioze që po ndodh </text>