Notice: Undefined index: title in /var/www/clublinks.info/public_html/class/Youtube.php on line 59

Notice: Undefined index: author_name in /var/www/clublinks.info/public_html/class/Youtube.php on line 72

Notice: Undefined index: html in /var/www/clublinks.info/public_html/class/Youtube.php on line 77
subtitles October 24, 2020

subtitles

Музичка позадина МИСТЕРИОЗНА МУЗИКА - Дали сте го виделе ова место? Изгледа како Марс, а? Но, ова не е Марс. Ова е Волгоград. ДИНАМИЧНА МУЗИКА -Дали сте изненадени? Исто и јас. И ова не е единственото нешто со што Волгоград може да ве изненади. Реки. Сенф. Брави! Сенф ... Егзотичен транспорт. И сенф! Зошто има толку многу сенф? Бидејќи Волгоград е главен град на сенф, еден од трите во светот! Ве предупредив: Волгоград знае да изненади. И не само сенф. Тука има дури и вистински марсовски планини. Овие планини се нарекуваат Александар Грабен. Тие пораснаа тука пред 30 милиони години. Поточно, тоа не се планини кои пораснале. Сè околу нив падна. И така излезе убавината што е само тука и на Марс. И додека некои само ќе летаат на Марс, Јас веќе уживам во овие неземни погледи. - Како ти се допаѓа тоа, Илон Маск? МУЗИКА ЗА ПРОСЛАВИ Можете да стигнете до Волгоград на различни начини. Со авион. На бродот. -Но, за да ги видите сите убавици, подобро е да го сторите тоа на велосипед. Право по Волга. Амфибискиот велосипед е измислен во Италија пред скоро 30 години. Тие се многу популарни кај нас. Но, тие се многу тешко да се добијат. И тука - лесно! Волгоград, знаете како да изненадите! ЗАБАВНА МУЗИКА -Се прашувам што е тоа? -Пријатели, добро, судејќи според стилот, ова е Барселона. Може ли да стигнам таму толку брзо? -Здраво. Извинете, можете ли да ми кажете каде сум воопшто? -Ти си кај мене дома. -Во вашиот дом ?! -Куќи. -Не е Барселона? -Нема скоро. Хутор шеќер. -А замокот се вика и шеќер. Го изградил таткото на Давид - Валери Данилчук. Еднаш книга падна во неговите раце за шпанскиот архитект Антони Гауди. И Валери беше толку инспириран од неговите дела, дека сакал да изгради замок во ист стил. Без изненадување, мислев дека сум во Барселона. -Кажи ми од каде доаѓа оваа форма, што мене лично ме потсетува на сладолед? -Па ова е сладолед. -Вистина? Општо изненадувачки, но ова не е само еден вид украс. Дали живеете овде? -Да, станбена зграда. Ние живееме тука. -Замислете, во овој замок сè се прави рачно: и мебел, и слики, и лустер. Па дури и камин! - запрепастен! МОНА МУЗИКА Луѓето живеат! Би сакал да живеам и овде. Секако, не се правам замок. Но, оваа ќелија не би одбила. Покрај тоа, Давид рече дека ќе го земе. Па јас ќе бидам првиот гостин. -Леле! Здраво куќа на Гауди! Куќа за сладолед. Па, да, се разбира, погледот е неверојатен овде. Леле! Вистински замок во каталонски стил каде што всушност живеат луѓе. И можност да ја поминат ноќта во сладолед. Волгоград, ти никогаш не престануваш да ме воодушевуваш. ДИНАМИЧНА МУЗИКА Одморив малку и подготвен сум да продолжам понатаму. -Здраво! Бонгирно! Каде да Волгоград? -Таму. - Колку трае тоа? -200 километри. -200 километри ... Јас очигледно ќе умрам до моментот кога ќе стигнам таму. Треба да се освежиме. О, лубеници! ДИНАМИЧНА МУЗИКА Иако Волгоград е главен град на сенф, тој е познат и по своите лубеници. ДИНАМИЧНА МУЗИКА Чукнете -Не знам, всушност одбери ја вистинската лубеница - тоа е цела уметност. Ми се чини дека не можеме без специјалисти. Главниот трик во одгледувањето лубеници е имајте време да ги соберете од полето пред некој друг да ги земе. ДИНАМИЧНА МУЗИКА -За да соберете лубеници, мора да се однесувате како тим. -Здраво, драги loversубители на лубеница! Јас сум Георги Черданцев, и ние сме со вас на последниот натпревар од сезоната на жетви. На терен, екипата на семејството Григоријан: Марусија, Наира, Геворг и римскиот легионер Федерико Арналди. Значи, свирчето на чуварот не звучи, затоа што тоа се наши лубеници. Геворг шета низ полето и поседува лубеница. Поминете до Марусија. Марусија премина на Наира. Наира му ја дава лубеницата на Геворг. Геворг виси на Федерико. Лубеница во задниот дел! Ете го! О, извини, ќе јадеме лубеници подоцна. Досега само ги собираме. Екипата на Григоријан не се снајде во нивниот пат. Но, нашиот римски легионер оди одлично! Арналдише! Лубеница! На крајот на краиштата, може. Сега ќе завршам сè. Ова е победа! ДОБРА МУЗИКА - Пријатели, секогаш мислев дека лубениците припаѓаат на семејството тиква, но оваа посебна лубеница му припаѓаше на семејството Григоријан. И сега ќе му го предадам на семејството Орлов. СМЕА -Бидејќи Орловците готват од лубеницата неверојатни задоволства како бел слез. -Треба многу долго време да се исуши, бидејќи лубеницата главно се состои од вода. И, тоа совршено одговара со сирењето. -Па добро. Експериментите не завршија тука. -Пријатели, ние правевме капреси илјада години и никогаш не знаевме дека можете да ги замените доматите со лубеници. ДИНАМИЧНА МУЗИКА Јас дури и ќе кажам дека тоа е многу повеќе освежувачки отколку вистински капреси. А, што е пикник без светлосен аперитив? Покрај тоа, тука е со сируп од лубеница. Каков аперитив без тост? -Уно, поради, тре - кокомеро! Се разбира, ова значи "лубеница". -Мајко мила! Луксузен аперитив. -Што е неверојатно и восхитувачко, Орловците имаат производство без отпад. Тие користат не само пулпа, туку и цела лубеница. - џем од лушпи од лубеница. -Сакате да кажете дека тоа е кора? -Да, кора со дел од пулпата. -Тоа е кора. -Кора. -Ајде. Ние го исфрламе цело време. -Бираме. СМЕА - Момци, јас сум сè. Ова откритие е такво. Шокиран сум. МОНА МУЗИКА -Орловците не само што ме третираа со своите експериментални јадења, но исто така научи да јаде лубеница во камишински стил. Лажица! И јадете црн леб. ДИНАМИЧНА МУЗИКА Јас, се разбира, нема да кажам дека е невкусно. Но, мојот италијански мозок не разбира што се случува. По лубеницата во стилот Камишин, сакав нешто послатко. -Можете да направите нардек, или уште се нарекува мед од лубеница. - Па, не верувам во тоа. Можете ли да ми покажете како се прави тоа? За да направиме мед од лубеница, потребен ни е сок од лубеница. Затоа, за почеток, ја исекуваме лубеницата и ги отстрануваме семето. - Тука има една тајна. Ако сечеме на овој начин ... треба семето да биде само десно и лево. Сега се ослободивме од семето. -Дури и само заради оваа тајна, вреди да се оди во Волгоград! Потребна ни е само пулпа од лубеница. -Спакувајте ја пулпата во мешалка. Ние филтрираме. И сега ќе биде потребно да се вари овој сок најмалку 8 часа. -8 часот! -Да Willе се згусне, и ќе го добиете истиот нардек. -Ве молам, кажете ми дека однапред подготвивте дел за мене. И тогаш 8 часа е долго време. -Да има. -Да се ​​направи една таква чаша мед, треба да зовриете сок од четири лубеници! И не унца шеќер! -Тој е многу сладок. Јас сум сепак последната лажица овде. Хм ... Само одлетај! Бучава на моторот од авион МОНА МУЗИКА -Федерико, дали си го направил својот избор? -Да, решив. Јас го земам. Замислете, за прв пат можам да изнајмам цел авион. Дотолку повеќе уникатно. -Бидејќи ова не е само авион, туку хотел! Во Русија, нема да најдете втор таков. Ова е можеби единствениот авион во која можете нормално да ги истегнете нозете и да спиете. Ако останете без простор во авионот, не грижете се. Овој хотел има соби и посебни куќи за секој вкус. Радосна музика Па, ќе одам да летам во сон. По една ноќ во авионот, го продолжувам патувањето со велосипед. Се прашувам дали има место на Волга каде е подеднакво убаво и на водата и на брегот? Мислам дека најдов такво место. Ова е Столбичи! МОНА МУЗИКА Мене мештаните ми рекоа дека најдобриот поглед овде е на изгрејсонце. За да уживате, треба да дојдете во Столбичи во пет наутро. Точно, сега има повеќе на локално ниво, но во Италија - пет. Се согласувам, овој став вреди. Секој од овие столбови е споредлив по висината со Кривата кула во Пиза. Но, тука има неспоредливо помалку туристи. Овие планини се единствени. Тие се состојат од редок камен - газе. Непроqueирниот камен е многу кревка и едноставно е неверојатно како преживеа до денес. Неопислива убавина! МОНА МУЗИКА Сега треба да одлучиме каде да пловиме. - Главната работа е да го одржувате носот надолу. Сирење? Вино. Сушени домати? Дали стигнав до Италија? Не, воопшто не како Италија. Ми откажа ли носот? -Да, ова не е Италија, туку градот Двобовка недалеку од Волгоград. -Овде се одгледува најсеверното грозје во Русија. И бидејќи има грозје, мора да има и вино. Иако какво вино може да има во ваква клима? Сепак, мојот инстинкт не ме изневери! На крајот на краиштата, има сирење, сушени домати и грозје. -Започнуваме со многу неверојатно сирење наречено „Винотел“. Земаме црвено вино - и тука. -Што правиш? - Истурам. Зошто е тој „Винотел“? Затоа што треба да се истури во неа. -Но-ох! ЗБОРУВА ИТАЛИЈАНСКИ Но-ох! Зачуден! Ова е директно ... Сум видел и пробал многу, но тогаш сум само шокиран. -Но, виното ме шокираше уште повеќе. Иако, да бидам искрен, бев скептичен. Но, се покажа дека е многу пристојно бело. Црвено И би сакал да се осврнам на ова вино одделно. -Ајде, можеби да ја пробаме оваа интересна роза? -Направено е од грозје, кој расте само на наша територија. Разновидноста се нарекува "Мариновски". -А сега пијам најсеверно вино во Русија? -Да Не само што е најсеверната, исто така од нашата локална сорта, а исто така и розова. -Огномет! Прстенот на чашите ВИКАЧ НА Птици -Цао, орел! Ајде, дојди тука за чаша вино! Имаме многу од тоа! СВЕАЕ -Со што можеме да го комбинираме? -Ајде да го комбинираме со сирењето Стилтон. -Но, главното откритие беше пред мене - локалното јадење кајмак. -Тоа е таква преодна фаза помеѓу павлаката и путерот. Ова е нашето традиционално козачко јадење, што се пече во такво тенџере во рерна. -Кајмак е многу чест млечен производ. Се подготвува во различни земји. Но, само овде, во Волгоград, кајмакот се прави со печено млеко. Интересно воопшто. Леле! Хм ... Толку чудно. -И, тука се волгоградските сушени домати. Се прашувам дали се различни од италијанските? -Вкусно. Како домати исушени, но сепак некаков непознат пресврт тука. -Може да биде затоа што тие се во масло од синап? -И дури и преку маслото од синап, го фатив мојот сопствен вкус. Како да сум дошол во својата татковина. ПАТРИОТСКА МУЗИКА -Споменик „Татковината повикува!“ - најважниот симбол на Волгоград. Всушност кога реков дека како да сум дома, Не мислев малку. ИРОНИЧНА МУЗИКА -Ех! Сепак, треба да го подобрите рускиот јазик. Всушност, обичните туристи не смеат да влезат во споменикот. Но, бидејќи јас сум необичен турист, сега ќе ти покажам нешто што нема да го видиш на друго место. -Ајде да се запознаеме подобро со најпознатата жена во Волгоград. Висината на споменикот е 87 метри. Ова е највисоката статуа во Европа. И кога беше изградена, таа беше највисоката во светот. И тоа беше внесено во Гинисовата книга на рекорди. -Мајко мила! ЗБОРУВА ИТАЛИЈАНСКИ Колку си висок! Таа е дури и повисока од највисоката кула во московскиот Кремlin. Од внатре, овие кабли ја држат статуата. Ги има 117, и секој може да ја издржи тежината на кит. -Кога споменикот беше закачен, бетонот беше однесен директно од фабриката, за да нема време да се стврдне пред време. - Таа е вистинска Русинка, нели? Убава однадвор и сигурна одвнатре. -Инженерската структура на споменикот е потполно иста, како на ТВ кулата Останкино, бидејќи е развиена од иста личност - Николај Василиевич Никитин. Покрај тоа, и споменикот и ТВ-кулата беа создадени скоро истовремено. МУЗИКА ЗА ПРОСЛАВИ -Па, сега можам со сигурност да кажам дека ја видов вашата татковина одвнатре. Но, сè уште не сум го видел самиот Волгоград. Па, да видиме заедно по рекламата. Willе возам по една од најинтересните рути на светот. - запрепастен! Walkе шетам по најдолгата улица во Русија. И ќе го пробам она што е многу тешко да се изговори. -Во принцип, фанки нешто. Зошто не го користиме во Италија? ПОЗИТИВНА МУЗИКА -Здраво пријатели! Јас сум Федерико и сум во Волгоград! ПОЗИТИВНА МУЗИКА Излезе да се види Волгоград и надвор и внатре од прозорецот на трамвајот. Овој трамвај се нарекува метро трамвај. И дел од неговата рута оди под земја. Трамвајот се појави во Волгоград пред повеќе од сто години. И беше поевтино да се вози отколку кабина. Билетот чинеше само 5 копејки. Сега билетот, се разбира, е поскап, но можете да го купите дури и во кочијата. Општо погодно. Здраво. Уно билет, омилен во времето. Дваесет и пет, а? -Да -Грети, благодарам. Оваа рута е рангирана на четвртото место на списокот „12 најинтересни трамвајски рути во светот“ според списанието Форбс. Замислете, дури и трамвајската траса беше вклучена во списокот на Форбс. И сè уште немам. ЗАБАВА МУЗИКА ТРОКАЧКА ТРКА Зачуден. Како тоа? ЗАБАВНА МУЗИКА Општо, овие метро станици се многу слични на метро станиците. Стоите тука, чекајќи го возот од навика ... ... и пристигнува трамвај. Волгоград знае да изненади. ЗАБАВНА МУЗИКА Ајде да прошетаме низ градот, ајде. ЗАБАВНА МУЗИКА Се разбира, многу во овој град кажуваат за подвигот на паднатите херои. Но, со сето ова, Волгоград е многу жив град. Со живи и пријатни луѓе. Чао! Високи пет високи пет! Се смее И! Се смее КРИАХТИТ Ајде, големо „ciao-o-o!“ ВИКАМИ: -Цао! -Цао, сиао! -Гласно - сиао! -Чао! Што е град на река без насип? Таа е особено убава во Волгоград! Само самата река Волга е поубава од неа. ЗАБАВНА МУЗИКА Локалните жители тврдат дека Волгоград - најдолгиот град во Русија. Кога беше официјалниот рејтинг долги градови, тој го зазеде четвртото место таму. Сепак, жителите на Волгоград сепак сметаат дека нивниот град е најдолг. Втората надолжна линија или едноставно втората надолжна линија - најдолгата улица во Русија! Слушајте, неговата должина е 50 ... Не метри, туку километри! О, не знам да одам од едниот до другиот крај, ви треба најмалку еден час со автомобил. Се надевам дека имате време. Можам да замислам колку се уморни локалното население да шета тука. Не можете без закуска! Ми понудија да започнам со супа од риба. Сепак би! Волгата е оддалечена само камен. Само мене ми рекоа дека прво ќе има изненадување. Надежта пријатна. Што е тој ?! Го запалува увото?! Леле. Зачуден. Ова тенџере, се разбира, е исто така мини-дел. Кога сакате закуска наместо за да изеде некој вид сендвич, тој го извади тенџерето од вреќата и зоврие риба супа. Увото навистина ме погоди како многу едноставно. Но, тука сè решава сервисот. Тенџере, трева, чад - многу атмосферски! Како да сте на бреговите на Волга. Следното јадење е потешко. Ова е паста од риба со некаква пена. -М-м Да Сега ја разбирам идејата за готвачот. Еве ... ... главната паштета на крусијан. Тој е толку нежен, нежен, нежен. Тогаш масло од синап се надополнува тука, и риба со тој вкус на чад. Се прашувам што е оваа пена? Се надевам дека не е направен од сенф. Иако Волгоград знае да изненади. Ајде? СМЕЕ Навистина? Навистина ... Момци, дали го натопивте кромидот во млеко и од него направивте пена? Бидејќи тука можете да почувствувате и млеко и кромид. Зачуден! Потребна е директна руска имагинација за да се смисли такво нешто. Веројатно, пред да го пробате десертот вреди да се испроба оваа лимонада. Иако се вика лимонада, не се прави со лимон. И од киселица. Ако сакате странец да му го скрши јазикот, замолете го да нарача ... Shcha, shavel, shcha, sha ... Киселица. Киселица ... Лимонада? ЗАБАВНА МУЗИКА Право свежо, освежувачко. Генерално страшна работа. Зошто не го користиме во Италија? Ах, секако, затоа што изговорот е толку комплициран што никој не може да го нарача дури! И сега - главното изненадување! Сладолед! Се смее Пронајде нешто да го изненади Италијанецот! Затоа што генерално измисливме сладолед. Иако ... каква чудна жолта нијанса? Се надевам дека овој сладолед не е направен од сенф. ЗАБАВНА МУЗИКА Мадона ... Ајде! ЗБОРУВА ИТАЛИЈАНСКИ Сладолед со вкус на пченка. Не верувам! Толку чудни момци, толку неочекувани. Многу богат вкус на пченка и крцкави пуканки. Ова е бомба! Јадевме, сега да продолжиме понатаму. ЗАБАВНА МУЗИКА Искрено, по срдечен ручек, воопшто не ми се допаѓа да педалам. Се прашувам дали можете да се прошетате по Волга? МОТОР РОАР О, чекај, не оди! МОТОР РОАР О, грати, благодарам, инаку уморен сум овде, нема да верувате. Предлагам исто така малку да се одморите и да го гледате огласот. И веднаш по рекламата ќе возам јахта покрај Волга! Јас сум крал на светот-ах! Findе најдам цела планина од синап! СО ГЕРМАНСКИ АКЦЕНТ: Ох, тука треба да изградиме цела фабрика за нејзина обработка! И тогаш неочекувано ќе сретнам еден стар познаник. Ова е интересно! Сега го нема. ПЕСНА: -Стапни брегови, кул храна! Татковината сече облаци со меч! Возење велосипед на мазната површина на Волга Ајде да јадеме во Волгоград! Бонџур, мој екипаж! Капетанот Федерико Арналди е тука со вас. И одам во Волгоград! Да, затоа што морнарите одат. И одам покрај Волга, бидејќи без Волга невозможно е да се замисли Волгоград. Сепак би! На крајот на краиштата, тој е Волго-град. Убавината наоколу е неверојатна! Такви отворени простори што само сакам да ги извикам ... Јас сум крал на светот-ах! ЕХО: -... свет-ах! Радосна музика Што има на хоризонтот? Конечно пливав до сенф! Иако Волгоград и главниот град на сенф, меѓу главниот град и сенф многу пристојно растојание. Ништо чудно! Дали се сеќавате дека ова е многу долг град? Значи, тука е депозитот од синап! Сарепта. Порано беше мал град. И сега тој стана дел од Волгоград. ЗАБАВНА МУЗИКА Сенфот се одгледува тука уште од 18 век. Но популарна низ цела Русија го направи многу позната личност. Наполеон Бонапарта. Во 1810 година Наполеон ја презеде Англија под поморска блокада. Затоа, снабдувањето со англиски сенф во Русија беше запрено. Но, мора да го разберете тој цар Александар беше толку голем fanубител на сенф што сега е, се разбира, огорчен. „Мама миа, Наполеон блокираше сè за мене! Каде можам да набавам сенф?! “ Почна да ја бара. И го најдов тука во Сарепта. Имаше германска населба тука на Волга, каде локалното население веќе открило дека расте многу пристојна вкусна сенф. И тие ја сакаат и рекоа ... СО ГЕРМАНСКИ АКЦЕНТ: "О, тука треба да изградиме цела фабрика за нејзина обработка!" И кога Александар дозна: сè, пријателство! И сенф од Волга директно започна да се доставува директно до царската маса. Таа стара фабрика веќе одамна ја нема. По војната, тука е изградена нова. ЗАБАВНА МУЗИКА И тоа беше единствено во целиот СССР фабрика за производство на прав од сенф. Ако Волгоград е главен град на сенф, тогаш Сарепта е нејзин Кремlin. Време е да се посети официјална сенф и сретнете ја лице в лице. Го запознав познавањето со сенф од самиот почеток. Од семето. Бела сенф. Црна Хмм ... Што е ова? -Тоа е сив сенф. Во принцип, ова е посебен вид сенф, кој се одгледува во Волгоград. Во градот Сарепта. - Немав идеја за колку може да размислите врз основа на сенф. - Ова е колбас од синап. Во него можете да видите семе ... -Жолт. -... и Сареп, да, и црно. Види? Црна -Ах! И мислев дека црната е бибер. Ги чувствувам семето, тие крцкаат, убави се. Не, идејата е кул. И леб исто така. -Сенаф леб исто така. Погледнете колку е жолто? - Добро, нели? -Да Маслото од синап му дава таков сјај и боја. -А дури и сенф се додава во слатките колачи. Ова е джинджифилово Сарепта. Суптилниот вкус на сенф е дури и зачинет. -Не, многу вкусно. Theумбирот е исправен ... -Во Италија има многу различни сирења. Но, не ни падна на памет да им додадеме сенф. -Ова е младо сирење. Се вика - погоди како. Дали тој личи на нешто? -На некој вид кациото. -Качиото. -Ах! Претпоставив. -Мислам дека во другите региони, освен во Волгоград, нема да најдете сирење со семе од синап. -Тоа е сигурно. Дури и во Италија нема да го најдете. Првпат го гледам тоа. -Веќе го пробав маслото од синап. Но, таму тој беше засенет од сушени домати. Сега сакам да го знам вистинскиот вкус на масло од синап. МУЗИКА ЗА ПРОСЛАВИ -Мадона! Мадона! Хо хо! Еве, па дури и малку изгореници внатре сега. -Iителите на регионот Волгоград во кујната во нивните користете само масло од синап. - Го имате Волгоград - главен град на сенф. Дали знаевте дека имаме и престолнина од синап во Италија? Ова е Кремона, на север. Страдивари. Виолино. И сенф. Ние го нарекуваме мостарда. И таа е толку слатка, овошна. Ммм, вкусно! - Се покажа дека тука има и мостарда. И го јадат со сладолед! -А, какви вкусови има? -Тоа е круша. -Аха. - И ова е брусница. -Но, тоа е бомба директно. Сега, крушата и сенфот се бомбата. Мојот аплауз до Волгоград. -Се прашувам дали можам да го разликувам италијанскиот од локалниот? -Подготвени за следната. Ха! Вториот е ваш, првиот е наш. -Да -Да? Ух-ух! -А, кој има подобар вкус? -Знаете ли зошто претпоставував? Бидејќи нашето беше помеко, сè беше исправено во умерени количини. Сè, сè, како што треба да биде. А твоето беше сепак ... повеќе руско. -Бидејќи нашиот сенф. -Додека уживам во неочекувана средба со стар пријател на Мостардо, го гледате огласот. И по рекламирањето, ќе подготвиме традиционално козачко јадење ... -Веќе почнав да тепам јајца. -... со неконвенционален гарнир. - Кромид гарнир? - Готвењето е одличен празник за мене. И денешното готвење е голем настан. Со мене е личност која води и режира големи настани. Бонјорно, Андреј. -Бонгиорно, Федерико. -Денес ќе готвиме традиционално козачко јадење - грутки. Костур за штука за ова јадење треба да биде најсвеж. Ова го фативме пред неколку часа. -Нема да верувате, но каде што пораснав, покрај морето, недалеку од Рим, ретко седиме таму со риболов, правиме подводен лов. - Се покажа дека Андреј е fondубител и на подводниот риболов. Значи, додека зборуваме за нашите трофеи, ние го сечеме седалото за штука. -Па така е. Дебелина од неколку сантиметри од секоја лента. - Дали ќе одговара на начинот на кој јас сечам? -Вабене. -Минеш многу брзо на италијански јазик. Овие Козаци се неверојатни луѓе. Можете да ми кажете козачки зборови. -Да, имаме свој речник. Постои приврзан збор "chadunyushka". Тоа значи „дете, дете“. На италијански ... -Бамбино. -Дали знаете, на пример, што е женкар? -Знам. -Што? Не се срами. -Па, таму, жени, девојки, сè. -Не. На козачкиот јазик, зборот „женкар“ не значи ништо друго, како женска фризура. -Значи, незабележливо, од риболов, разговорот се сврте кон жени. Типичен машки разговор. Но, ниту ние не сме заборавиле на готвењето. -Па, добро, истурете масло од синап. -Ах, да, ајде, ајде. Додека ми зборуваше за козачките зборови, јас веќе почнував да тепам јајца. Претпоставувам дека сите треба да забиваме. - Така е, така е. -Багетите се разбирливи. -Агритите се лебнат. ЗАБАВНА МУЗИКА Време е да се пржат групите. - Можеме да посолиме малку. - Сол и црн пипер. Срамота е што телевизијата сè уште не научила пренесува и мириса преку камерата. -Да? Но, тогаш да се обидеме да ги пренесеме. -Со зборови? -Да -Белисимо! -А на козачки јазик колку ќе биде „белисимо“? Убаво, вкусно? - Дури е вкусно. -М-мм, дебел вкусен! Мммм! -Зборувате како скоро вистински козак. -Ако сè уште научив како да го извртувам дама, како се прави, нели?! Ова е козачки штрајк. -Додека Андреј ја демонстрираше својата моќ, грутки добија убава кора. Време е да се подготви гарнир. Прво, да го исецкаме кромидот. - Кој знае, можеби сабја би бил уште побрз. Никогаш не сум пробал да готвам со неа. -Iе беше побрзо, но не толку плитко. -И ќе го испратиме да порумени. -Ох, златен кромид. Дали сме сите подготвени? Гарнир кромид. Дали е толку едноставно? -Немој да брзаш. Такво едноставно гурманско јадење како грутки за штука гарнитурата мора да биде соодветна. Ниту повеќе, ниту помалку - грчето. -Тогаш не можеме без совршената леќата Макфа. Се одгледува на Алтај и содржи огромна количина елементи во трагови. Грекото ќе се покаже не само вкусно, туку и здраво. -Сега истурете ја леќата во тавата и пржете. Колку да се прелива? -За Русите, леќата секогаш не е доволна. Па ставив уште малку. Тука е важно сите мириси да бидат откриени, како рижото. И така, да се формира заштитна обвивка. -Пополнете супа од риба. Леќата треба да се потопи во супа. Доволно. Покривање? -Ти си перфекционист. -Да малку. -Како е „перфекционист“ на италијански јазик? - Анксиозност. -Време е да ги додадеме прекрасните домати исушени. -Завршлив допир. Нема подобра комбинација отколку Костурот со штука Волга и францускиот пармезан. -Ајде да го наречеме Француски пармезан, но во Италија, Пармезан изгледа поинаку. Дали пармезанот е италијанско сирење? -Коси хумор, ми се допадна. -Во принцип, сè. Покриваме и оставаме да мрзне. -Ајде да опушти. И ајде да организираме и да јадеме. Јас сум веќе гладен. -Ако останете гладни додека готвевме, лесно можете да ги повторите овие јадења. Е ви требаат: свеж костур за штука, трошки од леб, масло - масло од сенф е најдобро, но можете да користите кој било зеленчук. И за грото: кромид, супа од риба, сушени домати, тврдо сирење и, се разбира, леќата. ЗБОРУВА ИТАЛИЈАНСКИ - Се чини едноставно: леќата, седалото од штука, но колку е убаво. -Па добро? -Солут! -Сирење! Мммм! -М-мм! - Јас не сум најголемиот fanубител на леќата. Но, поради начинот на готвење и сувите домати се покажа сосема поинаква леќата. Медитерански. И седалото за штука е генерално над пофалба. -Андри, навистина ме изненади. Милоста! -Ти благодарам многу. Дојдете повторно, ќе бараме начини да ве изненадиме секој пат. -Што знаев за Волгоград пред ова патување? Па, Мамаев Курган, подвиг на градските бранители и споменик, почестен на овој начин дека го покрива влезот во градот, а зад него е фигурата на Татковината. И јас би рекол дека, генерално, ова е воената историја на градот, што лудо го почитуваме, сè уште малку го крие неверојатниот дел од Волгоград. - Тука живеат неверојатни луѓе. Тие возат велосипед на вода и со трамвај - под земја. Тие максимално го користат секој производ. Не сум видел толку многу јадења направени од обична лубеница на друго место. И што прават со сенфот! Тука, во Волгоград, ова е путер, леб и сирење. И уште повеќе! Роден сум на море. Затоа, реки, езера и сè каде што е видлива другата страна, Јас не го сфатив тоа сериозно. Но, Волгата ме натера да се предомислам. Просторите на реките се неверојатни! Волгоград е многу различен. Тука има планини на Марс шпански замоци, Германски населби. Тој навистина знае како да изненади! -Плачам не само поради сенфот, и исто така затоа што се збогуваме. Но, во принцип, не за долго. Seeе се видиме следната недела кога сме повторно заедно Андијамо, манџамо. Чао! Уредник на преводи I. Савеlyева Лектор А. Кулакова

View online
< ?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?><>
<text sub="clublinks" start="0.48" dur="3.4">Музичка позадина</text>
<text sub="clublinks" start="3.88" dur="4.52"> МИСТЕРИОЗНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="8.4" dur="27.56"> - Дали сте го виделе ова место? Изгледа како Марс, а?</text>
<text sub="clublinks" start="35.96" dur="3.2"> Но, ова не е Марс. Ова е Волгоград.</text>
<text sub="clublinks" start="39.16" dur="4.28"> ДИНАМИЧНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="56" dur="1.76"> -Дали сте изненадени? Исто и јас.</text>
<text sub="clublinks" start="57.76" dur="3.8"> И ова не е единственото нешто со што Волгоград може да ве изненади.</text>
<text sub="clublinks" start="63.64" dur="1.28"> Реки.</text>
<text sub="clublinks" start="67.08" dur="1.28"> Сенф.</text>
<text sub="clublinks" start="69.84" dur="1.32"> Брави!</text>
<text sub="clublinks" start="71.84" dur="1.24"> Сенф ...</text>
<text sub="clublinks" start="75.08" dur="2.2"> Егзотичен транспорт.</text>
<text sub="clublinks" start="78.4" dur="1.4"> И сенф!</text>
<text sub="clublinks" start="81.72" dur="1.84"> Зошто има толку многу сенф?</text>
<text sub="clublinks" start="83.56" dur="4.4"> Бидејќи Волгоград е главен град на сенф, еден од трите во светот!</text>
<text sub="clublinks" start="89.36" dur="5.52"> Ве предупредив: Волгоград знае да изненади. И не само сенф.</text>
<text sub="clublinks" start="94.88" dur="3.36"> Тука има дури и вистински марсовски планини.</text>
<text sub="clublinks" start="101.68" dur="4.08"> Овие планини се нарекуваат Александар Грабен.</text>
<text sub="clublinks" start="105.76" dur="3.08"> Тие пораснаа тука пред 30 милиони години.</text>
<text sub="clublinks" start="108.84" dur="2.4"> Поточно, тоа не се планини кои пораснале.</text>
<text sub="clublinks" start="111.24" dur="3.56"> Сè околу нив падна.</text>
<text sub="clublinks" start="116.4" dur="2.6"> И така излезе убавината</text>
<text sub="clublinks" start="119" dur="3.84"> што е само тука и на Марс.</text>
<text sub="clublinks" start="124.16" dur="4.32"> И додека некои само ќе летаат на Марс,</text>
<text sub="clublinks" start="128.48" dur="3.76"> Јас веќе уживам во овие неземни погледи.</text>
<text sub="clublinks" start="134.2" dur="2.48"> - Како ти се допаѓа тоа, Илон Маск?</text>
<text sub="clublinks" start="136.68" dur="8.48"> МУЗИКА ЗА ПРОСЛАВИ</text>
<text sub="clublinks" start="146.56" dur="3.36"> Можете да стигнете до Волгоград на различни начини.</text>
<text sub="clublinks" start="149.92" dur="1.64"> Со авион.</text>
<text sub="clublinks" start="154.84" dur="2.72"> На бродот.</text>
<text sub="clublinks" start="163.16" dur="4.64"> -Но, за да ги видите сите убавици, подобро е да го сторите тоа на велосипед.</text>
<text sub="clublinks" start="167.8" dur="1.08"> Право по Волга.</text>
<text sub="clublinks" start="168.88" dur="4.92"> Амфибискиот велосипед е измислен во Италија пред скоро 30 години.</text>
<text sub="clublinks" start="173.8" dur="2.24"> Тие се многу популарни кај нас.</text>
<text sub="clublinks" start="176.04" dur="5.28"> Но, тие се многу тешко да се добијат. И тука - лесно!</text>
<text sub="clublinks" start="181.32" dur="2.28"> Волгоград, знаете како да изненадите!</text>
<text sub="clublinks" start="183.6" dur="5.84"> ЗАБАВНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="189.44" dur="2.68"> -Се прашувам што е тоа?</text>
<text sub="clublinks" start="195.44" dur="3.92"> -Пријатели, добро, судејќи според стилот, ова е Барселона.</text>
<text sub="clublinks" start="199.36" dur="2.76"> Може ли да стигнам таму толку брзо?</text>
<text sub="clublinks" start="202.84" dur="1.16"> -Здраво.</text>
<text sub="clublinks" start="204" dur="2.76"> Извинете, можете ли да ми кажете каде сум воопшто?</text>
<text sub="clublinks" start="206.76" dur="2.04"> -Ти си кај мене дома. -Во вашиот дом ?!</text>
<text sub="clublinks" start="208.8" dur="2.16"> -Куќи. -Не е Барселона?</text>
<text sub="clublinks" start="210.96" dur="2.32"> -Нема скоро. Хутор шеќер.</text>
<text sub="clublinks" start="216.52" dur="2.88"> -А замокот се вика и шеќер.</text>
<text sub="clublinks" start="219.4" dur="3.72"> Го изградил таткото на Давид - Валери Данилчук.</text>
<text sub="clublinks" start="224.52" dur="2.76"> Еднаш книга падна во неговите раце</text>
<text sub="clublinks" start="227.28" dur="3.32"> за шпанскиот архитект Антони Гауди.</text>
<text sub="clublinks" start="230.6" dur="3.12"> И Валери беше толку инспириран од неговите дела,</text>
<text sub="clublinks" start="233.72" dur="3.72"> дека сакал да изгради замок во ист стил.</text>
<text sub="clublinks" start="237.44" dur="4.28"> Без изненадување, мислев дека сум во Барселона.</text>
<text sub="clublinks" start="243.76" dur="2.08"> -Кажи ми од каде доаѓа оваа форма,</text>
<text sub="clublinks" start="245.84" dur="2.68"> што мене лично ме потсетува на сладолед?</text>
<text sub="clublinks" start="248.52" dur="2.92"> -Па ова е сладолед. -Вистина?</text>
<text sub="clublinks" start="251.44" dur="3.96"> Општо изненадувачки, но ова не е само еден вид украс.</text>
<text sub="clublinks" start="255.4" dur="3.64"> Дали живеете овде? -Да, станбена зграда. Ние живееме тука.</text>
<text sub="clublinks" start="259.04" dur="5.08"> -Замислете, во овој замок сè се прави рачно:</text>
<text sub="clublinks" start="264.12" dur="4.64"> и мебел, и слики, и лустер.</text>
<text sub="clublinks" start="273.36" dur="1.48"> Па дури и камин!</text>
<text sub="clublinks" start="274.84" dur="1.4"> - запрепастен!</text>
<text sub="clublinks" start="276.24" dur="4.24"> МОНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="286.24" dur="1.48"> Луѓето живеат!</text>
<text sub="clublinks" start="287.72" dur="3.08"> Би сакал да живеам и овде.</text>
<text sub="clublinks" start="290.8" dur="2.88"> Секако, не се правам замок.</text>
<text sub="clublinks" start="293.68" dur="3.16"> Но, оваа ќелија не би одбила.</text>
<text sub="clublinks" start="296.84" dur="4.08"> Покрај тоа, Давид рече дека ќе го земе.</text>
<text sub="clublinks" start="300.92" dur="2.4"> Па јас ќе бидам првиот гостин.</text>
<text sub="clublinks" start="303.32" dur="3.92"> -Леле! Здраво куќа на Гауди!</text>
<text sub="clublinks" start="307.24" dur="1.48"> Куќа за сладолед.</text>
<text sub="clublinks" start="311.96" dur="3.16"> Па, да, се разбира, погледот е неверојатен овде.</text>
<text sub="clublinks" start="315.12" dur="1.36"> Леле!</text>
<text sub="clublinks" start="316.48" dur="5.48"> Вистински замок во каталонски стил каде што всушност живеат луѓе.</text>
<text sub="clublinks" start="321.96" dur="2.88"> И можност да ја поминат ноќта во сладолед.</text>
<text sub="clublinks" start="324.84" dur="3.16"> Волгоград, ти никогаш не престануваш да ме воодушевуваш.</text>
<text sub="clublinks" start="328" dur="4"> ДИНАМИЧНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="332" dur="3.64"> Одморив малку и подготвен сум да продолжам понатаму.</text>
<text sub="clublinks" start="340.6" dur="3.24"> -Здраво! Бонгирно!</text>
<text sub="clublinks" start="343.84" dur="1.68"> Каде да Волгоград?</text>
<text sub="clublinks" start="345.52" dur="2.12"> -Таму. - Колку трае тоа?</text>
<text sub="clublinks" start="347.64" dur="2.76"> -200 километри. -200 километри ...</text>
<text sub="clublinks" start="350.4" dur="2.76"> Јас очигледно ќе умрам до моментот кога ќе стигнам таму.</text>
<text sub="clublinks" start="353.16" dur="1.64"> Треба да се освежиме.</text>
<text sub="clublinks" start="359.48" dur="2.24"> О, лубеници!</text>
<text sub="clublinks" start="361.72" dur="4.68"> ДИНАМИЧНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="366.4" dur="5.04"> Иако Волгоград е главен град на сенф, тој е познат и по своите лубеници.</text>
<text sub="clublinks" start="371.44" dur="2.88"> ДИНАМИЧНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="375.4" dur="1.08"> Чукнете</text>
<text sub="clublinks" start="377.32" dur="3.56"> -Не знам, всушност одбери ја вистинската лубеница -</text>
<text sub="clublinks" start="380.88" dur="1.68"> тоа е цела уметност.</text>
<text sub="clublinks" start="382.56" dur="2.8"> Ми се чини дека не можеме без специјалисти.</text>
<text sub="clublinks" start="385.36" dur="3.28"> Главниот трик во одгледувањето лубеници е</text>
<text sub="clublinks" start="388.64" dur="5.32"> имајте време да ги соберете од полето пред некој друг да ги земе.</text>
<text sub="clublinks" start="393.96" dur="5.64"> ДИНАМИЧНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="402.56" dur="4.08"> -За да соберете лубеници, мора да се однесувате како тим.</text>
<text sub="clublinks" start="406.64" dur="3.08"> -Здраво, драги loversубители на лубеница!</text>
<text sub="clublinks" start="409.72" dur="1.44"> Јас сум Георги Черданцев,</text>
<text sub="clublinks" start="411.16" dur="3.52"> и ние сме со вас на последниот натпревар од сезоната на жетви.</text>
<text sub="clublinks" start="414.68" dur="2.88"> На терен, екипата на семејството Григоријан:</text>
<text sub="clublinks" start="417.56" dur="5.36"> Марусија, Наира, Геворг и римскиот легионер Федерико Арналди.</text>
<text sub="clublinks" start="424.72" dur="2.96"> Значи, свирчето на чуварот не звучи,</text>
<text sub="clublinks" start="427.68" dur="3.4"> затоа што тоа се наши лубеници.</text>
<text sub="clublinks" start="433.8" dur="3.64"> Геворг шета низ полето и поседува лубеница.</text>
<text sub="clublinks" start="437.44" dur="1.56"> Поминете до Марусија.</text>
<text sub="clublinks" start="439" dur="2.16"> Марусија премина на Наира.</text>
<text sub="clublinks" start="441.16" dur="1.96"> Наира му ја дава лубеницата на Геворг.</text>
<text sub="clublinks" start="443.12" dur="3.68"> Геворг виси на Федерико. Лубеница во задниот дел! Ете го!</text>
<text sub="clublinks" start="446.8" dur="3.16"> О, извини, ќе јадеме лубеници подоцна.</text>
<text sub="clublinks" start="449.96" dur="2.24"> Досега само ги собираме.</text>
<text sub="clublinks" start="453.04" dur="2.56"> Екипата на Григоријан не се снајде во нивниот пат.</text>
<text sub="clublinks" start="455.6" dur="2.96"> Но, нашиот римски легионер оди одлично!</text>
<text sub="clublinks" start="458.56" dur="1.84"> Арналдише! Лубеница!</text>
<text sub="clublinks" start="460.4" dur="1.64"> На крајот на краиштата, може.</text>
<text sub="clublinks" start="462.04" dur="3.16"> Сега ќе завршам сè. Ова е победа!</text>
<text sub="clublinks" start="465.2" dur="4.6"> ДОБРА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="469.8" dur="4.68"> - Пријатели, секогаш мислев дека лубениците припаѓаат на семејството тиква,</text>
<text sub="clublinks" start="474.48" dur="3.56"> но оваа посебна лубеница му припаѓаше на семејството Григоријан.</text>
<text sub="clublinks" start="478.04" dur="2.88"> И сега ќе му го предадам на семејството Орлов.</text>
<text sub="clublinks" start="480.92" dur="1.16"> СМЕА</text>
<text sub="clublinks" start="482.08" dur="3.04"> -Бидејќи Орловците готват од лубеницата</text>
<text sub="clublinks" start="485.12" dur="3.4"> неверојатни задоволства како бел слез.</text>
<text sub="clublinks" start="489.32" dur="4.64"> -Треба многу долго време да се исуши, бидејќи лубеницата главно се состои од вода.</text>
<text sub="clublinks" start="493.96" dur="2.68"> И, тоа совршено одговара со сирењето.</text>
<text sub="clublinks" start="499.28" dur="1.2"> -Па добро.</text>
<text sub="clublinks" start="500.48" dur="3.2"> Експериментите не завршија тука.</text>
<text sub="clublinks" start="503.68" dur="4.36"> -Пријатели, ние правевме капреси илјада години и никогаш не знаевме</text>
<text sub="clublinks" start="508.04" dur="2.84"> дека можете да ги замените доматите со лубеници.</text>
<text sub="clublinks" start="510.88" dur="3.92"> ДИНАМИЧНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="514.8" dur="6.32"> Јас дури и ќе кажам дека тоа е многу повеќе освежувачки отколку вистински капреси.</text>
<text sub="clublinks" start="521.12" dur="3.96"> А, што е пикник без светлосен аперитив?</text>
<text sub="clublinks" start="525.08" dur="3.32"> Покрај тоа, тука е со сируп од лубеница.</text>
<text sub="clublinks" start="529.52" dur="2.68"> Каков аперитив без тост?</text>
<text sub="clublinks" start="532.2" dur="3.96"> -Уно, поради, тре - кокомеро!</text>
<text sub="clublinks" start="537.44" dur="2.84"> Се разбира, ова значи "лубеница".</text>
<text sub="clublinks" start="540.28" dur="2.96"> -Мајко мила! Луксузен аперитив.</text>
<text sub="clublinks" start="543.24" dur="3.72"> -Што е неверојатно и восхитувачко,</text>
<text sub="clublinks" start="546.96" dur="3.44"> Орловците имаат производство без отпад.</text>
<text sub="clublinks" start="550.4" dur="5.32"> Тие користат не само пулпа, туку и цела лубеница.</text>
<text sub="clublinks" start="556.6" dur="2.2"> - џем од лушпи од лубеница.</text>
<text sub="clublinks" start="558.8" dur="5.32"> -Сакате да кажете дека тоа е кора? -Да, кора со дел од пулпата.</text>
<text sub="clublinks" start="566.16" dur="1.36"> -Тоа е кора.</text>
<text sub="clublinks" start="567.52" dur="1.32"> -Кора.</text>
<text sub="clublinks" start="568.84" dur="1.16"> -Ајде.</text>
<text sub="clublinks" start="570" dur="2.12"> Ние го исфрламе цело време.</text>
<text sub="clublinks" start="572.12" dur="1.52"> -Бираме.</text>
<text sub="clublinks" start="573.64" dur="1.08"> СМЕА</text>
<text sub="clublinks" start="574.72" dur="3.96"> - Момци, јас сум сè. Ова откритие е такво. Шокиран сум.</text>
<text sub="clublinks" start="578.68" dur="3.56"> МОНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="582.24" dur="4.64"> -Орловците не само што ме третираа со своите експериментални јадења,</text>
<text sub="clublinks" start="586.88" dur="2.72"> но исто така научи да јаде лубеница во камишински стил.</text>
<text sub="clublinks" start="589.6" dur="4.08"> Лажица! И јадете црн леб.</text>
<text sub="clublinks" start="593.68" dur="3.4"> ДИНАМИЧНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="600" dur="2.4"> Јас, се разбира, нема да кажам дека е невкусно.</text>
<text sub="clublinks" start="602.4" dur="3.84"> Но, мојот италијански мозок не разбира што се случува.</text>
<text sub="clublinks" start="606.24" dur="4.68"> По лубеницата во стилот Камишин, сакав нешто послатко.</text>
<text sub="clublinks" start="611.84" dur="1.44"> -Можете да направите нардек,</text>
<text sub="clublinks" start="613.28" dur="2.28"> или уште се нарекува мед од лубеница.</text>
<text sub="clublinks" start="615.56" dur="4.12"> - Па, не верувам во тоа. Можете ли да ми покажете како се прави тоа?</text>
<text sub="clublinks" start="619.68" dur="4.2"> За да направиме мед од лубеница, потребен ни е сок од лубеница.</text>
<text sub="clublinks" start="623.88" dur="4.68"> Затоа, за почеток, ја исекуваме лубеницата и ги отстрануваме семето.</text>
<text sub="clublinks" start="628.56" dur="1.32"> - Тука има една тајна.</text>
<text sub="clublinks" start="629.88" dur="2.32"> Ако сечеме на овој начин ...</text>
<text sub="clublinks" start="632.2" dur="3.76"> треба семето да биде само десно и лево.</text>
<text sub="clublinks" start="635.96" dur="2.32"> Сега се ослободивме од семето.</text>
<text sub="clublinks" start="638.28" dur="5"> -Дури и само заради оваа тајна, вреди да се оди во Волгоград!</text>
<text sub="clublinks" start="643.28" dur="2.44"> Потребна ни е само пулпа од лубеница.</text>
<text sub="clublinks" start="645.72" dur="2.52"> -Спакувајте ја пулпата во мешалка.</text>
<text sub="clublinks" start="649.24" dur="1.32"> Ние филтрираме.</text>
<text sub="clublinks" start="652.04" dur="4.04"> И сега ќе биде потребно да се вари овој сок најмалку 8 часа.</text>
<text sub="clublinks" start="656.08" dur="1"> -8 часот! -Да</text>
<text sub="clublinks" start="657.08" dur="3.2"> Willе се згусне, и ќе го добиете истиот нардек.</text>
<text sub="clublinks" start="663.72" dur="4.52"> -Ве молам, кажете ми дека однапред подготвивте дел за мене.</text>
<text sub="clublinks" start="668.24" dur="2.88"> И тогаш 8 часа е долго време. -Да има.</text>
<text sub="clublinks" start="671.12" dur="3.2"> -Да се ​​направи една таква чаша мед,</text>
<text sub="clublinks" start="674.32" dur="2.76"> треба да зовриете сок од четири лубеници!</text>
<text sub="clublinks" start="677.08" dur="1.52"> И не унца шеќер!</text>
<text sub="clublinks" start="683.04" dur="1.52"> -Тој е многу сладок.</text>
<text sub="clublinks" start="684.56" dur="3.28"> Јас сум сепак последната лажица овде. Хм ...</text>
<text sub="clublinks" start="689.68" dur="1.08"> Само одлетај!</text>
<text sub="clublinks" start="692.12" dur="1.88"> Бучава на моторот од авион</text>
<text sub="clublinks" start="698.32" dur="6.08"> МОНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="721.2" dur="4.52"> -Федерико, дали си го направил својот избор? -Да, решив. Јас го земам.</text>
<text sub="clublinks" start="725.72" dur="4.04"> Замислете, за прв пат можам да изнајмам цел авион.</text>
<text sub="clublinks" start="729.76" dur="2.16"> Дотолку повеќе уникатно.</text>
<text sub="clublinks" start="732.24" dur="3.04"> -Бидејќи ова не е само авион, туку хотел!</text>
<text sub="clublinks" start="736.52" dur="2.96"> Во Русија, нема да најдете втор таков.</text>
<text sub="clublinks" start="741.04" dur="2.92"> Ова е можеби единствениот авион</text>
<text sub="clublinks" start="743.96" dur="4.08"> во која можете нормално да ги истегнете нозете и да спиете.</text>
<text sub="clublinks" start="754.48" dur="4.24"> Ако останете без простор во авионот, не грижете се.</text>
<text sub="clublinks" start="758.72" dur="5.04"> Овој хотел има соби и посебни куќи за секој вкус.</text>
<text sub="clublinks" start="770.48" dur="2.68"> Радосна музика</text>
<text sub="clublinks" start="774.28" dur="3"> Па, ќе одам да летам во сон.</text>
<text sub="clublinks" start="788.72" dur="5.4"> По една ноќ во авионот, го продолжувам патувањето со велосипед.</text>
<text sub="clublinks" start="795.2" dur="2.8"> Се прашувам дали има место на Волга</text>
<text sub="clublinks" start="798" dur="3.6"> каде е подеднакво убаво и на водата и на брегот?</text>
<text sub="clublinks" start="802.96" dur="2.44"> Мислам дека најдов такво место.</text>
<text sub="clublinks" start="805.4" dur="1.64"> Ова е Столбичи!</text>
<text sub="clublinks" start="808.08" dur="2.76"> МОНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="821" dur="2.24"> Мене мештаните ми рекоа</text>
<text sub="clublinks" start="823.24" dur="2.84"> дека најдобриот поглед овде е на изгрејсонце.</text>
<text sub="clublinks" start="826.08" dur="4.52"> За да уживате, треба да дојдете во Столбичи во пет наутро.</text>
<text sub="clublinks" start="830.6" dur="4.44"> Точно, сега има повеќе на локално ниво, но во Италија - пет.</text>
<text sub="clublinks" start="836.08" dur="3.2"> Се согласувам, овој став вреди.</text>
<text sub="clublinks" start="840.56" dur="5.4"> Секој од овие столбови е споредлив по висината со Кривата кула во Пиза.</text>
<text sub="clublinks" start="846.44" dur="3.6"> Но, тука има неспоредливо помалку туристи.</text>
<text sub="clublinks" start="852.12" dur="2.08"> Овие планини се единствени.</text>
<text sub="clublinks" start="854.72" dur="3.48"> Тие се состојат од редок камен - газе.</text>
<text sub="clublinks" start="858.96" dur="2.48"> Непроqueирниот камен е многу кревка</text>
<text sub="clublinks" start="861.44" dur="5.04"> и едноставно е неверојатно како преживеа до денес.</text>
<text sub="clublinks" start="867" dur="2.08"> Неопислива убавина!</text>
<text sub="clublinks" start="869.8" dur="4"> МОНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="880.88" dur="3.12"> Сега треба да одлучиме каде да пловиме.</text>
<text sub="clublinks" start="884.56" dur="2.68"> - Главната работа е да го одржувате носот надолу.</text>
<text sub="clublinks" start="889.92" dur="1.08"> Сирење?</text>
<text sub="clublinks" start="893.28" dur="1.04"> Вино.</text>
<text sub="clublinks" start="895.8" dur="1.36"> Сушени домати?</text>
<text sub="clublinks" start="897.68" dur="2.24"> Дали стигнав до Италија?</text>
<text sub="clublinks" start="910.6" dur="2.68"> Не, воопшто не како Италија.</text>
<text sub="clublinks" start="913.28" dur="2.32"> Ми откажа ли носот?</text>
<text sub="clublinks" start="916.8" dur="6.08"> -Да, ова не е Италија, туку градот Двобовка недалеку од Волгоград.</text>
<text sub="clublinks" start="926.88" dur="4.28"> -Овде се одгледува најсеверното грозје во Русија.</text>
<text sub="clublinks" start="934.96" dur="3.4"> И бидејќи има грозје, мора да има и вино.</text>
<text sub="clublinks" start="939.04" dur="3.6"> Иако какво вино може да има во ваква клима?</text>
<text sub="clublinks" start="944.8" dur="2.6"> Сепак, мојот инстинкт не ме изневери!</text>
<text sub="clublinks" start="947.4" dur="4.52"> На крајот на краиштата, има сирење, сушени домати и грозје.</text>
<text sub="clublinks" start="953.88" dur="4.8"> -Започнуваме со многу неверојатно сирење наречено „Винотел“.</text>
<text sub="clublinks" start="958.68" dur="1.88"> Земаме црвено вино - и тука.</text>
<text sub="clublinks" start="960.56" dur="1.88"> -Што правиш? - Истурам.</text>
<text sub="clublinks" start="962.44" dur="3.52"> Зошто е тој „Винотел“? Затоа што треба да се истури во неа.</text>
<text sub="clublinks" start="965.96" dur="2.4"> -Но-ох! ЗБОРУВА ИТАЛИЈАНСКИ</text>
<text sub="clublinks" start="968.36" dur="1"> Но-ох!</text>
<text sub="clublinks" start="974.92" dur="1.2"> Зачуден!</text>
<text sub="clublinks" start="976.16" dur="1.24"> Ова е директно ...</text>
<text sub="clublinks" start="977.4" dur="3.64"> Сум видел и пробал многу, но тогаш сум само шокиран.</text>
<text sub="clublinks" start="981.04" dur="3.08"> -Но, виното ме шокираше уште повеќе.</text>
<text sub="clublinks" start="984.72" dur="4.16"> Иако, да бидам искрен, бев скептичен.</text>
<text sub="clublinks" start="988.88" dur="3.24"> Но, се покажа дека е многу пристојно бело.</text>
<text sub="clublinks" start="992.72" dur="1.12"> Црвено</text>
<text sub="clublinks" start="995.52" dur="3.92"> И би сакал да се осврнам на ова вино одделно.</text>
<text sub="clublinks" start="999.44" dur="4.48"> -Ајде, можеби да ја пробаме оваа интересна роза?</text>
<text sub="clublinks" start="1003.92" dur="1.84"> -Направено е од грозје,</text>
<text sub="clublinks" start="1005.76" dur="3.28"> кој расте само на наша територија.</text>
<text sub="clublinks" start="1009.04" dur="2.12"> Разновидноста се нарекува "Мариновски".</text>
<text sub="clublinks" start="1011.16" dur="2.84"> -А сега пијам најсеверно вино во Русија?</text>
<text sub="clublinks" start="1014" dur="2.28"> -Да Не само што е најсеверната,</text>
<text sub="clublinks" start="1016.28" dur="3.12"> исто така од нашата локална сорта, а исто така и розова.</text>
<text sub="clublinks" start="1019.4" dur="2.04"> -Огномет! Прстенот на чашите</text>
<text sub="clublinks" start="1021.48" dur="1.16"> ВИКАЧ НА Птици</text>
<text sub="clublinks" start="1023.52" dur="1.08"> -Цао, орел!</text>
<text sub="clublinks" start="1024.6" dur="3.88"> Ајде, дојди тука за чаша вино! Имаме многу од тоа!</text>
<text sub="clublinks" start="1028.8" dur="1.04"> СВЕАЕ</text>
<text sub="clublinks" start="1030.36" dur="1.84"> -Со што можеме да го комбинираме?</text>
<text sub="clublinks" start="1032.2" dur="3"> -Ајде да го комбинираме со сирењето Стилтон.</text>
<text sub="clublinks" start="1038.2" dur="5.36"> -Но, главното откритие беше пред мене - локалното јадење кајмак.</text>
<text sub="clublinks" start="1044.48" dur="3.6"> -Тоа е таква преодна фаза помеѓу павлаката и путерот.</text>
<text sub="clublinks" start="1048.08" dur="2.6"> Ова е нашето традиционално козачко јадење,</text>
<text sub="clublinks" start="1050.68" dur="2.92"> што се пече во такво тенџере во рерна.</text>
<text sub="clublinks" start="1054.12" dur="4"> -Кајмак е многу чест млечен производ.</text>
<text sub="clublinks" start="1058.16" dur="2.04"> Се подготвува во различни земји.</text>
<text sub="clublinks" start="1060.2" dur="5.32"> Но, само овде, во Волгоград, кајмакот се прави со печено млеко.</text>
<text sub="clublinks" start="1071.72" dur="1.92"> Интересно воопшто. Леле!</text>
<text sub="clublinks" start="1074.76" dur="1.16"> Хм ...</text>
<text sub="clublinks" start="1076.88" dur="1.28"> Толку чудно.</text>
<text sub="clublinks" start="1078.44" dur="2.88"> -И, тука се волгоградските сушени домати.</text>
<text sub="clublinks" start="1081.32" dur="3.32"> Се прашувам дали се различни од италијанските?</text>
<text sub="clublinks" start="1089.64" dur="1.32"> -Вкусно.</text>
<text sub="clublinks" start="1091.8" dur="1.68"> Како домати исушени,</text>
<text sub="clublinks" start="1093.48" dur="4.44"> но сепак некаков непознат пресврт тука.</text>
<text sub="clublinks" start="1097.96" dur="3.16"> -Може да биде затоа што тие се во масло од синап?</text>
<text sub="clublinks" start="1101.12" dur="3.84"> -И дури и преку маслото од синап, го фатив мојот сопствен вкус.</text>
<text sub="clublinks" start="1105.52" dur="2.36"> Како да сум дошол во својата татковина.</text>
<text sub="clublinks" start="1108.64" dur="8.2"> ПАТРИОТСКА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="1118.24" dur="5.28"> -Споменик „Татковината повикува!“ - најважниот симбол на Волгоград.</text>
<text sub="clublinks" start="1124.56" dur="2.28"> Всушност кога реков</text>
<text sub="clublinks" start="1126.84" dur="2.64"> дека како да сум дома,</text>
<text sub="clublinks" start="1129.48" dur="2.52"> Не мислев малку.</text>
<text sub="clublinks" start="1132.44" dur="2.92"> ИРОНИЧНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="1141.88" dur="3.92"> -Ех! Сепак, треба да го подобрите рускиот јазик.</text>
<text sub="clublinks" start="1146.52" dur="4.24"> Всушност, обичните туристи не смеат да влезат во споменикот.</text>
<text sub="clublinks" start="1150.76" dur="2.28"> Но, бидејќи јас сум необичен турист,</text>
<text sub="clublinks" start="1153.04" dur="3.76"> сега ќе ти покажам нешто што нема да го видиш на друго место.</text>
<text sub="clublinks" start="1163.6" dur="2.08"> -Ајде да се запознаеме подобро</text>
<text sub="clublinks" start="1165.68" dur="2.72"> со најпознатата жена во Волгоград.</text>
<text sub="clublinks" start="1169.72" dur="3.28"> Висината на споменикот е 87 метри.</text>
<text sub="clublinks" start="1173.44" dur="2.76"> Ова е највисоката статуа во Европа.</text>
<text sub="clublinks" start="1181.04" dur="4.48"> И кога беше изградена, таа беше највисоката во светот.</text>
<text sub="clublinks" start="1186" dur="3.28"> И тоа беше внесено во Гинисовата книга на рекорди.</text>
<text sub="clublinks" start="1190.2" dur="3.08"> -Мајко мила! ЗБОРУВА ИТАЛИЈАНСКИ</text>
<text sub="clublinks" start="1193.28" dur="1.84"> Колку си висок!</text>
<text sub="clublinks" start="1196.64" dur="3.96"> Таа е дури и повисока од највисоката кула во московскиот Кремlin.</text>
<text sub="clublinks" start="1208.28" dur="2.96"> Од внатре, овие кабли ја држат статуата.</text>
<text sub="clublinks" start="1211.24" dur="3.92"> Ги има 117, и секој може да ја издржи тежината на кит.</text>
<text sub="clublinks" start="1218.68" dur="4.84"> -Кога споменикот беше закачен, бетонот беше однесен директно од фабриката,</text>
<text sub="clublinks" start="1223.52" dur="3.8"> за да нема време да се стврдне пред време.</text>
<text sub="clublinks" start="1231.76" dur="3.2"> - Таа е вистинска Русинка, нели?</text>
<text sub="clublinks" start="1234.96" dur="3.2"> Убава однадвор и сигурна одвнатре.</text>
<text sub="clublinks" start="1240.28" dur="3.56"> -Инженерската структура на споменикот е потполно иста,</text>
<text sub="clublinks" start="1243.84" dur="2.36"> како на ТВ кулата Останкино,</text>
<text sub="clublinks" start="1246.2" dur="3.56"> бидејќи е развиена од иста личност -</text>
<text sub="clublinks" start="1249.76" dur="3.04"> Николај Василиевич Никитин.</text>
<text sub="clublinks" start="1254.04" dur="3.08"> Покрај тоа, и споменикот и ТВ-кулата</text>
<text sub="clublinks" start="1257.12" dur="2.96"> беа создадени скоро истовремено.</text>
<text sub="clublinks" start="1260.36" dur="4.6"> МУЗИКА ЗА ПРОСЛАВИ</text>
<text sub="clublinks" start="1282.04" dur="4.76"> -Па, сега можам со сигурност да кажам дека ја видов вашата татковина одвнатре.</text>
<text sub="clublinks" start="1288.28" dur="2.6"> Но, сè уште не сум го видел самиот Волгоград.</text>
<text sub="clublinks" start="1290.88" dur="3.04"> Па, да видиме заедно по рекламата.</text>
<text sub="clublinks" start="1294.32" dur="5"> Willе возам по една од најинтересните рути на светот.</text>
<text sub="clublinks" start="1301.44" dur="1.04"> - запрепастен!</text>
<text sub="clublinks" start="1303.16" dur="3.4"> Walkе шетам по најдолгата улица во Русија.</text>
<text sub="clublinks" start="1309.52" dur="3.68"> И ќе го пробам она што е многу тешко да се изговори.</text>
<text sub="clublinks" start="1313.56" dur="1.8"> -Во принцип, фанки нешто.</text>
<text sub="clublinks" start="1315.36" dur="2.64"> Зошто не го користиме во Италија?</text>
<text sub="clublinks" start="1320.92" dur="4"> ПОЗИТИВНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="1324.92" dur="5.36"> -Здраво пријатели! Јас сум Федерико и сум во Волгоград!</text>
<text sub="clublinks" start="1330.28" dur="1.96"> ПОЗИТИВНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="1332.24" dur="5.2"> Излезе да се види Волгоград и надвор и внатре</text>
<text sub="clublinks" start="1337.44" dur="1.96"> од прозорецот на трамвајот.</text>
<text sub="clublinks" start="1340.32" dur="2.4"> Овој трамвај се нарекува метро трамвај.</text>
<text sub="clublinks" start="1342.72" dur="2.8"> И дел од неговата рута оди под земја.</text>
<text sub="clublinks" start="1346.56" dur="4.32"> Трамвајот се појави во Волгоград пред повеќе од сто години.</text>
<text sub="clublinks" start="1350.88" dur="4"> И беше поевтино да се вози отколку кабина.</text>
<text sub="clublinks" start="1354.88" dur="2.32"> Билетот чинеше само 5 копејки.</text>
<text sub="clublinks" start="1357.92" dur="4.04"> Сега билетот, се разбира, е поскап, но можете да го купите</text>
<text sub="clublinks" start="1361.96" dur="1.88"> дури и во кочијата. Општо погодно.</text>
<text sub="clublinks" start="1363.84" dur="2.32"> Здраво. Уно билет, омилен во времето.</text>
<text sub="clublinks" start="1366.16" dur="1.52"> Дваесет и пет, а? -Да</text>
<text sub="clublinks" start="1369.16" dur="1.44"> -Грети, благодарам.</text>
<text sub="clublinks" start="1372.96" dur="3.8"> Оваа рута е рангирана на четвртото место на списокот</text>
<text sub="clublinks" start="1376.76" dur="3.88"> „12 најинтересни трамвајски рути во светот“</text>
<text sub="clublinks" start="1380.64" dur="2.28"> според списанието Форбс.</text>
<text sub="clublinks" start="1382.92" dur="4.08"> Замислете, дури и трамвајската траса беше вклучена во списокот на Форбс.</text>
<text sub="clublinks" start="1387" dur="1.32"> И сè уште немам.</text>
<text sub="clublinks" start="1388.32" dur="7.96"> ЗАБАВА МУЗИКА ТРОКАЧКА ТРКА</text>
<text sub="clublinks" start="1396.28" dur="1"> Зачуден.</text>
<text sub="clublinks" start="1398.52" dur="1"> Како тоа?</text>
<text sub="clublinks" start="1399.52" dur="12.56"> ЗАБАВНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="1412.08" dur="3.96"> Општо, овие метро станици се многу слични на метро станиците.</text>
<text sub="clublinks" start="1416.04" dur="2.48"> Стоите тука, чекајќи го возот од навика ...</text>
<text sub="clublinks" start="1418.52" dur="1.68"> ... и пристигнува трамвај.</text>
<text sub="clublinks" start="1420.76" dur="2.4"> Волгоград знае да изненади.</text>
<text sub="clublinks" start="1423.16" dur="9.08"> ЗАБАВНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="1432.24" dur="2.64"> Ајде да прошетаме низ градот, ајде.</text>
<text sub="clublinks" start="1434.88" dur="4.92"> ЗАБАВНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="1439.8" dur="5.08"> Се разбира, многу во овој град кажуваат за подвигот на паднатите херои.</text>
<text sub="clublinks" start="1444.88" dur="3.92"> Но, со сето ова, Волгоград е многу жив град.</text>
<text sub="clublinks" start="1448.8" dur="2"> Со живи и пријатни луѓе.</text>
<text sub="clublinks" start="1452.2" dur="1"> Чао!</text>
<text sub="clublinks" start="1453.2" dur="1.76"> Високи пет високи пет! Се смее</text>
<text sub="clublinks" start="1454.96" dur="1"> И! Се смее</text>
<text sub="clublinks" start="1455.96" dur="1.96"> КРИАХТИТ</text>
<text sub="clublinks" start="1459.48" dur="2.44"> Ајде, големо „ciao-o-o!“</text>
<text sub="clublinks" start="1461.92" dur="2"> ВИКАМИ: -Цао!</text>
<text sub="clublinks" start="1463.92" dur="1"> -Цао, сиао!</text>
<text sub="clublinks" start="1464.92" dur="3.44"> -Гласно - сиао! -Чао!</text>
<text sub="clublinks" start="1468.36" dur="3.24"> Што е град на река без насип?</text>
<text sub="clublinks" start="1471.6" dur="6.16"> Таа е особено убава во Волгоград! Само самата река Волга е поубава од неа.</text>
<text sub="clublinks" start="1477.76" dur="4.16"> ЗАБАВНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="1481.92" dur="3.4"> Локалните жители тврдат дека Волгоград -</text>
<text sub="clublinks" start="1485.32" dur="2.16"> најдолгиот град во Русија.</text>
<text sub="clublinks" start="1487.48" dur="2.88"> Кога беше официјалниот рејтинг</text>
<text sub="clublinks" start="1490.36" dur="3.64"> долги градови, тој го зазеде четвртото место таму.</text>
<text sub="clublinks" start="1494.48" dur="5"> Сепак, жителите на Волгоград сепак сметаат дека нивниот град е најдолг.</text>
<text sub="clublinks" start="1500.28" dur="4.08"> Втората надолжна линија или едноставно втората надолжна линија -</text>
<text sub="clublinks" start="1504.36" dur="3.72"> најдолгата улица во Русија! Слушајте, неговата должина е 50 ...</text>
<text sub="clublinks" start="1508.08" dur="3.4"> Не метри, туку километри! О, не знам да одам</text>
<text sub="clublinks" start="1511.48" dur="4.4"> од едниот до другиот крај, ви треба најмалку еден час со автомобил.</text>
<text sub="clublinks" start="1515.88" dur="1.92"> Се надевам дека имате време.</text>
<text sub="clublinks" start="1519.48" dur="4.44"> Можам да замислам колку се уморни локалното население да шета тука.</text>
<text sub="clublinks" start="1523.92" dur="2.28"> Не можете без закуска!</text>
<text sub="clublinks" start="1527.64" dur="2.8"> Ми понудија да започнам со супа од риба.</text>
<text sub="clublinks" start="1530.44" dur="1"> Сепак би!</text>
<text sub="clublinks" start="1531.44" dur="2.6"> Волгата е оддалечена само камен.</text>
<text sub="clublinks" start="1534.48" dur="3.2"> Само мене ми рекоа дека прво ќе има изненадување.</text>
<text sub="clublinks" start="1537.68" dur="1.4"> Надежта пријатна.</text>
<text sub="clublinks" start="1540.04" dur="2.8"> Што е тој ?! Го запалува увото?!</text>
<text sub="clublinks" start="1542.84" dur="1"> Леле.</text>
<text sub="clublinks" start="1543.84" dur="1"> Зачуден.</text>
<text sub="clublinks" start="1544.84" dur="2.84"> Ова тенџере, се разбира, е исто така мини-дел.</text>
<text sub="clublinks" start="1547.68" dur="2.44"> Кога сакате закуска наместо</text>
<text sub="clublinks" start="1550.12" dur="4.44"> за да изеде некој вид сендвич, тој го извади тенџерето од вреќата и зоврие риба супа.</text>
<text sub="clublinks" start="1555.68" dur="4.48"> Увото навистина ме погоди како многу едноставно.</text>
<text sub="clublinks" start="1560.16" dur="2.32"> Но, тука сè решава сервисот.</text>
<text sub="clublinks" start="1562.48" dur="3.64"> Тенџере, трева, чад - многу атмосферски!</text>
<text sub="clublinks" start="1566.12" dur="3.88"> Како да сте на бреговите на Волга.</text>
<text sub="clublinks" start="1571.8" dur="5.88"> Следното јадење е потешко. Ова е паста од риба со некаква пена.</text>
<text sub="clublinks" start="1579.68" dur="1"> -М-м</text>
<text sub="clublinks" start="1581.08" dur="1"> Да</text>
<text sub="clublinks" start="1582.08" dur="2.32"> Сега ја разбирам идејата за готвачот.</text>
<text sub="clublinks" start="1584.4" dur="1"> Еве ...</text>
<text sub="clublinks" start="1586.08" dur="1.96"> ... главната паштета на крусијан.</text>
<text sub="clublinks" start="1588.6" dur="2.36"> Тој е толку нежен, нежен, нежен.</text>
<text sub="clublinks" start="1590.96" dur="2.96"> Тогаш масло од синап се надополнува тука,</text>
<text sub="clublinks" start="1593.92" dur="2.56"> и риба со тој вкус на чад.</text>
<text sub="clublinks" start="1596.48" dur="5.04"> Се прашувам што е оваа пена? Се надевам дека не е направен од сенф.</text>
<text sub="clublinks" start="1601.52" dur="2.8"> Иако Волгоград знае да изненади.</text>
<text sub="clublinks" start="1604.96" dur="1"> Ајде?</text>
<text sub="clublinks" start="1605.96" dur="1.72"> СМЕЕ Навистина?</text>
<text sub="clublinks" start="1607.68" dur="1"> Навистина ...</text>
<text sub="clublinks" start="1608.68" dur="6.16"> Момци, дали го натопивте кромидот во млеко и од него направивте пена?</text>
<text sub="clublinks" start="1615.32" dur="3.2"> Бидејќи тука можете да почувствувате и млеко и кромид.</text>
<text sub="clublinks" start="1620.48" dur="1"> Зачуден!</text>
<text sub="clublinks" start="1621.48" dur="4.28"> Потребна е директна руска имагинација за да се смисли такво нешто.</text>
<text sub="clublinks" start="1626.64" dur="3.04"> Веројатно, пред да го пробате десертот</text>
<text sub="clublinks" start="1629.68" dur="2.44"> вреди да се испроба оваа лимонада.</text>
<text sub="clublinks" start="1632.84" dur="4.28"> Иако се вика лимонада, не се прави со лимон.</text>
<text sub="clublinks" start="1637.12" dur="1"> И од киселица.</text>
<text sub="clublinks" start="1638.12" dur="5.6"> Ако сакате странец да му го скрши јазикот, замолете го да нарача ...</text>
<text sub="clublinks" start="1644.2" dur="3.6"> Shcha, shavel, shcha, sha ... Киселица.</text>
<text sub="clublinks" start="1647.8" dur="2.64"> Киселица ... Лимонада?</text>
<text sub="clublinks" start="1650.44" dur="3.24"> ЗАБАВНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="1653.68" dur="4.08"> Право свежо, освежувачко. Генерално страшна работа.</text>
<text sub="clublinks" start="1658.56" dur="2.36"> Зошто не го користиме во Италија?</text>
<text sub="clublinks" start="1660.92" dur="3.28"> Ах, секако, затоа што изговорот е толку комплициран</text>
<text sub="clublinks" start="1664.2" dur="2.36"> што никој не може да го нарача дури!</text>
<text sub="clublinks" start="1666.56" dur="2.84"> И сега - главното изненадување!</text>
<text sub="clublinks" start="1669.4" dur="1.2"> Сладолед!</text>
<text sub="clublinks" start="1670.6" dur="1"> Се смее</text>
<text sub="clublinks" start="1671.6" dur="2"> Пронајде нешто да го изненади Италијанецот!</text>
<text sub="clublinks" start="1673.6" dur="2.92"> Затоа што генерално измисливме сладолед.</text>
<text sub="clublinks" start="1676.52" dur="3.08"> Иако ... каква чудна жолта нијанса?</text>
<text sub="clublinks" start="1680.12" dur="4.16"> Се надевам дека овој сладолед не е направен од сенф.</text>
<text sub="clublinks" start="1684.28" dur="3.32"> ЗАБАВНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="1687.6" dur="1"> Мадона ...</text>
<text sub="clublinks" start="1689.4" dur="1"> Ајде!</text>
<text sub="clublinks" start="1690.4" dur="3.2"> ЗБОРУВА ИТАЛИЈАНСКИ</text>
<text sub="clublinks" start="1693.6" dur="2.12"> Сладолед со вкус на пченка.</text>
<text sub="clublinks" start="1696.28" dur="1.28"> Не верувам!</text>
<text sub="clublinks" start="1697.56" dur="2.56"> Толку чудни момци, толку неочекувани.</text>
<text sub="clublinks" start="1701.44" dur="5.36"> Многу богат вкус на пченка и крцкави пуканки.</text>
<text sub="clublinks" start="1706.8" dur="1.48"> Ова е бомба!</text>
<text sub="clublinks" start="1710" dur="2.96"> Јадевме, сега да продолжиме понатаму.</text>
<text sub="clublinks" start="1712.96" dur="5.04"> ЗАБАВНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="1718" dur="4.8"> Искрено, по срдечен ручек, воопшто не ми се допаѓа да педалам.</text>
<text sub="clublinks" start="1725.88" dur="3.2"> Се прашувам дали можете да се прошетате по Волга?</text>
<text sub="clublinks" start="1731.04" dur="3.4"> МОТОР РОАР</text>
<text sub="clublinks" start="1734.44" dur="1.96"> О, чекај, не оди!</text>
<text sub="clublinks" start="1736.4" dur="1.88"> МОТОР РОАР</text>
<text sub="clublinks" start="1738.28" dur="3.6"> О, грати, благодарам, инаку уморен сум овде, нема да верувате.</text>
<text sub="clublinks" start="1743.24" dur="4"> Предлагам исто така малку да се одморите и да го гледате огласот.</text>
<text sub="clublinks" start="1747.76" dur="4.48"> И веднаш по рекламата ќе возам јахта покрај Волга!</text>
<text sub="clublinks" start="1752.88" dur="3.76"> Јас сум крал на светот-ах!</text>
<text sub="clublinks" start="1756.64" dur="2.8"> Findе најдам цела планина од синап!</text>
<text sub="clublinks" start="1759.44" dur="4.56"> СО ГЕРМАНСКИ АКЦЕНТ: Ох, тука треба да изградиме цела фабрика за нејзина обработка!</text>
<text sub="clublinks" start="1764" dur="4"> И тогаш неочекувано ќе сретнам еден стар познаник.</text>
<text sub="clublinks" start="1768" dur="2.28"> Ова е интересно! Сега го нема.</text>
<text sub="clublinks" start="1772.64" dur="5.52"> ПЕСНА: -Стапни брегови, кул храна! Татковината сече облаци со меч!</text>
<text sub="clublinks" start="1778.16" dur="6.8"> Возење велосипед на мазната површина на Волга Ајде да јадеме во Волгоград!</text>
<text sub="clublinks" start="1787.92" dur="4.36"> Бонџур, мој екипаж! Капетанот Федерико Арналди е тука со вас.</text>
<text sub="clublinks" start="1792.28" dur="1.76"> И одам во Волгоград!</text>
<text sub="clublinks" start="1795.24" dur="2.32"> Да, затоа што морнарите одат.</text>
<text sub="clublinks" start="1798.48" dur="3.68"> И одам покрај Волга, бидејќи без Волга</text>
<text sub="clublinks" start="1802.16" dur="3.68"> невозможно е да се замисли Волгоград.</text>
<text sub="clublinks" start="1805.84" dur="1"> Сепак би!</text>
<text sub="clublinks" start="1806.84" dur="1.8"> На крајот на краиштата, тој е Волго-град.</text>
<text sub="clublinks" start="1809.8" dur="2.64"> Убавината наоколу е неверојатна!</text>
<text sub="clublinks" start="1813.64" dur="4.04"> Такви отворени простори што само сакам да ги извикам ...</text>
<text sub="clublinks" start="1817.68" dur="3.08"> Јас сум крал на светот-ах!</text>
<text sub="clublinks" start="1820.76" dur="3.68"> ЕХО: -... свет-ах!</text>
<text sub="clublinks" start="1824.44" dur="2.88"> Радосна музика</text>
<text sub="clublinks" start="1827.32" dur="2.24"> Што има на хоризонтот?</text>
<text sub="clublinks" start="1830.88" dur="2.52"> Конечно пливав до сенф!</text>
<text sub="clublinks" start="1833.4" dur="5.2"> Иако Волгоград и главниот град на сенф, меѓу главниот град и сенф</text>
<text sub="clublinks" start="1838.6" dur="3.92"> многу пристојно растојание. Ништо чудно!</text>
<text sub="clublinks" start="1842.52" dur="3.96"> Дали се сеќавате дека ова е многу долг град?</text>
<text sub="clublinks" start="1847.04" dur="3.88"> Значи, тука е депозитот од синап!</text>
<text sub="clublinks" start="1850.92" dur="1.16"> Сарепта.</text>
<text sub="clublinks" start="1852.64" dur="2.68"> Порано беше мал град.</text>
<text sub="clublinks" start="1855.32" dur="2.96"> И сега тој стана дел од Волгоград.</text>
<text sub="clublinks" start="1858.28" dur="4.56"> ЗАБАВНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="1862.84" dur="3.44"> Сенфот се одгледува тука уште од 18 век.</text>
<text sub="clublinks" start="1866.28" dur="2.4"> Но популарна низ цела Русија</text>
<text sub="clublinks" start="1868.68" dur="3.32"> го направи многу позната личност.</text>
<text sub="clublinks" start="1873.96" dur="2.52"> Наполеон Бонапарта.</text>
<text sub="clublinks" start="1877.32" dur="4.56"> Во 1810 година Наполеон ја презеде Англија под поморска блокада.</text>
<text sub="clublinks" start="1881.88" dur="5.04"> Затоа, снабдувањето со англиски сенф во Русија беше запрено.</text>
<text sub="clublinks" start="1888.68" dur="3.12"> Но, мора да го разберете тој цар Александар</text>
<text sub="clublinks" start="1891.8" dur="4.92"> беше толку голем fanубител на сенф што сега е, се разбира, огорчен.</text>
<text sub="clublinks" start="1896.72" dur="2.48"> „Мама миа, Наполеон блокираше сè за мене!</text>
<text sub="clublinks" start="1899.2" dur="2.04"> Каде можам да набавам сенф?! “</text>
<text sub="clublinks" start="1901.24" dur="2.8"> Почна да ја бара. И го најдов тука во Сарепта.</text>
<text sub="clublinks" start="1904.04" dur="2.76"> Имаше германска населба тука на Волга,</text>
<text sub="clublinks" start="1906.8" dur="3.84"> каде локалното население веќе открило дека расте</text>
<text sub="clublinks" start="1910.64" dur="4.24"> многу пристојна вкусна сенф. И тие ја сакаат и рекоа ...</text>
<text sub="clublinks" start="1914.88" dur="4.8"> СО ГЕРМАНСКИ АКЦЕНТ: "О, тука треба да изградиме цела фабрика за нејзина обработка!"</text>
<text sub="clublinks" start="1919.68" dur="2.56"> И кога Александар дозна: сè, пријателство!</text>
<text sub="clublinks" start="1922.24" dur="1.16"> И сенф од Волга</text>
<text sub="clublinks" start="1923.4" dur="4.16"> директно започна да се доставува директно до царската маса.</text>
<text sub="clublinks" start="1928.68" dur="4.8"> Таа стара фабрика веќе одамна ја нема. По војната, тука е изградена нова.</text>
<text sub="clublinks" start="1933.48" dur="4.6"> ЗАБАВНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="1938.08" dur="2.48"> И тоа беше единствено во целиот СССР</text>
<text sub="clublinks" start="1940.56" dur="2.84"> фабрика за производство на прав од сенф.</text>
<text sub="clublinks" start="1944.84" dur="5.24"> Ако Волгоград е главен град на сенф, тогаш Сарепта е нејзин Кремlin.</text>
<text sub="clublinks" start="1950.76" dur="3.52"> Време е да се посети официјална сенф</text>
<text sub="clublinks" start="1954.28" dur="2.2"> и сретнете ја лице в лице.</text>
<text sub="clublinks" start="1957.6" dur="4.08"> Го запознав познавањето со сенф од самиот почеток.</text>
<text sub="clublinks" start="1962.24" dur="1"> Од семето.</text>
<text sub="clublinks" start="1963.8" dur="1.6"> Бела сенф.</text>
<text sub="clublinks" start="1965.84" dur="1.2"> Црна</text>
<text sub="clublinks" start="1967.04" dur="1"> Хмм ...</text>
<text sub="clublinks" start="1968.04" dur="1.64"> Што е ова?</text>
<text sub="clublinks" start="1969.68" dur="2.04"> -Тоа е сив сенф.</text>
<text sub="clublinks" start="1971.72" dur="6.12"> Во принцип, ова е посебен вид сенф, кој се одгледува во Волгоград.</text>
<text sub="clublinks" start="1977.84" dur="2.16"> Во градот Сарепта.</text>
<text sub="clublinks" start="1980" dur="5.2"> - Немав идеја за колку може да размислите врз основа на сенф.</text>
<text sub="clublinks" start="1985.64" dur="2"> - Ова е колбас од синап.</text>
<text sub="clublinks" start="1988.12" dur="2.12"> Во него можете да видите семе ...</text>
<text sub="clublinks" start="1990.24" dur="2.72"> -Жолт. -... и Сареп, да, и црно.</text>
<text sub="clublinks" start="1992.96" dur="1.24"> Види? Црна</text>
<text sub="clublinks" start="1994.2" dur="2.52"> -Ах! И мислев дека црната е бибер.</text>
<text sub="clublinks" start="1996.72" dur="3.12"> Ги чувствувам семето, тие крцкаат, убави се.</text>
<text sub="clublinks" start="1999.84" dur="1.8"> Не, идејата е кул.</text>
<text sub="clublinks" start="2001.64" dur="2.48"> И леб исто така. -Сенаф леб исто така.</text>
<text sub="clublinks" start="2004.12" dur="2.92"> Погледнете колку е жолто? - Добро, нели?</text>
<text sub="clublinks" start="2007.04" dur="4.08"> -Да Маслото од синап му дава таков сјај и боја.</text>
<text sub="clublinks" start="2011.84" dur="3.76"> -А дури и сенф се додава во слатките колачи.</text>
<text sub="clublinks" start="2016.16" dur="2.08"> Ова е джинджифилово Сарепта.</text>
<text sub="clublinks" start="2018.76" dur="3.6"> Суптилниот вкус на сенф е дури и зачинет.</text>
<text sub="clublinks" start="2023.52" dur="2.4"> -Не, многу вкусно. Theумбирот е исправен ...</text>
<text sub="clublinks" start="2026.6" dur="2.32"> -Во Италија има многу различни сирења.</text>
<text sub="clublinks" start="2028.92" dur="4.28"> Но, не ни падна на памет да им додадеме сенф.</text>
<text sub="clublinks" start="2034.12" dur="1.56"> -Ова е младо сирење.</text>
<text sub="clublinks" start="2036.16" dur="2.32"> Се вика - погоди како.</text>
<text sub="clublinks" start="2038.48" dur="1.52"> Дали тој личи на нешто?</text>
<text sub="clublinks" start="2040" dur="1.68"> -На некој вид кациото.</text>
<text sub="clublinks" start="2041.68" dur="1.16"> -Качиото.</text>
<text sub="clublinks" start="2043.2" dur="1.64"> -Ах! Претпоставив.</text>
<text sub="clublinks" start="2045.48" dur="4.08"> -Мислам дека во другите региони, освен во Волгоград,</text>
<text sub="clublinks" start="2049.56" dur="2.84"> нема да најдете сирење со семе од синап.</text>
<text sub="clublinks" start="2052.4" dur="4.2"> -Тоа е сигурно. Дури и во Италија нема да го најдете. Првпат го гледам тоа.</text>
<text sub="clublinks" start="2057.12" dur="2.68"> -Веќе го пробав маслото од синап.</text>
<text sub="clublinks" start="2059.8" dur="2.76"> Но, таму тој беше засенет од сушени домати.</text>
<text sub="clublinks" start="2062.56" dur="4.16"> Сега сакам да го знам вистинскиот вкус на масло од синап.</text>
<text sub="clublinks" start="2067.16" dur="5.96"> МУЗИКА ЗА ПРОСЛАВИ</text>
<text sub="clublinks" start="2073.12" dur="1.2"> -Мадона!</text>
<text sub="clublinks" start="2074.72" dur="1.12"> Мадона!</text>
<text sub="clublinks" start="2077.12" dur="1.24"> Хо хо!</text>
<text sub="clublinks" start="2078.92" dur="3.32"> Еве, па дури и малку изгореници внатре сега.</text>
<text sub="clublinks" start="2082.6" dur="3.36"> -Iителите на регионот Волгоград во кујната во нивните</text>
<text sub="clublinks" start="2085.96" dur="2.44"> користете само масло од синап.</text>
<text sub="clublinks" start="2088.4" dur="2.4"> - Го имате Волгоград - главен град на сенф.</text>
<text sub="clublinks" start="2090.8" dur="3.84"> Дали знаевте дека имаме и престолнина од синап во Италија?</text>
<text sub="clublinks" start="2094.64" dur="3"> Ова е Кремона, на север. Страдивари. Виолино.</text>
<text sub="clublinks" start="2097.64" dur="1.12"> И сенф.</text>
<text sub="clublinks" start="2098.76" dur="1.72"> Ние го нарекуваме мостарда.</text>
<text sub="clublinks" start="2100.48" dur="3.16"> И таа е толку слатка, овошна. Ммм, вкусно!</text>
<text sub="clublinks" start="2104.2" dur="6.24"> - Се покажа дека тука има и мостарда. И го јадат со сладолед!</text>
<text sub="clublinks" start="2111.12" dur="1.64"> -А, какви вкусови има?</text>
<text sub="clublinks" start="2112.76" dur="1.16"> -Тоа е круша.</text>
<text sub="clublinks" start="2113.92" dur="1.6"> -Аха. - И ова е брусница.</text>
<text sub="clublinks" start="2121.12" dur="1.64"> -Но, тоа е бомба директно.</text>
<text sub="clublinks" start="2123.2" dur="2.64"> Сега, крушата и сенфот се бомбата.</text>
<text sub="clublinks" start="2125.84" dur="2.16"> Мојот аплауз до Волгоград.</text>
<text sub="clublinks" start="2128.84" dur="4.6"> -Се прашувам дали можам да го разликувам италијанскиот од локалниот?</text>
<text sub="clublinks" start="2133.96" dur="2.04"> -Подготвени за следната.</text>
<text sub="clublinks" start="2139.28" dur="1"> Ха!</text>
<text sub="clublinks" start="2141.08" dur="2.24"> Вториот е ваш, првиот е наш.</text>
<text sub="clublinks" start="2144.24" dur="1.2"> -Да -Да?</text>
<text sub="clublinks" start="2145.84" dur="1.92"> Ух-ух! -А, кој има подобар вкус?</text>
<text sub="clublinks" start="2147.76" dur="2.04"> -Знаете ли зошто претпоставував?</text>
<text sub="clublinks" start="2149.8" dur="3.96"> Бидејќи нашето беше помеко, сè беше исправено во умерени количини.</text>
<text sub="clublinks" start="2153.76" dur="1.76"> Сè, сè, како што треба да биде.</text>
<text sub="clublinks" start="2156.16" dur="4.04"> А твоето беше сепак ... повеќе руско.</text>
<text sub="clublinks" start="2161.32" dur="2.04"> -Бидејќи нашиот сенф.</text>
<text sub="clublinks" start="2164.12" dur="4.96"> -Додека уживам во неочекувана средба со стар пријател на Мостардо,</text>
<text sub="clublinks" start="2169.08" dur="1.92"> го гледате огласот.</text>
<text sub="clublinks" start="2172.2" dur="4.56"> И по рекламирањето, ќе подготвиме традиционално козачко јадење ...</text>
<text sub="clublinks" start="2177.24" dur="2.56"> -Веќе почнав да тепам јајца.</text>
<text sub="clublinks" start="2180.08" dur="2.44"> -... со неконвенционален гарнир.</text>
<text sub="clublinks" start="2183.28" dur="1.4"> - Кромид гарнир?</text>
<text sub="clublinks" start="2187.56" dur="2.52"> - Готвењето е одличен празник за мене.</text>
<text sub="clublinks" start="2190.08" dur="2.92"> И денешното готвење е голем настан.</text>
<text sub="clublinks" start="2193" dur="4.32"> Со мене е личност која води и режира големи настани.</text>
<text sub="clublinks" start="2197.32" dur="2.52"> Бонјорно, Андреј. -Бонгиорно, Федерико.</text>
<text sub="clublinks" start="2199.84" dur="4.08"> -Денес ќе готвиме традиционално козачко јадење - грутки.</text>
<text sub="clublinks" start="2203.92" dur="3.08"> Костур за штука за ова јадење треба да биде најсвеж.</text>
<text sub="clublinks" start="2207" dur="2.6"> Ова го фативме пред неколку часа.</text>
<text sub="clublinks" start="2209.6" dur="4.32"> -Нема да верувате, но каде што пораснав, покрај морето, недалеку од Рим,</text>
<text sub="clublinks" start="2213.92" dur="4.04"> ретко седиме таму со риболов, правиме подводен лов.</text>
<text sub="clublinks" start="2218.64" dur="4.08"> - Се покажа дека Андреј е fondубител и на подводниот риболов.</text>
<text sub="clublinks" start="2223.24" dur="3.92"> Значи, додека зборуваме за нашите трофеи, ние го сечеме седалото за штука.</text>
<text sub="clublinks" start="2227.76" dur="3.92"> -Па така е. Дебелина од неколку сантиметри од секоја лента.</text>
<text sub="clublinks" start="2231.68" dur="1.92"> - Дали ќе одговара на начинот на кој јас сечам?</text>
<text sub="clublinks" start="2233.6" dur="1.04"> -Вабене.</text>
<text sub="clublinks" start="2234.64" dur="3.24"> -Минеш многу брзо на италијански јазик.</text>
<text sub="clublinks" start="2237.88" dur="2.44"> Овие Козаци се неверојатни луѓе.</text>
<text sub="clublinks" start="2240.32" dur="2.64"> Можете да ми кажете козачки зборови.</text>
<text sub="clublinks" start="2242.96" dur="2"> -Да, имаме свој речник.</text>
<text sub="clublinks" start="2244.96" dur="2.24"> Постои приврзан збор "chadunyushka".</text>
<text sub="clublinks" start="2247.2" dur="2.24"> Тоа значи „дете, дете“.</text>
<text sub="clublinks" start="2249.44" dur="1.84"> На италијански ... -Бамбино.</text>
<text sub="clublinks" start="2251.28" dur="2.72"> -Дали знаете, на пример, што е женкар?</text>
<text sub="clublinks" start="2254.52" dur="1.12"> -Знам. -Што?</text>
<text sub="clublinks" start="2255.64" dur="3.44"> Не се срами. -Па, таму, жени, девојки, сè.</text>
<text sub="clublinks" start="2259.08" dur="4.12"> -Не. На козачкиот јазик, зборот „женкар“ не значи ништо друго,</text>
<text sub="clublinks" start="2263.2" dur="1.68"> како женска фризура.</text>
<text sub="clublinks" start="2265.24" dur="4.2"> -Значи, незабележливо, од риболов, разговорот се сврте кон жени.</text>
<text sub="clublinks" start="2269.44" dur="2.16"> Типичен машки разговор.</text>
<text sub="clublinks" start="2271.6" dur="2.24"> Но, ниту ние не сме заборавиле на готвењето.</text>
<text sub="clublinks" start="2274.48" dur="2.8"> -Па, добро, истурете масло од синап.</text>
<text sub="clublinks" start="2277.28" dur="1.64"> -Ах, да, ајде, ајде.</text>
<text sub="clublinks" start="2279.28" dur="4.64"> Додека ми зборуваше за козачките зборови, јас веќе почнував да тепам јајца.</text>
<text sub="clublinks" start="2283.92" dur="2.6"> Претпоставувам дека сите треба да забиваме.</text>
<text sub="clublinks" start="2286.52" dur="1.76"> - Така е, така е.</text>
<text sub="clublinks" start="2288.28" dur="4.04"> -Багетите се разбирливи. -Агритите се лебнат.</text>
<text sub="clublinks" start="2292.32" dur="2.88"> ЗАБАВНА МУЗИКА</text>
<text sub="clublinks" start="2295.84" dur="2.04"> Време е да се пржат групите.</text>
<text sub="clublinks" start="2297.88" dur="1.8"> - Можеме да посолиме малку.</text>
<text sub="clublinks" start="2299.68" dur="1.8"> - Сол и црн пипер.</text>
<text sub="clublinks" start="2303.96" dur="2.88"> Срамота е што телевизијата сè уште не научила</text>
<text sub="clublinks" start="2306.84" dur="2.68"> пренесува и мириса преку камерата.</text>
<text sub="clublinks" start="2309.52" dur="3.76"> -Да? Но, тогаш да се обидеме да ги пренесеме.</text>
<text sub="clublinks" start="2313.28" dur="1.52"> -Со зборови? -Да</text>
<text sub="clublinks" start="2314.8" dur="1.16"> -Белисимо!</text>
<text sub="clublinks" start="2315.96" dur="4.16"> -А на козачки јазик колку ќе биде „белисимо“? Убаво, вкусно?</text>
<text sub="clublinks" start="2320.12" dur="1.36"> - Дури е вкусно.</text>
<text sub="clublinks" start="2322.56" dur="2.56"> -М-мм, дебел вкусен! Мммм!</text>
<text sub="clublinks" start="2325.12" dur="3.04"> -Зборувате како скоро вистински козак.</text>
<text sub="clublinks" start="2328.16" dur="4.16"> -Ако сè уште научив како да го извртувам дама, како се прави, нели?!</text>
<text sub="clublinks" start="2342.04" dur="2.04"> Ова е козачки штрајк.</text>
<text sub="clublinks" start="2344.64" dur="2.76"> -Додека Андреј ја демонстрираше својата моќ,</text>
<text sub="clublinks" start="2347.4" dur="2.64"> грутки добија убава кора.</text>
<text sub="clublinks" start="2350.04" dur="2.16"> Време е да се подготви гарнир.</text>
<text sub="clublinks" start="2352.2" dur="1.88"> Прво, да го исецкаме кромидот.</text>
<text sub="clublinks" start="2354.52" dur="3.64"> - Кој знае, можеби сабја би бил уште побрз.</text>
<text sub="clublinks" start="2358.16" dur="4.92"> Никогаш не сум пробал да готвам со неа. -Iе беше побрзо, но не толку плитко.</text>
<text sub="clublinks" start="2363.08" dur="2.12"> -И ќе го испратиме да порумени.</text>
<text sub="clublinks" start="2365.6" dur="3.56"> -Ох, златен кромид. Дали сме сите подготвени? Гарнир кромид.</text>
<text sub="clublinks" start="2369.16" dur="1.96"> Дали е толку едноставно? -Немој да брзаш.</text>
<text sub="clublinks" start="2371.12" dur="3.72"> Такво едноставно гурманско јадење како грутки за штука</text>
<text sub="clublinks" start="2374.84" dur="4.24"> гарнитурата мора да биде соодветна. Ниту повеќе, ниту помалку - грчето.</text>
<text sub="clublinks" start="2379.08" dur="4"> -Тогаш не можеме без совршената леќата Макфа.</text>
<text sub="clublinks" start="2383.08" dur="4.6"> Се одгледува на Алтај и содржи огромна количина елементи во трагови.</text>
<text sub="clublinks" start="2387.68" dur="3.52"> Грекото ќе се покаже не само вкусно, туку и здраво.</text>
<text sub="clublinks" start="2391.48" dur="3.48"> -Сега истурете ја леќата во тавата и пржете.</text>
<text sub="clublinks" start="2394.96" dur="1.44"> Колку да се прелива?</text>
<text sub="clublinks" start="2396.8" dur="4.36"> -За Русите, леќата секогаш не е доволна. Па ставив уште малку.</text>
<text sub="clublinks" start="2401.16" dur="3.48"> Тука е важно сите мириси да бидат откриени, како рижото.</text>
<text sub="clublinks" start="2404.64" dur="2.76"> И така, да се формира заштитна обвивка.</text>
<text sub="clublinks" start="2407.4" dur="1.84"> -Пополнете супа од риба.</text>
<text sub="clublinks" start="2409.24" dur="3.36"> Леќата треба да се потопи во супа. Доволно.</text>
<text sub="clublinks" start="2413.84" dur="1.16"> Покривање?</text>
<text sub="clublinks" start="2416.04" dur="2.32"> -Ти си перфекционист. -Да малку.</text>
<text sub="clublinks" start="2418.36" dur="3.04"> -Како е „перфекционист“ на италијански јазик? - Анксиозност.</text>
<text sub="clublinks" start="2422" dur="4.16"> -Време е да ги додадеме прекрасните домати исушени.</text>
<text sub="clublinks" start="2428.36" dur="1.6"> -Завршлив допир.</text>
<text sub="clublinks" start="2429.96" dur="2.24"> Нема подобра комбинација</text>
<text sub="clublinks" start="2432.2" dur="3.04"> отколку Костурот со штука Волга и францускиот пармезан.</text>
<text sub="clublinks" start="2435.24" dur="2.72"> -Ајде да го наречеме Француски пармезан,</text>
<text sub="clublinks" start="2437.96" dur="2.96"> но во Италија, Пармезан изгледа поинаку.</text>
<text sub="clublinks" start="2440.92" dur="2.08"> Дали пармезанот е италијанско сирење?</text>
<text sub="clublinks" start="2443" dur="2.12"> -Коси хумор, ми се допадна.</text>
<text sub="clublinks" start="2445.12" dur="2.96"> -Во принцип, сè. Покриваме и оставаме да мрзне.</text>
<text sub="clublinks" start="2448.08" dur="3.96"> -Ајде да опушти. И ајде да организираме и да јадеме. Јас сум веќе гладен.</text>
<text sub="clublinks" start="2452.52" dur="2.8"> -Ако останете гладни додека готвевме,</text>
<text sub="clublinks" start="2455.32" dur="2.8"> лесно можете да ги повторите овие јадења.</text>
<text sub="clublinks" start="2458.12" dur="2.92"> Е ви требаат: свеж костур за штука,</text>
<text sub="clublinks" start="2461.04" dur="2.04"> трошки од леб,</text>
<text sub="clublinks" start="2463.08" dur="2.68"> масло - масло од сенф е најдобро,</text>
<text sub="clublinks" start="2465.76" dur="2.16"> но можете да користите кој било зеленчук.</text>
<text sub="clublinks" start="2467.92" dur="3.2"> И за грото: кромид, супа од риба,</text>
<text sub="clublinks" start="2471.12" dur="1.56"> сушени домати,</text>
<text sub="clublinks" start="2472.68" dur="3.04"> тврдо сирење и, се разбира, леќата.</text>
<text sub="clublinks" start="2478.4" dur="1.8"> ЗБОРУВА ИТАЛИЈАНСКИ</text>
<text sub="clublinks" start="2480.2" dur="2.96"> - Се чини едноставно: леќата, седалото од штука, но колку е убаво.</text>
<text sub="clublinks" start="2483.16" dur="1.12"> -Па добро?</text>
<text sub="clublinks" start="2484.72" dur="1.2"> -Солут! -Сирење!</text>
<text sub="clublinks" start="2489.4" dur="1.16"> Мммм!</text>
<text sub="clublinks" start="2490.56" dur="1.2"> -М-мм!</text>
<text sub="clublinks" start="2493" dur="2.48"> - Јас не сум најголемиот fanубител на леќата.</text>
<text sub="clublinks" start="2495.48" dur="4.24"> Но, поради начинот на готвење и сувите домати</text>
<text sub="clublinks" start="2499.72" dur="4.24"> се покажа сосема поинаква леќата. Медитерански.</text>
<text sub="clublinks" start="2503.96" dur="3.04"> И седалото за штука е генерално над пофалба.</text>
<text sub="clublinks" start="2508.12" dur="3.28"> -Андри, навистина ме изненади. Милоста!</text>
<text sub="clublinks" start="2511.4" dur="1.4"> -Ти благодарам многу.</text>
<text sub="clublinks" start="2512.8" dur="4.24"> Дојдете повторно, ќе бараме начини да ве изненадиме секој пат.</text>
<text sub="clublinks" start="2519.88" dur="2.72"> -Што знаев за Волгоград пред ова патување?</text>
<text sub="clublinks" start="2522.6" dur="3.68"> Па, Мамаев Курган, подвиг на градските бранители и споменик,</text>
<text sub="clublinks" start="2526.28" dur="2.6"> почестен на овој начин</text>
<text sub="clublinks" start="2528.88" dur="4.04"> дека го покрива влезот во градот, а зад него е фигурата на Татковината.</text>
<text sub="clublinks" start="2532.92" dur="4.28"> И јас би рекол дека, генерално, ова е воената историја на градот,</text>
<text sub="clublinks" start="2537.2" dur="2"> што лудо го почитуваме,</text>
<text sub="clublinks" start="2539.2" dur="4.24"> сè уште малку го крие неверојатниот дел од Волгоград.</text>
<text sub="clublinks" start="2544.2" dur="3"> - Тука живеат неверојатни луѓе.</text>
<text sub="clublinks" start="2547.2" dur="2.96"> Тие возат велосипед на вода</text>
<text sub="clublinks" start="2550.16" dur="2.52"> и со трамвај - под земја.</text>
<text sub="clublinks" start="2552.68" dur="3.44"> Тие максимално го користат секој производ.</text>
<text sub="clublinks" start="2556.12" dur="3.96"> Не сум видел толку многу јадења направени од обична лубеница на друго место.</text>
<text sub="clublinks" start="2560.68" dur="3"> И што прават со сенфот!</text>
<text sub="clublinks" start="2563.68" dur="4.4"> Тука, во Волгоград, ова е путер, леб и сирење.</text>
<text sub="clublinks" start="2568.08" dur="2.16"> И уште повеќе!</text>
<text sub="clublinks" start="2571.04" dur="1.72"> Роден сум на море.</text>
<text sub="clublinks" start="2572.76" dur="4.48"> Затоа, реки, езера и сè каде што е видлива другата страна,</text>
<text sub="clublinks" start="2577.24" dur="2.4"> Јас не го сфатив тоа сериозно.</text>
<text sub="clublinks" start="2579.64" dur="3.68"> Но, Волгата ме натера да се предомислам.</text>
<text sub="clublinks" start="2583.32" dur="3.12"> Просторите на реките се неверојатни!</text>
<text sub="clublinks" start="2587.36" dur="2.12"> Волгоград е многу различен.</text>
<text sub="clublinks" start="2590.2" dur="2.8"> Тука има планини на Марс</text>
<text sub="clublinks" start="2593.92" dur="1.64"> шпански замоци,</text>
<text sub="clublinks" start="2595.56" dur="1.88"> Германски населби.</text>
<text sub="clublinks" start="2598.28" dur="3.2"> Тој навистина знае како да изненади!</text>
<text sub="clublinks" start="2604.28" dur="2.32"> -Плачам не само поради сенфот,</text>
<text sub="clublinks" start="2606.6" dur="2.28"> и исто така затоа што се збогуваме.</text>
<text sub="clublinks" start="2608.88" dur="1.8"> Но, во принцип, не за долго.</text>
<text sub="clublinks" start="2610.68" dur="2.2"> Seeе се видиме следната недела</text>
<text sub="clublinks" start="2612.88" dur="2.8"> кога сме повторно заедно Андијамо, манџамо.</text>
<text sub="clublinks" start="2615.68" dur="1.08"> Чао!</text>
<text sub="clublinks" start="2619.44" dur="2.2"> Уредник на преводи I. Савеlyева</text>
<text sub="clublinks" start="2621.64" dur="2"> Лектор А. Кулакова</text>