Notice: Undefined index: title in /var/www/clublinks.info/public_html/class/Youtube.php on line 59

Notice: Undefined index: author_name in /var/www/clublinks.info/public_html/class/Youtube.php on line 72

Notice: Undefined index: html in /var/www/clublinks.info/public_html/class/Youtube.php on line 77
subtitles October 20, 2020

subtitles

Sfondi i muzikës MUZIKA misterioze - A e keni parë këtë vend? Duket si Marsi, hë? Por ky nuk është Marsi. Ky është Volgogradi. MUZIKA DINAMIKE -A jeni befasuar? Po kështu edhe unë. Dhe kjo nuk është e vetmja gjë me të cilën Volgograd mund të të befasojë. Lumenjtë. Mustardë. Flokët! Mustardë ... Transport ekzotik. Dhe mustardë! Pse ka kaq shumë mustardë? Sepse Volgograd është kryeqyteti i mustardës, një nga tre në botë! Ju paralajmërova: Volgogradi di të befasojë. Dhe jo vetëm mustardë. Këtu ka edhe male të vërteta Marsiane. Këto male quhen Aleksandër Graben. Ata u rritën këtu 30 milion vjet më parë. Më saktësisht, këto nuk janë male që janë rritur. Gjithçka rreth tyre ra. Dhe kështu doli bukuria e cila është vetëm këtu dhe në Mars. Dhe ndërsa disa thjesht do të fluturojnë për në Mars, Tashmë më pëlqejnë këto pamje jo tokësore. - Si të pëlqen kjo, Elon Musk? MUZIK FESTIMI Ju mund të arrini në Volgograd në mënyra të ndryshme. Me aeroplan. Në anije. -Por të shohësh të gjitha bukuritë, është më mirë ta bësh me biçikletë. Drejt përgjatë Vollgës. Biçikleta amfibe u shpik në Itali gati 30 vjet më parë. Ata janë jashtëzakonisht të popullarizuar tek ne. Por ato janë shumë të vështira për tu marrë. Dhe këtu - lehtë! Volgograd, ti di si të befasosh! Muzikë qesharake -E pyes veten çfarë është? -Miqtë, mirë, duke gjykuar nga stili, kjo është Barcelona. A mund të arrij kaq shpejt? -Përshëndetje. Më falni, a mund të më thoni fare ku jam? -Ju jeni në shtëpinë time. -Ne shtepine tende?! -Shtëpi. -Nuk është Barcelona? -Jo gati. Sheqeri Khutor. -Dhe kalaja quhet edhe Sheqeri. Wasshtë ndërtuar nga babai i Davidit - Valery Danilchuk. Pasi një libër ra në duart e tij për arkitektin spanjoll Antoni Gaudi. Dhe Valery u frymëzua aq shumë nga punët e tij, se ai donte të ndërtonte një kështjellë në të njëjtin stil. Për çudi, mendova se isha në Barcelonë. -Më tregoni nga vjen kjo formë, e cila më kujton mua personalisht akulloren? -Pra kjo është akullore. -E vërtetë? Në përgjithësi e habitshme, por kjo nuk është vetëm një lloj dekorimi. A jeton ketu? -Po, ndërtesë banimi. Ne jetojmë këtu. -Përfytyroni, në këtë kështjellë gjithçka bëhet me dorë: dhe mobilje, dhe piktura, dhe një llambadar. Dhe madje edhe një fireplace! - Të shtangur! MUZIKË E LEHTË Njerëzit jetojnë! Do të më pëlqente të jetoja edhe këtu. Sigurisht, unë nuk pretendoj të jem një kështjellë. Por kjo qelizë nuk do të refuzonte. Për më tepër, Davidi tha se do ta merrte atë. Kështu që unë do të jem i ftuari i parë. -Uau! Përshëndetje shtëpia e Gaudit! Shtëpi akullore. Epo, po, natyrisht, pamja është e mahnitshme këtu. Uau! Një kështjellë e vërtetë në stilin katalanas, ku njerëzit në të vërtetë jetojnë. Dhe mundësia për të kaluar natën në akullore. Volgograd, ju kurrë nuk pushoni të më mahnitni. MUZIKA DINAMIKE Kam pushuar pak dhe jam gati të vazhdoj. -Përshëndetje! Bongiorno! Ku në Volgograd? -Atje. - Sa kohë po shkon? -200 kilometra. -200 kilometra ... Padyshim që do të vdes deri sa të shkoj atje. Ne duhet të freskohemi. Oh, shalqinj! MUZIKA DINAMIKE Edhe pse Volgogradi është kryeqyteti i mustardës, ai është gjithashtu i famshëm për shalqinjtë e tij. MUZIKA DINAMIKE Trokit -Nuk e di, në të vërtetë zgjidhni shalqirin e duhur - është një art i tërë. Më duket se nuk mund të bëjmë pa specialistë. Truku kryesor në rritjen e shalqinjve është keni kohë për t'i mbledhur ata nga fusha para se t'i marrë dikush tjetër. MUZIKA DINAMIKE -Për të mbledhur shalqinj, duhet të veproni si ekip. -Përshëndetje, të dashur të dashur me shalqi! Unë jam Georgy Cherdantsev, dhe ne jemi me ju në ndeshjen finale të sezonit të korrjeve. Në fushë, ekipi i familjes Grigoryan: Maroussia, Naira, Gevorg dhe legjionari Romak Federico Arnaldi. Kështu që bilbili i rojes nuk tingëllon, sepse këto janë shalqinjtë tanë. Gevorg ecën nëpër fushë dhe posedon një shalqi. Kaloni në Marusya. Marusya kaloi te Naira. Naira ia jep shalqinën Gjevorgut. Gevorg varet në Federico. Shalqi në shpinë! Ka! Oh, më fal, do të hamë shalqinj më vonë. Deri më tani ne vetëm po i mbledhim ato. Skuadra e Grigoryan nuk ia doli mbanë. Por legjionari ynë Romak po bën shumë mirë! Arnaldische! Shalqi! Mbi të gjitha, mundet. Unë do të përfundoj gjithçka tani. Kjo është fitorja! MUZIK E MIR - Miq, gjithmonë kam menduar se shalqinjtë i përkasin familjes së kungujve, por kjo shalqi e veçantë i përkiste familjes Grigoryan. Dhe tani do t'ia dorëzoj familjes Orlov. Qeshja -Sepse Orlovët gatuajnë nga shalqiri trajtime të pabesueshme si marshmallow. -Duhet shumë kohë për tu tharë, sepse shalqini kryesisht përbëhet nga uji. Dhe thjesht shkon në mënyrë të përsosur me djathin. -Epo Eksperimentet nuk mbaruan këtu. -Miqtë, ne kemi qenë duke bërë caprese për një mijë vjet dhe kurrë nuk e dinim që mund të zëvendësoni domatet me shalqi. MUZIKA DINAMIKE Unë madje do të them se është shumë më freskuese sesa caprese e vërtetë. Dhe çfarë është një piknik pa një aperitiv dritë? Për më tepër, këtu është me shurup shalqi. Çfarë aperitivi pa dolli? -Uno, due, tre - cocomero! Sigurisht, kjo do të thotë "shalqi". -O Zot i madh! Aperitiv luksoz. -Çfarë është e mahnitshme dhe e admirueshme, Orlovët kanë prodhim pa mbeturina. Ata përdorin jo vetëm tulin, por tërë shalqirin. - Jam nga lëkurat e shalqirit. -Dëshiron të thuash se është një kore? -Po, një kore me një pjesë të tulit. -Ishtë një kore. -Krust. -Eja. Ne e hedhim atë gjatë gjithë kohës. -Ne po zgjedhim. Qeshja - Djema, unë jam gjithçka. Ky zbulim është i tillë. Jam i shokuar. MUZIKË E LEHTË -Orlovët jo vetëm që më trajtuan me pjatat e tyre eksperimentale, por gjithashtu mësoi të hante shalqi në stilin Kamyshin. Lugë! Dhe ha bukë të zezë. MUZIKA DINAMIKE Unë nuk do të them, sigurisht, se është pa shije. Por truri im italian nuk e kupton se çfarë po ndodh. Pas shalqirit në stilin Kamyshin, doja diçka më të ëmbël. -Mund të bësh një nardek, ose quhet ndryshe edhe mjaltë shalqi. - Epo, nuk e besoj. A mund të më tregoni se si është bërë? Për të bërë mjaltë shalqi, na duhet lëng shalqiri. Prandaj, për të filluar, ne prerë shalqirin dhe heqim farat. - Këtu është një sekret. Nëse e presim në këtë mënyrë ... ne kemi nevojë për fara të jetë vetëm në të djathtë dhe të majtë. Tani ne shpëtojmë nga farat. -Edhe për hir të vetëm këtij sekreti ia vlente të shkoje në Volgograd! Ne vetëm kemi nevojë për tul shalqi. -Hapni tulin në një blender. Ne filtrojmë. Dhe tani do të jetë e nevojshme të zieni këtë lëng për të paktën 8 orë. -Ora 8! -Po. Do të trashet dhe do të merrni të njëjtën nardek. -Ju lutem më thoni që keni përgatitur një pjesë për mua paraprakisht. Dhe pastaj 8 orë është një kohë e gjatë. -Po eshte. -Për të bërë një filxhan të tillë mjaltë, duhet të zieni lëngun e katër shalqinjve! Dhe jo një ons sheqer! -Ai është shumë i ëmbël. Unë jam ende lugë e fundit këtu. Um ... Thjesht fluturoni larg! Zhurma e motorit aeroplan MUZIKË E LEHTË -Federico, e keni bërë zgjedhjen tuaj? -Po, vendosa. Unë e marr atë. Imagjinoni, për herë të parë mund të marr me qira një aeroplan të tërë. Aq më tepër unike. -Sepse ky nuk është vetëm një aeroplan, por një hotel! Në Rusi, nuk do të gjesh një të tillë të dytë. Ky është mbase aeroplani i vetëm në të cilën normalisht mund të zgjasësh këmbët dhe të flesh. Nëse ju mbaron hapësira në aeroplan, mos u shqetësoni. Ky hotel ka dhoma dhe shtëpi të ndara për çdo shije. MUZIK E GYZUAR Epo, unë do të fluturoj në gjumë. Pas një nate në aeroplan, vazhdoj udhëtimin tim me biçikletë. Pyes veten nëse ka ndonjë vend në Vollga ku është po aq e bukur në ujë dhe në breg? Mendoj se gjeta një vend të tillë. Ky është Stolbichi! MUZIKË E LEHTË Vendasit më thanë se pamja më e mirë këtu është në lindjen e diellit. Për ta shijuar atë, duhet të vish në Stolbichi në pesë të mëngjesit. Vërtetë, ka më shumë në ato lokale, por në Itali - pesë. Pajtohem, kjo pikëpamje ia vlen. Secila nga këto shtylla është e krahasueshme në lartësi me Kullën e Pizës. Por këtu ka pak më pak turistë. Këto male janë unike. Ato përbëhen nga një gur i rrallë - gaize. Guri i errët është shumë i brishtë dhe është thjesht e mahnitshme sesi ka mbijetuar deri më sot. Bukuri e papërshkrueshme! MUZIKË E LEHTË Tani duhet të vendosim se ku të lundrojmë. - Gjëja kryesore është të mbash hundën në erë. Djathë Verë Domatet e thara nga dielli? A kam arritur në Itali? Jo, aspak si Italia. A më ka rënë hunda? -Po, kjo nuk është Italia, por qyteti i Dubovka jo shumë larg Volgogradit. -Rrushi më verior në Rusi rritet këtu. Dhe meqenëse ka rrush, duhet të ketë verë. Edhe pse çfarë lloj vere mund të ketë në një klimë të tillë? Akoma, instikti im nuk më zhgënjeu! Mbi të gjitha, ka djathë, domate të thata dhe rrush. -Ne fillojmë me një djathë shumë mahnitës të quajtur "Vinotel". Ne marrim verë të kuqe - dhe këtu. -Çfarë po bën? - Po derdh. Pse është ai "Vinotel"? Sepse duhet të derdhni në të. -Por-oh! FOL ITALIANE Por-oh! Të shtangur! Kjo është e drejtë ... Kam parë dhe provuar shumë, por pastaj thjesht jam tronditur. -Por vera më tronditi edhe më shumë. Edhe pse, të them të drejtën, unë isha skeptik. Por doli të ishte një e bardhë shumë e mirë. E kuqe Dhe unë do të doja të ndalem në këtë verë veç e veç. -Hajë, ndoshta ta provojmë këtë trëndafil interesant? -Ishtë bërë nga rrushi, e cila rritet vetëm në territorin tonë. Shumëllojshmëria quhet "Marinovsky". -A jam duke pirë verën më veriore në Rusi? -Po. Jo vetëm që është më veriorja, gjithashtu nga varieteti ynë lokal, dhe gjithashtu rozë. -Fishekzjarr! Unaza e gotave BIRRI I Zogjve -Ciao, shqiponjë! Eja, eja këtu për një gotë verë! E kemi shumë! Fërshëllen -Me çfarë mund ta kombinojmë? -Le ta kombinojmë me djathin Stilton. -Por zbulimi kryesor ishte përpara meje - pjata lokale kajmak. -Tshtë një fazë e tillë kalimtare midis salcë kosi dhe gjalpë. Kjo është pjata jonë tradicionale kozak, e cila piqet në një tenxhere të tillë në furrë. -Kajmak është një produkt shumë i zakonshëm i qumështit. Isshtë përgatitur në vende të ndryshme. Por vetëm këtu, në Volgograd, kajmak bëhet me qumësht të pjekur. Interesante në përgjithësi. Uau! Um ... Aq i çuditshëm. -E këtu janë domatet e thara në diell të Volgogradit. Pyes veten nëse ato janë të ndryshme nga ato italiane? -E shijshme. Si domate të thata, por prapë një lloj kthesash shënimesh të panjohura këtu. -Mund të jetë sepse ato janë në vaj sinapi? -Edhe përmes vajit të sinapit, unë kapa shijen time. Ishte sikur të kisha ardhur në atdheun tim. MUZIKA Patriotike -Monumenti "Vendlindja Thërret!" - simboli më i rëndësishëm i Volgogradit. Në të vërtetë kur thashë se ishte sikur të isha në shtëpi, Nuk e kam dashur pak. MUZIK IRONIKE -Eh! Akoma, duhet të përmirësoni rusishten tuaj. Në fakt, turistët e zakonshëm nuk lejohen brenda monumentit. Por meqenëse jam një turist i pazakontë, tani do të të tregoj diçka që nuk do ta shohësh askund tjetër. -Të njihemi më mirë me gruan më të famshme në Volgograd. Lartësia e monumentit është 87 metra. Kjo është statuja më e lartë në Evropë. Dhe kur u ndërtua, ishte më e larta në botë. Dhe u fut në Librin e Rekordeve Guinness. -O Zot i madh! FOL ITALIANE Sa i gjatë je! Evenshtë edhe më e lartë se kulla më e lartë në Kremlinin e Moskës. Nga brenda, këto kabllo mbajnë statujën. Janë 117 prej tyre, dhe secili mund të mbajë peshën e një balene. -Kur monumenti u godit, betoni u mor direkt nga fabrika, në mënyrë që të mos ketë kohë të ngurtësohet para kohe. - Ajo është një grua e vërtetë ruse, apo jo? E bukur nga jashtë dhe e besueshme nga brenda. -Struktura inxhinierike e monumentit është saktësisht e njëjtë, si në kullën TV Ostankino, sepse u zhvillua nga i njëjti person - Nikolay Vasilievich Nikitin. Për më tepër, si monumenti ashtu edhe kulla e TV-së u krijuan pothuajse njëkohësisht. MUZIK FESTIMI -Epo, tani mund të them me siguri që e pashë atdheun tuaj nga brenda. Por unë ende nuk e kam parë vetë Volgogradin. Le të shohim së bashku pas reklamës. Unë do të ngas një nga rrugët më interesante në botë. - Të shtangur! Unë do të eci përgjatë rrugës më të gjatë në Rusi. Dhe do të provoj atë që është shumë e vështirë për tu shqiptuar. -Në përgjithësi, një gjë shokuese. Pse nuk e përdorim atë në Itali? MUZIKA POZITIVE -Përshëndetje miq! Jam unë, Federico, dhe unë jam në Volgograd! MUZIKA POZITIVE Rezulton të shohim Volgogradin si jashtë ashtu edhe brenda nga dritarja e tramvajit. Ky tramvaj quhet metro tramvaj. Dhe një pjesë e rrugës së tij shkon nëntokë. Tramvaji u shfaq në Volgograd më shumë se njëqind vjet më parë. Dhe ishte më e lirë për të udhëtuar sesa një taksi. Bileta kushtonte vetëm 5 kopekë. Tani bileta, natyrisht, është më e shtrenjtë, por mund ta blini edhe në karrocë. Përgjithësisht i përshtatshëm. Përshëndetje. Uno biletë, koha e preferuar. Njëzet e pesë, hë? -Po. -Gratsy, faleminderit. Kjo rrugë renditet e katërta në listë "12 rrugët më interesante të tramvajit në botë" sipas revistës Forbes. Imagjinoni, edhe rruga e tramvajit u përfshi në listën e Forbes. Dhe akoma nuk e kam bërë. TREKIMI I RRUGS MUZIKA QESHTRORE Të shtangur. Si keshtu? Muzikë qesharake Në përgjithësi, këto stacione metro janë shumë të ngjashme me stacionet e metrosë. Ju qëndroni këtu, duke pritur trenin nga zakoni ... ... dhe një tramvaj arrin. Volgogradi di të befasojë. Muzikë qesharake Le të shkojmë të shëtisim nëpër qytet, hajde. Muzikë qesharake Sigurisht, shumë në këtë qytet thonë për arritjen e heronjve të rënë. Por me gjithë këtë, Volgograd është një qytet shumë i gjallë. Me njerëz të gjallë dhe të këndshëm. Chao! Lartë pesë të lartë pesë! Qesh DHE! Qesh KRYAKHTIT Eja, i madh "ciao-o-o!" BIRRI: -Ciao! -Ciao, ciao! -Të zhurmshme - ciao! -Cao! Çfarë është një qytet në një lumë pa një argjinaturë? Ajo është veçanërisht e bukur në Volgograd! Vetëm lumi Vollga në vetvete është më i bukur se ai. Muzikë qesharake Banorët lokalë pretendojnë se Volgograd - qyteti më i gjatë në Rusi. Kur ishte vlerësimi zyrtar qytete të gjata, ai zuri vendin e katërt atje. Sidoqoftë, banorët e Volgogradit ende e konsiderojnë qytetin e tyre më të gjatë. Vija e dytë gjatësore ose thjesht vija e dytë gjatësore - rruga më e gjatë në Rusi! Dëgjoni, gjatësia e saj është 50 ... Jo metra, por kilometra! Oh, nuk di të shkoj nga një skaj në tjetrin, ju duhet të paktën një orë me makinë. Shpresoj se keni kohë. Mund ta imagjinoj sa të lodhur janë vendasit për të ecur këtu. Ju nuk mund të bëni pa një meze të lehtë! Më ofruan të filloj me supë peshku. Akoma do! Volga është vetëm një gur larg. Vetëm mua më thanë se së pari do të ketë një surprizë. Shpresa e kënaqshme. Cfare eshte ai ?! Vë veshin në zjarr?! Uau. Të shtangur. Kjo tenxhere, sigurisht, është gjithashtu një pjesë e vogël. Kur ju doni një meze të lehtë në vend të për të ngrënë një lloj sanduiçi, ai nxori tenxheren nga qesja dhe zuri supën e peshkut. Veshi më goditi vërtet si shumë i thjeshtë. Por këtu gjithçka vendoset nga shërbimi. Tenxhere, bar, tym - shumë atmosferike! Sikur jeni në brigjet e Vollgës. Pjata tjetër është më e vështirë. Kjo është një pastë peshku me një lloj shkume. -M-m Po. Tani e kuptoj idenë e kuzhinierit. Këtu ... ... pata kryesore e kryqit. Ai është kaq i butë, i butë, i butë. Pastaj vaji i sinapit plotëson këtu, dhe peshqit me atë shije tymi. Pyes veten se çfarë është kjo shkumë? Shpresoj se nuk është bërë nga mustardë. Edhe pse Volgogradi di të befasojë. Eja? QESHNI Vërtetë? Me të vërtetë ... Djema, a e keni lagur qepën në qumësht dhe keni bërë shkumë prej tij? Sepse këtu mund të ndjeni si qumësht ashtu edhe qepë. Të shtangur! Duhet një imagjinatë e drejtpërdrejtë ruse për të dalë me diçka të tillë. Para se të provoni ëmbëlsirën, ndoshta ia vlen ta provoni këtë limonadë. Edhe pse quhet limonadë, nuk bëhet me limon. Dhe nga lëpjetë. Nëse doni që një i huaj të thyejë gjuhën, kërkoni që të urdhërojë ... Shcha, shavel, shcha, sha ... Ludhër. Lëpjetë ... Limonadë? Muzikë qesharake Drejt i freskët, freskues. Në përgjithësi gjë e mrekullueshme. Pse nuk e përdorim atë në Itali? Ah, sigurisht, sepse shqiptimi është kaq i ndërlikuar se askush nuk mund ta urdhërojë as atë! Dhe tani - surpriza kryesore! Akullore! Qesh Gjeta diçka për të befasuar italianin! Sepse ne përgjithësisht kemi shpikur akulloren. Megjithëse ... çfarë ngjyre të verdhë të çuditshme? Unë shpresoj se kjo akullore nuk është bërë nga mustardë. Muzikë qesharake Madonna ... Eja! FOL ITALIANE Akullore me shije misri. Nuk e besoj! Djema kaq të çuditshëm, kaq të papritur. Shije misri shumë e pasur dhe kokoshka krokante. Kjo është një bombë! Kemi ngrënë, tani le të vazhdojmë tutje. Muzikë qesharake Sinqerisht, pas një dreke të përzemërt, nuk më pëlqen aspak të pedaloj. Pyes veten nëse mund të udhëtoni me Volgën? Zhurma e motorit Oh prit, mos shko! Zhurma e motorit Oh, hir, faleminderit, përndryshe jam lodhur këtu, nuk do ta besoni. Unë sugjeroj që edhe ju të pushoni pak dhe të shihni reklamën. Dhe menjëherë pas reklamës unë do të hipi në një jaht përgjatë Vollgës! Unë jam mbreti i botës-ah! Do të gjej një mal të tërë me mustardë! ME AKSENT GJERMANISHT: Oh, këtu duhet të ndërtojmë një fabrikë të tërë për përpunimin e saj! Dhe pastaj papritur do të takoj një të njohur të vjetër. Kjo eshte interesante! Tani ajo ka shkuar. KONNG: -Bregje të thella, ushqim i freskët! Mëmëdheu pret retë me shpatë! Çiklizëm në sipërfaqen e lëmuar të Vollgës Le të shkojmë të hamë në Volgograd! Bonjour, ekuipazhi im! Kapiteni Federico Arnaldi është këtu me ju. Dhe unë jam duke shkuar në Volgograd! Po, sepse marinarët shkojnë. Dhe unë eci përgjatë Vollgës, sepse pa Vollgën është e pamundur të imagjinohet Volgograd. Akoma do! Mbi të gjitha, ai është Volgo-grad. Bukuria përreth është e mahnitshme! Hapësira të tilla të hapura që dua vetëm të bërtas ... Unë jam mbreti i botës-ah! ECHO: -... bota-ah! MUZIK E GYZUAR Çfarë ka në horizont? Më në fund notova tek mustarda! Edhe pse Volgogradi dhe kryeqyteti i mustardës, midis kryeqytetit dhe mustardës distancë shumë e mirë. Asgjë e çuditshme! A ju kujtohet se ky është një qytet shumë i gjatë? Pra, aty është depozita e sinapit! Sarepta. Dikur ishte një qytet i vogël. Dhe tani ai u bë pjesë e Volgograd. Muzikë qesharake Mustarda është rritur këtu që nga shekulli i 18-të. Por e njohur në të gjithë Rusinë është bërë nga një person shumë i famshëm. Napoleon Bonaparte. Në 1810 Napoleoni mori Anglinë nën një bllokadë detare. Prandaj, furnizimi i sinapit anglez me Rusinë u ndalua. Por ju duhet ta kuptoni se Perandori Aleksandër ishte një adhurues aq i madh i mustardës sa që tani, natyrisht, është i indinjuar. "Mamma mia, Napoleoni bllokoi gjithçka për mua! Ku mund ta gjej mustardën?! " Ai filloi ta kërkonte. Dhe e gjeta këtu në Sarepta. Kishte një vendbanim gjerman këtu në Vollgë, ku vendasit tashmë kanë zbuluar se po rritet mustardë shumë e mirë e shijshme. Edhe ata e duan atë dhe thanë ... ME AKSENT GJERMANISHT: "Oh, këtu duhet të ndërtojmë një fabrikë të tërë për përpunimin e saj!" Dhe kur Aleksandri zbuloi: gjithçka, miqësia! Dhe mustardë nga Vollga direkt filluan të dorëzohen drejtpërdrejt në tryezën perandorake. Ajo fabrikë e vjetër është zhdukur prej kohësh. Pas luftës, këtu u ndërtua një e re. Muzikë qesharake Dhe ishte e vetmja në të gjithë BRSS impianti i prodhimit të pluhurit të sinapit. Nëse Volgograd është kryeqyteti i mustardës, atëherë Sarepta është Kremlini i saj. Timeshtë koha për të bërë një vizitë zyrtare në mustardë dhe takojeni ballë për ballë. Njohjen time me mustardën e fillova që në fillim. Nga farat. Mustardë e bardhë. E zezë Hmm ... Çfarë është kjo? -Ishtë një mustardë gri. Në përgjithësi, kjo është një lloj i veçantë i sinapit, i cili rritet në Volgograd. Në qytetin e Sarepta. - Nuk kisha ide se sa mund të mendoni bazuar në mustardë. - Ky është një suxhuk mustardë. Ju mund të shihni fara në të ... -E verdhe. -... dhe Sarep, po, dhe e zezë. Shiko? E zezë -Ah! Dhe mendova se e zeza ishte spec. Unë mund të ndiej farat, ato përtypen, janë të këndshme. Jo, ideja është interesante. Dhe bukë gjithashtu. -Po ashtu mustardë bukë. Shihni sa e verdhë është? - Mirë, apo jo? -Po. Vaji i sinapit i jep asaj një shkëlqim dhe ngjyrë të tillë. -E madje pasta e ëmbël i shtohet edhe mustardë. Kjo është buka e xhenxhefilit Sarepta. Aroma delikate e sinapit është edhe pikante. -Jo, shumë e shijshme. Kek me xhenxhefil është drejt ... -Ka shumë djathëra të ndryshëm në Itali. Por as që na shkoi në mendje t’u shtonim mustardë. -Ky është djathi i ri. Quhet - mendoni se si. A duket ai si diçka? -Në një lloj kacioto. -Kaçioto. -Ah! E mora me mend. -Mendoj se në rajone të tjera, përveç në Volgograd, nuk do të gjesh djathë të farës së sinapit. -Kjo është e sigurt. Edhe në Itali nuk do ta gjesh. Kjo është hera e parë që e shoh. -Tashmë kam provuar vajin e sinapit. Por atje ai u hijezua nga domatet e thara nga dielli. Tani dua të di shijen e vërtetë të vajit të sinapit. MUZIK FESTIMI -Madona! Madonna! Ho ho! Këtu, dhe madje edhe pak djegie brenda tani. -Banorët e rajonit të Volgogradit në kuzhinë në tyre përdorni vetëm vaj sinapi. - Ju keni Volgograd - kryeqyteti i mustardës. A e dini se ne kemi edhe një kryeqytet mustardë në Itali? Kjo është Kremona, në veri. Stradivari. Violinë Dhe mustardë. Ne e quajmë mostarda. Dhe ajo është kaq e ëmbël, me shije frutash. Mmm, e shijshme! - Doli që këtu ka edhe një mostardë. Dhe ata e hanë atë me akullore! -Dhe çfarë shije ka? -Ishtë një dardhë. -Po. - Dhe kjo është boronicë. -Por është një bombë drejt. Tani, dardha dhe mustarda janë bomba. Duartrokitjet e mia për Volgogradin. -E pyes nëse mund ta dalloj italishten nga ajo lokale? -Gati për tjetrën. Ha! E dyta është e juaja, e para është e jona. -Po. -Po? Uh-uh! -Dhe cila ka shije më të mirë? -A e dini pse e mendova? Për shkak se e jona ishte më e butë, gjithçka ishte e drejtë në moderim. Gjithçka, gjithçka, siç duhet të jetë. Dhe e juaja ishte akoma ... më shumë ruse. -Sepse mustarda jonë. -Ndërsa më pëlqen një takim i papritur me një mik të vjetër të Mostardo, ju shikoni reklamën. Dhe pas reklamimit, ne do të përgatisim një pjatë tradicionale kozak ... -Tashmë kam filluar të rrah vezët. -... me një pjatë anësore jokonvencionale. - Garniturë qepësh? - Gatimi është një festë e shkëlqyer për mua. Dhe gatimi i sotëm është një ngjarje e madhe. Me mua është një person që drejton dhe drejton ngjarje të mëdha. Bonjorno, Andrey. -Bongiorno, Federico. -Sot do të gatuajmë një pjatë tradicionale kozak - copëza. Pike pike për këtë pjatë duhet të jetë më e freskëta. Ne e kapëm këtë disa orë më parë. -Nuk do të besoni, por atje ku jam rritur, buzë detit, jo shumë larg Romës, rrallë rrimë atje me një shkop peshkimi, bëjmë gjueti nënujore. - Doli që Andrey është gjithashtu i dhënë pas peshkimit me shtiza. Pra, ndërsa flasim për trofetë tanë, ne prerë purtekën e pike. -Pra, ashtu është. Trashësia e disa centimetrave të secilës shirit. - A do të përshtatet në mënyrën që unë prerë? -Wabene. -E merrni italian shumë shpejt. Këta kozakë janë njerëz të mahnitshëm. Mund të më thuash fjalët kozak. -Po, ne kemi fjalorin tonë. Ekziston një fjalë e dashur "chadunyushka". Do të thotë "fëmijë, fëmijë". Në italisht ... -Bambino. -A e dini, për shembull, çfarë është një femër? -E di. -Çfarë? Mos ki turp. -Epo, atje, gra, vajza, gjithçka. -Jo. Në gjuhën kozake, fjala "grua" nuk do të thotë asgjë tjetër, si modeli i femrës. -Pra, në mënyrë të padukshme, nga peshkimi, biseda u kthye te gratë. Bisedë tipike mashkullore. Por as gatimin nuk e kemi harruar. -Pra, mirë, hidhni vaj sinapi. -Ah, po, hajde, hajde. Ndërsa më tregove për fjalët Kozak, unë tashmë kisha filluar të rrahja vezët. Them se duhet të zhytemi të gjithë. - Ashtu është, ashtu është. -Agget janë të kuptueshme. -Agomat janë të bukës. Muzikë qesharake Koha për të skuqur copa. - Mund të kriposim pak. - Kripë dhe piper. Ashtë turp që televizioni nuk e ka mësuar akoma transmetojnë dhe nuhasin përmes kamerës. -Po? Por atëherë le të përpiqemi t'i transmetojmë ato. -Me fjale? -Po. -Belissimo! -Dhe në gjuhën kozake sa do të jetë "belissimo"? E bukur, e shijshme? - evenshtë edhe e shijshme. -M-mm, e shijshme e majme! Mmm! -Ju flisni si një kozak gati i vërtetë. -Nëse kam mësuar ende ta shtrembëroj damën, si ia dilni, apo jo?! Kjo është një grevë kozak. -Ndërkohë që Andrei demonstroi aftësinë e tij, nuggets morën një kore të këndshme. Timeshtë koha për të përgatitur pjatën e dytë. Së pari, le të presim qepën. - Kush e di, mbase një saber do të ishte edhe më i shpejtë. Unë kurrë nuk kam provuar të gatuaj me të. -Do të ishte më shpejt, por jo aq i cekët. -Dhe do ta dërgojmë të skuqet. -Oh, qepë e artë. A jemi të gjithë gati? Garniturë qepësh. A është kaq e thjeshtë? -Mos nxito. Një pjatë e tillë e thjeshtë gustator si copat e pikeve të pikeve garnitura duhet të jetë e përshtatshme. As më shumë e as më pak - grechotto. -Atëherë nuk mund të bëjmë pa hikërrorin perfekt Makfa. Ajo është rritur në Altai dhe përmban një sasi të madhe të elementëve gjurmë. Grechotto do të dalë jo vetëm e shijshme, por edhe e shëndetshme. -Tani derdhni hikërrorin në tigan dhe skuqeni. Sa për të derdhur? -Për rusët, hikërrori nuk është gjithmonë i mjaftueshëm. Kështu që vura edhe pak. Importantshtë e rëndësishme këtu që të gjitha aromat të zbulohen, si rizoto. Dhe në mënyrë që të formohet një predhë mbrojtëse. -Mbushni me lëng mishi peshku. Buckwheat duhet të zhyten në supë. Mjaft. Mbulimi? -Jeni perfeksioniste. -Po pak. -Si është "perfeksionist" në italisht? - Ankthi. -Ishtë koha për të shtuar domatet e mrekullueshme të thara nga dielli. -Përfundimi i prekjes. Nuk ka asnjë kombinim më të mirë sesa kungulli i Vollgës dhe Parmezani Francez. -Le ta quajmë Parmesan Francez, por në Itali, Parmesani duket ndryshe. A është Parmesani një djathë italian? -Humor i çuditshëm, më pëlqeu. -Në parim, gjithçka. E mbulojmë dhe e lëmë të lëngojë. -Le të lëngojë. Dhe le të rregullojmë dhe të hamë. Unë tashmë jam i uritur. -Nëse ju merrni uri ndërsa ne po gatuanim, lehtë mund t’i përsërisni këto pjata. Do t'ju duhet: purtekë e freskët e pike, therrime buke, vaj - vaji i sinapit është më i miri, por mund të përdorni çdo perime. Dhe për grechotto: qepë, supë peshku, domate të thata, djathë i fortë dhe, natyrisht, hikërror. FOL ITALIANE - Duket e thjeshtë: hikërror, purtikë pike, por sa e bukur. -Epo? -Salute! -Djathe! Mmm! -M-mm! - Unë nuk jam adhuruesi më i madh i hikërrorit. Por për shkak të metodës së gatimit dhe domateve të thata doli një hikërror krejt tjetër. Mesdhetare. Dhe purteka e pike është përgjithësisht përtej lavdërimit. -Andrey, me të vërtetë më befasove. Hir! -Faleminderit shumë. Ejani përsëri, ne do të kërkojmë mënyra për t'ju befasuar çdo herë. -Çfarë dija për Volgograd para këtij udhëtimi? Epo, Mamaev Kurgan, një feat i mbrojtësve të qytetit dhe një monument, nderuar në këtë mënyrë se ai mbulon hyrjen në qytet, dhe pas tij është figura e Atdheut. Dhe unë do të thoja se, në përgjithësi, kjo është historia ushtarake e qytetit, të cilën ne e respektojmë marrëzisht, ende fsheh pak pjesën mahnitëse të Volgogradit. - Njerëz të mahnitshëm jetojnë këtu. Ata ngasin biçikletën e tyre mbi ujë dhe me tramvaj - nëntokë. Ata e shfrytëzojnë maksimalisht secilin produkt. Unë nuk kam parë kaq shumë pjata të bëra nga shalqiri i zakonshëm diku tjetër. Dhe çfarë bëjnë ata me mustardën e tyre! Këtu, në Volgograd, ky është gjalpi, buka dhe djathi. Edhe me shume! Unë kam lindur në det. Prandaj, lumenjtë, liqenet dhe gjithçka ku pala tjetër është e dukshme, Nuk e mora seriozisht. Por Volga më bëri të ndryshoj mendim. Hapësira e lumenjve është e mahnitshme! Volgogradi është shumë i ndryshëm. Këtu ka male të Marsit kështjella spanjolle, Vendbanimet gjermane. Ai vërtet di të befasojë! -Unë po qaj jo vetëm për shkak të sinapit, dhe gjithashtu sepse i themi lamtumirë. Por, në parim, jo ​​për shumë kohë. Do të shihemi javën tjetër kur jemi përsëri bashkë andyamo, manjamo. Chao! Redaktori i titrave I. Savelyeva Korrektor A. Kulakova

View online
< ?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?><>
<text sub="clublinks" start="0.48" dur="3.4">Sfondi i muzikës</text>
<text sub="clublinks" start="3.88" dur="4.52"> MUZIKA misterioze</text>
<text sub="clublinks" start="8.4" dur="27.56"> - A e keni parë këtë vend? Duket si Marsi, hë?</text>
<text sub="clublinks" start="35.96" dur="3.2"> Por ky nuk është Marsi. Ky është Volgogradi.</text>
<text sub="clublinks" start="39.16" dur="4.28"> MUZIKA DINAMIKE</text>
<text sub="clublinks" start="56" dur="1.76"> -A jeni befasuar? Po kështu edhe unë.</text>
<text sub="clublinks" start="57.76" dur="3.8"> Dhe kjo nuk është e vetmja gjë me të cilën Volgograd mund të të befasojë.</text>
<text sub="clublinks" start="63.64" dur="1.28"> Lumenjtë.</text>
<text sub="clublinks" start="67.08" dur="1.28"> Mustardë.</text>
<text sub="clublinks" start="69.84" dur="1.32"> Flokët!</text>
<text sub="clublinks" start="71.84" dur="1.24"> Mustardë ...</text>
<text sub="clublinks" start="75.08" dur="2.2"> Transport ekzotik.</text>
<text sub="clublinks" start="78.4" dur="1.4"> Dhe mustardë!</text>
<text sub="clublinks" start="81.72" dur="1.84"> Pse ka kaq shumë mustardë?</text>
<text sub="clublinks" start="83.56" dur="4.4"> Sepse Volgograd është kryeqyteti i mustardës, një nga tre në botë!</text>
<text sub="clublinks" start="89.36" dur="5.52"> Ju paralajmërova: Volgogradi di të befasojë. Dhe jo vetëm mustardë.</text>
<text sub="clublinks" start="94.88" dur="3.36"> Këtu ka edhe male të vërteta Marsiane.</text>
<text sub="clublinks" start="101.68" dur="4.08"> Këto male quhen Aleksandër Graben.</text>
<text sub="clublinks" start="105.76" dur="3.08"> Ata u rritën këtu 30 milion vjet më parë.</text>
<text sub="clublinks" start="108.84" dur="2.4"> Më saktësisht, këto nuk janë male që janë rritur.</text>
<text sub="clublinks" start="111.24" dur="3.56"> Gjithçka rreth tyre ra.</text>
<text sub="clublinks" start="116.4" dur="2.6"> Dhe kështu doli bukuria</text>
<text sub="clublinks" start="119" dur="3.84"> e cila është vetëm këtu dhe në Mars.</text>
<text sub="clublinks" start="124.16" dur="4.32"> Dhe ndërsa disa thjesht do të fluturojnë për në Mars,</text>
<text sub="clublinks" start="128.48" dur="3.76"> Tashmë më pëlqejnë këto pamje jo tokësore.</text>
<text sub="clublinks" start="134.2" dur="2.48"> - Si të pëlqen kjo, Elon Musk?</text>
<text sub="clublinks" start="136.68" dur="8.48"> MUZIK FESTIMI</text>
<text sub="clublinks" start="146.56" dur="3.36"> Ju mund të arrini në Volgograd në mënyra të ndryshme.</text>
<text sub="clublinks" start="149.92" dur="1.64"> Me aeroplan.</text>
<text sub="clublinks" start="154.84" dur="2.72"> Në anije.</text>
<text sub="clublinks" start="163.16" dur="4.64"> -Por të shohësh të gjitha bukuritë, është më mirë ta bësh me biçikletë.</text>
<text sub="clublinks" start="167.8" dur="1.08"> Drejt përgjatë Vollgës.</text>
<text sub="clublinks" start="168.88" dur="4.92"> Biçikleta amfibe u shpik në Itali gati 30 vjet më parë.</text>
<text sub="clublinks" start="173.8" dur="2.24"> Ata janë jashtëzakonisht të popullarizuar tek ne.</text>
<text sub="clublinks" start="176.04" dur="5.28"> Por ato janë shumë të vështira për tu marrë. Dhe këtu - lehtë!</text>
<text sub="clublinks" start="181.32" dur="2.28"> Volgograd, ti di si të befasosh!</text>
<text sub="clublinks" start="183.6" dur="5.84"> Muzikë qesharake</text>
<text sub="clublinks" start="189.44" dur="2.68"> -E pyes veten çfarë është?</text>
<text sub="clublinks" start="195.44" dur="3.92"> -Miqtë, mirë, duke gjykuar nga stili, kjo është Barcelona.</text>
<text sub="clublinks" start="199.36" dur="2.76"> A mund të arrij kaq shpejt?</text>
<text sub="clublinks" start="202.84" dur="1.16"> -Përshëndetje.</text>
<text sub="clublinks" start="204" dur="2.76"> Më falni, a mund të më thoni fare ku jam?</text>
<text sub="clublinks" start="206.76" dur="2.04"> -Ju jeni në shtëpinë time. -Ne shtepine tende?!</text>
<text sub="clublinks" start="208.8" dur="2.16"> -Shtëpi. -Nuk është Barcelona?</text>
<text sub="clublinks" start="210.96" dur="2.32"> -Jo gati. Sheqeri Khutor.</text>
<text sub="clublinks" start="216.52" dur="2.88"> -Dhe kalaja quhet edhe Sheqeri.</text>
<text sub="clublinks" start="219.4" dur="3.72"> Wasshtë ndërtuar nga babai i Davidit - Valery Danilchuk.</text>
<text sub="clublinks" start="224.52" dur="2.76"> Pasi një libër ra në duart e tij</text>
<text sub="clublinks" start="227.28" dur="3.32"> për arkitektin spanjoll Antoni Gaudi.</text>
<text sub="clublinks" start="230.6" dur="3.12"> Dhe Valery u frymëzua aq shumë nga punët e tij,</text>
<text sub="clublinks" start="233.72" dur="3.72"> se ai donte të ndërtonte një kështjellë në të njëjtin stil.</text>
<text sub="clublinks" start="237.44" dur="4.28"> Për çudi, mendova se isha në Barcelonë.</text>
<text sub="clublinks" start="243.76" dur="2.08"> -Më tregoni nga vjen kjo formë,</text>
<text sub="clublinks" start="245.84" dur="2.68"> e cila më kujton mua personalisht akulloren?</text>
<text sub="clublinks" start="248.52" dur="2.92"> -Pra kjo është akullore. -E vërtetë?</text>
<text sub="clublinks" start="251.44" dur="3.96"> Në përgjithësi e habitshme, por kjo nuk është vetëm një lloj dekorimi.</text>
<text sub="clublinks" start="255.4" dur="3.64"> A jeton ketu? -Po, ndërtesë banimi. Ne jetojmë këtu.</text>
<text sub="clublinks" start="259.04" dur="5.08"> -Përfytyroni, në këtë kështjellë gjithçka bëhet me dorë:</text>
<text sub="clublinks" start="264.12" dur="4.64"> dhe mobilje, dhe piktura, dhe një llambadar.</text>
<text sub="clublinks" start="273.36" dur="1.48"> Dhe madje edhe një fireplace!</text>
<text sub="clublinks" start="274.84" dur="1.4"> - Të shtangur!</text>
<text sub="clublinks" start="276.24" dur="4.24"> MUZIKË E LEHTË</text>
<text sub="clublinks" start="286.24" dur="1.48"> Njerëzit jetojnë!</text>
<text sub="clublinks" start="287.72" dur="3.08"> Do të më pëlqente të jetoja edhe këtu.</text>
<text sub="clublinks" start="290.8" dur="2.88"> Sigurisht, unë nuk pretendoj të jem një kështjellë.</text>
<text sub="clublinks" start="293.68" dur="3.16"> Por kjo qelizë nuk do të refuzonte.</text>
<text sub="clublinks" start="296.84" dur="4.08"> Për më tepër, Davidi tha se do ta merrte atë.</text>
<text sub="clublinks" start="300.92" dur="2.4"> Kështu që unë do të jem i ftuari i parë.</text>
<text sub="clublinks" start="303.32" dur="3.92"> -Uau! Përshëndetje shtëpia e Gaudit!</text>
<text sub="clublinks" start="307.24" dur="1.48"> Shtëpi akullore.</text>
<text sub="clublinks" start="311.96" dur="3.16"> Epo, po, natyrisht, pamja është e mahnitshme këtu.</text>
<text sub="clublinks" start="315.12" dur="1.36"> Uau!</text>
<text sub="clublinks" start="316.48" dur="5.48"> Një kështjellë e vërtetë në stilin katalanas, ku njerëzit në të vërtetë jetojnë.</text>
<text sub="clublinks" start="321.96" dur="2.88"> Dhe mundësia për të kaluar natën në akullore.</text>
<text sub="clublinks" start="324.84" dur="3.16"> Volgograd, ju kurrë nuk pushoni të më mahnitni.</text>
<text sub="clublinks" start="328" dur="4"> MUZIKA DINAMIKE</text>
<text sub="clublinks" start="332" dur="3.64"> Kam pushuar pak dhe jam gati të vazhdoj.</text>
<text sub="clublinks" start="340.6" dur="3.24"> -Përshëndetje! Bongiorno!</text>
<text sub="clublinks" start="343.84" dur="1.68"> Ku në Volgograd?</text>
<text sub="clublinks" start="345.52" dur="2.12"> -Atje. - Sa kohë po shkon?</text>
<text sub="clublinks" start="347.64" dur="2.76"> -200 kilometra. -200 kilometra ...</text>
<text sub="clublinks" start="350.4" dur="2.76"> Padyshim që do të vdes deri sa të shkoj atje.</text>
<text sub="clublinks" start="353.16" dur="1.64"> Ne duhet të freskohemi.</text>
<text sub="clublinks" start="359.48" dur="2.24"> Oh, shalqinj!</text>
<text sub="clublinks" start="361.72" dur="4.68"> MUZIKA DINAMIKE</text>
<text sub="clublinks" start="366.4" dur="5.04"> Edhe pse Volgogradi është kryeqyteti i mustardës, ai është gjithashtu i famshëm për shalqinjtë e tij.</text>
<text sub="clublinks" start="371.44" dur="2.88"> MUZIKA DINAMIKE</text>
<text sub="clublinks" start="375.4" dur="1.08"> Trokit</text>
<text sub="clublinks" start="377.32" dur="3.56"> -Nuk e di, në të vërtetë zgjidhni shalqirin e duhur -</text>
<text sub="clublinks" start="380.88" dur="1.68"> është një art i tërë.</text>
<text sub="clublinks" start="382.56" dur="2.8"> Më duket se nuk mund të bëjmë pa specialistë.</text>
<text sub="clublinks" start="385.36" dur="3.28"> Truku kryesor në rritjen e shalqinjve është</text>
<text sub="clublinks" start="388.64" dur="5.32"> keni kohë për t'i mbledhur ata nga fusha para se t'i marrë dikush tjetër.</text>
<text sub="clublinks" start="393.96" dur="5.64"> MUZIKA DINAMIKE</text>
<text sub="clublinks" start="402.56" dur="4.08"> -Për të mbledhur shalqinj, duhet të veproni si ekip.</text>
<text sub="clublinks" start="406.64" dur="3.08"> -Përshëndetje, të dashur të dashur me shalqi!</text>
<text sub="clublinks" start="409.72" dur="1.44"> Unë jam Georgy Cherdantsev,</text>
<text sub="clublinks" start="411.16" dur="3.52"> dhe ne jemi me ju në ndeshjen finale të sezonit të korrjeve.</text>
<text sub="clublinks" start="414.68" dur="2.88"> Në fushë, ekipi i familjes Grigoryan:</text>
<text sub="clublinks" start="417.56" dur="5.36"> Maroussia, Naira, Gevorg dhe legjionari Romak Federico Arnaldi.</text>
<text sub="clublinks" start="424.72" dur="2.96"> Kështu që bilbili i rojes nuk tingëllon,</text>
<text sub="clublinks" start="427.68" dur="3.4"> sepse këto janë shalqinjtë tanë.</text>
<text sub="clublinks" start="433.8" dur="3.64"> Gevorg ecën nëpër fushë dhe posedon një shalqi.</text>
<text sub="clublinks" start="437.44" dur="1.56"> Kaloni në Marusya.</text>
<text sub="clublinks" start="439" dur="2.16"> Marusya kaloi te Naira.</text>
<text sub="clublinks" start="441.16" dur="1.96"> Naira ia jep shalqinën Gjevorgut.</text>
<text sub="clublinks" start="443.12" dur="3.68"> Gevorg varet në Federico. Shalqi në shpinë! Ka!</text>
<text sub="clublinks" start="446.8" dur="3.16"> Oh, më fal, do të hamë shalqinj më vonë.</text>
<text sub="clublinks" start="449.96" dur="2.24"> Deri më tani ne vetëm po i mbledhim ato.</text>
<text sub="clublinks" start="453.04" dur="2.56"> Skuadra e Grigoryan nuk ia doli mbanë.</text>
<text sub="clublinks" start="455.6" dur="2.96"> Por legjionari ynë Romak po bën shumë mirë!</text>
<text sub="clublinks" start="458.56" dur="1.84"> Arnaldische! Shalqi!</text>
<text sub="clublinks" start="460.4" dur="1.64"> Mbi të gjitha, mundet.</text>
<text sub="clublinks" start="462.04" dur="3.16"> Unë do të përfundoj gjithçka tani. Kjo është fitorja!</text>
<text sub="clublinks" start="465.2" dur="4.6"> MUZIK E MIR</text>
<text sub="clublinks" start="469.8" dur="4.68"> - Miq, gjithmonë kam menduar se shalqinjtë i përkasin familjes së kungujve,</text>
<text sub="clublinks" start="474.48" dur="3.56"> por kjo shalqi e veçantë i përkiste familjes Grigoryan.</text>
<text sub="clublinks" start="478.04" dur="2.88"> Dhe tani do t'ia dorëzoj familjes Orlov.</text>
<text sub="clublinks" start="480.92" dur="1.16"> Qeshja</text>
<text sub="clublinks" start="482.08" dur="3.04"> -Sepse Orlovët gatuajnë nga shalqiri</text>
<text sub="clublinks" start="485.12" dur="3.4"> trajtime të pabesueshme si marshmallow.</text>
<text sub="clublinks" start="489.32" dur="4.64"> -Duhet shumë kohë për tu tharë, sepse shalqini kryesisht përbëhet nga uji.</text>
<text sub="clublinks" start="493.96" dur="2.68"> Dhe thjesht shkon në mënyrë të përsosur me djathin.</text>
<text sub="clublinks" start="499.28" dur="1.2"> -Epo</text>
<text sub="clublinks" start="500.48" dur="3.2"> Eksperimentet nuk mbaruan këtu.</text>
<text sub="clublinks" start="503.68" dur="4.36"> -Miqtë, ne kemi qenë duke bërë caprese për një mijë vjet dhe kurrë nuk e dinim</text>
<text sub="clublinks" start="508.04" dur="2.84"> që mund të zëvendësoni domatet me shalqi.</text>
<text sub="clublinks" start="510.88" dur="3.92"> MUZIKA DINAMIKE</text>
<text sub="clublinks" start="514.8" dur="6.32"> Unë madje do të them se është shumë më freskuese sesa caprese e vërtetë.</text>
<text sub="clublinks" start="521.12" dur="3.96"> Dhe çfarë është një piknik pa një aperitiv dritë?</text>
<text sub="clublinks" start="525.08" dur="3.32"> Për më tepër, këtu është me shurup shalqi.</text>
<text sub="clublinks" start="529.52" dur="2.68"> Çfarë aperitivi pa dolli?</text>
<text sub="clublinks" start="532.2" dur="3.96"> -Uno, due, tre - cocomero!</text>
<text sub="clublinks" start="537.44" dur="2.84"> Sigurisht, kjo do të thotë "shalqi".</text>
<text sub="clublinks" start="540.28" dur="2.96"> -O Zot i madh! Aperitiv luksoz.</text>
<text sub="clublinks" start="543.24" dur="3.72"> -Çfarë është e mahnitshme dhe e admirueshme,</text>
<text sub="clublinks" start="546.96" dur="3.44"> Orlovët kanë prodhim pa mbeturina.</text>
<text sub="clublinks" start="550.4" dur="5.32"> Ata përdorin jo vetëm tulin, por tërë shalqirin.</text>
<text sub="clublinks" start="556.6" dur="2.2"> - Jam nga lëkurat e shalqirit.</text>
<text sub="clublinks" start="558.8" dur="5.32"> -Dëshiron të thuash se është një kore? -Po, një kore me një pjesë të tulit.</text>
<text sub="clublinks" start="566.16" dur="1.36"> -Ishtë një kore.</text>
<text sub="clublinks" start="567.52" dur="1.32"> -Krust.</text>
<text sub="clublinks" start="568.84" dur="1.16"> -Eja.</text>
<text sub="clublinks" start="570" dur="2.12"> Ne e hedhim atë gjatë gjithë kohës.</text>
<text sub="clublinks" start="572.12" dur="1.52"> -Ne po zgjedhim.</text>
<text sub="clublinks" start="573.64" dur="1.08"> Qeshja</text>
<text sub="clublinks" start="574.72" dur="3.96"> - Djema, unë jam gjithçka. Ky zbulim është i tillë. Jam i shokuar.</text>
<text sub="clublinks" start="578.68" dur="3.56"> MUZIKË E LEHTË</text>
<text sub="clublinks" start="582.24" dur="4.64"> -Orlovët jo vetëm që më trajtuan me pjatat e tyre eksperimentale,</text>
<text sub="clublinks" start="586.88" dur="2.72"> por gjithashtu mësoi të hante shalqi në stilin Kamyshin.</text>
<text sub="clublinks" start="589.6" dur="4.08"> Lugë! Dhe ha bukë të zezë.</text>
<text sub="clublinks" start="593.68" dur="3.4"> MUZIKA DINAMIKE</text>
<text sub="clublinks" start="600" dur="2.4"> Unë nuk do të them, sigurisht, se është pa shije.</text>
<text sub="clublinks" start="602.4" dur="3.84"> Por truri im italian nuk e kupton se çfarë po ndodh.</text>
<text sub="clublinks" start="606.24" dur="4.68"> Pas shalqirit në stilin Kamyshin, doja diçka më të ëmbël.</text>
<text sub="clublinks" start="611.84" dur="1.44"> -Mund të bësh një nardek,</text>
<text sub="clublinks" start="613.28" dur="2.28"> ose quhet ndryshe edhe mjaltë shalqi.</text>
<text sub="clublinks" start="615.56" dur="4.12"> - Epo, nuk e besoj. A mund të më tregoni se si është bërë?</text>
<text sub="clublinks" start="619.68" dur="4.2"> Për të bërë mjaltë shalqi, na duhet lëng shalqiri.</text>
<text sub="clublinks" start="623.88" dur="4.68"> Prandaj, për të filluar, ne prerë shalqirin dhe heqim farat.</text>
<text sub="clublinks" start="628.56" dur="1.32"> - Këtu është një sekret.</text>
<text sub="clublinks" start="629.88" dur="2.32"> Nëse e presim në këtë mënyrë ...</text>
<text sub="clublinks" start="632.2" dur="3.76"> ne kemi nevojë për fara të jetë vetëm në të djathtë dhe të majtë.</text>
<text sub="clublinks" start="635.96" dur="2.32"> Tani ne shpëtojmë nga farat.</text>
<text sub="clublinks" start="638.28" dur="5"> -Edhe për hir të vetëm këtij sekreti ia vlente të shkoje në Volgograd!</text>
<text sub="clublinks" start="643.28" dur="2.44"> Ne vetëm kemi nevojë për tul shalqi.</text>
<text sub="clublinks" start="645.72" dur="2.52"> -Hapni tulin në një blender.</text>
<text sub="clublinks" start="649.24" dur="1.32"> Ne filtrojmë.</text>
<text sub="clublinks" start="652.04" dur="4.04"> Dhe tani do të jetë e nevojshme të zieni këtë lëng për të paktën 8 orë.</text>
<text sub="clublinks" start="656.08" dur="1"> -Ora 8! -Po.</text>
<text sub="clublinks" start="657.08" dur="3.2"> Do të trashet dhe do të merrni të njëjtën nardek.</text>
<text sub="clublinks" start="663.72" dur="4.52"> -Ju lutem më thoni që keni përgatitur një pjesë për mua paraprakisht.</text>
<text sub="clublinks" start="668.24" dur="2.88"> Dhe pastaj 8 orë është një kohë e gjatë. -Po eshte.</text>
<text sub="clublinks" start="671.12" dur="3.2"> -Për të bërë një filxhan të tillë mjaltë,</text>
<text sub="clublinks" start="674.32" dur="2.76"> duhet të zieni lëngun e katër shalqinjve!</text>
<text sub="clublinks" start="677.08" dur="1.52"> Dhe jo një ons sheqer!</text>
<text sub="clublinks" start="683.04" dur="1.52"> -Ai është shumë i ëmbël.</text>
<text sub="clublinks" start="684.56" dur="3.28"> Unë jam ende lugë e fundit këtu. Um ...</text>
<text sub="clublinks" start="689.68" dur="1.08"> Thjesht fluturoni larg!</text>
<text sub="clublinks" start="692.12" dur="1.88"> Zhurma e motorit aeroplan</text>
<text sub="clublinks" start="698.32" dur="6.08"> MUZIKË E LEHTË</text>
<text sub="clublinks" start="721.2" dur="4.52"> -Federico, e keni bërë zgjedhjen tuaj? -Po, vendosa. Unë e marr atë.</text>
<text sub="clublinks" start="725.72" dur="4.04"> Imagjinoni, për herë të parë mund të marr me qira një aeroplan të tërë.</text>
<text sub="clublinks" start="729.76" dur="2.16"> Aq më tepër unike.</text>
<text sub="clublinks" start="732.24" dur="3.04"> -Sepse ky nuk është vetëm një aeroplan, por një hotel!</text>
<text sub="clublinks" start="736.52" dur="2.96"> Në Rusi, nuk do të gjesh një të tillë të dytë.</text>
<text sub="clublinks" start="741.04" dur="2.92"> Ky është mbase aeroplani i vetëm</text>
<text sub="clublinks" start="743.96" dur="4.08"> në të cilën normalisht mund të zgjasësh këmbët dhe të flesh.</text>
<text sub="clublinks" start="754.48" dur="4.24"> Nëse ju mbaron hapësira në aeroplan, mos u shqetësoni.</text>
<text sub="clublinks" start="758.72" dur="5.04"> Ky hotel ka dhoma dhe shtëpi të ndara për çdo shije.</text>
<text sub="clublinks" start="770.48" dur="2.68"> MUZIK E GYZUAR</text>
<text sub="clublinks" start="774.28" dur="3"> Epo, unë do të fluturoj në gjumë.</text>
<text sub="clublinks" start="788.72" dur="5.4"> Pas një nate në aeroplan, vazhdoj udhëtimin tim me biçikletë.</text>
<text sub="clublinks" start="795.2" dur="2.8"> Pyes veten nëse ka ndonjë vend në Vollga</text>
<text sub="clublinks" start="798" dur="3.6"> ku është po aq e bukur në ujë dhe në breg?</text>
<text sub="clublinks" start="802.96" dur="2.44"> Mendoj se gjeta një vend të tillë.</text>
<text sub="clublinks" start="805.4" dur="1.64"> Ky është Stolbichi!</text>
<text sub="clublinks" start="808.08" dur="2.76"> MUZIKË E LEHTË</text>
<text sub="clublinks" start="821" dur="2.24"> Vendasit më thanë</text>
<text sub="clublinks" start="823.24" dur="2.84"> se pamja më e mirë këtu është në lindjen e diellit.</text>
<text sub="clublinks" start="826.08" dur="4.52"> Për ta shijuar atë, duhet të vish në Stolbichi në pesë të mëngjesit.</text>
<text sub="clublinks" start="830.6" dur="4.44"> Vërtetë, ka më shumë në ato lokale, por në Itali - pesë.</text>
<text sub="clublinks" start="836.08" dur="3.2"> Pajtohem, kjo pikëpamje ia vlen.</text>
<text sub="clublinks" start="840.56" dur="5.4"> Secila nga këto shtylla është e krahasueshme në lartësi me Kullën e Pizës.</text>
<text sub="clublinks" start="846.44" dur="3.6"> Por këtu ka pak më pak turistë.</text>
<text sub="clublinks" start="852.12" dur="2.08"> Këto male janë unike.</text>
<text sub="clublinks" start="854.72" dur="3.48"> Ato përbëhen nga një gur i rrallë - gaize.</text>
<text sub="clublinks" start="858.96" dur="2.48"> Guri i errët është shumë i brishtë</text>
<text sub="clublinks" start="861.44" dur="5.04"> dhe është thjesht e mahnitshme sesi ka mbijetuar deri më sot.</text>
<text sub="clublinks" start="867" dur="2.08"> Bukuri e papërshkrueshme!</text>
<text sub="clublinks" start="869.8" dur="4"> MUZIKË E LEHTË</text>
<text sub="clublinks" start="880.88" dur="3.12"> Tani duhet të vendosim se ku të lundrojmë.</text>
<text sub="clublinks" start="884.56" dur="2.68"> - Gjëja kryesore është të mbash hundën në erë.</text>
<text sub="clublinks" start="889.92" dur="1.08"> Djathë</text>
<text sub="clublinks" start="893.28" dur="1.04"> Verë</text>
<text sub="clublinks" start="895.8" dur="1.36"> Domatet e thara nga dielli?</text>
<text sub="clublinks" start="897.68" dur="2.24"> A kam arritur në Itali?</text>
<text sub="clublinks" start="910.6" dur="2.68"> Jo, aspak si Italia.</text>
<text sub="clublinks" start="913.28" dur="2.32"> A më ka rënë hunda?</text>
<text sub="clublinks" start="916.8" dur="6.08"> -Po, kjo nuk është Italia, por qyteti i Dubovka jo shumë larg Volgogradit.</text>
<text sub="clublinks" start="926.88" dur="4.28"> -Rrushi më verior në Rusi rritet këtu.</text>
<text sub="clublinks" start="934.96" dur="3.4"> Dhe meqenëse ka rrush, duhet të ketë verë.</text>
<text sub="clublinks" start="939.04" dur="3.6"> Edhe pse çfarë lloj vere mund të ketë në një klimë të tillë?</text>
<text sub="clublinks" start="944.8" dur="2.6"> Akoma, instikti im nuk më zhgënjeu!</text>
<text sub="clublinks" start="947.4" dur="4.52"> Mbi të gjitha, ka djathë, domate të thata dhe rrush.</text>
<text sub="clublinks" start="953.88" dur="4.8"> -Ne fillojmë me një djathë shumë mahnitës të quajtur "Vinotel".</text>
<text sub="clublinks" start="958.68" dur="1.88"> Ne marrim verë të kuqe - dhe këtu.</text>
<text sub="clublinks" start="960.56" dur="1.88"> -Çfarë po bën? - Po derdh.</text>
<text sub="clublinks" start="962.44" dur="3.52"> Pse është ai "Vinotel"? Sepse duhet të derdhni në të.</text>
<text sub="clublinks" start="965.96" dur="2.4"> -Por-oh! FOL ITALIANE</text>
<text sub="clublinks" start="968.36" dur="1"> Por-oh!</text>
<text sub="clublinks" start="974.92" dur="1.2"> Të shtangur!</text>
<text sub="clublinks" start="976.16" dur="1.24"> Kjo është e drejtë ...</text>
<text sub="clublinks" start="977.4" dur="3.64"> Kam parë dhe provuar shumë, por pastaj thjesht jam tronditur.</text>
<text sub="clublinks" start="981.04" dur="3.08"> -Por vera më tronditi edhe më shumë.</text>
<text sub="clublinks" start="984.72" dur="4.16"> Edhe pse, të them të drejtën, unë isha skeptik.</text>
<text sub="clublinks" start="988.88" dur="3.24"> Por doli të ishte një e bardhë shumë e mirë.</text>
<text sub="clublinks" start="992.72" dur="1.12"> E kuqe</text>
<text sub="clublinks" start="995.52" dur="3.92"> Dhe unë do të doja të ndalem në këtë verë veç e veç.</text>
<text sub="clublinks" start="999.44" dur="4.48"> -Hajë, ndoshta ta provojmë këtë trëndafil interesant?</text>
<text sub="clublinks" start="1003.92" dur="1.84"> -Ishtë bërë nga rrushi,</text>
<text sub="clublinks" start="1005.76" dur="3.28"> e cila rritet vetëm në territorin tonë.</text>
<text sub="clublinks" start="1009.04" dur="2.12"> Shumëllojshmëria quhet "Marinovsky".</text>
<text sub="clublinks" start="1011.16" dur="2.84"> -A jam duke pirë verën më veriore në Rusi?</text>
<text sub="clublinks" start="1014" dur="2.28"> -Po. Jo vetëm që është më veriorja,</text>
<text sub="clublinks" start="1016.28" dur="3.12"> gjithashtu nga varieteti ynë lokal, dhe gjithashtu rozë.</text>
<text sub="clublinks" start="1019.4" dur="2.04"> -Fishekzjarr! Unaza e gotave</text>
<text sub="clublinks" start="1021.48" dur="1.16"> BIRRI I Zogjve</text>
<text sub="clublinks" start="1023.52" dur="1.08"> -Ciao, shqiponjë!</text>
<text sub="clublinks" start="1024.6" dur="3.88"> Eja, eja këtu për një gotë verë! E kemi shumë!</text>
<text sub="clublinks" start="1028.8" dur="1.04"> Fërshëllen</text>
<text sub="clublinks" start="1030.36" dur="1.84"> -Me çfarë mund ta kombinojmë?</text>
<text sub="clublinks" start="1032.2" dur="3"> -Le ta kombinojmë me djathin Stilton.</text>
<text sub="clublinks" start="1038.2" dur="5.36"> -Por zbulimi kryesor ishte përpara meje - pjata lokale kajmak.</text>
<text sub="clublinks" start="1044.48" dur="3.6"> -Tshtë një fazë e tillë kalimtare midis salcë kosi dhe gjalpë.</text>
<text sub="clublinks" start="1048.08" dur="2.6"> Kjo është pjata jonë tradicionale kozak,</text>
<text sub="clublinks" start="1050.68" dur="2.92"> e cila piqet në një tenxhere të tillë në furrë.</text>
<text sub="clublinks" start="1054.12" dur="4"> -Kajmak është një produkt shumë i zakonshëm i qumështit.</text>
<text sub="clublinks" start="1058.16" dur="2.04"> Isshtë përgatitur në vende të ndryshme.</text>
<text sub="clublinks" start="1060.2" dur="5.32"> Por vetëm këtu, në Volgograd, kajmak bëhet me qumësht të pjekur.</text>
<text sub="clublinks" start="1071.72" dur="1.92"> Interesante në përgjithësi. Uau!</text>
<text sub="clublinks" start="1074.76" dur="1.16"> Um ...</text>
<text sub="clublinks" start="1076.88" dur="1.28"> Aq i çuditshëm.</text>
<text sub="clublinks" start="1078.44" dur="2.88"> -E këtu janë domatet e thara në diell të Volgogradit.</text>
<text sub="clublinks" start="1081.32" dur="3.32"> Pyes veten nëse ato janë të ndryshme nga ato italiane?</text>
<text sub="clublinks" start="1089.64" dur="1.32"> -E shijshme.</text>
<text sub="clublinks" start="1091.8" dur="1.68"> Si domate të thata,</text>
<text sub="clublinks" start="1093.48" dur="4.44"> por prapë një lloj kthesash shënimesh të panjohura këtu.</text>
<text sub="clublinks" start="1097.96" dur="3.16"> -Mund të jetë sepse ato janë në vaj sinapi?</text>
<text sub="clublinks" start="1101.12" dur="3.84"> -Edhe përmes vajit të sinapit, unë kapa shijen time.</text>
<text sub="clublinks" start="1105.52" dur="2.36"> Ishte sikur të kisha ardhur në atdheun tim.</text>
<text sub="clublinks" start="1108.64" dur="8.2"> MUZIKA Patriotike</text>
<text sub="clublinks" start="1118.24" dur="5.28"> -Monumenti "Vendlindja Thërret!" - simboli më i rëndësishëm i Volgogradit.</text>
<text sub="clublinks" start="1124.56" dur="2.28"> Në të vërtetë kur thashë</text>
<text sub="clublinks" start="1126.84" dur="2.64"> se ishte sikur të isha në shtëpi,</text>
<text sub="clublinks" start="1129.48" dur="2.52"> Nuk e kam dashur pak.</text>
<text sub="clublinks" start="1132.44" dur="2.92"> MUZIK IRONIKE</text>
<text sub="clublinks" start="1141.88" dur="3.92"> -Eh! Akoma, duhet të përmirësoni rusishten tuaj.</text>
<text sub="clublinks" start="1146.52" dur="4.24"> Në fakt, turistët e zakonshëm nuk lejohen brenda monumentit.</text>
<text sub="clublinks" start="1150.76" dur="2.28"> Por meqenëse jam një turist i pazakontë,</text>
<text sub="clublinks" start="1153.04" dur="3.76"> tani do të të tregoj diçka që nuk do ta shohësh askund tjetër.</text>
<text sub="clublinks" start="1163.6" dur="2.08"> -Të njihemi më mirë</text>
<text sub="clublinks" start="1165.68" dur="2.72"> me gruan më të famshme në Volgograd.</text>
<text sub="clublinks" start="1169.72" dur="3.28"> Lartësia e monumentit është 87 metra.</text>
<text sub="clublinks" start="1173.44" dur="2.76"> Kjo është statuja më e lartë në Evropë.</text>
<text sub="clublinks" start="1181.04" dur="4.48"> Dhe kur u ndërtua, ishte më e larta në botë.</text>
<text sub="clublinks" start="1186" dur="3.28"> Dhe u fut në Librin e Rekordeve Guinness.</text>
<text sub="clublinks" start="1190.2" dur="3.08"> -O Zot i madh! FOL ITALIANE</text>
<text sub="clublinks" start="1193.28" dur="1.84"> Sa i gjatë je!</text>
<text sub="clublinks" start="1196.64" dur="3.96"> Evenshtë edhe më e lartë se kulla më e lartë në Kremlinin e Moskës.</text>
<text sub="clublinks" start="1208.28" dur="2.96"> Nga brenda, këto kabllo mbajnë statujën.</text>
<text sub="clublinks" start="1211.24" dur="3.92"> Janë 117 prej tyre, dhe secili mund të mbajë peshën e një balene.</text>
<text sub="clublinks" start="1218.68" dur="4.84"> -Kur monumenti u godit, betoni u mor direkt nga fabrika,</text>
<text sub="clublinks" start="1223.52" dur="3.8"> në mënyrë që të mos ketë kohë të ngurtësohet para kohe.</text>
<text sub="clublinks" start="1231.76" dur="3.2"> - Ajo është një grua e vërtetë ruse, apo jo?</text>
<text sub="clublinks" start="1234.96" dur="3.2"> E bukur nga jashtë dhe e besueshme nga brenda.</text>
<text sub="clublinks" start="1240.28" dur="3.56"> -Struktura inxhinierike e monumentit është saktësisht e njëjtë,</text>
<text sub="clublinks" start="1243.84" dur="2.36"> si në kullën TV Ostankino,</text>
<text sub="clublinks" start="1246.2" dur="3.56"> sepse u zhvillua nga i njëjti person -</text>
<text sub="clublinks" start="1249.76" dur="3.04"> Nikolay Vasilievich Nikitin.</text>
<text sub="clublinks" start="1254.04" dur="3.08"> Për më tepër, si monumenti ashtu edhe kulla e TV-së</text>
<text sub="clublinks" start="1257.12" dur="2.96"> u krijuan pothuajse njëkohësisht.</text>
<text sub="clublinks" start="1260.36" dur="4.6"> MUZIK FESTIMI</text>
<text sub="clublinks" start="1282.04" dur="4.76"> -Epo, tani mund të them me siguri që e pashë atdheun tuaj nga brenda.</text>
<text sub="clublinks" start="1288.28" dur="2.6"> Por unë ende nuk e kam parë vetë Volgogradin.</text>
<text sub="clublinks" start="1290.88" dur="3.04"> Le të shohim së bashku pas reklamës.</text>
<text sub="clublinks" start="1294.32" dur="5"> Unë do të ngas një nga rrugët më interesante në botë.</text>
<text sub="clublinks" start="1301.44" dur="1.04"> - Të shtangur!</text>
<text sub="clublinks" start="1303.16" dur="3.4"> Unë do të eci përgjatë rrugës më të gjatë në Rusi.</text>
<text sub="clublinks" start="1309.52" dur="3.68"> Dhe do të provoj atë që është shumë e vështirë për tu shqiptuar.</text>
<text sub="clublinks" start="1313.56" dur="1.8"> -Në përgjithësi, një gjë shokuese.</text>
<text sub="clublinks" start="1315.36" dur="2.64"> Pse nuk e përdorim atë në Itali?</text>
<text sub="clublinks" start="1320.92" dur="4"> MUZIKA POZITIVE</text>
<text sub="clublinks" start="1324.92" dur="5.36"> -Përshëndetje miq! Jam unë, Federico, dhe unë jam në Volgograd!</text>
<text sub="clublinks" start="1330.28" dur="1.96"> MUZIKA POZITIVE</text>
<text sub="clublinks" start="1332.24" dur="5.2"> Rezulton të shohim Volgogradin si jashtë ashtu edhe brenda</text>
<text sub="clublinks" start="1337.44" dur="1.96"> nga dritarja e tramvajit.</text>
<text sub="clublinks" start="1340.32" dur="2.4"> Ky tramvaj quhet metro tramvaj.</text>
<text sub="clublinks" start="1342.72" dur="2.8"> Dhe një pjesë e rrugës së tij shkon nëntokë.</text>
<text sub="clublinks" start="1346.56" dur="4.32"> Tramvaji u shfaq në Volgograd më shumë se njëqind vjet më parë.</text>
<text sub="clublinks" start="1350.88" dur="4"> Dhe ishte më e lirë për të udhëtuar sesa një taksi.</text>
<text sub="clublinks" start="1354.88" dur="2.32"> Bileta kushtonte vetëm 5 kopekë.</text>
<text sub="clublinks" start="1357.92" dur="4.04"> Tani bileta, natyrisht, është më e shtrenjtë, por mund ta blini</text>
<text sub="clublinks" start="1361.96" dur="1.88"> edhe në karrocë. Përgjithësisht i përshtatshëm.</text>
<text sub="clublinks" start="1363.84" dur="2.32"> Përshëndetje. Uno biletë, koha e preferuar.</text>
<text sub="clublinks" start="1366.16" dur="1.52"> Njëzet e pesë, hë? -Po.</text>
<text sub="clublinks" start="1369.16" dur="1.44"> -Gratsy, faleminderit.</text>
<text sub="clublinks" start="1372.96" dur="3.8"> Kjo rrugë renditet e katërta në listë</text>
<text sub="clublinks" start="1376.76" dur="3.88"> "12 rrugët më interesante të tramvajit në botë"</text>
<text sub="clublinks" start="1380.64" dur="2.28"> sipas revistës Forbes.</text>
<text sub="clublinks" start="1382.92" dur="4.08"> Imagjinoni, edhe rruga e tramvajit u përfshi në listën e Forbes.</text>
<text sub="clublinks" start="1387" dur="1.32"> Dhe akoma nuk e kam bërë.</text>
<text sub="clublinks" start="1388.32" dur="7.96"> TREKIMI I RRUGS MUZIKA QESHTRORE</text>
<text sub="clublinks" start="1396.28" dur="1"> Të shtangur.</text>
<text sub="clublinks" start="1398.52" dur="1"> Si keshtu?</text>
<text sub="clublinks" start="1399.52" dur="12.56"> Muzikë qesharake</text>
<text sub="clublinks" start="1412.08" dur="3.96"> Në përgjithësi, këto stacione metro janë shumë të ngjashme me stacionet e metrosë.</text>
<text sub="clublinks" start="1416.04" dur="2.48"> Ju qëndroni këtu, duke pritur trenin nga zakoni ...</text>
<text sub="clublinks" start="1418.52" dur="1.68"> ... dhe një tramvaj arrin.</text>
<text sub="clublinks" start="1420.76" dur="2.4"> Volgogradi di të befasojë.</text>
<text sub="clublinks" start="1423.16" dur="9.08"> Muzikë qesharake</text>
<text sub="clublinks" start="1432.24" dur="2.64"> Le të shkojmë të shëtisim nëpër qytet, hajde.</text>
<text sub="clublinks" start="1434.88" dur="4.92"> Muzikë qesharake</text>
<text sub="clublinks" start="1439.8" dur="5.08"> Sigurisht, shumë në këtë qytet thonë për arritjen e heronjve të rënë.</text>
<text sub="clublinks" start="1444.88" dur="3.92"> Por me gjithë këtë, Volgograd është një qytet shumë i gjallë.</text>
<text sub="clublinks" start="1448.8" dur="2"> Me njerëz të gjallë dhe të këndshëm.</text>
<text sub="clublinks" start="1452.2" dur="1"> Chao!</text>
<text sub="clublinks" start="1453.2" dur="1.76"> Lartë pesë të lartë pesë! Qesh</text>
<text sub="clublinks" start="1454.96" dur="1"> DHE! Qesh</text>
<text sub="clublinks" start="1455.96" dur="1.96"> KRYAKHTIT</text>
<text sub="clublinks" start="1459.48" dur="2.44"> Eja, i madh "ciao-o-o!"</text>
<text sub="clublinks" start="1461.92" dur="2"> BIRRI: -Ciao!</text>
<text sub="clublinks" start="1463.92" dur="1"> -Ciao, ciao!</text>
<text sub="clublinks" start="1464.92" dur="3.44"> -Të zhurmshme - ciao! -Cao!</text>
<text sub="clublinks" start="1468.36" dur="3.24"> Çfarë është një qytet në një lumë pa një argjinaturë?</text>
<text sub="clublinks" start="1471.6" dur="6.16"> Ajo është veçanërisht e bukur në Volgograd! Vetëm lumi Vollga në vetvete është më i bukur se ai.</text>
<text sub="clublinks" start="1477.76" dur="4.16"> Muzikë qesharake</text>
<text sub="clublinks" start="1481.92" dur="3.4"> Banorët lokalë pretendojnë se Volgograd -</text>
<text sub="clublinks" start="1485.32" dur="2.16"> qyteti më i gjatë në Rusi.</text>
<text sub="clublinks" start="1487.48" dur="2.88"> Kur ishte vlerësimi zyrtar</text>
<text sub="clublinks" start="1490.36" dur="3.64"> qytete të gjata, ai zuri vendin e katërt atje.</text>
<text sub="clublinks" start="1494.48" dur="5"> Sidoqoftë, banorët e Volgogradit ende e konsiderojnë qytetin e tyre më të gjatë.</text>
<text sub="clublinks" start="1500.28" dur="4.08"> Vija e dytë gjatësore ose thjesht vija e dytë gjatësore -</text>
<text sub="clublinks" start="1504.36" dur="3.72"> rruga më e gjatë në Rusi! Dëgjoni, gjatësia e saj është 50 ...</text>
<text sub="clublinks" start="1508.08" dur="3.4"> Jo metra, por kilometra! Oh, nuk di të shkoj</text>
<text sub="clublinks" start="1511.48" dur="4.4"> nga një skaj në tjetrin, ju duhet të paktën një orë me makinë.</text>
<text sub="clublinks" start="1515.88" dur="1.92"> Shpresoj se keni kohë.</text>
<text sub="clublinks" start="1519.48" dur="4.44"> Mund ta imagjinoj sa të lodhur janë vendasit për të ecur këtu.</text>
<text sub="clublinks" start="1523.92" dur="2.28"> Ju nuk mund të bëni pa një meze të lehtë!</text>
<text sub="clublinks" start="1527.64" dur="2.8"> Më ofruan të filloj me supë peshku.</text>
<text sub="clublinks" start="1530.44" dur="1"> Akoma do!</text>
<text sub="clublinks" start="1531.44" dur="2.6"> Volga është vetëm një gur larg.</text>
<text sub="clublinks" start="1534.48" dur="3.2"> Vetëm mua më thanë se së pari do të ketë një surprizë.</text>
<text sub="clublinks" start="1537.68" dur="1.4"> Shpresa e kënaqshme.</text>
<text sub="clublinks" start="1540.04" dur="2.8"> Cfare eshte ai ?! Vë veshin në zjarr?!</text>
<text sub="clublinks" start="1542.84" dur="1"> Uau.</text>
<text sub="clublinks" start="1543.84" dur="1"> Të shtangur.</text>
<text sub="clublinks" start="1544.84" dur="2.84"> Kjo tenxhere, sigurisht, është gjithashtu një pjesë e vogël.</text>
<text sub="clublinks" start="1547.68" dur="2.44"> Kur ju doni një meze të lehtë në vend të</text>
<text sub="clublinks" start="1550.12" dur="4.44"> për të ngrënë një lloj sanduiçi, ai nxori tenxheren nga qesja dhe zuri supën e peshkut.</text>
<text sub="clublinks" start="1555.68" dur="4.48"> Veshi më goditi vërtet si shumë i thjeshtë.</text>
<text sub="clublinks" start="1560.16" dur="2.32"> Por këtu gjithçka vendoset nga shërbimi.</text>
<text sub="clublinks" start="1562.48" dur="3.64"> Tenxhere, bar, tym - shumë atmosferike!</text>
<text sub="clublinks" start="1566.12" dur="3.88"> Sikur jeni në brigjet e Vollgës.</text>
<text sub="clublinks" start="1571.8" dur="5.88"> Pjata tjetër është më e vështirë. Kjo është një pastë peshku me një lloj shkume.</text>
<text sub="clublinks" start="1579.68" dur="1"> -M-m</text>
<text sub="clublinks" start="1581.08" dur="1"> Po.</text>
<text sub="clublinks" start="1582.08" dur="2.32"> Tani e kuptoj idenë e kuzhinierit.</text>
<text sub="clublinks" start="1584.4" dur="1"> Këtu ...</text>
<text sub="clublinks" start="1586.08" dur="1.96"> ... pata kryesore e kryqit.</text>
<text sub="clublinks" start="1588.6" dur="2.36"> Ai është kaq i butë, i butë, i butë.</text>
<text sub="clublinks" start="1590.96" dur="2.96"> Pastaj vaji i sinapit plotëson këtu,</text>
<text sub="clublinks" start="1593.92" dur="2.56"> dhe peshqit me atë shije tymi.</text>
<text sub="clublinks" start="1596.48" dur="5.04"> Pyes veten se çfarë është kjo shkumë? Shpresoj se nuk është bërë nga mustardë.</text>
<text sub="clublinks" start="1601.52" dur="2.8"> Edhe pse Volgogradi di të befasojë.</text>
<text sub="clublinks" start="1604.96" dur="1"> Eja?</text>
<text sub="clublinks" start="1605.96" dur="1.72"> QESHNI Vërtetë?</text>
<text sub="clublinks" start="1607.68" dur="1"> Me të vërtetë ...</text>
<text sub="clublinks" start="1608.68" dur="6.16"> Djema, a e keni lagur qepën në qumësht dhe keni bërë shkumë prej tij?</text>
<text sub="clublinks" start="1615.32" dur="3.2"> Sepse këtu mund të ndjeni si qumësht ashtu edhe qepë.</text>
<text sub="clublinks" start="1620.48" dur="1"> Të shtangur!</text>
<text sub="clublinks" start="1621.48" dur="4.28"> Duhet një imagjinatë e drejtpërdrejtë ruse për të dalë me diçka të tillë.</text>
<text sub="clublinks" start="1626.64" dur="3.04"> Para se të provoni ëmbëlsirën, ndoshta</text>
<text sub="clublinks" start="1629.68" dur="2.44"> ia vlen ta provoni këtë limonadë.</text>
<text sub="clublinks" start="1632.84" dur="4.28"> Edhe pse quhet limonadë, nuk bëhet me limon.</text>
<text sub="clublinks" start="1637.12" dur="1"> Dhe nga lëpjetë.</text>
<text sub="clublinks" start="1638.12" dur="5.6"> Nëse doni që një i huaj të thyejë gjuhën, kërkoni që të urdhërojë ...</text>
<text sub="clublinks" start="1644.2" dur="3.6"> Shcha, shavel, shcha, sha ... Ludhër.</text>
<text sub="clublinks" start="1647.8" dur="2.64"> Lëpjetë ... Limonadë?</text>
<text sub="clublinks" start="1650.44" dur="3.24"> Muzikë qesharake</text>
<text sub="clublinks" start="1653.68" dur="4.08"> Drejt i freskët, freskues. Në përgjithësi gjë e mrekullueshme.</text>
<text sub="clublinks" start="1658.56" dur="2.36"> Pse nuk e përdorim atë në Itali?</text>
<text sub="clublinks" start="1660.92" dur="3.28"> Ah, sigurisht, sepse shqiptimi është kaq i ndërlikuar</text>
<text sub="clublinks" start="1664.2" dur="2.36"> se askush nuk mund ta urdhërojë as atë!</text>
<text sub="clublinks" start="1666.56" dur="2.84"> Dhe tani - surpriza kryesore!</text>
<text sub="clublinks" start="1669.4" dur="1.2"> Akullore!</text>
<text sub="clublinks" start="1670.6" dur="1"> Qesh</text>
<text sub="clublinks" start="1671.6" dur="2"> Gjeta diçka për të befasuar italianin!</text>
<text sub="clublinks" start="1673.6" dur="2.92"> Sepse ne përgjithësisht kemi shpikur akulloren.</text>
<text sub="clublinks" start="1676.52" dur="3.08"> Megjithëse ... çfarë ngjyre të verdhë të çuditshme?</text>
<text sub="clublinks" start="1680.12" dur="4.16"> Unë shpresoj se kjo akullore nuk është bërë nga mustardë.</text>
<text sub="clublinks" start="1684.28" dur="3.32"> Muzikë qesharake</text>
<text sub="clublinks" start="1687.6" dur="1"> Madonna ...</text>
<text sub="clublinks" start="1689.4" dur="1"> Eja!</text>
<text sub="clublinks" start="1690.4" dur="3.2"> FOL ITALIANE</text>
<text sub="clublinks" start="1693.6" dur="2.12"> Akullore me shije misri.</text>
<text sub="clublinks" start="1696.28" dur="1.28"> Nuk e besoj!</text>
<text sub="clublinks" start="1697.56" dur="2.56"> Djema kaq të çuditshëm, kaq të papritur.</text>
<text sub="clublinks" start="1701.44" dur="5.36"> Shije misri shumë e pasur dhe kokoshka krokante.</text>
<text sub="clublinks" start="1706.8" dur="1.48"> Kjo është një bombë!</text>
<text sub="clublinks" start="1710" dur="2.96"> Kemi ngrënë, tani le të vazhdojmë tutje.</text>
<text sub="clublinks" start="1712.96" dur="5.04"> Muzikë qesharake</text>
<text sub="clublinks" start="1718" dur="4.8"> Sinqerisht, pas një dreke të përzemërt, nuk më pëlqen aspak të pedaloj.</text>
<text sub="clublinks" start="1725.88" dur="3.2"> Pyes veten nëse mund të udhëtoni me Volgën?</text>
<text sub="clublinks" start="1731.04" dur="3.4"> Zhurma e motorit</text>
<text sub="clublinks" start="1734.44" dur="1.96"> Oh prit, mos shko!</text>
<text sub="clublinks" start="1736.4" dur="1.88"> Zhurma e motorit</text>
<text sub="clublinks" start="1738.28" dur="3.6"> Oh, hir, faleminderit, përndryshe jam lodhur këtu, nuk do ta besoni.</text>
<text sub="clublinks" start="1743.24" dur="4"> Unë sugjeroj që edhe ju të pushoni pak dhe të shihni reklamën.</text>
<text sub="clublinks" start="1747.76" dur="4.48"> Dhe menjëherë pas reklamës unë do të hipi në një jaht përgjatë Vollgës!</text>
<text sub="clublinks" start="1752.88" dur="3.76"> Unë jam mbreti i botës-ah!</text>
<text sub="clublinks" start="1756.64" dur="2.8"> Do të gjej një mal të tërë me mustardë!</text>
<text sub="clublinks" start="1759.44" dur="4.56"> ME AKSENT GJERMANISHT: Oh, këtu duhet të ndërtojmë një fabrikë të tërë për përpunimin e saj!</text>
<text sub="clublinks" start="1764" dur="4"> Dhe pastaj papritur do të takoj një të njohur të vjetër.</text>
<text sub="clublinks" start="1768" dur="2.28"> Kjo eshte interesante! Tani ajo ka shkuar.</text>
<text sub="clublinks" start="1772.64" dur="5.52"> KONNG: -Bregje të thella, ushqim i freskët! Mëmëdheu pret retë me shpatë!</text>
<text sub="clublinks" start="1778.16" dur="6.8"> Çiklizëm në sipërfaqen e lëmuar të Vollgës Le të shkojmë të hamë në Volgograd!</text>
<text sub="clublinks" start="1787.92" dur="4.36"> Bonjour, ekuipazhi im! Kapiteni Federico Arnaldi është këtu me ju.</text>
<text sub="clublinks" start="1792.28" dur="1.76"> Dhe unë jam duke shkuar në Volgograd!</text>
<text sub="clublinks" start="1795.24" dur="2.32"> Po, sepse marinarët shkojnë.</text>
<text sub="clublinks" start="1798.48" dur="3.68"> Dhe unë eci përgjatë Vollgës, sepse pa Vollgën</text>
<text sub="clublinks" start="1802.16" dur="3.68"> është e pamundur të imagjinohet Volgograd.</text>
<text sub="clublinks" start="1805.84" dur="1"> Akoma do!</text>
<text sub="clublinks" start="1806.84" dur="1.8"> Mbi të gjitha, ai është Volgo-grad.</text>
<text sub="clublinks" start="1809.8" dur="2.64"> Bukuria përreth është e mahnitshme!</text>
<text sub="clublinks" start="1813.64" dur="4.04"> Hapësira të tilla të hapura që dua vetëm të bërtas ...</text>
<text sub="clublinks" start="1817.68" dur="3.08"> Unë jam mbreti i botës-ah!</text>
<text sub="clublinks" start="1820.76" dur="3.68"> ECHO: -... bota-ah!</text>
<text sub="clublinks" start="1824.44" dur="2.88"> MUZIK E GYZUAR</text>
<text sub="clublinks" start="1827.32" dur="2.24"> Çfarë ka në horizont?</text>
<text sub="clublinks" start="1830.88" dur="2.52"> Më në fund notova tek mustarda!</text>
<text sub="clublinks" start="1833.4" dur="5.2"> Edhe pse Volgogradi dhe kryeqyteti i mustardës, midis kryeqytetit dhe mustardës</text>
<text sub="clublinks" start="1838.6" dur="3.92"> distancë shumë e mirë. Asgjë e çuditshme!</text>
<text sub="clublinks" start="1842.52" dur="3.96"> A ju kujtohet se ky është një qytet shumë i gjatë?</text>
<text sub="clublinks" start="1847.04" dur="3.88"> Pra, aty është depozita e sinapit!</text>
<text sub="clublinks" start="1850.92" dur="1.16"> Sarepta.</text>
<text sub="clublinks" start="1852.64" dur="2.68"> Dikur ishte një qytet i vogël.</text>
<text sub="clublinks" start="1855.32" dur="2.96"> Dhe tani ai u bë pjesë e Volgograd.</text>
<text sub="clublinks" start="1858.28" dur="4.56"> Muzikë qesharake</text>
<text sub="clublinks" start="1862.84" dur="3.44"> Mustarda është rritur këtu që nga shekulli i 18-të.</text>
<text sub="clublinks" start="1866.28" dur="2.4"> Por e njohur në të gjithë Rusinë</text>
<text sub="clublinks" start="1868.68" dur="3.32"> është bërë nga një person shumë i famshëm.</text>
<text sub="clublinks" start="1873.96" dur="2.52"> Napoleon Bonaparte.</text>
<text sub="clublinks" start="1877.32" dur="4.56"> Në 1810 Napoleoni mori Anglinë nën një bllokadë detare.</text>
<text sub="clublinks" start="1881.88" dur="5.04"> Prandaj, furnizimi i sinapit anglez me Rusinë u ndalua.</text>
<text sub="clublinks" start="1888.68" dur="3.12"> Por ju duhet ta kuptoni se Perandori Aleksandër</text>
<text sub="clublinks" start="1891.8" dur="4.92"> ishte një adhurues aq i madh i mustardës sa që tani, natyrisht, është i indinjuar.</text>
<text sub="clublinks" start="1896.72" dur="2.48"> "Mamma mia, Napoleoni bllokoi gjithçka për mua!</text>
<text sub="clublinks" start="1899.2" dur="2.04"> Ku mund ta gjej mustardën?! "</text>
<text sub="clublinks" start="1901.24" dur="2.8"> Ai filloi ta kërkonte. Dhe e gjeta këtu në Sarepta.</text>
<text sub="clublinks" start="1904.04" dur="2.76"> Kishte një vendbanim gjerman këtu në Vollgë,</text>
<text sub="clublinks" start="1906.8" dur="3.84"> ku vendasit tashmë kanë zbuluar se po rritet</text>
<text sub="clublinks" start="1910.64" dur="4.24"> mustardë shumë e mirë e shijshme. Edhe ata e duan atë dhe thanë ...</text>
<text sub="clublinks" start="1914.88" dur="4.8"> ME AKSENT GJERMANISHT: "Oh, këtu duhet të ndërtojmë një fabrikë të tërë për përpunimin e saj!"</text>
<text sub="clublinks" start="1919.68" dur="2.56"> Dhe kur Aleksandri zbuloi: gjithçka, miqësia!</text>
<text sub="clublinks" start="1922.24" dur="1.16"> Dhe mustardë nga Vollga</text>
<text sub="clublinks" start="1923.4" dur="4.16"> direkt filluan të dorëzohen drejtpërdrejt në tryezën perandorake.</text>
<text sub="clublinks" start="1928.68" dur="4.8"> Ajo fabrikë e vjetër është zhdukur prej kohësh. Pas luftës, këtu u ndërtua një e re.</text>
<text sub="clublinks" start="1933.48" dur="4.6"> Muzikë qesharake</text>
<text sub="clublinks" start="1938.08" dur="2.48"> Dhe ishte e vetmja në të gjithë BRSS</text>
<text sub="clublinks" start="1940.56" dur="2.84"> impianti i prodhimit të pluhurit të sinapit.</text>
<text sub="clublinks" start="1944.84" dur="5.24"> Nëse Volgograd është kryeqyteti i mustardës, atëherë Sarepta është Kremlini i saj.</text>
<text sub="clublinks" start="1950.76" dur="3.52"> Timeshtë koha për të bërë një vizitë zyrtare në mustardë</text>
<text sub="clublinks" start="1954.28" dur="2.2"> dhe takojeni ballë për ballë.</text>
<text sub="clublinks" start="1957.6" dur="4.08"> Njohjen time me mustardën e fillova që në fillim.</text>
<text sub="clublinks" start="1962.24" dur="1"> Nga farat.</text>
<text sub="clublinks" start="1963.8" dur="1.6"> Mustardë e bardhë.</text>
<text sub="clublinks" start="1965.84" dur="1.2"> E zezë</text>
<text sub="clublinks" start="1967.04" dur="1"> Hmm ...</text>
<text sub="clublinks" start="1968.04" dur="1.64"> Çfarë është kjo?</text>
<text sub="clublinks" start="1969.68" dur="2.04"> -Ishtë një mustardë gri.</text>
<text sub="clublinks" start="1971.72" dur="6.12"> Në përgjithësi, kjo është një lloj i veçantë i sinapit, i cili rritet në Volgograd.</text>
<text sub="clublinks" start="1977.84" dur="2.16"> Në qytetin e Sarepta.</text>
<text sub="clublinks" start="1980" dur="5.2"> - Nuk kisha ide se sa mund të mendoni bazuar në mustardë.</text>
<text sub="clublinks" start="1985.64" dur="2"> - Ky është një suxhuk mustardë.</text>
<text sub="clublinks" start="1988.12" dur="2.12"> Ju mund të shihni fara në të ...</text>
<text sub="clublinks" start="1990.24" dur="2.72"> -E verdhe. -... dhe Sarep, po, dhe e zezë.</text>
<text sub="clublinks" start="1992.96" dur="1.24"> Shiko? E zezë</text>
<text sub="clublinks" start="1994.2" dur="2.52"> -Ah! Dhe mendova se e zeza ishte spec.</text>
<text sub="clublinks" start="1996.72" dur="3.12"> Unë mund të ndiej farat, ato përtypen, janë të këndshme.</text>
<text sub="clublinks" start="1999.84" dur="1.8"> Jo, ideja është interesante.</text>
<text sub="clublinks" start="2001.64" dur="2.48"> Dhe bukë gjithashtu. -Po ashtu mustardë bukë.</text>
<text sub="clublinks" start="2004.12" dur="2.92"> Shihni sa e verdhë është? - Mirë, apo jo?</text>
<text sub="clublinks" start="2007.04" dur="4.08"> -Po. Vaji i sinapit i jep asaj një shkëlqim dhe ngjyrë të tillë.</text>
<text sub="clublinks" start="2011.84" dur="3.76"> -E madje pasta e ëmbël i shtohet edhe mustardë.</text>
<text sub="clublinks" start="2016.16" dur="2.08"> Kjo është buka e xhenxhefilit Sarepta.</text>
<text sub="clublinks" start="2018.76" dur="3.6"> Aroma delikate e sinapit është edhe pikante.</text>
<text sub="clublinks" start="2023.52" dur="2.4"> -Jo, shumë e shijshme. Kek me xhenxhefil është drejt ...</text>
<text sub="clublinks" start="2026.6" dur="2.32"> -Ka shumë djathëra të ndryshëm në Itali.</text>
<text sub="clublinks" start="2028.92" dur="4.28"> Por as që na shkoi në mendje t’u shtonim mustardë.</text>
<text sub="clublinks" start="2034.12" dur="1.56"> -Ky është djathi i ri.</text>
<text sub="clublinks" start="2036.16" dur="2.32"> Quhet - mendoni se si.</text>
<text sub="clublinks" start="2038.48" dur="1.52"> A duket ai si diçka?</text>
<text sub="clublinks" start="2040" dur="1.68"> -Në një lloj kacioto.</text>
<text sub="clublinks" start="2041.68" dur="1.16"> -Kaçioto.</text>
<text sub="clublinks" start="2043.2" dur="1.64"> -Ah! E mora me mend.</text>
<text sub="clublinks" start="2045.48" dur="4.08"> -Mendoj se në rajone të tjera, përveç në Volgograd,</text>
<text sub="clublinks" start="2049.56" dur="2.84"> nuk do të gjesh djathë të farës së sinapit.</text>
<text sub="clublinks" start="2052.4" dur="4.2"> -Kjo është e sigurt. Edhe në Itali nuk do ta gjesh. Kjo është hera e parë që e shoh.</text>
<text sub="clublinks" start="2057.12" dur="2.68"> -Tashmë kam provuar vajin e sinapit.</text>
<text sub="clublinks" start="2059.8" dur="2.76"> Por atje ai u hijezua nga domatet e thara nga dielli.</text>
<text sub="clublinks" start="2062.56" dur="4.16"> Tani dua të di shijen e vërtetë të vajit të sinapit.</text>
<text sub="clublinks" start="2067.16" dur="5.96"> MUZIK FESTIMI</text>
<text sub="clublinks" start="2073.12" dur="1.2"> -Madona!</text>
<text sub="clublinks" start="2074.72" dur="1.12"> Madonna!</text>
<text sub="clublinks" start="2077.12" dur="1.24"> Ho ho!</text>
<text sub="clublinks" start="2078.92" dur="3.32"> Këtu, dhe madje edhe pak djegie brenda tani.</text>
<text sub="clublinks" start="2082.6" dur="3.36"> -Banorët e rajonit të Volgogradit në kuzhinë në tyre</text>
<text sub="clublinks" start="2085.96" dur="2.44"> përdorni vetëm vaj sinapi.</text>
<text sub="clublinks" start="2088.4" dur="2.4"> - Ju keni Volgograd - kryeqyteti i mustardës.</text>
<text sub="clublinks" start="2090.8" dur="3.84"> A e dini se ne kemi edhe një kryeqytet mustardë në Itali?</text>
<text sub="clublinks" start="2094.64" dur="3"> Kjo është Kremona, në veri. Stradivari. Violinë</text>
<text sub="clublinks" start="2097.64" dur="1.12"> Dhe mustardë.</text>
<text sub="clublinks" start="2098.76" dur="1.72"> Ne e quajmë mostarda.</text>
<text sub="clublinks" start="2100.48" dur="3.16"> Dhe ajo është kaq e ëmbël, me shije frutash. Mmm, e shijshme!</text>
<text sub="clublinks" start="2104.2" dur="6.24"> - Doli që këtu ka edhe një mostardë. Dhe ata e hanë atë me akullore!</text>
<text sub="clublinks" start="2111.12" dur="1.64"> -Dhe çfarë shije ka?</text>
<text sub="clublinks" start="2112.76" dur="1.16"> -Ishtë një dardhë.</text>
<text sub="clublinks" start="2113.92" dur="1.6"> -Po. - Dhe kjo është boronicë.</text>
<text sub="clublinks" start="2121.12" dur="1.64"> -Por është një bombë drejt.</text>
<text sub="clublinks" start="2123.2" dur="2.64"> Tani, dardha dhe mustarda janë bomba.</text>
<text sub="clublinks" start="2125.84" dur="2.16"> Duartrokitjet e mia për Volgogradin.</text>
<text sub="clublinks" start="2128.84" dur="4.6"> -E pyes nëse mund ta dalloj italishten nga ajo lokale?</text>
<text sub="clublinks" start="2133.96" dur="2.04"> -Gati për tjetrën.</text>
<text sub="clublinks" start="2139.28" dur="1"> Ha!</text>
<text sub="clublinks" start="2141.08" dur="2.24"> E dyta është e juaja, e para është e jona.</text>
<text sub="clublinks" start="2144.24" dur="1.2"> -Po. -Po?</text>
<text sub="clublinks" start="2145.84" dur="1.92"> Uh-uh! -Dhe cila ka shije më të mirë?</text>
<text sub="clublinks" start="2147.76" dur="2.04"> -A e dini pse e mendova?</text>
<text sub="clublinks" start="2149.8" dur="3.96"> Për shkak se e jona ishte më e butë, gjithçka ishte e drejtë në moderim.</text>
<text sub="clublinks" start="2153.76" dur="1.76"> Gjithçka, gjithçka, siç duhet të jetë.</text>
<text sub="clublinks" start="2156.16" dur="4.04"> Dhe e juaja ishte akoma ... më shumë ruse.</text>
<text sub="clublinks" start="2161.32" dur="2.04"> -Sepse mustarda jonë.</text>
<text sub="clublinks" start="2164.12" dur="4.96"> -Ndërsa më pëlqen një takim i papritur me një mik të vjetër të Mostardo,</text>
<text sub="clublinks" start="2169.08" dur="1.92"> ju shikoni reklamën.</text>
<text sub="clublinks" start="2172.2" dur="4.56"> Dhe pas reklamimit, ne do të përgatisim një pjatë tradicionale kozak ...</text>
<text sub="clublinks" start="2177.24" dur="2.56"> -Tashmë kam filluar të rrah vezët.</text>
<text sub="clublinks" start="2180.08" dur="2.44"> -... me një pjatë anësore jokonvencionale.</text>
<text sub="clublinks" start="2183.28" dur="1.4"> - Garniturë qepësh?</text>
<text sub="clublinks" start="2187.56" dur="2.52"> - Gatimi është një festë e shkëlqyer për mua.</text>
<text sub="clublinks" start="2190.08" dur="2.92"> Dhe gatimi i sotëm është një ngjarje e madhe.</text>
<text sub="clublinks" start="2193" dur="4.32"> Me mua është një person që drejton dhe drejton ngjarje të mëdha.</text>
<text sub="clublinks" start="2197.32" dur="2.52"> Bonjorno, Andrey. -Bongiorno, Federico.</text>
<text sub="clublinks" start="2199.84" dur="4.08"> -Sot do të gatuajmë një pjatë tradicionale kozak - copëza.</text>
<text sub="clublinks" start="2203.92" dur="3.08"> Pike pike për këtë pjatë duhet të jetë më e freskëta.</text>
<text sub="clublinks" start="2207" dur="2.6"> Ne e kapëm këtë disa orë më parë.</text>
<text sub="clublinks" start="2209.6" dur="4.32"> -Nuk do të besoni, por atje ku jam rritur, buzë detit, jo shumë larg Romës,</text>
<text sub="clublinks" start="2213.92" dur="4.04"> rrallë rrimë atje me një shkop peshkimi, bëjmë gjueti nënujore.</text>
<text sub="clublinks" start="2218.64" dur="4.08"> - Doli që Andrey është gjithashtu i dhënë pas peshkimit me shtiza.</text>
<text sub="clublinks" start="2223.24" dur="3.92"> Pra, ndërsa flasim për trofetë tanë, ne prerë purtekën e pike.</text>
<text sub="clublinks" start="2227.76" dur="3.92"> -Pra, ashtu është. Trashësia e disa centimetrave të secilës shirit.</text>
<text sub="clublinks" start="2231.68" dur="1.92"> - A do të përshtatet në mënyrën që unë prerë?</text>
<text sub="clublinks" start="2233.6" dur="1.04"> -Wabene.</text>
<text sub="clublinks" start="2234.64" dur="3.24"> -E merrni italian shumë shpejt.</text>
<text sub="clublinks" start="2237.88" dur="2.44"> Këta kozakë janë njerëz të mahnitshëm.</text>
<text sub="clublinks" start="2240.32" dur="2.64"> Mund të më thuash fjalët kozak.</text>
<text sub="clublinks" start="2242.96" dur="2"> -Po, ne kemi fjalorin tonë.</text>
<text sub="clublinks" start="2244.96" dur="2.24"> Ekziston një fjalë e dashur "chadunyushka".</text>
<text sub="clublinks" start="2247.2" dur="2.24"> Do të thotë "fëmijë, fëmijë".</text>
<text sub="clublinks" start="2249.44" dur="1.84"> Në italisht ... -Bambino.</text>
<text sub="clublinks" start="2251.28" dur="2.72"> -A e dini, për shembull, çfarë është një femër?</text>
<text sub="clublinks" start="2254.52" dur="1.12"> -E di. -Çfarë?</text>
<text sub="clublinks" start="2255.64" dur="3.44"> Mos ki turp. -Epo, atje, gra, vajza, gjithçka.</text>
<text sub="clublinks" start="2259.08" dur="4.12"> -Jo. Në gjuhën kozake, fjala "grua" nuk do të thotë asgjë tjetër,</text>
<text sub="clublinks" start="2263.2" dur="1.68"> si modeli i femrës.</text>
<text sub="clublinks" start="2265.24" dur="4.2"> -Pra, në mënyrë të padukshme, nga peshkimi, biseda u kthye te gratë.</text>
<text sub="clublinks" start="2269.44" dur="2.16"> Bisedë tipike mashkullore.</text>
<text sub="clublinks" start="2271.6" dur="2.24"> Por as gatimin nuk e kemi harruar.</text>
<text sub="clublinks" start="2274.48" dur="2.8"> -Pra, mirë, hidhni vaj sinapi.</text>
<text sub="clublinks" start="2277.28" dur="1.64"> -Ah, po, hajde, hajde.</text>
<text sub="clublinks" start="2279.28" dur="4.64"> Ndërsa më tregove për fjalët Kozak, unë tashmë kisha filluar të rrahja vezët.</text>
<text sub="clublinks" start="2283.92" dur="2.6"> Them se duhet të zhytemi të gjithë.</text>
<text sub="clublinks" start="2286.52" dur="1.76"> - Ashtu është, ashtu është.</text>
<text sub="clublinks" start="2288.28" dur="4.04"> -Agget janë të kuptueshme. -Agomat janë të bukës.</text>
<text sub="clublinks" start="2292.32" dur="2.88"> Muzikë qesharake</text>
<text sub="clublinks" start="2295.84" dur="2.04"> Koha për të skuqur copa.</text>
<text sub="clublinks" start="2297.88" dur="1.8"> - Mund të kriposim pak.</text>
<text sub="clublinks" start="2299.68" dur="1.8"> - Kripë dhe piper.</text>
<text sub="clublinks" start="2303.96" dur="2.88"> Ashtë turp që televizioni nuk e ka mësuar akoma</text>
<text sub="clublinks" start="2306.84" dur="2.68"> transmetojnë dhe nuhasin përmes kamerës.</text>
<text sub="clublinks" start="2309.52" dur="3.76"> -Po? Por atëherë le të përpiqemi t'i transmetojmë ato.</text>
<text sub="clublinks" start="2313.28" dur="1.52"> -Me fjale? -Po.</text>
<text sub="clublinks" start="2314.8" dur="1.16"> -Belissimo!</text>
<text sub="clublinks" start="2315.96" dur="4.16"> -Dhe në gjuhën kozake sa do të jetë "belissimo"? E bukur, e shijshme?</text>
<text sub="clublinks" start="2320.12" dur="1.36"> - evenshtë edhe e shijshme.</text>
<text sub="clublinks" start="2322.56" dur="2.56"> -M-mm, e shijshme e majme! Mmm!</text>
<text sub="clublinks" start="2325.12" dur="3.04"> -Ju flisni si një kozak gati i vërtetë.</text>
<text sub="clublinks" start="2328.16" dur="4.16"> -Nëse kam mësuar ende ta shtrembëroj damën, si ia dilni, apo jo?!</text>
<text sub="clublinks" start="2342.04" dur="2.04"> Kjo është një grevë kozak.</text>
<text sub="clublinks" start="2344.64" dur="2.76"> -Ndërkohë që Andrei demonstroi aftësinë e tij,</text>
<text sub="clublinks" start="2347.4" dur="2.64"> nuggets morën një kore të këndshme.</text>
<text sub="clublinks" start="2350.04" dur="2.16"> Timeshtë koha për të përgatitur pjatën e dytë.</text>
<text sub="clublinks" start="2352.2" dur="1.88"> Së pari, le të presim qepën.</text>
<text sub="clublinks" start="2354.52" dur="3.64"> - Kush e di, mbase një saber do të ishte edhe më i shpejtë.</text>
<text sub="clublinks" start="2358.16" dur="4.92"> Unë kurrë nuk kam provuar të gatuaj me të. -Do të ishte më shpejt, por jo aq i cekët.</text>
<text sub="clublinks" start="2363.08" dur="2.12"> -Dhe do ta dërgojmë të skuqet.</text>
<text sub="clublinks" start="2365.6" dur="3.56"> -Oh, qepë e artë. A jemi të gjithë gati? Garniturë qepësh.</text>
<text sub="clublinks" start="2369.16" dur="1.96"> A është kaq e thjeshtë? -Mos nxito.</text>
<text sub="clublinks" start="2371.12" dur="3.72"> Një pjatë e tillë e thjeshtë gustator si copat e pikeve të pikeve</text>
<text sub="clublinks" start="2374.84" dur="4.24"> garnitura duhet të jetë e përshtatshme. As më shumë e as më pak - grechotto.</text>
<text sub="clublinks" start="2379.08" dur="4"> -Atëherë nuk mund të bëjmë pa hikërrorin perfekt Makfa.</text>
<text sub="clublinks" start="2383.08" dur="4.6"> Ajo është rritur në Altai dhe përmban një sasi të madhe të elementëve gjurmë.</text>
<text sub="clublinks" start="2387.68" dur="3.52"> Grechotto do të dalë jo vetëm e shijshme, por edhe e shëndetshme.</text>
<text sub="clublinks" start="2391.48" dur="3.48"> -Tani derdhni hikërrorin në tigan dhe skuqeni.</text>
<text sub="clublinks" start="2394.96" dur="1.44"> Sa për të derdhur?</text>
<text sub="clublinks" start="2396.8" dur="4.36"> -Për rusët, hikërrori nuk është gjithmonë i mjaftueshëm. Kështu që vura edhe pak.</text>
<text sub="clublinks" start="2401.16" dur="3.48"> Importantshtë e rëndësishme këtu që të gjitha aromat të zbulohen, si rizoto.</text>
<text sub="clublinks" start="2404.64" dur="2.76"> Dhe në mënyrë që të formohet një predhë mbrojtëse.</text>
<text sub="clublinks" start="2407.4" dur="1.84"> -Mbushni me lëng mishi peshku.</text>
<text sub="clublinks" start="2409.24" dur="3.36"> Buckwheat duhet të zhyten në supë. Mjaft.</text>
<text sub="clublinks" start="2413.84" dur="1.16"> Mbulimi?</text>
<text sub="clublinks" start="2416.04" dur="2.32"> -Jeni perfeksioniste. -Po pak.</text>
<text sub="clublinks" start="2418.36" dur="3.04"> -Si është "perfeksionist" në italisht? - Ankthi.</text>
<text sub="clublinks" start="2422" dur="4.16"> -Ishtë koha për të shtuar domatet e mrekullueshme të thara nga dielli.</text>
<text sub="clublinks" start="2428.36" dur="1.6"> -Përfundimi i prekjes.</text>
<text sub="clublinks" start="2429.96" dur="2.24"> Nuk ka asnjë kombinim më të mirë</text>
<text sub="clublinks" start="2432.2" dur="3.04"> sesa kungulli i Vollgës dhe Parmezani Francez.</text>
<text sub="clublinks" start="2435.24" dur="2.72"> -Le ta quajmë Parmesan Francez,</text>
<text sub="clublinks" start="2437.96" dur="2.96"> por në Itali, Parmesani duket ndryshe.</text>
<text sub="clublinks" start="2440.92" dur="2.08"> A është Parmesani një djathë italian?</text>
<text sub="clublinks" start="2443" dur="2.12"> -Humor i çuditshëm, më pëlqeu.</text>
<text sub="clublinks" start="2445.12" dur="2.96"> -Në parim, gjithçka. E mbulojmë dhe e lëmë të lëngojë.</text>
<text sub="clublinks" start="2448.08" dur="3.96"> -Le të lëngojë. Dhe le të rregullojmë dhe të hamë. Unë tashmë jam i uritur.</text>
<text sub="clublinks" start="2452.52" dur="2.8"> -Nëse ju merrni uri ndërsa ne po gatuanim,</text>
<text sub="clublinks" start="2455.32" dur="2.8"> lehtë mund t’i përsërisni këto pjata.</text>
<text sub="clublinks" start="2458.12" dur="2.92"> Do t'ju duhet: purtekë e freskët e pike,</text>
<text sub="clublinks" start="2461.04" dur="2.04"> therrime buke,</text>
<text sub="clublinks" start="2463.08" dur="2.68"> vaj - vaji i sinapit është më i miri,</text>
<text sub="clublinks" start="2465.76" dur="2.16"> por mund të përdorni çdo perime.</text>
<text sub="clublinks" start="2467.92" dur="3.2"> Dhe për grechotto: qepë, supë peshku,</text>
<text sub="clublinks" start="2471.12" dur="1.56"> domate të thata,</text>
<text sub="clublinks" start="2472.68" dur="3.04"> djathë i fortë dhe, natyrisht, hikërror.</text>
<text sub="clublinks" start="2478.4" dur="1.8"> FOL ITALIANE</text>
<text sub="clublinks" start="2480.2" dur="2.96"> - Duket e thjeshtë: hikërror, purtikë pike, por sa e bukur.</text>
<text sub="clublinks" start="2483.16" dur="1.12"> -Epo?</text>
<text sub="clublinks" start="2484.72" dur="1.2"> -Salute! -Djathe!</text>
<text sub="clublinks" start="2489.4" dur="1.16"> Mmm!</text>
<text sub="clublinks" start="2490.56" dur="1.2"> -M-mm!</text>
<text sub="clublinks" start="2493" dur="2.48"> - Unë nuk jam adhuruesi më i madh i hikërrorit.</text>
<text sub="clublinks" start="2495.48" dur="4.24"> Por për shkak të metodës së gatimit dhe domateve të thata</text>
<text sub="clublinks" start="2499.72" dur="4.24"> doli një hikërror krejt tjetër. Mesdhetare.</text>
<text sub="clublinks" start="2503.96" dur="3.04"> Dhe purteka e pike është përgjithësisht përtej lavdërimit.</text>
<text sub="clublinks" start="2508.12" dur="3.28"> -Andrey, me të vërtetë më befasove. Hir!</text>
<text sub="clublinks" start="2511.4" dur="1.4"> -Faleminderit shumë.</text>
<text sub="clublinks" start="2512.8" dur="4.24"> Ejani përsëri, ne do të kërkojmë mënyra për t'ju befasuar çdo herë.</text>
<text sub="clublinks" start="2519.88" dur="2.72"> -Çfarë dija për Volgograd para këtij udhëtimi?</text>
<text sub="clublinks" start="2522.6" dur="3.68"> Epo, Mamaev Kurgan, një feat i mbrojtësve të qytetit dhe një monument,</text>
<text sub="clublinks" start="2526.28" dur="2.6"> nderuar në këtë mënyrë</text>
<text sub="clublinks" start="2528.88" dur="4.04"> se ai mbulon hyrjen në qytet, dhe pas tij është figura e Atdheut.</text>
<text sub="clublinks" start="2532.92" dur="4.28"> Dhe unë do të thoja se, në përgjithësi, kjo është historia ushtarake e qytetit,</text>
<text sub="clublinks" start="2537.2" dur="2"> të cilën ne e respektojmë marrëzisht,</text>
<text sub="clublinks" start="2539.2" dur="4.24"> ende fsheh pak pjesën mahnitëse të Volgogradit.</text>
<text sub="clublinks" start="2544.2" dur="3"> - Njerëz të mahnitshëm jetojnë këtu.</text>
<text sub="clublinks" start="2547.2" dur="2.96"> Ata ngasin biçikletën e tyre mbi ujë</text>
<text sub="clublinks" start="2550.16" dur="2.52"> dhe me tramvaj - nëntokë.</text>
<text sub="clublinks" start="2552.68" dur="3.44"> Ata e shfrytëzojnë maksimalisht secilin produkt.</text>
<text sub="clublinks" start="2556.12" dur="3.96"> Unë nuk kam parë kaq shumë pjata të bëra nga shalqiri i zakonshëm diku tjetër.</text>
<text sub="clublinks" start="2560.68" dur="3"> Dhe çfarë bëjnë ata me mustardën e tyre!</text>
<text sub="clublinks" start="2563.68" dur="4.4"> Këtu, në Volgograd, ky është gjalpi, buka dhe djathi.</text>
<text sub="clublinks" start="2568.08" dur="2.16"> Edhe me shume!</text>
<text sub="clublinks" start="2571.04" dur="1.72"> Unë kam lindur në det.</text>
<text sub="clublinks" start="2572.76" dur="4.48"> Prandaj, lumenjtë, liqenet dhe gjithçka ku pala tjetër është e dukshme,</text>
<text sub="clublinks" start="2577.24" dur="2.4"> Nuk e mora seriozisht.</text>
<text sub="clublinks" start="2579.64" dur="3.68"> Por Volga më bëri të ndryshoj mendim.</text>
<text sub="clublinks" start="2583.32" dur="3.12"> Hapësira e lumenjve është e mahnitshme!</text>
<text sub="clublinks" start="2587.36" dur="2.12"> Volgogradi është shumë i ndryshëm.</text>
<text sub="clublinks" start="2590.2" dur="2.8"> Këtu ka male të Marsit</text>
<text sub="clublinks" start="2593.92" dur="1.64"> kështjella spanjolle,</text>
<text sub="clublinks" start="2595.56" dur="1.88"> Vendbanimet gjermane.</text>
<text sub="clublinks" start="2598.28" dur="3.2"> Ai vërtet di të befasojë!</text>
<text sub="clublinks" start="2604.28" dur="2.32"> -Unë po qaj jo vetëm për shkak të sinapit,</text>
<text sub="clublinks" start="2606.6" dur="2.28"> dhe gjithashtu sepse i themi lamtumirë.</text>
<text sub="clublinks" start="2608.88" dur="1.8"> Por, në parim, jo ​​për shumë kohë.</text>
<text sub="clublinks" start="2610.68" dur="2.2"> Do të shihemi javën tjetër</text>
<text sub="clublinks" start="2612.88" dur="2.8"> kur jemi përsëri bashkë andyamo, manjamo.</text>
<text sub="clublinks" start="2615.68" dur="1.08"> Chao!</text>
<text sub="clublinks" start="2619.44" dur="2.2"> Redaktori i titrave I. Savelyeva</text>
<text sub="clublinks" start="2621.64" dur="2"> Korrektor A. Kulakova</text>